Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Biblia 66,6 % inspirata de Satan ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#55
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Biblia nu e inspirata de niciun Satan!Ne-o spune Pavel...O fi greșit Pavel?Si nu fac nicio argumentație circulara, pentru ca folosesc doar Sensul intrinsec al termenului "Scriptura" adica Vechiul Testament unde se intampla cazurile "in neregula".Pavel spune ca Scriptura e insuflata de Dumnezeu, nu de Satana., care Satana e personaj negativ in Noul Testament si cu postura morala incerta in Vechiul.Iar Pavel spune ca cine vine cu o alta Evanghelie decat a lui sa fie anatema.Esti dispus tu, intiatorul topicului, sa te lapezi de Pavel pentru a-ti susține argumentația?

Edited by sam92, 04 February 2018 - 12:44.


#56
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 sam92, on 04 februarie 2018 - 12:43, said:

Biblia nu e inspirata de niciun Satan!Ne-o spune Pavel...O fi greșit Pavel?
Pavel stia de Biblie???

#57
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 04 februarie 2018 - 12:36, said:

am ascultat pana la final, si ai fost deconspirat ca mincinos. Posted Image cine vrea sa se convinga are acum la indemana toate instrumentele.

nicaieri Butoiul nu spune/confirma blasfemia ta.

case closed.
Dragule omul ala nu poate sa foloseasca aceleasi cuvinte ca mine, eu nu sunt inregimentat in "armata"  adventista unde nu ai voie sa iesi din ce spune biblia. La fel faci si tu , vrei sa crezi biblia in tot ce spune fara sa apelezi la duhul dragostei.
Mai am si alte pasaje biblice sa supun analizei in care voi argumenta ca dumnezeul ucigas de copii, batrani, femei (gravide) e Satan.

 sam92, on 04 februarie 2018 - 12:43, said:

Biblia nu e inspirata de niciun Satan!Ne-o spune Pavel...O fi greșit Pavel?Si nu fac nicio argumentație circulara, pentru ca folosesc doar Sensul intrinsec al termenului "Scriptura" adica Vechiul Testament unde se intampla cazurile "in neregula".Pavel spune ca Scriptura e insuflata de Dumnezeu, nu de Satana., care Satana e personaj negativ in Noul Testament si cu postura morala incerta in Vechiul.Iar Pavel spune ca cine vine cu o alta Evanghelie decat a lui sa fie anatema.Esti dispus tu, intiatorul topicului, sa te lapezi de Pavel pentru a-ti susține argumentația?
Nu stiu daca cunosti scrierile apostolului Pavel . El spune ceva foarte important , ca legea ucide insa duhul da viata.  Nu stiu daca stii situatiile cand dumnezeu iarta ucigasi insa ucide copii ca sa pedepseasca ori pe faraon sau pe evrei. E o nebunie sa crezi ca ucigand copii faci de fapt dreptate.

Edited by pacopaco1967, 04 February 2018 - 12:50.


#58
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Nu!Tocmai asta am vrut sa subliniez.Pentru Pavel "Scriptura" e ceea ce numim noi Vechiul Testament.Pavel spune ca acest "Vechi Testament" e insuflat de Dumnezeu, nu de Satana.Care Satana e personaj negativ clar in restul scrierilor lui.Era usor sa spuna ca ce se intampla rau in Vechiul Testament a facut Satana.Dar Pavel nu face asta...

pacopaco1967 said:



Nu stiu daca cunosti scrierile apostolului Pavel . El spune ceva foarte important , ca legea ucide insa duhul da viata.  Nu stiu daca stii situatiile cand dumnezeu iarta ucigasi insa ucide copii ca sa pedepseasca ori pe faraon sau pe evrei. E o nebunie sa crezi ca ucigand copii faci de fapt dreptate.

Nu veni cu alta afirmatie al lui Pavel, care n-are legatura cu subiectul!Eu te intreb:Afirmatia lui Pavel "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu" e adevarata sau e falsa?Atat te intreb si nimic mai mult...

#59
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 sam92, on 04 februarie 2018 - 12:49, said:

Nu!Tocmai asta am vrut sa subliniez.Pentru Pavel "Scriptura" e ceea ce numim noi Vechiul Testament.Pavel spune ca acest "Vechi Testament" e insuflat de Dumnezeu, nu de Satana.Care Satana e personaj negativ clar in restul scrierilor lui.Era usor sa spuna ca ce se intampla rau in Vechiul Testament a facut Satana.Dar Pavel nu face asta...
E o modificare mincinoasa ideea ca e insuflata de dumnezeu . In realitate nu spune asa ceva . Un erudit adventist a spus ca de fapt in original spune " toata scriptura ni-il descopera pe dumnezeu . E net diferit de cum a ajuns tradus astazi.

Voi trebuie sa va ghidati dupa duhul dragostei si adevarului pentru a intelege unde Tatal ceresc a intervenit si unde Satan a intervenit . Plus ca in decursul vremurilor s-au tot modificat findca fiecare a avut diverse interese . Spre exemplu la conciliile canonice unii au impus introducerea ereziilor pagane sub amenintarea sabiilor. iar azi cititi si credeti mizeriile  fara sa le puneti la indoiala.

#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 sam92, on 04 februarie 2018 - 12:49, said:

Care Satana e personaj negativ clar in restul scrierilor lui.Era usor sa spuna ca ce se intampla rau in Vechiul Testament a facut Satana.Dar Pavel nu face asta...
Satana, adica Lucifer?

#61
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Satana, Satana!Niciun Lucifer...

Chiar si asa:Pavel Spune ca Scriptura ni-l descopera pe Dumnezeu!Cum ai tu indrazneala sa spui ca doua treimi ni-l descopera pe Satana, vopsit in Dumnezeu?

#62
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 sam92, on 04 februarie 2018 - 13:04, said:

Satana, Satana!Niciun Lucifer...
Aha, si Satana asta s-a autoinfiintat sau cum?

Sau Dumnezeu cel AtotPuternic nu a avut chef sa pocneasca o data din degete ca sa-l elimine pe Satana asta?
A preferat sa ne lase pe noi sa ne luptam cu el.

Ciudat, nu?

Edited by ericmario, 04 February 2018 - 13:10.


#63
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Dar nici din Lucifer, nu s-a facut!Nu scrie asta nicăieri...

#64
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ericmario, on 04 februarie 2018 - 12:42, said:

Adica un fel de Big Brother?
Doar ca nu am fost intrebat daca vrem sau nu sa participam?

Da.. ceva de genul.  Nu te intreaba nimeni pentru ca, nu ar folosi la nimic, nu ai posibilitatea obiectiva de a decide, de a opta, neavand liber arbitru.
Cand esti impins in arena spre a lupta esti doar sclavul propriilor pacate, nimic mai mult... ori, la ce ar folosi sa intrebi un astfel de om, daca doreste sau nu sa joace?

#65
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rosix, on 04 februarie 2018 - 13:11, said:


Da.. ceva de genul.  Nu te intreaba nimeni pentru ca, nu ar folosi la nimic, nu ai posibilitatea obiectiva de a decide, de a opta, neavand liber arbitru.
Cand esti impins in arena spre a lupta esti doar sclavul propriilor pacate, nimic mai mult... ori, la ce ar folosi sa intrebi un astfel de om, daca doreste sau nu sa joace?
Da chiar, la ce ar folosi un astfel de om? Ca sa ce ?
Sa cante la harpa, mandolina sau la orga?

Eu ma plictisesc repede de o melodie daca o aud de prea multe ori, acum il inteleg si pe Dumnezeu.
Suntem aceeasi placa stricata de cel putin 1500 de ani. Daca nu mai mult.

Si inainte de Marea Schisma nu cred ca a fost cu mult mai bine pentru El.
Aceeasi cersetori care cerseau ceva. In cantece.

Normal ca S-a apucat de alta lume, iar pe noi ne-a uitat.

#66
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 sam92, on 04 februarie 2018 - 13:05, said:

Chiar si asa:Pavel Spune ca Scriptura ni-l descopera pe Dumnezeu!Cum ai tu indrazneala sa spui ca doua treimi ni-l descopera pe Satana, vopsit in Dumnezeu?
Pavel n-a spus si restul de adevar pentru a nu starni mintile fierbinti din evreime. Si asa a avut batai de cap cu majoritatea evreilor. De fapt modul in care procedau evreii era diferit de modul in care isus a procedat. Si isus spune ca ce vede la Tatal ceresc asta face.
Nici pastorul adventist nu a indraznit sa spuna ce am spus eu, insa a spus simplu, ca acela care pedepseste, care cauta sa ia viata acela nu e dumnezeu.
Multi se vor teme sa spuna adevarul findca multi sunt ucigasi exact ca fariseii ce doreau sa ia viata lui isus , acei farisei aveau duhul lui Satana si azi la fel multi vor ca cei pacatosi sa fie pedepsiti in iad o vesnicie . Aceste idei sunt straine de Tatal ceresc, si numai Satan putea baga in scripturi astfel de idei.

#67
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 ericmario, on 04 februarie 2018 - 13:21, said:

Da chiar, la ce ar folosi un astfel de om? Ca sa ce ?
Sa cante la harpa, mandolina sau la orga?
Eu ma plictisesc repede de o melodie daca o aud de prea multe ori, acum il inteleg si pe Dumnezeu.
Suntem aceeasi placa stricata de cel putin 1500 de ani. Daca nu mai mult.
Si inainte de Marea Schisma nu cred ca a fost cu mult mai bine pentru El.
Aceeasi cersetori care cerseau ceva. In cantece.
Normal ca S-a apucat de alta lume, iar pe noi ne-a uitat.
Eu cred ca dimpotriva, se bucura ca nu mai stau oamenii cu limba in gura nestiind pe ce lume traiesc si cu ce se mananca credinta, precis si la obiect nu vag si aburitor: toti credem in Dumnezeu, serios?
Toti avem o o sotie, hai du-ti, faptul ca nu stii la cine te inchini nu e mangaiere pentru Dumnezeu. Sa se desparta apele si atunci o sa se vada clar adevarul de minciuna.

Edited by Ayami, 04 February 2018 - 13:29.


#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 13:01, said:

E o modificare mincinoasa ideea ca e insuflata de dumnezeu . In realitate nu spune asa ceva . Un erudit adventist a spus ca de fapt in original spune " toata scriptura ni-il descopera pe dumnezeu . E net diferit de cum a ajuns tradus astazi.
Măi Paco, cum naiba să te iei după toți ereticii, să crezi toți mincinoșii și să nu ai curiozitatea să cercetezi tu, ce scrie de fapt?

πᾶσα γραφὴ  θεόπνευστος   καὶ ὠφέλιμος  πρὸς διδασκαλίαν, πρὸς ἔλεγχον, πρὸς ἐπανόρθωσιν, πρὸς παιδείαν τὴν ἐν δικαιοσύνῃ,
pasa graphē theopneustos kai ōphelimos pros  didaskalian.  pros elegmon, pros epanorthōsin. pros paideian tēn en dikaiosynē

Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate.

Asta este traducerea, nu balivernele ereticilor, după cum poți vedea. Acum, eu știu că vei rămâne la ideile tale, este cert. Eu am postat numai ca să nu fie cumva tentat vreunul, să creadă aiurelile voastre eretice.

Edited by mario_bril, 04 February 2018 - 13:52.


#69
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ericmario, on 04 februarie 2018 - 13:21, said:

Da chiar, la ce ar folosi un astfel de om? Ca sa ce ?
Sa cante la harpa, mandolina sau la orga?

Nu e vorba de om, asa cum il cunoastem noi ci de sufletul omului, adica latura divina a omului.

Din motive neclare, Dumnezeu a vrut sa faca o lucrare la nivelul sufletului, intrupand un suflet de natura divina, intr-un corp de natura lumeasca (usor imbunatatit genetic, dotat cu ceva inteligenta si capacitate de decizie), pentru ca acest suflet, sa evolueze pe calea mantuirii.  Acest experiment a esuat, foarte putini oameni ajungand, practic, sa faca cativa pasi semnificativi spre mantuire si mult mai putini sa se mantuie integral.   Din acest motiv, experimentul a fost abandonat dar se face orecum o triere la Judecata de apoi, in sensul ca sufletele care au reusit sa faca ceva in aceasta viata sunt oarecum date deoparte de cele care sunt trimise cu suturi in cur sa se intrupeze din nou, spre a o lua de la capat, in alt scenariu lumesc.

#70
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Prostii, dupa cadere am devenit asa, stai sa vezi dupa apocalipsa cand se va trage linia definitiva ce trupuri "spiritualizate" si ce inseamna imparatia lui Dumnezeu.
Acuma ne chinuim in groapa plangerii, nimic nu e ce ar trebui sa fie.

Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, faţă către faţă; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaşte pe deplin, precum am fost cunoscut şi eu.

Edited by Ayami, 04 February 2018 - 13:45.


#71
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Ayami, on 04 februarie 2018 - 13:28, said:

Eu cred ca dimpotriva, se bucura ca nu mai stau oamenii cu limba in gura nestiind pe ce lume traiesc si cu ce se mananca credinta, precis si la obiect nu vag si aburitor: toti credem in Dumnezeu, serios?
Toti avem o o sotie, hai du-ti, faptul ca nu stii la cine te inchini nu e mangaiere pentru Dumnezeu. Sa se desparta apele si atunci o sa se vada clar adevarul de minciuna.
Sorine, Amin!
Sa se desparta apele odata, ca devine plictisitoare toata treaba asta.

#72
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
In special DUMINICA se gasesc cate unii sa deschida topicuri din astea ca sa tulbure pe ceilalti !!! Nu poti sta linistit ca satana te-a inspirat sa scrii asa ceva !!!!!!!!!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate