Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cont/card pt. navigator/marinar?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2018 - 16:03, said:


+ taxa de intretiere anuala + taxa de card, + cel mai important, probleme in vest cu cardul si customer service de tot rahatul
CHiar vreti sa scriu experienta personala?
Taxa de intretinere anuala si ce taxe mai spui tu acolo poate sunt pentru cardurile in valuta. Electron si Mondo sunt in lei si taxele astea sunt zero la ele. Nu contest experianta ta negativa, dar eu am platit cu astea din Singapore pana in Caraibe fara probleme.

#38
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
diasul, ca sa pun problema altfel, ce beneficii as avea cu electron/mondo si dc mi le-ai recomanda inloc de visa/mastercard standard?

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdiasul, on 04 februarie 2018 - 16:18, said:

Taxa de intretinere anuala si ce taxe mai spui tu acolo poate sunt pentru cardurile in valuta. Electron si Mondo sunt in lei si taxele astea sunt zero la ele. Nu contest experianta ta negativa, dar eu am platit cu astea din Singapore pana in Caraibe fara probleme.

Nu, am si spus ca NU VREAU NICI UN FEL DE CARD.
Tot exista taxa de intretinere.

Franta, Germania, Ungaria, Canada.
Nu am putut plati cu cardul BT

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,553
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTsunnnami, on 02 februarie 2018 - 20:22, said:

Am avut probleme cu B. Transilvania.
In plus au un customer service de tot rahatul

Mergi la ING e banca internationala
Iti poti face cont si in RON si in USD si in EUR
Poti intra on-line si sa schimbi dintr-un cont in altul la rata bancii care e afisata acolo
HSBC oare nu are in Romania? Cica e foarte flexibila banca aia..  
Sau isi deschide cont pe la o banca printr-un port strain, si apoi trimite datele contului catre angajator.

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Scriu si eu experientele pe care le-am avut
La ING mi-au deschis contul numai cu pasaportul, ca nu aveam de nici unele, ia BT am avut iar nevoie pentru simplitatea de a mi se vira banii de cheltuieli
Oricum bancile in Europa sunt foarte scumpe.
Nici in America si nici in Canada nu trebuie sa platesc NIMIC pentru cardurile de banca, pentru creditcarduri etc, NIMIC, NADA, ZERO.

#42
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Bancile din ro sunt scumpe.
Nu trebuie sa platesti nimic nici in anglia, germania, franta etc...

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcatalin11catalin, on 04 februarie 2018 - 16:52, said:

Bancile din ro sunt scumpe.
Nu trebuie sa platesti nimic nici in anglia, germania, franta etc...

Deutsche Bank, aproape €10/luna, ce vorbesti?

#44
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Sunt din ce in ce mai confuz :))

Deci, cel mai bine as iesi cu un cont RON/EUR/USD la o banca RO si card in lei + un card revolut pt. afara?

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmrxyzw, on 04 februarie 2018 - 16:54, said:

Sunt din ce in ce mai confuz Posted Image)

Deci, cel mai bine as iesi cu un cont RON/EUR/USD la o banca RO si card in lei + un card revolut pt. afara?

Dac-ar fi sa aleg ASTAZI, as alege ING


"Afara" nu stiu cum sa deschid un cont fara sa am rezidenta acolo

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
ING Romania este o sucursala a bancii olandeze.. Pot fi anumite probleme in caz de litigiu.
Raiffeisen Bank este o banca romaneasca care se supune legilor romane.

Edited by pasilla, 04 February 2018 - 17:04.


#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,553
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpasilla, on 04 februarie 2018 - 17:03, said:

ING Romania este o sucursala a bancii olandeze.. Pot fi anumite probleme in caz de litigiu.
Raiffeisen Bank este o banca romaneasca care se supune legilor romane.
Dar apartine de raiffeisen zentralbank austria. Este o subsidiara.

https://en.m.wikiped...n_Bank_(Romania)

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttfmercedez, on 04 februarie 2018 - 17:40, said:

Dar apartine de raiffeisen zentralbank austria. Este o subsidiara.

https://en.m.wikiped...n_Bank_(Romania)
Aia sunt actionarii, banca este 100% romaneasca ca persoana juridica.

Pana in 2002, Raiffeisenbank (Romania) S.A era o sucursala a bancii austriece.

Edited by pasilla, 04 February 2018 - 17:48.


#49
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postmrxyzw, on 03 februarie 2018 - 20:54, said:

Scuza-mi ignoranta dar din cate am inteles eu Mastercard/Visa stanard ar trebui sa fie mai ok ca si Electron/Mondo pt. ca in unele locuri nu sunt acceptate cele din urma pt ca nu se face verificarea disponibilitatii fondurilor si cardurile respective nu permit nicio "creditare temporara" ca sa-i spunem asa . Poate am inteles eu gresit. Ca si recomandari de la cunostiinte navigatori am primit pana acum BT si Unicredit.

Nu o sa fiu eu mare cheltuitor in voiajul asta si stiu ca se face conversia automat dar as fi vrut sa ma feresc cat mai mult de conversii moneda locala in USD sau EUR si iarasi USD/EUR - RON pt. ca evident ca banca te tzaca la curs, unele mai nesimtit altele mai putin. Si inca un lucru, mi s-a recomandat sa nu las niciodata conversia sa se faca direct la POS/comerciant pt. ca pe langa cursul bancii isi mai pot pune si cei din urma comisioane extra pt. "operatiunea" asta.

Ce am scris eu nu e un exemplu teoretic, e o solutie verificata si nu numai de mine.

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2018 - 16:03, said:


+ taxa de intretiere anuala + taxa de card, + cel mai important, probleme in vest cu cardul si customer service de tot rahatul
CHiar vreti sa scriu experienta personala?

Aberezi maxim! Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce servicii ai folosit tu de la BT, dar ce am scis eu costa fix 1 Leu! Poti verifica pe site. In plus asa cum am afirmat am folosit solutia respectiva fix in conditiile cerute de initiator. Sincer lasa-ti basismele ptr Poiana lui Iocan, unde merg discutiile fara argumente scrise intr-un stil agresiv. Cardul Mastercard Mondo e tot ce trebuie ptr folosit in afara, numele zice tot, nu am avut probleme pe 5 continente! Vrei mai mult, atunci metgi pe card de credit, dar ala vine cu alte costuri si oricum initiatorul nu se califica.

Ca si concluzie, cred ca ai primit destule informatii aici incat sa poti lua o decizie singur,

#50
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMaterium, on 04 februarie 2018 - 21:24, said:


Aberezi maxim! Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce servicii ai folosit tu de la BT, dar ce am scis eu costa fix 1 Leu!

Pai tu nu incasezi nimic in contul de LEI BT? Dupa cate stiam au un comision comic pe incasare OP :) .

#51
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Nu are de ce, incaseaza doar valută. Acolo e comision zero. Ptr perioada de cadetie serviciile alea sunt suficiente, după poate alege altceva. Eu am renunțat la BT ptr ca nu îmi mai satisfaceau cerințele, dar nici nu mai sunt cadet de mult.
Sincer am obosit sa îi promovez pe cei de la BT. Poate alege și alta bancă, dar cardul Mondo e verificat de mulți ai chiar funcționează, banca nu are caderi ale sistemului cum se întâmplă la alții. Schimbul valutar e decent, la fel retragerea cash de valută. Clar sunt pachete pe piața care oferă mai mult, dar el die nu se califică fie nu merită costurile prin prisma sumelor rulate. Mai poate adăuga un card Revolut dacă se așteaptă să iasă asa de mult prin porturi.

#52
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Am inteles, multumesc tuturor pt. sfaturi. Topicul se poate inchide.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMaterium, on 04 februarie 2018 - 21:24, said:

Aberezi maxim! Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce servicii ai folosit tu de la BT, dar ce am scis eu costa fix 1 Leu! Poti verifica pe site. In plus asa cum am afirmat am folosit solutia respectiva fix in conditiile cerute de initiator. Sincer lasa-ti basismele ptr Poiana lui Iocan, unde merg discutiile fara argumente scrise intr-un stil agresiv. Cardul Mastercard Mondo e tot ce trebuie ptr folosit in afara, numele zice tot, nu am avut probleme pe 5 continente! Vrei mai mult, atunci metgi pe card de credit, dar ala vine cu alte costuri si oricum initiatorul nu se califica.

In Sep 2014 sun sa inchid contul si trimit email
In Ian 2017 contul era inca deschis si eu aveam vreo trei sute si ceva de lei datorie taxa de intretinere.
Cardul nu l-am folosit deloc. Cer sa mi se spuna suma datorata exact sa o platesc

Fac rost de bani, rog pe cineva sa mi-i puna in cont, in ideea ca, daca tot nu e inchis contul sa-l folosesc.
Vreau sa cumpar un apartament in Bucuresti.

Ala imi plateste banii.
Mi se activeaza din nou sistemul "on line"

Intru in cont, gasesc alta datorie
Scriu email vreo 3 zile la rand.
A 4-a zi gasesc un email de la BT
Deschid, era reclama

Sun la ei din nou.

Am rugat sa-mi spuneti care e DATORIA TOTALA.
De ce mai apar cu datorie daca am platit-o.
Aaaa, aia e datoria de card.

Rog sa imi inchida contul, scriu email.

Nimic.
Fac pariu ca am inca contul deschis si apare alta datorie.

Daca tu ai incredere sa pui o gramada de bani in contul ala sa-ti cumperi apartament, e treaba ta, eu NU AM INCREDERE in asa o banca

Iti treimit poza cu cardul sa nu crezi ca aberez la maxim.
Poate tu oi lucra acolo, daca da, puneti-va la punct sistemul de comunicare si de rezolvare a clientilor ca sunteti VARZA
Pierdeti clienti ca prostii pentru ca nu aveti suficienti oameni sau pentru ca nu-si fac datoria.
Eu nu vreau sa risc la o asemenea banca sa imi blocheze zeci de mii de euro si nici timp sa ma deplasez in Romania pentru serviciile proaste de BT

Cand spun ca mi-a fost refuzata tranzactia in Germania, Franta si Canada, n-o fac sa ii ingrop, chiar m-ar fi ajutat sa pot lucra cu ei

mai aberez acum?

Attached Files



#54
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu am scris de o soluție care funcționează, tu ești furstrat de lucrul cu o banca. Eu am scris despre o soluție de start, tu ai acolo ceva ce pare premium. Daca ai ceva de spus fa-o referitor la ce am scris eu. Altfe da, aberezi maxim.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate