Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transfer de bani intre conturi folosind PayPal?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Am si eu o intrebare pentru care se pricep in domeniu.
Am un cont deschis la o banca din Franta, insa nu pot accesa banii cu ajutorul cardului deoarece nu este de un tip recunoscut aici la noi in tara.
As avea o intrebare pentru cei care lucreaza cu PayPal.
Eu am un cont PayPal, legat la un cont de la o banca de la noi. Daca o sa imi leg si contul de la banca din Franta la el, oare as putea face transferuri intre aceste 2 conturi? Ca sa imi pot transfera banii din contul din Franta in cel de aici?
Pentru cei care au lucrat, stie cineva, este posibil asa ceva?
Am incercat toate metodele posibile, am trimis scrisori la banca ca sa imi dea parola pentru Internet Banking sa pot sa transfer banii, absolut nimic n-am primit...
Si nu am chef sa ma duc pana acolo ca m-ar costa drumul exact cam cat am in cont...
Ii multumesc frumos celui care stie!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Pai incearca sa adaugi contul, ce ai de pierdut? Eu zic ca nu merge decat cont romanesc la paypal romanesc.

#3
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
"Plateste" cu cardul in contul paypal.
Adica accepti o plata (ori faci link din ala paypal.me ori Request from friends or customers ori Create invoice ....)
Una din ele sigur accepta plata direct cu cardul, fara ca titularul (adica tu, in cazul asta) sa aiba cont de paypal.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Despre ce suma e vorba? Ai carnet de cec-uri pe contul din Franta? Eu am cont la Societe Generale si orice rezolv prin telefon, internet banking si curier recomandat (online pe site-ul postei franceze)

#5
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 Argv, on 03 februarie 2018 - 21:00, said:

Despre ce suma e vorba? Ai carnet de cec-uri pe contul din Franta? Eu am cont la Societe Generale si orice rezolv prin telefon, internet banking si curier recomandat (online pe site-ul postei franceze)
Am un cont la Banque Postale, iar cardul este de tip Livret A, am incercat sa fac cumparaturi la noi dar nu il accepta.
Am cont de Internet Banking, dar parola a expirat. Contul il am inregistrat cu o adresa de la Nice, Franta, dar eu am fost tempora acolo cu un program de schimb de studii (am stat intr-o resedinta CROUS). iar cei de la resedinta imi zic ca nu mai accepta scrisorile fostilor locatari, ci le returmeaza automatic la posta, iar cei de acolo inapoi la expeditor (banca). E o aiureala cum rar am mai intalnit de cand sunt ...
Am trimis la banca scrisoare recomandata ca sa imi schimb adresa ca sa imi trimita parola de la IB prin posta, luna trecuta e a doua, dar nu stiu cum de nu a ajuns nici una (mi-au zis cei de la posta ca asta a doua este pe cale sa ajunga, dar nu stiu de ce dureaza 31 de zile ca sa ajunga o recomandata pana la Marseille...).
Asadar, dupa cum se poate vedea, e o situatie de tot rasul..

 mybrandnewmail59, on 03 februarie 2018 - 19:51, said:

"Plateste" cu cardul in contul paypal.
Adica accepti o plata (ori faci link din ala paypal.me ori Request from friends or customers ori Create invoice ....)
Una din ele sigur accepta plata direct cu cardul, fara ca titularul (adica tu, in cazul asta) sa aiba cont de paypal.
Poti sa-mi dai mai multe detalii te rog? Ca am zis ca nu am folosit pana acum PayPal, si nu stiu ce se poate face cu conturile cu care sunt inregistrat.
Ma intereseaza numai, asa cum am si intrebat, daca se poate face transfer dintr-un cont in altul, pe care le-am inregistrat cu contul meu de PayPal?
Alta solutie eu chiar nu mai vad , asta e singura, am incercat absolut tot dar nu se poate.

 Mizu, on 03 februarie 2018 - 19:47, said:

Pai incearca sa adaugi contul, ce ai de pierdut? Eu zic ca nu merge decat cont romanesc la paypal romanesc.
Eu am cont la PayPal.com, si am inregistrat un cont de la BT, si pe asta de la Banque. Deci sunt amandoua legate de contul meu PayPal.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu merge, poate ar merge cu 2 conturi paypal dar nu prea ai voie (adica ai voie unul personal si unul business). Transfer pp-pp.

Dar la contul ala ai IBAN? Ca.cardul sigur nu merge adaugat la pp.

Edited by don_dannielo, 03 February 2018 - 21:43.


#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Daca ai carnet de cec-uri (chequier) cred e posibil sa il incasezi aici. Faci un cec la ordinul tau si il depui la banca unde ai cont in Romania.. Probabil vei plati ceva comisioane, dar din cate stiu il poti incasa. Banuiesc ca ai un card visa national, asa numita Visa carte bleue
Incearca sa ii suni sa le explici situatia, ar trebui sa accepte sa le trimiti prin posta, recomandat cu AR, o cerere sa inchizi contul, semnata de tine, insotita de o copie dupa pasaport si IBAN-ul contului romanesc unde sa iti transfere fondurile existente.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 anz, on 03 februarie 2018 - 19:29, said:

Salut.
Am si eu o intrebare pentru care se pricep in domeniu.
Am un cont deschis la o banca din Franta, insa nu pot accesa banii cu ajutorul cardului deoarece nu este de un tip recunoscut aici la noi in tara.
As avea o intrebare pentru cei care lucreaza cu PayPal.
Eu am un cont PayPal, legat la un cont de la o banca de la noi. Daca o sa imi leg si contul de la banca din Franta la el, oare as putea face transferuri intre aceste 2 conturi? Ca sa imi pot transfera banii din contul din Franta in cel de aici?
Pentru cei care au lucrat, stie cineva, este posibil asa ceva?
Am incercat toate metodele posibile, am trimis scrisori la banca ca sa imi dea parola pentru Internet Banking sa pot sa transfer banii, absolut nimic n-am primit...
Si nu am chef sa ma duc pana acolo ca m-ar costa drumul exact cam cat am in cont...
Ii multumesc frumos celui care stie!
De cine este emis acel card? Mastercard/Visa/Maestro? CUm arata, are data expirarii, cod cvv, nume, prenume?
Incerca cu Revolut, faci top-up in Revolut cu cardul acela din Franta.
Daca e ceva prepay mai dubios, nici PayPal nu ti-l va accepta.

Edited by gumball3000, 03 February 2018 - 23:17.


#9
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 gumball3000, on 03 februarie 2018 - 23:16, said:

De cine este emis acel card? Mastercard/Visa/Maestro? CUm arata, are data expirarii, cod cvv, nume, prenume?
Incerca cu Revolut, faci top-up in Revolut cu cardul acela din Franta.
Daca e ceva prepay mai dubios, nici PayPal nu ti-l va accepta.
Nu este emis de niciuna, dupa cum am si zis nu este acceptat la noi ca sa fac plati.
Asa arata cardul pe fata, doar ca in coltul dreapta sus, in loc de [email protected]. scrie Livret A. Atata tot...
Dupa cum am zis, il am atasat si acel cont la contul meu de PayPal, nu este nicio pb  Nu stiu insa daca se poate sa transfer intre cele 2 conturi.

 Argv, on 03 februarie 2018 - 22:44, said:

Daca ai carnet de cec-uri (chequier) cred e posibil sa il incasezi aici. Faci un cec la ordinul tau si il depui la banca unde ai cont in Romania.. Probabil vei plati ceva comisioane, dar din cate stiu il poti incasa. Banuiesc ca ai un card visa national, asa numita Visa carte bleue
Incearca sa ii suni sa le explici situatia, ar trebui sa accepte sa le trimiti prin posta, recomandat cu AR, o cerere sa inchizi contul, semnata de tine, insotita de o copie dupa pasaport si IBAN-ul contului romanesc unde sa iti transfere fondurile existente.
Nu este card Visa, ca daca ar fi atunci as putea palti cu el aici la magazine. Dar nu mi-l accepta. Este ca cel din imaginea atasata, Livret A
Nu am nici carnet de cecuri, singurul acest card, si un cont de INternet Banking la care nui stiu parola, deci e egal cu zero...

Ce este acel Revolut? ca n-am auzit de el...

Attached Files



#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E ceva dubiosenie, mai mult ca sigur nu va merge atasat nici in paypal si nici in revolut.
https://forum.softpe...paima-bancilor/

Edited by gumball3000, 04 February 2018 - 00:16.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 anz, on 03 februarie 2018 - 21:40, said:

Eu am cont la PayPal.com, si am inregistrat un cont de la BT, si pe asta de la Banque. Deci sunt amandoua legate de contul meu PayPal.
Deci ai adaugat contul bancar francez la paypal deja? Cumpara ceva cu paypal si bifezi sa iti traga din acel cont, sunt si in Ro ceva magazine care accepta paypal.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 anz, on 04 februarie 2018 - 00:06, said:

Dupa cum am zis, il am atasat si acel cont la contul meu de PayPal, nu este nicio pb  Nu stiu insa daca se poate sa transfer intre cele 2 conturi.
Nu, vezi tu vreo optiune in interfata?

 Mizu, on 04 februarie 2018 - 03:37, said:

Deci ai adaugat contul bancar francez la paypal deja? Cumpara ceva cu paypal si bifezi sa iti traga din acel cont, sunt si in Ro ceva magazine care accepta paypal.
Nici asta nu cred ca merge. Cum sa-ti ia pp bani din cont doar cu IBAN-ul?

Edited by don_dannielo, 04 February 2018 - 05:19.


#13
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 anz, on 03 februarie 2018 - 21:40, said:

Poti sa-mi dai mai multe detalii te rog? Ca am zis ca nu am folosit pana acum PayPal, si nu stiu ce se poate face cu conturile cu care sunt inregistrat.
Toate cele 3 optiuni date de mine - link din ala paypal.me ori Request from friends or customers ori Create invoice .... - se gasesc in contul tau paypal.
Le incerci pe rind.
Faci o plata de pe card-ul tau catre contul paypal, folosind una din cele 3 metode de mai sus.
Vezi care optiune permite plata fara cont paypal, folosind doar cardul.
Daca reusesti, vei avea banii in contul paypal.
Aici ai 3 optiuni:
1. cheltui banii, cumperi ceva
2. transferi banii din paypal in card VISA sau cont bancar atasat deja la paypal (daca ai asa ceva).
3. transferi banii in alt cont paypal, apoi faci pasul 2 (daca tu nu ai deja card/cont bancacr atasat la paypal)

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Tu ai inteles problema initiatorului? Cardul lui nu este Visa/Mastercard deci nu merge pe net.

Edited by don_dannielo, 04 February 2018 - 12:53.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 don_dannielo, on 04 februarie 2018 - 05:17, said:

Nici asta nu cred ca merge. Cum sa-ti ia pp bani din cont doar cu IBAN-ul?
N-am incercat niciodata, dar nu e la fel ca la card? Daca ai cardul atasat si nu ai suficienti bani in paypal, iti da optiunea sa platesti produsul tragand diferenta de pe card.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai el nu are nici bani in paypal, nici cardul atasat.
Am inteles ca si-a linkat contul, dar asta merge doar la retrageri.

Edited by don_dannielo, 04 February 2018 - 13:06.


#17
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 anz, on 03 februarie 2018 - 19:29, said:

Salut.
Am si eu o intrebare pentru care se pricep in domeniu.
Am un cont deschis la o banca din Franta, insa nu pot accesa banii cu ajutorul cardului deoarece nu este de un tip recunoscut aici la noi in tara.
As avea o intrebare pentru cei care lucreaza cu PayPal.
Eu am un cont PayPal, legat la un cont de la o banca de la noi. Daca o sa imi leg si contul de la banca din Franta la el, oare as putea face transferuri intre aceste 2 conturi? Ca sa imi pot transfera banii din contul din Franta in cel de aici?
Pentru cei care au lucrat, stie cineva, este posibil asa ceva?
Am incercat toate metodele posibile, am trimis scrisori la banca ca sa imi dea parola pentru Internet Banking sa pot sa transfer banii, absolut nimic n-am primit...
Si nu am chef sa ma duc pana acolo ca m-ar costa drumul exact cam cat am in cont...
Ii multumesc frumos celui care stie!

 don_dannielo, on 04 februarie 2018 - 12:53, said:

Tu ai inteles problema initiatorului? Cardul lui nu este Visa/Mastercard deci nu merge pe net.

De unde ai dedus tu asta, ca nu merge pe paypal ?!
Initiatorul a scris altceva, dupa cum vezi bolduit acolo, singura referire la card.

Pe de alta parte, da, se pare ca nu merge online placa tu acel card - care nici nu cred ca este card, este un... livret ?! https://www.google.r...iw=1917&bih=923

Le Livret A ne fonctionnant pas avec un chéquier ou une carte de paiement, vous ne pouvez effectuer des opérations en faveur d'un tiers, sauf pour certaines opérations de prélèvement automatique comme par exemple pour EDF, France télécom ou encore les impôts, opérations qui peuvent être domiciliées sur votre livret.
En savoir plus sur https://www.cbanque....xHyeufaHOvm6.99

Deci solutia ramane sa incerce atasarea contului bancar la paypal.
Cu 2 conditii, si nu cred sa reuseasca pe ambele simultam.
1. sa modifice la paypal adresa, sa corespuna cu cea de la banca
2. sa faca validarea contului, probabil ca si la card, cu cun cod din extrasul de cont, pe care nu poate sa-l obtina Posted Image

Edited by mybrandnewmail59, 04 February 2018 - 16:31.


#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deci ma contrazici apoi confirmi, sau cum? Merge sau nu adaugat la paypal, cat timp nu merge pe nicaieri?

Cat despre solutia ta cu contul, am invalidat-o si pe aia mai sus. Prin IBAN (singurul lucru pe care il dai), se pot doar primi bani, nu si plati. Angajatorul iti poate doar livra salariul in cont, nu si sa ti-l ia inapoi, etc.

Edited by don_dannielo, 04 February 2018 - 16:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate