Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Biblia 66,6 % inspirata de Satan ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrosix, on 04 februarie 2018 - 11:26, said:

Se presupune, dar nu e...
Multa lume traieste intr-o confuzie ca Dumnezeu ar fi un personaj "bun si iubitori de oameni" plecand de la expresia "caci milostiv si iubitor de oameni, Dumnezeul nostru esti"
Numai ca Dumnezeu nu este iubire neconditionata ci este milostiv si iubitor doar fata de cei aflati in cautare de Dumnezeu, adica aflati pe calea mantuirii de pacat.
Pai biblia spune altceva si sunt destule argumente. Spre exemplu si-a facut mila de Cain si nu l-a exterminat dupa ce Abel a fost ucis . Daca asta nu e dovada de mila si iubire fata de pacatos eu nu stiu ce sa mai cred.
Si mai spune in ioan 3.16  ca a iubit foarte mult lumea incat l-a dat pe singurul fiu pentru ca cine crede in el sa nu piara . Deci nu spune ca va ucide si pedepsi pe cei care nu cred ci sa nu piara , adica sa nu rateze viata eterna.

View Postrosix, on 04 februarie 2018 - 11:26, said:

Pentru toti ceilalti, adica marea gloata care doar se inchina si atat, Sfanta Scriptura prevede urmatoarele:
"Eu va botez cu apa, dar Cel ce vine cineva dupa mine care va va boteza cu foc si Duhul Sfant"
"Nu am venit sa aduc pacea ci sabia...."
"Iată că securea a şi fost înfiptă la rădăcina pomilor: deci orice pom* care nu face rod bun va fi tăiat şi aruncat în foc"
"Acela* isi va curăţi cu desăvârşire aria şi Îşi va strânge grâul în grânar, dar pleava o va arde** într-un foc care nu se stinge."
Pe cine a botezat isus cu foc si duhul sfant ?
A adus "sabia" findca propovaduirea lui a creat discordie in intreaga societate.
Securea de care spune e credinta in Evanghelie .
Curatirea e a spiritului fiecaruia. Amenintarile nu fac casa buna cu dragostea. Omul e liber sa aleaga ce doreste , daca vrea viata eterna atunci se va conforma, deci e liber sa isi aleaga destinul . Dar poti instiinta omul despre ce cum va fi imparatia cereasca.

View Postrosix, on 04 februarie 2018 - 11:26, said:

Atentie:  acestea nu sunt mesaje de iubire neconditionata ci de avertizare ca omul pacatos "va arde in focurile Gheenei"
Invatati sa cititi Biblia intr-o cheie de selectie si ameliorare genetica si o sa dobanditi alte intelesuri.   De fapt nu este vorba de o ameliorare genetica a trupului (care poate fi pusa in discutie seprat) ci de un amplu proces de ameliorare, de imbunatatire calitativa a sufletului, a spiritului care, la Judecata de Apoi, va trece sau nu va trece testul.
Nu sunt mesaje de iubire neconditionata insa ne cere sa iubim neconditionat, spre exemplu " celui ce iti va da o palma peste obraz intoarce si pe celalalt" .
Daca Tatal ceresc nu ne poate iubi neconditionat findca e sfant atunci de ce cere pacatosilor sa iubeasca neconditionat ?

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am şi eu o întrebare Pacopaco... ai vreo pregatire teologica ceva care sa te ajute in intelegerea a ceea ce tu doresti ?

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 04 februarie 2018 - 11:33, said:

nu am timp sa urmaresc toate porostiile.
pune exact minutul si secunda - in icoana vorbitoare de mai jos - la care spui ca Butoi blasfemiaza ca si tine.


E aproape spre sfarsit insa eu am postat minutul in care spune asta . Deschizi cu VLC Player sau Media Player Classic.

View Postexceswater, on 04 februarie 2018 - 11:42, said:

Am şi eu o întrebare Pacopaco... ai vreo pregatire teologica ceva care sa te ajute in intelegerea a ceea ce tu doresti ?
Vorbesti cumva de pregatire in scolile in care te obliga sa crezi minciuna Satanica ?
Dar clipul l-ai urmarit ? Omul acela e pastori de peste 10 ani si e o autoritate in ce priveste biblia, plus ca face parte dintr-o denominatiune religioasa cunoscuta.

Edited by pacopaco1967, 04 February 2018 - 11:46.


#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postexceswater, on 04 februarie 2018 - 11:39, said:

Eşecul e al omului care cade in păcat şi blasfemie. Nu al creatorului.
Topicul e deja tendenţios şi sunt vorbe urâte pe aici.
Esecul e al creatorului.
Defapt esecurile.

Ce te retine pe topicul asta pana la urma?

#23
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postexceswater, on 04 februarie 2018 - 11:42, said:

Am şi eu o întrebare Pacopaco... ai vreo pregatire teologica ceva care sa te ajute in intelegerea a ceea ce tu doresti ?
da.
il invoca pe Butoiul care in opinia lui ar spune ca Cuvantul lui Dumnezeu este impletit armonios cu Cuvantul inspirat de Diabolul zis si Satan. 33,4% la 66,6%.

astept sa-mi puna jos si minutul /secunda la care Butoiul spune atrocitatea asta.

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 11:43, said:

E aproape spre sfarsit insa eu am postat minutul in care spune asta . Deschizi cu VLC Player sau Media Player Classic.
pune minutul si secunda unde blasfemiaza, cum ti-am cerut.Posted Image

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 10:28, said:

Nu rareori mi-a fost dat sa citesc in biblie anumite pasaje care par halucinante, in care "dumnezeu" ucide copii pentru a pedepsi adulti . Ideile acestea cred ca sunt straine de spiritul divin care se presupune ca e iubire . Vreau sa arat in acest topic multe pasaje despre care eu cred ca sunt inspirate de fiinte/entitati malefice pentru a discredita in constinta omului tocmai caracterul divin.  Sustinatorii acestei idei sunt si ei invitati sa posteze pasaje in care "dumnezeu"  pedepseste si ucide pacatosi sau neascultatori inducand in mintea naivilor ca astfel a facut dreptate.
Voi posta si un foarte scurt material video in care un pastor adventist contrazice "adevarul" biblic . Sunt convins pe baza acestor scrieri ca biblia contine inspiratii biblice Satanice in procentul indicat in titlu. Sper doar ca topicul sa nu fie inchis sau sters si sa se discute fara atacuri la persoane.
Doar sa fiti foarte atenti la ce spunea pastorul adventist cu ceva ani in urma . Se numeste Nicu Butoi , sper carcotasii sa nu se amuze pe seama numelui.


Ai sa fii uimit dar biblia catolica e usor diferita de cea ortodoxa... si chiar mai diferita decat coranul fara de biblia ortodoxa.... deci? Vrei sa ascult ce zice un adentist despre biblia lui si sa fac analogia cu biblia mea?

#25
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postexceswater, on 04 februarie 2018 - 10:46, said:

E ditamai Potopul in Biblie. Unde mor multi pacatosi.
Cred ca e nevoie de niste studii teologice, de o pregatire ceva ca sa citesti corect Biblia, ca altfel iese ce iese.
Macar o deschidere sufleteasca sa ai ca sa primesti ce scrie acolo.

Si un manual de la router daca i-l dai unuia care habar nu are ce e aia, moare cu degetele in priza...

daaaa, cum sa nu....
ca sa intelegi biblia nu trebuie decat sa intelegi de cine a fost scrisa: de niste oameni influentati de epoca in care au trait.
in plus, biblia e compusa din multe scrieri, nu e opera unui singur individ

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 04 februarie 2018 - 11:46, said:

da.
il invoca pe Butoiul care in opinia lui ar spune ca Cuvantul lui Dumnezeu este impletit armonios cu Cuvantul inspirat de Diabolul zis si Satan. 33,4% la 66,6%.

astept sa-mi puna jos si minutul /secunda la care Butoiul spune atrocitatea asta.


pune minutul si secunda unde blasfemiaza, cum ti-am cerut.Posted Image
Urmareste de la minutul 37 si sec 37 Posted Image

#27
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postericmario, on 04 februarie 2018 - 10:55, said:

De ce ai adus merele in discutie?

Si de unde ai dedus ca Adam si Eva au fost nemuritori?
Din biblie... scrie

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 11:43, said:

E aproape spre sfarsit insa eu am postat minutul in care spune asta . Deschizi cu VLC Player sau Media Player Classic.


Vorbesti cumva de pregatire in scolile in care te obliga sa crezi minciuna Satanica ?
Dar clipul l-ai urmarit ? Omul acela e pastori de peste 10 ani si e o autoritate in ce priveste biblia, plus ca face parte dintr-o denominatiune religioasa cunoscuta.
Când eram mici ne speriau părinţii cu sectanţii. Acum vii tu cu ei de mână. Tu pretinzi că nenea Butoi ăsta e expert în ce zice el acolo. Şi să îl credem pe el şi pe tine.

Tu vrei să înţelegi cum funcţionează laptopul şi internetul dar nu ştii ce e aia curent electric.
Cum devine asta -  vorba lui Moromete ?


View Postericmario, on 04 februarie 2018 - 11:44, said:

Esecul e al creatorului.
Defapt esecurile.

Ce te retine pe topicul asta pana la urma?
Bunul simţ. Ai vreo problemă cu mine ?
Poţi să crezi în ce vrei şi poţi să nu crezi în ce cred eu.
Nu te-am jignit cu ceva.

“Daca cred ca exista Dumnezeu si El nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca nu cred ca exista si El exista cu adevarat, atunci am pierdut totul.” – Blaise Pascal

Edited by exceswater, 04 February 2018 - 11:52.


#29
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Posttehnics, on 04 februarie 2018 - 11:09, said:

Observ ca unii useri care pareau ca au un pic de discernamant au dat cu el de pamant prin postul asta....
Si ce te face sa crezi ca tu ai discernamant mai mult decat o alta persoana? Ai vreun act medical la mana sau o arzi asa hai hui cu jignirile? Daca nu cred in Dumnezeu, in biserica si in popi asta ar insemna sa bati apropo la mine jignindu-ma ca n-am discernamant? In ziua de azi tot ce tine de Dumnezeu, biserica si popi este o blasfemie. Adevaratul CREATOR cand o sa vina o sa-i calce in picioare pe popi si o sa le puna la pamant "chiciurile" lor de biserici aurite. Nu stiu cum sa fac ca la moartea mea sa nu vina nici un popa sa-mi cante chiciurile alea ale lor asa zis sfinte numita pompos "slujba de inmormantare" si care cu toate ca ar trebui sa fie gratuita costa minim 100 lei ca de... in numele Domnului

Edited by pascali_daniel, 04 February 2018 - 12:12.


#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMooF2010, on 04 februarie 2018 - 11:48, said:

Ai sa fii uimit dar biblia catolica e usor diferita de cea ortodoxa... si chiar mai diferita decat coranul fara de biblia ortodoxa.... deci?
Tocmai ai dus hiperbola pe noi culmi!
Felicitari!!!

View PostMooF2010, on 04 februarie 2018 - 11:49, said:

Din biblie... scrie
Pune versetele. Posted Image

View Postexceswater, on 04 februarie 2018 - 11:51, said:

1. Bunul simţ. Ai vreo problemă cu mine ?
2. Poţi să crezi în ce vrei şi poţi să nu crezi în ce cred eu.
3. Nu te-am jignit cu ceva.

1. Ok. Nu am nici o problema cu tine.
2. 100% de acord.
3. Nici eu. Ar fi frumos sa ramana asa.

#31
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postexceswater, on 04 februarie 2018 - 11:51, said:

Când eram mici ne speriau părinţii cu sectanţii. Acum vii tu cu ei de mână. Tu pretinzi că nenea Butoi ăsta e expert în ce zice el acolo. Şi să îl credem pe el şi pe tine.

Tu vrei să înţelegi cum funcţionează laptopul şi internetul dar nu ştii ce e aia curent electric.
Cum devine asta -  vorba lui Moromete ?



Bunul simţ. Ai vreo problemă cu mine ?
Poţi să crezi în ce vrei şi poţi să nu crezi în ce cred eu.
Nu te-am jignit cu ceva.

“Daca cred ca exista Dumnezeu si El nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca nu cred ca exista si El exista cu adevarat, atunci am pierdut totul.” – Blaise Pascal

când vine vorba de Dzeu nimeni nu poate ști nimic, cei care susțin altceva nu vor decât sa va ia banii.
Daca ar fi sa existe un Dzeu, cum ar putea omul de rand sa înțeleagă ce vrea o fiinţă atot-puternica? E ca si când ai susține ca o furnica poate înțelege fizica nucleara.

Daca ar fi fost ca Dzeu sa scrie o carte ar fi fost perfecta si unica. N-ai mai avea atâtea versiuni de Biblie plus toate celelalte cârti sfinte ale celorlalte religii (care pretind la rândul lor ca au fost inspirate de Dzeu).

Deci cum iți dai seama care este corecta si care nu? Pai concluzia pertinenta e ca toate sunt greșite.

Așa ca fiți oameni buni si gata, lăsați toate prostiile astea. Regulile de baza pe care trebuie sa le respecți ca sa fii un om bun bănuiesc ca le știți si fără sa le găsiți scrise intr-o carte sfântă, nu?

Edited by takillya, 04 February 2018 - 12:02.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postericmario, on 04 februarie 2018 - 11:35, said:

E corect ce spui tu, dar si paco are dreptate, in sensul ca ce Dumnezeu poate fi atat de idiot ca sa se razbune pe esecul sau?

De ce nu?  Omul este un experiment genetic esuat. Peste 90% din oameni nu ajung sa-si mantuiasca sufletul cu mai mult de 5% in aceasta viata. Doar alearga dupa bani de mancare si rate. De asta se justifica sabia sau focul Gheenei, pentru ca 90% din oameni sunt praf.... traiesc meschin aceasta viata din punct de vedere spiritual si ajung praf la capatul ei...

Deci, omul NU este un experiment reusit a lui Dumnezeu, din contra.   Viata omului, asa cum se desfasoara ea in prezent, nu este un exepriment reusit nici din partea Creatorului si nici din partea omului, din motivele pe care le-am aratat... omul umbla dupa mancare 99% din viata, pe cand rolul sau divin este cu totul altul si anume - sa creasca spiritual, sa faca fapte bune pentru semeni, sa scoata la iveala prin arta, cultura, latura sa divina, data de Dumnezeu, etc.

Cam asa trebuie privite, din punctul meu de vedere, lucrurile.

View Postexceswater, on 04 februarie 2018 - 11:39, said:

Eşecul e al omului care cade in păcat şi blasfemie. Nu al creatorului.

Omul se naste in pacat si cade ulterior in blasfemie... Scopul lui este sa se ridice...

#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 04 februarie 2018 - 11:46, said:

astept sa-mi puna jos si minutul /secunda la care Butoiul spune atrocitatea asta.


pune minutul si secunda unde blasfemiaza, cum ti-am cerut.Posted Image
Ti-am pus minutul si secunda . Vad ca ai disparut de pe topic .
Cei indoctrinati puternic nu vor renunta sa creada ca Tatal ceresc isi ucide proprii copii cand face dreptate.
E trist acest lucru findca uciderile si toate celelalte nelegiuiri vin de la faptul ca ei cred ca Tatal ceresc asa proceda si astfel in constinta lor ramane acelasi mod de viata.

Edited by pacopaco1967, 04 February 2018 - 12:05.


#34
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 11:49, said:

Urmareste de la minutul 37 si sec 37 Posted Image
perfect.
acum ca am pus filmuletul, iar tu minutul si secunda, poate vedea oricine daca esti un mincinos blasfemiator sau nu...Posted Image
de la "Dumnezeu nu ia viata" spuse de Butoiul, pana la "Biblia este inspirata de Satan" spusa de tine,  e o diferenta exact cat minciuna ta blasfemiatoare, dragule Paco. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 04 February 2018 - 12:19.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 11:39, said:

Curatirea e a spiritului fiecaruia. Amenintarile nu fac casa buna cu dragostea. Omul e liber sa aleaga ce doreste , daca vrea viata eterna atunci se va conforma, deci e liber sa isi aleaga destinul . Dar poti instiinta omul despre ce cum va fi imparatia cereasca.

Omul NU e liber ci incatusat in propriul destin, dat de Dumnezeu. El are insa liberatatea sa se trezeasca, la un moment dat, sa iasa din pacat si sa faca rod bun de faptele sale, adica sa devina un om placut lui Dumnezeu. Inainte de a fi fiinta divina omul este pre-conditionat de instincte gregare... Unii, reusesc, prin efort spiritual sa se ridice din pacat, altii traiesc sub impusul acestor instincte gregare toata viata si practic isi urmeaza destinul tragic in aceasta lume si anume - de a munci ca prostii toata viata si de a muri cam la fel de fraieri spiritual, precum s-au nascut.

Destinul omului, inainte de a fi Divin, e tragic, pentru 90% din noi (orbecaiala spirituala e maxima).

De aceea va spun: dragostea lui Dumnezeu NU este neconditionata. Ea apare pe parcurs, in masura in care omul reuseste sa se ridice si sa se indrepte spre drumul corect spre imparatia lui Dumnezeu.

Peste 90% din oamenii care merg la Biserica nu inteleg clar ce vrea Dumnezeu de la ei si nici macar nu au constiinta propriului pacat, indreptandu-se direct spre cazanul cu smoala desi, formal, au o atitudine corecta fata de Biserica.

Edited by rosix, 04 February 2018 - 12:13.


#36
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postexceswater, on 04 februarie 2018 - 11:51, said:

Tu pretinzi că nenea Butoi ăsta e expert în ce zice el acolo.
doar de curiozitate urmareste ce spune Butoiul la minutul si secunda indicata de Paco, in filmuletul pus de mine dupe iutub.
o sa te lamuresti rapid ca singurul lui scop e sa-l tavaleasca in mocirla pe un om care nici in cosmarurile lui n-ar putea sustine blasfemiile lui Paco...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate