Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dilema panouri aditionale.

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postdorin_2k, on 29 ianuarie 2018 - 21:21, said:

Din noiembrie nu au trecut 7 luni. (cand ai deschis topicul cu fuga ta)
De ce nu ai oprit (daca stii legislatia). Ai fugit ca un las. Ai facut 1k km?
Semnele de circulatie nu le cunosti.
Am condus mai multe masini decat ai tu ani de viata.

Si crezi ca permisul e luat in noiembrie ?
Prietene .. ai o varsta, dar esti total paralel.
De asta Romania asta merge prost si pleaca toti din tara, din cauza mentalitatii a oamenilor ca tine.

Crede-ma, una e sa conduci "masini" si alta e sa stii sa conduci "masini".
Iti pierzi timpul degeaba pe forum.

Bag la pariu, ca la cum te comporti, incidentul meu e mic pe langa ceea ce ai avut tu in viata ta de sofer profesionist.
Sa nu fie asa, doamne fereste, dar cam cate asigurari ai dat la oameni ?

Nu stau sa umplu pagini ca sa ma cert cu tine.
Forumul asta e folosit in alte scopuri nu in a te certa cu baieti seriosi ca tine caruia i-ar trebui o reevaluare a legislatiei.

Edited by NESCAFE1, 29 January 2018 - 21:28.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Pana nu vii cu foto din respectiva intersectie, eu nu mai scriu aici.

Si cu link din google maps. Nu zii ca s-a modificat, ca trimit pe cineva sa verifice.

#21
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostDannyMC, on 29 ianuarie 2018 - 10:18, said:

Nu pot exista doua strazi cu semn de cedeaza si panou aditional care spune ca cealalta strada are prioritate! E o aberatie, as vrea sa vad si eu o fotografie daca poti face!
Ia bagati in Google Earth coordonatele astea  44°23'21.13" N  26°06'19.34" E (intersectia Izvorul Rece cu str. Resita) si vedeti ce semne sunt in intersectia respectiva.
La modul general....daca nu stiti semnificatia unor indicatoare, nu mai afirmati ca nu exista. dorin_2k vad ca e foarte vehement si ii urecheaza pe altii .
Mai are rost sa intreb care e ordinea prioritatii in astfel de intersectii ? Acum aveti si poze si semnele "care nu exista".

Edited by titoo, 29 January 2018 - 22:32.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Aceasta intersectie?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Ca ma duc coordonatele tale pe trotuar

Nu exista cedeaza trecerea impreuna cu panou aditional cu linia groasa pe drumul pe care vii.
Cedeaza trecerea doar cu panou aditional cu line subtire pe care vii.

Initiatorul a pus cedeaza trecerea cu panou aditional cu linia groasa pe care vii. NU exista asa ceva niciunde.

#23
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View Posttitoo, on 29 ianuarie 2018 - 22:21, said:

Mai are rost sa intreb care e ordinea prioritatii in astfel de intersectii ? Acum aveti si poze si semnele "care nu exista".
Tu ai vazut ce a scris/desenat initiatorul? Ti se pare ca seamana cu cele din intersectia postata de tine?
Ai citit postarea pe care ai citat-o?

Edited by DannyMC, 29 January 2018 - 22:41.


#24
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdorin_2k, on 29 ianuarie 2018 - 22:36, said:

Aceasta intersectie?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Ca ma duc coordonatele tale pe trotuar

Nu exista cedeaza trecerea impreuna cu panou aditional cu linia groasa pe drumul pe care vii.
Cedeaza trecerea doar cu panou aditional cu line subtire pe care vii.

Initiatorul a pus cedeaza trecerea cu panou aditional cu linia groasa pe care vii. NU exista asa ceva niciunde.
Fa putina miscare ca nu strica, am cautat sa pun cat mai exact coordonatele.
Cat despre explicatia pe care incerci sa o dai, nu pricep ce vrei sa spui....poti veni pe oricare din cele 4 drumuri . Imi poti spune te rog care e ordinea prioritatii in intersectia aia ?

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Da. Respecti indicatoarele.

#26
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostDannyMC, on 29 ianuarie 2018 - 22:39, said:

Tu ai vazut ce a scris/desenat initiatorul? Ti se pare ca seamana cu cele din intersectia postata de tine?
Ai citit postarea pe care ai citat-o?
Da, am vazut si ce a desenat initiatorul, si mie mi-e greu sa analizez o situatie daca nu am o imagine clara a locului respectiv dar nici cu ce au afirmat cativa pe aici nu pot fi de acord .Hai sa discutam pe imaginile din locatia postata de mine, ca intersectia despre care vorbeste initiatorul e asemanatoare in ceea ce priveste indicatoarele si semnele aditionale, din ce inteleg acolo sunt 3 drumuri care se intersecteaza ,iar aici sunt 4.

View Postdorin_2k, on 29 ianuarie 2018 - 22:42, said:

Da. Respecti indicatoarele.
Pai explica-i celui pe care il sfatuiai sa-si taie permisul, cui dai prioritate venind din cele 4 directii diferite ,ca cei care nu stiu de asta intreaba, ca sa afle cum e corect, legal ?!

#27
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
In intersectia pusa de tine nu este nici o dilema dpmdvd, dar pe de alta parte in intesectia din postarea initiatorului eu inteleg ca exista doua drumuri ambele cu cedeaza dar pe panourile aditionale se arata ca celalalt drum este cel cu prioritate! Eu despre asta am spus ca e o aberatie!

Edited by DannyMC, 29 January 2018 - 22:50.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Posttitoo, on 29 ianuarie 2018 - 22:48, said:

Pai explica-i celui pe care il sfatuiai sa-si taie permisul, cui dai prioritate venind din cele 4 directii diferite ,ca cei care nu stiu de asta intreaba, ca sa afle cum e corect, legal ?!
Aici nu e nico indoiala
Traseul galben e prioritar

Attached File  pr3.png   90.43K   10 downloads
Cat de cat se intelege ceva din desenul meu.
Mai trebuiai cele aditionale la cele 2 cedeaza trecerea.

Dar la el? Nicio noima nu au

Cel din stanga exista.
Combinatia din dreapta niciodata.
Si el asa ceva a pus. (doar 3 drumuri are el, dar e aceeasi ideea)

Attached File  semne.png   15.29K   6 downloads

#29
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostDannyMC, on 29 ianuarie 2018 - 22:50, said:

In intersectia pusa de tine nu este nici o dilema dpmdvd, dar pe de alta parte in intesectia din postarea initiatorului eu inteleg ca exista doua drumuri ambele cu cedeaza dar pe panourile aditionale se arata ca celalalt drum este cel cu prioritate! Eu despre asta am spus ca e o aberatie!
Pai zic sa asteptam pozele promise, sa vedem exact cum stau lucrurile.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Niciodata nu vei intalni asa ceva
Attached File  semn2.png   24.2K   13 downloads

Si asa ceva ea pus el in primul post.
Sigur o va "intoarce" ca la Ploiesti acum.

Doar asa ceva se poate intalni
Attached File  semn3.png   13.8K   3 downloads

#31
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Dai sa o luam punctual, pentru ca multora li se pare o drama cand intalnesc semnele aditionale, sau o intersectie de genul asta. Am adus in discutie aceasta intersectie, pentru ca am constatat ca foarte multi nu stiu care e ordinea prioritatii intr-o astfel de situatie.

1. Cel care are semn de prioritate de pe Izvorul Rece si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?
2.Cel care are semn de prioritate si vine de pe str. Resita si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?
3. Cel care are semn de cedeaza si vine de pe Izvorul rece si merge inainte, ce obligatii are ?
4. Cel care vine de pe str. cu celalalt semn de cedeaza si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Posttitoo, on 29 ianuarie 2018 - 22:21, said:

Ia bagati in Google Earth coordonatele astea  44°23'21.13" N  26°06'19.34" E (intersectia Izvorul Rece cu str. Resita)
Nu cumva sunt astea?
44°23'18.6"N 26°06'16.5"E
Cu a tale iar ma duce aiurea

https://www.google.r...85!4d26.1045833

View Posttitoo, on 29 ianuarie 2018 - 23:15, said:

Dai sa o luam punctual, pentru ca multora li se pare o drama cand intalnesc semnele aditionale, sau o intersectie de genul asta. Am adus in discutie aceasta intersectie, pentru ca am constatat ca foarte multi nu stiu care e ordinea prioritatii intr-o astfel de situatie.

1. Cel care are semn de prioritate de pe Izvorul Rece si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?
2.Cel care are semn de prioritate si vine de pe str. Resita si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?
3. Cel care are semn de cedeaza si vine de pe Izvorul rece si merge inainte, ce obligatii are ?
4. Cel care vine de pe str. cu celalalt semn de cedeaza si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?
1 nicio treaba. merge inainte fara probleme
2 daca vine vreo unul de pe Izvor din fata, il lasa sa treaca
3 da prioritate la cei de pe traseul galben (prioritar)
4 da prioritate la toti

Am tot dat click pe harta sa vad la ce te referi.
Insa mai sunt inca vreo 4 variante aici.
Cu viraje.
;)

Cei cu permisul pe fasole, cred ca merg cu tramvaiul sau taxiul pe acolo.

Edited by dorin_2k, 29 January 2018 - 23:23.


#33
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdorin_2k, on 29 ianuarie 2018 - 23:21, said:

Nu cumva sunt astea?
44°23'18.6"N 26°06'16.5"E
Cu a tale iar ma duce aiurea

https://www.google.r...85!4d26.1045833


1 nicio treaba. merge inainte fara probleme
2 daca vine vreo unul de pe Izvor din fata, il lasa sa treaca
3 da prioritate la cei de pe traseul galben (prioritar)
4 da prioritate la toti

Am tot dat click pe harta sa vad la ce te referi.
Insa mai sunt inca vreo 4 variante aici.
Cu viraje.
Posted Image

Cei cu permisul pe fasole, cred ca merg cu tramvaiul sau taxiul pe acolo.
Da, aia e locatia exacta. Daca ai drum prin zona, vei fi socat sa constati ca sofeaza si trebuie sa franezi pentru a evita coliziunea.
Daca ar raspunde majoritatea celor care scriu pe aici, ai fi la fel de socat sa constati ca sunt cativa care vor avea alte pareri in ceea ce priveste ordinea prioritatii ,in situatia expusa.

Edited by titoo, 29 January 2018 - 23:48.


#34
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Posttitoo, on 29 ianuarie 2018 - 23:15, said:

Dai sa o luam punctual, pentru ca multora li se pare o drama cand intalnesc semnele aditionale, sau o intersectie de genul asta. Am adus in discutie aceasta intersectie, pentru ca am constatat ca foarte multi nu stiu care e ordinea prioritatii intr-o astfel de situatie.

1. Cel care are semn de prioritate de pe Izvorul Rece si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?
2.Cel care are semn de prioritate si vine de pe str. Resita si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?
3. Cel care are semn de cedeaza si vine de pe Izvorul rece si merge inainte, ce obligatii are ?
4. Cel care vine de pe str. cu celalalt semn de cedeaza si vrea sa mearga inainte, ce obligatii are ?

Aceste panouri sunt total diferite fata de ce o sa va arat.
In intersectia prezentata de tine se procedeaza in felul urmator:

Cel care vine pe strada resita si intalneste semnul " drum cu prioritate " ingrosat pe partea dreapta procedeaza in felul urmator:
Are prioritate daca vireaza dreapta(adica pe drumul ingrosat)
In caz ca vrea sa o tina drept sau sa faca stanga, acorda prioritate celor care vin din partea dreapta.
Nu acorda prioritate celui din fata cu cedeaza trecerea, deoarece el trebuie sa acorde doar celor care circula pe drumul prioritar.

In sens opus(strada resita) intalnim indicatorul cedeaza cu linie ingroasata( orele 9-12).
Aici conducatorul va da prioritate la toata intersectia.
De ce ?
Se da prioritate la cei care circula pe drumul ingrosat si le va da si celor din dreapta, deoarece se aplica regula prioritatii de dreapta.

Pe strada izvorul rece, la cedeaza trecerea, conducatorul este obligat sa acorde prioritate vehiculelor care circula pe drumul ingrosat
Adica din dreapta, respectiv fata si nu va mai acorda prioritatate celor din stanga, deoarece ei trec primii, aplicandu-se regula prioritatii de dreapta.

Tot pe izvorul rece, la indicatorul drum cu prioritate, ai prioritate in orice directie ai merge.

Scrie clar si in legislatie chestia asta.
(ca o mica paranteza, aceea e o intersectie ca oricare alta, nu vad rostul punerii semnelor in felul asta
se putea stabili simplu, drumul prioritar si drumul fara prioritate, adica lejer cedeaza fata cedeaza spate si drum cu prioritate- drum cu prioritate).

2. https://forum.softpe...tach_id=2011090
Pe mine ori ma bate acea intersectie, ori sunt chior.
Insa, semnele chiar asa sunt.

Am intrebat si o persoana cu permisul recent schimbat(10 ani) si nu a stiut sa imi dea un raspuns concret.
Pe acolo circul asa ca stiu cum se circula, insa nu am o logica pt acea prioritate.

Maine va fac poze la semne.. chiar sunt curios de parerile voastre.

Apropo, interesctiile voastre au panourile aditionale in forma de plus " + "
In intersectia de care vorbesc, sunt ca niste acolade, exact asa )( - cum v-am desenat eu mai degraba.

Edited by NESCAFE1, 30 January 2018 - 00:10.


#35
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostNESCAFE1, on 30 ianuarie 2018 - 00:02, said:

Scrie clar si in legislatie chestia asta.
(ca o mica paranteza, aceea e o intersectie ca oricare alta, nu vad rostul punerii semnelor in felul asta
se putea stabili simplu, drumul prioritar si drumul fara prioritate, adica lejer cedeaza fata cedeaza spate si drum cu prioritate- drum cu prioritate).

In majoritatea intersectiilor in cruce ai acelasi semn cu cel care vine din fata, ori aici s-au montat semne aditionale pentru ca in intersectie semnele de prioritate si de cedeaza sunt dispuse diferit fata de o intersectie clasica. Si s-a procedat asa pentru ca artera cea mai circulata e cea care are semnele de prioritate .
Asteptam poze.

Edited by titoo, 30 January 2018 - 00:30.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNESCAFE1, on 28 ianuarie 2018 - 19:08, said:

Salut.
Am si eu o dilema care imi da batai de cap.
Se da intersectia urmatoare:
[ https://s17.postimg.org/uw5kz4d5b/adad.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.....
Nu, categoric nu pot sa nu ma gandesc la tampanii cand vad desenele alea.
Primul este incredibil....

View PostNESCAFE1, on 28 ianuarie 2018 - 22:19, said:

Esti total paralel cu tot ce inseamna forum-ul asta, chiar daca ai vechimea pe care o ai aici.. postezi degeaba.
....
Mai dar ai si gasit de cine sa te iei, de dorin2_k....

Edited by arg, 30 January 2018 - 01:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate