Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cont/card pt. navigator/marinar?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Salut tuturor.

In curand voi pleca pentru prima data pe mare pt. a-mi efectua cadetia. Angajatorul cere un cont in USD. De asemenea voi aplica pt. bursa Erasmus pt. care trebuie un cont in EUR (posibil sa trebuiasca la BRD nu m-am lamurit inca, dar mi s-ar parea o conditie absurda? avand in vedere ca e vorba de niste burse europene). Mentionez ca momentan nu detin niciun fel de cont/card la vreo banca sau pt. servicii online gen paypal etc.

Dupa cum vad eu situatia de fata as avea nevoie de un cont in USD, unul in EUR si eventual ma gandesc si unul in RON pt. plati in tara. Banuiesc ca ideal ar fi sa le am pe toate la aceeasi banca ca sa nu ma complic si sa platesc comisioane interbancare sau mai stiu eu ce. De asemena presupun ca mi-ar trebui un card in lei si unul in valuta pt. plati in strainatate cand mai ajung in port sau prin aeroporturi stiu eu, ca sa nu mai stau sa ma complic cu cine stie ce exchange-uri mai mult sau mai putin dubioase pe unde ajung (si-asa am inteles ca e putin timp la dispozitie pt. a vizita orasul port), astfel incat macar conversia sa se faca din EUR sau USD in moneda tarii respective si nu direct din RON, ceea ce probabil ar fi dezavantajos?

Inteleg ca bancile din asta traiesc si nu pot sa ma astept la 0 taxe, 0 comisioane, 0 etc. dar m-ar interesa sa aud din experienta voastra, fie ca sunteti navigatori sau calatoriti mai mult prin strainatate, cam care vi se pare cea mai avantajoasa solutie in ceea ce priveste serviciile bancare.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iti trebuie un cont la o banca care are atasat si unul in euro. Platile in valuta le poti face cu cardul de lei ca se face conversia nu ai griji de asta . Cotul in valuta este pt a putea fi virata valuta direct fara conversie .

#3
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Salut, prin valuta acolo nu m-am referit la USD/EUR ci valuta tarii respective care poate fi si "moneda exotica" . Referitor la conversie, nu imi fac griji ca nu se face Posted Image) ci in ce conditii. Daca angajatorul a cerut cont in USD ar trebui ca si unul din acesta sa fie atasat?

Multumesc.

P.S. ma interesa ce banci vi se par cele mai avantajoase daca ai cont in USD/EUR si la plati/retrageri prin strainatate.

Edited by mrxyzw, 02 February 2018 - 19:05.


#4
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
care este angajatorul? ce tip de nava si in ce zone o sa pleci acum in primul voiaj?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu iti recomand Raiffeisen

Poti studia comisioanele aici

#6
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Maersk, nu s-au exprimat ca ar avea o banca preferata.

Plec pe port-container dar habar nu am unde, prin aprilie-mai-iunie.

6 luni cu 2 luni acasa si iar 6 luni.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Bancile mici sunt cele mai avantajoase la costuri. Dar nu iti recomand.
Du-te la alea mari si intreaba.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postoverseas, on 02 februarie 2018 - 19:05, said:

Bancile mici sunt cele mai avantajoase la costuri. Dar nu iti recomand.
Du-te la alea mari si intreaba.
Da. Cu bancile mici ai tot felul de probleme daca umbli prin lume.
Nu asigura suport corespunzator, nu au banci corespondente, nu merg cardurile la toate ATM-urille, etc.

Edited by pasilla, 02 February 2018 - 19:09.


#9
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Mda, mi s-a mai recomandat de catre alti navigatori sa nu ma complic cu banci "prea autohtone", adica de exemplu mi s-a spus ca ING as cam gasi prin mai multe locuri prin Europa. Daca tot ING este, dar in strainatate, si retragi de la un bancomat de-al lor tot ATM propriu se considera la comisionare de exemplu, nu?

Am vazut ca se discuta acum si despre servicii gen Revolut, Transferwise, ce parere aveti despre acestea?

EDIT: Sperand ca nu fac off-topic, as fi fost interesat, daca se numara si navigatori printre noi, cam cum mai stau lucrurile cu impozitul si contributiile la asigurari sociale/de sanatate in ceea ce ne priveste, si cine se ocupa de plata lor, angajatorul sau fiecare este responsabil individual?

Edited by mrxyzw, 02 February 2018 - 19:18.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmrxyzw, on 02 februarie 2018 - 19:08, said:

Mda, mi s-a mai recomandat de catre alti navigatori sa nu ma complic cu banci "prea autohtone", adica de exemplu mi s-a spus ca ING as cam gasi prin mai multe locuri prin Europa. Daca tot ING este, dar in strainatate, si retragi de la un bancomat de-al lor tot ATM propriu se considera la comisionare de exemplu, nu?

Am vazut ca se discuta acum si despre servicii gen Revolut, Transferwise, ce parere aveti despre acestea?
Comisioanele ING le gasesti aici la sectiunea comisioane.

Nu cred ca ai timp sa cauti ATM ING pe unde vei umbla.
Cu Maersk poti sa ajungi oriunde pe planeta.

Edited by pasilla, 02 February 2018 - 19:17.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmrxyzw, on 02 februarie 2018 - 18:56, said:


P.S. ma interesa ce banci vi se par cele mai avantajoase daca ai cont in USD/EUR si la plati/retrageri prin strainatate.
Eu recomand doar Banca Transilvania !

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBaxon, on 02 februarie 2018 - 19:19, said:

Eu recomand doar Banca Transilvania !
In nici un caz. Si nici BRD sau BCR.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpasilla, on 02 februarie 2018 - 19:21, said:

In nici un caz.
Asa-i ca stai in SUD ?

View Postpasilla, on 02 februarie 2018 - 19:03, said:

Eu iti recomand Raiffeisen


Cea mai proasta banca dintre toate !

#14
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018

View Postpasilla, on 02 februarie 2018 - 19:15, said:

Comisioanele ING le gasesti aici la sectiunea comisioane.

Nu cred ca ai timp sa cauti ATM ING pe unde vei umbla.
Cu Maersk poti sa ajungi oriunde pe planeta.

Asta e clar, intrebam asa ca idee.

Cred ca pana la urma ma voi orienta intre Raiffeisen si ING, auzisem lucruri bune si despre Alpha.

Despre Marfin stiti ceva? Sau sunt prea mici Posted Image

EDIT: Ar mai fi si Alior Telekom nou aparuti care par sa fie singurii cu 0% comision la retragere valuta, din cate am inteles Alior e o banca destul de serioasa din Polonia, dar pe aici cred ca-s deabia aparuti.

Edited by mrxyzw, 02 February 2018 - 19:28.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmrxyzw, on 02 februarie 2018 - 18:56, said:

Salut, prin valuta acolo nu m-am referit la USD/EUR ci valuta tarii respective care poate fi si "moneda exotica" . Referitor la conversie, nu imi fac griji ca nu se face Posted Image) ci in ce conditii. Daca angajatorul a cerut cont in USD ar trebui ca si unul din acesta sa fie atasat?

Valuta tarii respective, trece printr-un proces de conversie la nivelul Mastercard sau Visa, dupa ce tu faci plata cu cardul respectiv in moneda locala. In privinta angajatorului presupun ca te plasteste in USD sau EURO nu in monede exotice.  Nu-ti bate capul cu conversia, se ocupa procesatorul de carduri iar banca are un comision care se adauga. Binenteles, nu e un targ avantajos dar asta e... Daca stai mai mult prin tarile calde binenteles ca ar trebui sa-ti faci un card in moneda locala de acolo.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmrxyzw, on 02 februarie 2018 - 19:25, said:

Asta e clar, intrebam asa ca idee.

Cred ca pana la urma ma voi orienta intre Raiffeisen si ING, auzisem lucruri bune si despre Alpha.

Despre Marfin stiti ceva? Sau sunt prea mici Posted Image

EDIT: Ar mai fi si Alior Telekom nou aparuti care par sa fie singurii cu 0% comision la retragere valuta, din cate am inteles Alior e o banca destul de serioasa din Polonia, dar pe aici cred ca-s deabia aparuti.
Nu te gandi neaparat la comisioane. Calitatea serviciilor este cea mai importanta.
Lasa deoparte Alior si Marfin.

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpasilla, on 02 februarie 2018 - 19:03, said:

Eu iti recomand Raiffeisen

Poti studia comisioanele aici
Mai degraba o banca greceasca. Sau una olandeza.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBaxon, on 02 februarie 2018 - 19:19, said:

Eu recomand doar Banca Transilvania !
Cu card la banca transilvania n-am putut plati pay vawe la metrou in Londra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate