Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Biblia 66,6 % inspirata de Satan ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#235
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 24 septembrie 2018 - 15:40, said:

Hai altfel sa-ti prezint. Spre exemplu i se pune in "gura" lui isus " daca nu urasti pe mama ta, pe tatal tau sau pe fratii tai, nu poti fi ucenicul Meu" .
Cine "i-a pus in gura lui Isus" vorbele alea?

View Postpacopaco1967, on 24 septembrie 2018 - 15:40, said:

Evident ca asa ceva isus nu ar fi spus ci doar e o interpretare stramba.
Da, interpretarea ta.
Acolo nu e vorba de "ura" asa cum urasc oamenii. E vorba de preferinta, de prioritate, de alegere, de a pune pe primul loc. Tot El spunea : "Nicio slugă nu poate sluji la doi stăpâni; căci sau va urî pe unul şi va iubi pe celălalt, sau va ţine numai la unul şi va nesocoti pe celălalt. ” Biblia spune la fel si despre un om care are mai multe sotii si iubeste mai mult pe una decat pe cealalta pe care "o uraste".

#236
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 24 septembrie 2018 - 16:04, said:

Cine "i-a pus in gura lui Isus" vorbele alea?


Da, interpretarea ta.
Acolo nu e vorba de "ura" asa cum urasc oamenii. E vorba de preferinta, de prioritate, de alegere, de a pune pe primul loc. Tot El spunea : "Nicio slugă nu poate sluji la doi stăpâni; căci sau va urî pe unul şi va iubi pe celălalt, sau va ţine numai la unul şi va nesocoti pe celălalt. ” Biblia spune la fel si despre un om care are mai multe sotii si iubeste mai mult pe una decat pe cealalta pe care "o uraste".
Eu ti-am prezentat cum e scris in biblie. Cititorul crede exact ce scrie in ea, ca daca nu iti urasti rudele, prietenii , nu poti fi ucenicul lui isus. Vreau sa spun ca astfel de scrieri strambe exista peste tot in biblie. Ele sunt opera lui Satan. Spre exemplu Eva la discutia cu sarpele a facut o adaugire nepermisa, si la fel in toata perioada au existat adaugiri nepremise findca au fost inspirati de Satan.  
Tu de unde crezi ca a aparut convingerea ca Tatal ceresc va chinui in iad prin demoni pe toti pacatosii ? Stii ca asta s-a propovaduit in crestinism timp de mii de ani ?

View Postkruger, on 24 septembrie 2018 - 16:19, said:

Serios? Ia uite:
^  In afirmatiile astea ti-ai batut joc atat de Tatal, de neprihanirea Lui si de Fiul Lui. L-ai facut mincinos si pe Duhul Sfant care a inspirat Scriptura si a spus ca Isus a trait o viata perfecta, fara pacat.

Uite ca multi spun ca Tatal a mintit cand a spus ca Adam si Eva vor muri in ziua in care vor manca . Adevarul e altul, ca Tatal ceresc nu a spus asa ceva. Insa Satan a avut grija sa schimbe cuvintele.

Edited by pacopaco1967, 24 September 2018 - 16:25.


#237
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 24 septembrie 2018 - 16:10, said:

Uite ca multi spun ca Tatal a mintit cand a spus ca Adam si Eva vor muri in ziua in care vor manca . Adevarul e altul, ca Tatal ceresc nu a spus asa ceva. Insa Satan a avut grija sa schimbe cuvintele.
Adevarul e ca omul a murit in momentul ala, dar faci din nou aceeasi greseala ca si cu "ura" : folosesti definitii omenesti si nu cele din Scriptura. Acolo nu e vorba de moarte fizica; omul a murit in momentul in care a pacatuit - relatia lui cu Dumnezeu a fost intrerupta.
Uite, in Apocalipsa Domnul Isus scrie ingerului (reprezentantului) bisericii din Sardes: "iti merge numele ca traiesti, dar esti mort". Biblia spune ca toti pacatosii sunt "morti in pacat"...

#238
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 24 septembrie 2018 - 15:58, said:


Stai ca nu e asa simplu.
Sa repet o intamplare reala. O tanara se minuna ce frumoasa e viata, natura, florile, pasarile . . . si cineva ii sugereaza ca ele sunt creatia unui dumnezeu atotputernic si atotstiutor si daca vrea sa stie mai multe despre EL sa citeasca biblia. Tanara noastra ardea de curiozitate, si incepe sa citeasca "cartea sfanta" , numai ca dupa cateva carti in care citeste depre ororile comise impotriva evreilor sau instigarile de ucideri, hotaraste sa nu mai citeasca si sa nu mai creada intr-un dumnezeu atot si atot.

Și ce sa ii fac eu tinerei din povestea ta?! Dacã e slaba de înger, pune satana laba pe ea, cum a pus și pe tine.

#239
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
el crede ca Dumnezeu este un sclav care are menirea sa il bucure, Dumnezeu il slujeste pe el

7. Cine dintre voi, daca are un rob care ara sau paste oile, ii va zice, cand vine de la camp: "Vino indata si sezi la masa"?
8. Nu-i va zice mai degraba: "Gateste-mi sa mananc, incinge-te si slujeste-mi pana voi manca si voi bea eu; dupa aceea, vei manca si vei bea si tu"?
9. Va ramane el indatorat fata de robul acela, pentru ca robul a facut ce-i fusese poruncit? Nu cred.
10. Tot asa si voi, dupa ce veti face tot ce vi s-a poruncit, sa ziceti: "Suntem niste robi netrebnici; am facut ce eram datori sa facem."


asta e fix relatia cu Dumnezeu

#240
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nuuuuu aia e inspirația lui satanel ;)

#241
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postpacopaco1967, on 24 septembrie 2018 - 15:58, said:

Stai ca nu e asa simplu.
Sa repet o intamplare reala. O tanara se minuna ce frumoasa e viata, natura, florile, pasarile . . . si cineva ii sugereaza ca ele sunt creatia unui dumnezeu atotputernic si atotstiutor si daca vrea sa stie mai multe despre EL sa citeasca biblia. Tanara noastra ardea de curiozitate, si incepe sa citeasca "cartea sfanta" , numai ca dupa cateva carti in care citeste depre ororile comise impotriva evreilor sau instigarile de ucideri, hotaraste sa nu mai citeasca si sa nu mai creada intr-un dumnezeu atot si atot.


Preferabil sa le recomanzi celor ce iau primul contact cu Biblia sa inceapa cu cititul Noului Testament. Si nu traduceri cu un limbaj intentionat arhaic, cum scot cei din BOR.

Edited by -Daniel, 24 September 2018 - 18:48.


#242
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 24 septembrie 2018 - 17:01, said:

el crede ca Dumnezeu este un sclav care are menirea sa il bucure, Dumnezeu il slujeste pe el

7. Cine dintre voi, daca are un rob care ara sau paste oile, ii va zice, cand vine de la camp: "Vino indata si sezi la masa"?
8. Nu-i va zice mai degraba: "Gateste-mi sa mananc, incinge-te si slujeste-mi pana voi manca si voi bea eu; dupa aceea, vei manca si vei bea si tu"?
9. Va ramane el indatorat fata de robul acela, pentru ca robul a facut ce-i fusese poruncit? Nu cred.
10. Tot asa si voi, dupa ce veti face tot ce vi s-a poruncit, sa ziceti: "Suntem niste robi netrebnici; am facut ce eram datori sa facem."


asta e fix relatia cu Dumnezeu
Dragule, in aceasta imparatie sunteti robi. De aceea tot spun ca voi nu il credeti pe isus cand spune ca a venit sa ne elibereze de sub robie, fie a pacatului, fie a celui rau.
Sa faci binele e o normalitate si nu ceva extraordinar. Dar un rob al pacatului care in viata lui si-a propus sa-si trateze semenii doar cu ura, razbunare, rautate, nu is e pare normal sa se comporte bine si frumos cu nimeni, iar orice fapta buna o considera slabiciune. Asta e si ce au inteles unii citind biblia, ca trebuie sa pedepsesti pe cel rau. Te ntrebi atunci, de ce nu au fost pedepsiti toti cei care au vazut binele la isus si l-au condamnat ? Findca la rau nu raspunzi tot cu rau, de aceea tot va spun ca orice rautate din partea acelui dumnezeu nu e bun ci tot un pacat la fel de mare daca nu chiar mai mare decat al oamenilor care fiind pacatosi altfel nu stiau, dar nu te poti astepta tot la rautate din partea unui dumnezeu "sfant, sfant, sfant ". Bineinteles ca acel dumnezeu care ucidea si pedepsea era Satan in persoana si tot el instiga pe evrei la ucideri/trocitati impotriva altor popoare. La rau nu raspunzi cu rau, celui ce iti da o palma peste obraz intorci si cellalt obraz. Asta e adevarata fata a Tatalui ceresc. Satan insa din pozitia lui de dumnezeu al acestei imparatii a comis atrocitati , si acum citim despre faptele lui si nu despre Tatal. Biblia in VT despre faptele lui Satan scrie, retineti, despre faptele acestuia chiar daca printre capitole scrie si despre neprihanirea care va veni.

View Postrichelieu, on 24 septembrie 2018 - 17:56, said:

Nuuuuu aia e inspirația lui satanel Posted Image
Tatal ceresc nu ne vrea robi ci prieteni. Dar daca voi va dati drept robi si unii chiar sunt , asta e , o sa fiti inrobiti de cum Satan aplica dreptatea.

View Post-Daniel, on 24 septembrie 2018 - 18:47, said:

Preferabil sa le recomanzi celor ce iau primul contact cu Biblia sa inceapa cu cititul Noului Testament. Si nu traduceri cu un limbaj intentionat arhaic, cum scot cei din BOR.
Prima oara cand am recomandat citirea bibliei am spus sa citeasca inti Noul Testament.  Traducerea BOR parca e carte de satira si umor. Mi-a fost greata sa o citesc. E si asta semn ca Satan s-a bagat sa stalceasca biblia ortodoxa.

#243
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu poti sa faci nimic, esti rob, suntem robi si gata...daca nu iti place poti alege iadul, in imparatia lui Dumnezeu toti il slujesc, el este cel mai mare si mai tare

sunt multe lucruri pe care vreau sa le pun mai inainte de Dumnezeu, dar sunt treaz , nu dorm, Dumnezeu este stapan

daca eu pot si tu poti, si oricine poate...doar sa nu vrei...am momente cand imi vine sa renunt, m-am saturat, nu sunt eu profetul cheie, sa le fac pe toate ,dar nu am incotro

Edited by legit10, 25 September 2018 - 15:36.


#244
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlegit10, on 25 septembrie 2018 - 15:35, said:

nu poti sa faci nimic, esti rob, suntem robi si gata...daca nu iti place poti alege iadul, in imparatia lui Dumnezeu toti il slujesc, el este cel mai mare si mai tare

sunt multe lucruri pe care vreau sa le pun mai inainte de Dumnezeu, dar sunt treaz , nu dorm, Dumnezeu este stapan

daca eu pot si tu poti, si oricine poate...doar sa nu vrei...am momente cand imi vine sa renunt, m-am saturat, nu sunt eu profetul cheie, sa le fac pe toate ,dar nu am incotro

Cum iti imaginezi libertatea? Daca ti-ar oferi Dumnezeu viata vesnica, lasandu-te, in acelasi timp, sa faci ce vrei.

#245
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu ai ce sa faci cu libertatea, pamantul pe care mergi apartine lui Dumnezeu....

#246
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlegit10, on 25 septembrie 2018 - 15:55, said:

nu ai ce sa faci cu libertatea, pamantul pe care mergi apartine lui Dumnezeu....
Si ce, ai vrea sa fie al tau?

#247
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
sunt multe lucruri pe care vreau sa le pun mai inainte de Dumnezeu

asta spun...pe mine multe m-au naucit, in materie de fantezii sexuale (nu o sa spun ce visez) mi-au demonstrat ca se poate...50 % din gandurile mele  sunt in acea directie, imi plac filmele, muzica, jocurile, iubesc familia mea

Edited by legit10, 25 September 2018 - 16:08.


#248
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlegit10, on 25 septembrie 2018 - 16:03, said:

sunt multe lucruri pe care vreau sa le pun mai inainte de Dumnezeu

asta spun...pe mine multe m-au naucit, in materie de fantezii sexuale (nu o sa spun ce visez) mi-au demonstrat ca se poate...50 % din gandurile mele  sunt in acea directie, imi plac filmele, muzica, jocurile, iubesc familia mea

Si il pui pe Dumnezeu inaintea acestor placeri si iubiri ca sa ajungi in Imparatia Lui? Sau, poate, de frica iadului?

Edited by -Daniel, 25 September 2018 - 16:15.


#249
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
acele lucruri sunt contrare cu biblia, nici nu imi permit sa gandesc altfel

#250
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlegit10, on 25 septembrie 2018 - 16:18, said:

acele lucruri sunt contrare cu biblia, nici nu imi permit sa gandesc altfel
Contrare cu Biblia inseamna si inspre binele tau?

#251
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dumnezeu, viata nu ma lasa sa respir, totul este la limita dar am tot ce imi trebuie

#252
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlegit10, on 25 septembrie 2018 - 16:20, said:

Dumnezeu, viata nu ma lasa sa respir, totul este la limita dar am tot ce imi trebuie
Daca ai pace in suflet, e in regula. Esti un rob fericit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate