Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#811
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 15.07.2007

 andupustiu, on 02 octombrie 2023 - 15:58, said:

Aveti grija cu transferurile din LibraBank sau alte banci pe ibanul de RON , nu functioneaza si nu intra banii pe cont.

Eu am transferat în 26 septembrie din BRD și au intrat banii în 3 ore în contul de lei al WISE care e la Raiffeisen.

Edited by bsam, 05 October 2023 - 19:22.


#812
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,773
  • Înscris: 13.03.2005
La BRD nu e nevoie de bifă pentru transfer instant?

#813
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 15.07.2007
...nu știu despre ce bifă vorbești.
Eu fac transferul din aplicația de telefon, având salvat contul celor de la WISE. Doar adaug la detalli identificatorul meu de WISE (tip P12345678).
Cei de la BRD văd că specifică că au făcut plata instant.

#814
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
De ce nu faci transferul direct la contul tau Wise?

#815
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,773
  • Înscris: 13.03.2005

 bsam, on 05 octombrie 2023 - 21:53, said:

...nu știu despre ce bifă vorbești.
Eu fac transferul din aplicația de telefon, având salvat contul celor de la WISE. Doar adaug la detalli identificatorul meu de WISE (tip P12345678).
Cei de la BRD văd că specifică că au făcut plata instant.
Pai tu faci transfer intru-un cont colector Wise, care apoi probabil  trebuie luat la mana de un operator Wise si redistribuit pe contul tau...

Chiar, nu ai cont de lei asociat contului tau Wise, sa faci transfer direct si instant catre acel cont Wise de lei? Parca si Wise au inchiriat tot de la LibraBank, ca si Revolut sau Monese, adica un cont de tipul RO..BREL.... pentru lei.

Edited by wertyck, 06 October 2023 - 10:39.


#816
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012

 bsam, on 05 octombrie 2023 - 19:22, said:

Eu am transferat în 26 septembrie din BRD și au intrat banii în 3 ore în contul de lei al WISE care e la Raiffeisen.

Info gresita : contul WISE in LEI este inchiriat de la LIBRA BANK . ( ROXX BREL ... )

#817
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,773
  • Înscris: 13.03.2005
Eu totuși cred că el a transferat către un cont colector de Wise, care este într-adevăr de Raiffeisen.

#818
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 15.07.2007

 noname44, on 06 octombrie 2023 - 15:02, said:

Info gresita : contul WISE in LEI este inchiriat de la LIBRA BANK . ( ROXX BREL ... )

...ai voie să-ți ceri scuze

 wertyck, on 06 octombrie 2023 - 10:38, said:

Pai tu faci transfer intru-un cont colector Wise, care apoi probabil  trebuie luat la mana de un operator Wise si redistribuit pe contul tau...

Chiar, nu ai cont de lei asociat contului tau Wise, sa faci transfer direct si instant catre acel cont Wise de lei? Parca si Wise au inchiriat tot de la LibraBank, ca si Revolut sau Monese, adica un cont de tipul RO..BREL.... pentru lei.

Dacă așa-mi zice aplicația WISE să transfer, și merge foarte OK ...de ce să inventez alte chestii?

Acesta e contul pe care-l folosesc de mai mulți ani fără probleme.

Attached Files


Edited by bsam, 06 October 2023 - 18:26.


#819
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,910
  • Înscris: 07.08.2008
Nasol ca au trecut de la carduri embosate la cele normale... iar acum vad ca ofera Visa Infinite, de la Teller A/S Norvegia.
Azi am primit prin posta romana cardul, doar 1 saptamana intarziere fata de termenul dat.

#820
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 25.12.2004
Baietii astia de la WISE nu au IBAN USD in format clasic/european?
Vreau sa trimit niste USD din Revolut catre Wise si ma rupe la sume mari.
Aceeasi suma mare daca o trimit la un BIC din Romania, prin SWIFT, costa 1.9$ fix indiferent de valoare.

#821
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,773
  • Înscris: 13.03.2005
Ai alternativa cu comision fix la Revolut- 0,7% : Transfer- Destinatar card- Valuta USD- datele cardului Wise- Suma dorita....

#822
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 05.12.2016
Și-au recunoscut vina pentru zilele  când au întârziat transferurile (nu intrau banii în cont)

Sorry, it looks like your recent transfers from RON were delayed.
Unfortunately, because of a technical problem, it took us longer than expected to receive your money. We can now confirm that the issue is fixed and your payment is on its way. You don’t need to do anything.
We’re sorry this happened. So we’ve added 3 free transfers of up to 500 GBP (or the equivalent in another currency) to your account. Hopefully this goes some way towards making up for the delay.
Thanks,
The Wise Team

#823
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Sorry, it looks like your transfer of 450 RON was delayed.
Unfortunately, because of a technical problem, it took us longer than expected to receive your money. We can now confirm that the issue is fixed and your payment is on its way. You don’t need to do anything.
We’re sorry this happened. So we’ve added a free transfer of up to 500 GBP (or the equivalent in another currency) to your account. Hopefully this goes some way towards making up for the delay.
Thanks,
The Wise Team

#824
FITZE

FITZE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 11.06.2005
Am testat azi Wise. Am depus Instant 100 de lei de pe card lei Raiffeizen in cont lei Wise (IBAN de Libra Bank).
Conversia lei > euro destul de buna. Curs BNR - 4.9705 . Curs Wise : 4.9710.
Taxa schimb 100 lei in  : 0.7 lei la 100 de lei ( 0.7%).
Transferul SEPA in euro din contul Wise in alt cont euro (Malta) a fost realizat aproape instant (cateva minute pana au intrat bani in cont). Comision 0 insa nu stiu daca pe viitor o sa fiu taxat. E de pastrat contul dar nu ma da pe spate.
Emiterea cardul de debit fizic costa 43 de lei.

Aici am gasit o lista cu comisioane https://wise.com/ro/pricing/ nu foarte detaliata dar iti faci o idee.

#825
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 25.12.2004
a depus cineva cu cardul mai mult de 10.000 EUR intr-o singura zi? e o limita zilnica sau e doar per tranzactie si nu exista o limita maxima?
nu vreau sa trimit 10k si sa am nevoie apoi sa ii trimit inapoi pentru ca trebuie sa astept mai multe zile daca e suma mai mare.

Edited by spikje, 04 November 2023 - 16:06.


#826
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,773
  • Înscris: 13.03.2005
De obicei ai limită zilnică mai mică de 10000 euro la cardul din care încerci să trimiți către Wise, dacă folosești la alimentare datele cardului și nu transfer bancar pe contul IBAN .

La Revolut există limita zilnică /săptămânală, și îți apare mesajul  că ai depășit-o în caz că folosești cardul la alimentare peste un anumit plafon, dar e un plafon dinamic nu e o limită Standard pentru fiecare utilizator aceeași.
Probabil și Wise are la fel.

Ți se recomandă să folosești transfer bancar pe contul IBAN, care nu e limitat.

#827
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 23.09.2017
AM primit un mail de la wise (informare conditii noi) acum ceva zile insa l-am sters. Insa mi-a venit in minte si mailul de la monsese in care eram anuntati de noile taxe (adica taxe cam pt orice). A mai primit cineva acel mail, poate sa il ataseze aici? Multumesc!

#828
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,773
  • Înscris: 13.03.2005
Cel cu noi taxe a fost acum câteva luni trimis de Wise.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate