Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dilema panouri aditionale.

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ dorin_2k
se lamureste el, doar ca mai greu.

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur nu va pune foto de la al doi-lea semn de circulatie.
Sau iar isi va cere scuze ca a dezinformat. Si ieri țipa in gura mare ca el e bat-man bat-man.
(doar ma jigneste in PM)

#57
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
Nu te supara pe mine, te respect, dar tu ai probleme ?
Ia si citeste ce s-a vorbit in topic, ca am explicat ce semn e acolo si cu ce panou aditional.

Ai probleme cu vederea ? Am explicat ce e acolo si mi-au raspuns doua persoane. Ce rost mai are sa mai pun o poza cand am zis ce este acolo ? Zici de mine ca nu stiu legislatia. Dar de cand am pus acest topic, un raspuns concret pe tema problemei nu ai dat.. pentru ca asteptai sa vezi ce raspund altii.

Dar.. ca sa iti satisfac aceasta placere individuala.. voi pune poza cu panoul acela si te rog sa il pui pe desktop ca fundal.

Ps: nu "doi-lea"
Raspuns corect: doilea.

Edited by NESCAFE1, 30 January 2018 - 18:32.


#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Asta ai pus in primul mesaj. Ce se aseamana cu realitatea din teren? Doar culoarea?

View PostNESCAFE1, on 28 ianuarie 2018 - 19:08, said:

Pe traseul din dreapta, avem cedeaza trecerea impreuna cu urmatorul panou aditional:
[ https://s17.postimg.org/3lk9raa9b/adad2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe traseul din stanga, avem cedeaza trecerea impreuna cu urmatorul panou aditional:
[ https://s17.postimg.org/settryo4v/adad1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#59
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2018 - 18:38, said:

Asta ai pus in primul mesaj. Ce se aseamana cu realitatea din teren? Doar culoarea?

Eu nu o mai dau la intors cu tine, citeste topicul de inca 10 ori si o sa vezi ca am facut update la imaginile alea.

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur, sigur. Ai intors doar triunghiul. Si tot pe linia groasa l-ai pus (traseul cu prioritate).

View PostNESCAFE1, on 28 ianuarie 2018 - 19:34, said:


Traseul din dreapta:
[ https://s17.postimg.org/j4hpo6dcf/adadr2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

traseul din stanga:
[ https://s17.postimg.org/sc9y4yzv3/adadr.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#61
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Nu m-ar mira să fie semnalizată aiurea intersecția de Dorei.
Strict legal, panoul ala cu drumul cu prioritate în arc de cerc nici nu e legal (nu apare in Codul Rutier) - ca și indicatorul cu albina de la Aiud.

#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postshiva, on 31 ianuarie 2018 - 10:36, said:

.....
Strict legal, panoul ala cu drumul cu prioritate în arc de cerc nici nu e legal (nu apare in Codul Rutier) - ca și indicatorul cu albina de la Aiud.
codul rutier? ce-i ala?
ia cauta standarul SR-1848-2011

Attached File  3.jpg   79.35K   13 downloads

Attached File  2.jpg   43.38K   14 downloads


"simbolul trebuie sa reproduca cat mai fidel conformatia intersectiei"

Edited by arg, 31 January 2018 - 10:56.


#63
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

View Postdorin_2k, on 29 ianuarie 2018 - 20:52, said:

Esti praf
NU exista "cedeaza trecerea" pe drumul cu prioritate (linia groasa). Se monteaza doar pe cele ce nu au prioritate (linia subtire)
Attachment pa.jpg

Cedeaza trecerea NU se poate monta cu oricare din astea de jos
Attachment pa2.JPEG

Inca nu ai folosit foarfeca? (s iti tai permisul)

dorin, nu te mai repezi. in general gindesti ok, dar uneori te pripesti si judeci superficial.
daca in loc de Cedeaza e STOP se accepta combinatia? sau daca nu sunt unul sub altul, ci unul linga altul?

uite mai jos doua exemple:

Posted Image  Posted Image

din poze eu as zice ca se poate. si as mai zice ca unele combinatii de semne, desi par incompatibile, pot avea sens in anumite situatii.
explicatie de context: indicatoarele de mai sus sunt puse pe un drum unde circula frecvent camioane. desi latimea drumului permite, administratorul drumului a socotit potrivit sa monteze indicatoarele ca in poza, cu urmatoarea semnificatie: pe drumul cu prioritate autovehiculele care circula din sensul opus mie (este sensul pe care camioanele vin incarcate, deci manevreaza mai greu) au prioritate fata de mine. in cazul asta stopul este pus pentru a intari semnificatia indicatorului prioritate pentru circulatia din sens opus.

cind le-am vazut prima data si eu am avut o reactie de ardelean cind vede prima data girafa - domnule, asa ceva nu exista. apoi am stat un pic si am cugetat si am gasit o explicatie.
in ceea ce priveste situatia ridicata de initiator marturisesc ca nu am inteles exact desenul care descrie drumul, motiv pentru care mai astept sa-mi dau cu parerea pina ne indica locatia google maps sau pune un alt desen.

Attached Files


Edited by suri, 09 February 2018 - 22:02.


#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Indocator oprire ce drum principal... iupiii astia au incurcat indicatoatele...

#65
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
Puteau sa puna lejer semnul drum cu prioritate si ingrosau drumul prioritar.
De ce sa te complici atat .. ?

Edited by NESCAFE1, 10 February 2018 - 00:55.


#66
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Explicatia e cea data de suri, cu completarea ca, panoul aditional indica faptul ca, daca mergi pe drumul ingrosat, ai prioritate, daca vrei sa intri pe cel mai subtire, cei care vin din sens opus au prioritate, deoarece e un drum ingust, unde probabil nu pot trece unul pe langa altul 2 camioane.Nu puteau pune semn cu drum cu prioritate, doarece asta implca faptul ca tu ai prioritate, dar tu nu ai decat cand mergi pe ala ingrosat.
Iar poza pusa de initiator , e un cedeaza trecerea insa doar intr-o directie.Daca mergi pe drumul marcat cu linie ingrosata, nu ai cedeaza trecerea, daca mergi pe cel subtire, ai cedeaza trecerea.

Edited by fqx, 10 February 2018 - 01:21.


#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Trimite foto la politia si administratorul drumului.
Sigur a primit "Dorel" indicatoare noi si le-a montat la rand, cum le-a descarcat din masina. Fara sa se uite la ele.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Ala cu drum ingust si prioritate are cel din sens opus se pune  dupa interseactie, la intrarea pe sectorul de drum, si e valabil pana ala anulare sau urmatoarea intersesctie.

Edited by arg, 11 February 2018 - 00:01.


#69
Alex567

Alex567

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 05.02.2010
Salut. Daca am gresit topicul, imi cer scuze. Pot sa parchez masina in dreapta acestui semn? Va multumesc

Attached Files


Edited by Alex567, 27 March 2018 - 19:04.


#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Nu stiu ce inseamna panoul aditional pe care scrie CV (pentru ca nu e conform cu sr-1848-2011).
Personal as evita parcarea aia.

Edited by arg, 28 March 2018 - 10:46.


#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Daca te incadrezi in "vehicule autorizate" DA.
Ala mic de jos cred ca e de la hidrant. Asa e pe la mine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate