Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cont/card pt. navigator/marinar?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015
Am avut probleme cu B. Transilvania.
In plus au un customer service de tot rahatul

Mergi la ING e banca internationala
Iti poti face cont si in RON si in USD si in EUR
Poti intra on-line si sa schimbi dintr-un cont in altul la rata bancii care e afisata acolo

#20
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Am inteles, multumesc tuturor pt. raspunsuri.

Voi analiza mai bine oferta Raiffeisen/ING/Alpha si ma voi decide.

Sper sa nu ne ceara BRD obligatoriu pt. bursa aia ca mi s-ar parea o mare magarie.

#21
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postmrxyzw, on 02 februarie 2018 - 19:04, said:

Maersk, nu s-au exprimat ca ar avea o banca preferata.

Plec pe port-container dar habar nu am unde, prin aprilie-mai-iunie.

6 luni cu 2 luni acasa si iar 6 luni.
Numai pareri avizate de navigatori pe aici!
In primul rand la ce salariu ai incearca sa il ridici pe tot la bord. Iesi cel mai castigat asa. In al foilea rand ptr valuta ptr iesiri in port cere bani de la bord, cursul celor de la Maersk este peste orice banca.
Tine cont ca inca nu si o sursa de venituri constanta, asa ca e bine sa alegi o banca care sa nu te comisioneze ptr asta, adica sa nu alegi ceva pachet de cont cu cheltuieili minime dar in care sa fie nevoie sa iti intre lunar o suma de bani.

Cand am fost in situatia ta am ales BT. Nu sunt taxe de administrare carduri sau conturi, am avut doua carduri Visa electron si Mastercard Mondo. VE ptr retrageri cu zero comision in tara de la bancomatele BT, MM ptr afara nu am avut niciodata probleme cu el. Te costa 1Leu Internet bank si cam atat. Colegii mei aveau atunci  si ING student, erau produsele care se potriveau cel mai bine cu profilul in care te incadrezi si tu. In plus zBT are un curs valutar online decent. De asta iti recomand sa treci si pe la ei.
Acum a aparut si Revolut si ptr tranzactii internationale ai costuri aproape de zero. Cu un card ca Visa Electron faci top-up la cardul Revolut cu zero costruri so esti acoperit ptr cand iesi in oras daca tii neaparat sa platest cu cardul.

LE Sa iti iasa din cap termenul de Banca internationala. Desi acelasi brand bancile romanesti sunt de sine statatoare, sa nu crezi ca ING Olanda are vre-o treaba cu tine daca ai cont deschis cont la ING Ro. In plus marea majoriteate a problemelor cu banca le rezolvi in sucursala, asa ca e bine sa iti pui lucrurile la punct de dinainte, serviciul Relatii Clienti e o gluma cam la toate bancile romanesti.

Edited by Materium, 03 February 2018 - 09:25.


#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Ia in considerare si un card Revolut, in cazul tau te va salva de la multe, Poti palti in diferite monede , chiar si exotice....studiaza topicul Revolut, un pic mai sus (jos)

#23
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Iti recomand conturi la Libra si Revolut pentru schimburi valutare si plati.

#24
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Salut, ms de recomandare dar am inteles ca momentan se percepe un comision de 3-4% pt alimentare USD ceea ce e cam foarte dezavantajos pt. mine pt. ca in USD voi fi platit. La revolut ma refer. Iar in ceea ce priveste Libra am vazut ca au comisioane destul de micute sau inexistente dar nu prea au ATM-uri deci..

#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Libra se folosesc de reteaua de bancomate Euronet. Pai USD vei primii in contul USD de la Libra, unde vei face schimb valutar catre contul de lei online si vei incarca cu cardul contul de Revolut. Ulterior in Revolut schimburile is la cursul interbancar si cardul lor e genial pentru plati in toata lumea.

Edited by Catean, 03 February 2018 - 19:51.


#26
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Card la transferwise. Conturi in toate valutele cu Ibanuri proprii și card Atașat. Curs valutar real, cu comisioane f mici.

#27
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Care ar fi mai OK dintre revolut si transferwise?

Pe site-ul Libra scrie ca la retrageri din ATM-uri ce nu poarta sigla Libra adica sunt in incinta altor banci chit ca sunt "euronet" se percep comisioanele aferente bancilor respective.

Edited by mrxyzw, 03 February 2018 - 20:18.


#28
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Du-te la BT, dupa cum ti-a recomanadat mai sus un coleg marinar. Ai conturi in ce valute vrei tu, singurul comision fiind cel de retragere de 0.5 %. + un cont in lei la care atasezi un Visa Electron si un Mastercard Mondo. Eu am folosit intr-o gramada de locuri din lume cardurile astea si nu am avut probleme.

#29
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Scuza-mi ignoranta dar din cate am inteles eu Mastercard/Visa stanard ar trebui sa fie mai ok ca si Electron/Mondo pt. ca in unele locuri nu sunt acceptate cele din urma pt ca nu se face verificarea disponibilitatii fondurilor si cardurile respective nu permit nicio "creditare temporara" ca sa-i spunem asa . Poate am inteles eu gresit. Ca si recomandari de la cunostiinte navigatori am primit pana acum BT si Unicredit.

Nu o sa fiu eu mare cheltuitor in voiajul asta si stiu ca se face conversia automat dar as fi vrut sa ma feresc cat mai mult de conversii moneda locala in USD sau EUR si iarasi USD/EUR - RON pt. ca evident ca banca te tzaca la curs, unele mai nesimtit altele mai putin. Si inca un lucru, mi s-a recomandat sa nu las niciodata conversia sa se faca direct la POS/comerciant pt. ca pe langa cursul bancii isi mai pot pune si cei din urma comisioane extra pt. "operatiunea" asta.

#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmrxyzw, on 03 februarie 2018 - 20:10, said:

Care ar fi mai OK dintre revolut si transferwise?

Pe site-ul Libra scrie ca la retrageri din ATM-uri ce nu poarta sigla Libra adica sunt in incinta altor banci chit ca sunt "euronet" se percep comisioanele aferente bancilor respective.

Revolut e mai OK.

Uitate la Euronet pe site si vezi pe unde sunt bancomate.

#31
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009

View PostCatean, on 03 februarie 2018 - 21:26, said:



Revolut e mai OK.

Uitate la Euronet pe site si vezi pe unde sunt bancomate.

View Postmrxyzw, on 03 februarie 2018 - 20:10, said:

Care ar fi mai OK dintre revolut si transferwise?

Pe site-ul Libra scrie ca la retrageri din ATM-uri ce nu poarta sigla Libra adica sunt in incinta altor banci chit ca sunt "euronet" se percep comisioanele aferente bancilor respective.

Depinde de ce îți cer ei la contul de dolari. Revolut oferă doar un IBAN colector - ai nevoie de referință sa îți aloce banii tie transferwise oferă număr de cont și de rutare.

#32
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Contul de dolari la banca nu la Revolut.

#33
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Cât e comisionul de încasare dolari la Transilvania?

#34
mrxyzw

mrxyzw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2018
Am vazut ca pe f i n z o o m poti compara costuri si comisioane la diverse banci pt. conturi curente. Mai exsita si alte site-uri dar din ce am vazut eu asta e singurul care are si pentru EUR si USD.

Edited by mrxyzw, 03 February 2018 - 23:57.


#35
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006

View Postmrxyzw, on 03 februarie 2018 - 20:54, said:

Scuza-mi ignoranta dar din cate am inteles eu Mastercard/Visa stanard ar trebui sa fie mai ok ca si Electron/Mondo pt. ca in unele locuri nu sunt acceptate cele din urma pt ca nu se face verificarea disponibilitatii fondurilor si cardurile respective nu permit nicio "creditare temporara" ca sa-i spunem asa . Poate am inteles eu gresit. Ca si recomandari de la cunostiinte navigatori am primit pana acum BT si Unicredit.

Nu o sa fiu eu mare cheltuitor in voiajul asta si stiu ca se face conversia automat dar as fi vrut sa ma feresc cat mai mult de conversii moneda locala in USD sau EUR si iarasi USD/EUR - RON pt. ca evident ca banca te tzaca la curs, unele mai nesimtit altele mai putin. Si inca un lucru, mi s-a recomandat sa nu las niciodata conversia sa se faca direct la POS/comerciant pt. ca pe langa cursul bancii isi mai pot pune si cei din urma comisioane extra pt. "operatiunea" asta.
Pai Electron e VISA iar Mondo e MASTERCARD, ce mama masii! Si eu am platit cu cardurile astea prin lume in tot felul de monede, iar totul a fost ok, nimic special care sa ma faca sa cred ca sar calul.

View Postedydotmail, on 03 februarie 2018 - 23:27, said:

Cât e comisionul de încasare dolari la Transilvania?
Zero, singurul comision la conturile in valuta la Transilvania este la retragere 0.5% si nimic altceva. Nu prea mai gasesti in piata asa ceva, la celelalte banci mari comisionul asta e cam 1%, plus cel de administrare care e lunar si e cativa dolari/euro, deschidere cont etc.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdiasul, on 03 februarie 2018 - 20:41, said:

Du-te la BT, dupa cum ti-a recomanadat mai sus un coleg marinar. Ai conturi in ce valute vrei tu, singurul comision fiind cel de retragere de 0.5 %. + un cont in lei la care atasezi un Visa Electron si un Mastercard Mondo. Eu am folosit intr-o gramada de locuri din lume cardurile astea si nu am avut probleme.

+ taxa de intretiere anuala + taxa de card, + cel mai important, probleme in vest cu cardul si customer service de tot rahatul
CHiar vreti sa scriu experienta personala?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate