Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi cumparare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Doresc sa cumpar un apartament cu 2-3 camere in Bucuresti . Nu cunosc capitala, deci mi-ar prinde bine cateva sfaturi, referitor la ce zone sunt ok,dar si daca este bine sa cumpar intr-un bloc construit inainte de 1977. Doresc un cartier bun, cu locuri de recreere, shopping si acces la transport in comun( cred ca ma voi limita doar la a circula cu transportul in comun din cauza traficului).
O ruda mi-a gasit  un apartament in zona Nicolae Grigorescu la etaj 8/8 ,1975 2 camere, 2  minut e fata de metrou .44 000 euro.  E ok?  
Multumesc anticipat pt raspunsuri !

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postlaur_radu, on 25 ianuarie 2018 - 20:14, said:

Doresc sa cumpar un apartament cu 2-3 camere in Bucuresti . Nu cunosc capitala, deci mi-ar prinde bine cateva sfaturi, referitor la ce zone sunt ok,dar si daca este bine sa cumpar intr-un bloc construit inainte de 1977. Doresc un cartier bun, cu locuri de recreere, shopping si acces la transport in comun( cred ca ma voi limita doar la a circula cu transportul in comun din cauza traficului).
O ruda mi-a gasit  un apartament in zona Nicolae Grigorescu la etaj 8/8 ,1975 2 camere, 2  minut e fata de metrou .44 000 euro.  E ok?  
Multumesc anticipat pt raspunsuri !
E foarte ok ce ţi-a găsit! Mă mir că a găsit la un preţ aşa bun, într-un cartier decent şi aproape de metrou.

Zone acceptabile ar fi cam toate mai puţin Ferentari, Chitila, Rahova, Giuleşti. Ar fi de evitat şi zonele aflate la marginea oraşului pentru că vei pierde foarte mult timp cu transportul.

Edited by neur0, 25 January 2018 - 20:44.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu zic un singur lucru, cauta unul care sa aiba centrala termica de apartament.

#4
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postlaur_radu, on 25 ianuarie 2018 - 20:14, said:

Doresc sa cumpar un apartament cu 2-3 camere in Bucuresti . Nu cunosc capitala, deci mi-ar prinde bine cateva sfaturi, referitor la ce zone sunt ok,dar si daca este bine sa cumpar intr-un bloc construit inainte de 1977. Doresc un cartier bun, cu locuri de recreere, shopping si acces la transport in comun( cred ca ma voi limita doar la a circula cu transportul in comun din cauza traficului).
O ruda mi-a gasit  un apartament in zona Nicolae Grigorescu la etaj 8/8 ,1975 2 camere, 2  minut e fata de metrou .44 000 euro.  E ok?  
Multumesc anticipat pt raspunsuri !
Liftul e original / a fost revizuit / reparat / eventual inlocuit? Atentie la terasa (acoperisul blocului), fiind la ultimul etaj poti sa ai surprize neplacute cand ploua (daca nu e izolat ca lumea).

#5
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
pretul e bun, zona ok pentru ca are metrou. m as uita si la bloculete mai mici chiar daca mai vechi dar in zone superioare.

ref blocuri ante 77, sunt situatii si situatii. avantajul lor e ca sunt in zone foarte bune, dezavantajul vechimea. daca gasesti un 3 4 etaje chiar si interbelic nu e deloc de neglijat.
teama indusa de lista primariei cu riscul seismic e in buna masura justificata, dar si aici exista situatii si situatii...
exemplu concret  - bloc din 60, 4 etaje. figureaza la lista primariei cu U2. nu e clasa seismica, dar e urgenta. problema e ca expertiza are in vedere la acea adresa un bloc din 1938, de 5 etaje, existent si acum, si absolut superb, la acelasi numar postal, in aceeasi curte. cei din blocul noi au facut 3 procese sa dovedeasca faptul ca e eroare a primariei. au castigat, dar primaria nu actualizeaza lista. e in mare masura o miza pentru ca un apartament in zona aia fara prezenta pe lista trece de 100 k. asa cu lista e in jur de 75. it s all about money!

#6
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011

View Postlaur_radu, on 25 ianuarie 2018 - 20:14, said:

Doresc sa cumpar un apartament cu 2-3 camere in Bucuresti . Nu cunosc capitala, deci mi-ar prinde bine cateva sfaturi, referitor la ce zone sunt ok,dar si daca este bine sa cumpar intr-un bloc construit inainte de 1977. Doresc un cartier bun, cu locuri de recreere, shopping si acces la transport in comun( cred ca ma voi limita doar la a circula cu transportul in comun din cauza traficului).
O ruda mi-a gasit  un apartament in zona Nicolae Grigorescu la etaj 8/8 ,1975 2 camere, 2  minut e fata de metrou .44 000 euro.  E ok?  
Multumesc anticipat pt raspunsuri !

Daca nu cunosti capitala si te muti pentru studii sau munca e mai bine sa inchiriezi pentru 6-12 luni. Vei vedea daca chiar iti doresti sa te muti definitiv, ai ocazia sa vezi alte zone, vei stii unde vrei sa traiesti si unde nu. Poate decizi ca e prea mizera si vrei afara.

Eu nu as cumpara un apartament in bloc pre 77. Chiar daca nu cade la cutremur de 7 grade, nu va mai fi locuibil dupa... Nu-l vei putea asigura sau vinde, in cazul cel mai fericit ramai in viata, dar o sa dormi in ruine.

Edited by Ephesos, 25 January 2018 - 23:34.


#7
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Zona e OK, dar nu lua apartament din 75. Normele de constructie s-au schimbat dupa 77. In bine . Poti sa incerci in zona bulevardului Basarabia ( in apropierea Arenei Nationale) . Ar mai fi zona Piata 1 Mai - Pajura - ai autobuze si metrou .

Mai bine ne spui unde vei lucra, e posibil sa faci 1h sau mai mult pana la munca daca nu ai metrou. Bafta

#8
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View Postlaur_radu, on 25 ianuarie 2018 - 20:14, said:

daca este bine sa cumpar intr-un bloc construit inainte de 1977.

Bineinteles ca este bine! Cumper 2 in 1: cavou si apartament!
Dupa cutremur, ai cavoul gratis, nici nu-ti mai bati capul. Succes!

#9
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
la ultimul etaj iarna va fi mai frig si vei plati automat mai mult pentru incalzit, vara foarte cald si latesti mult pentru racoare

daca ai norocul sa fie prost facuta izolatia la o ploaie te mai trezesti si cu inundatie

#10
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
E dubios de ieftin apartamentul pe care l-a gasit ruda ta. Foarte mari sanse sa aiba probleme (fie apartamentul in sine, fie proprietarii).
Cel mai bine e sa stai in chirie cateva luni, dupa cum bine zicea cineva.

In acest moment, in Bucuresti trebuie sa faci cel putin un compromis in cazul unui apartament achizitionat: zona, transport, suprafata, pret
Daca vrei nou, ai suprafata buna si pret ok, dar transportul nu e chiar accesibil, iar zona e departe de centru.
Daca vrei vechi, ai zona si transport ok, dar suprafata e mica si pretul e mare.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
44.000, in Bucuresti, cu toate cerintele tale, e imposibil de gasit intr-un bloc care nu sta sa cada sau daca apartamentul nu e viciat. Cum a zis si Afroditu, e dubios de ieftin pentru zona respectiva.

#12
Malia_Summerwine

Malia_Summerwine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.11.2014
Io nu înțeleg de ce "44 000 eur in bloc vechi" e dubios de ieftin. O avea metrou, dar a) nu-i buricul târgului; B) dacă necesită renovare integrală, cum necesită multe apartamente din blocurile vechi, nici nu merita mai mult. Că oricum bagi bani in renovare de nu se poate (bun punctul de mai sus, cu centrala de apartament. Dacă n-are, e de pus la renovare). C) Poate vânzătorul se grăbește și n-are chef de stat la mari negocieri -nu știm. In rest, aia cu '77, e vrăjeală. Dacă nu e interbelic și pe lista de risc seismic de la primărie, n-are nici o treabă. Și pentru cei care vor sari de 7 metri în sus la afirmația de mai sus, am stat și in bloc făcut după '77 și in bloc făcut înainte de '77. Simțul de răspundere cu care s-a lucrat, calitatea materialelor și confortul termic sunt net superioare in cel de dinainte de '77.

#13
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Daca vanzatorul se grabeste si toate sunt ok, il vinde fluierand cu 55000.
Tare mi-e ca apartamentul ala se afla pe Fizicienilor, vizavi de Lidl. Ori, din ce stiam eu, aia nu e chiar o zona premium.

#14
Malia_Summerwine

Malia_Summerwine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.11.2014
Titan /Balta Alba nu e premium oricum o dai (de dragul conversației, unde e zona premium în București?). Că ai un avantaj la transport cu metroul, e una. Dar în rest, aglomerație, balamuc și vecini cum ai norocul, ca mai peste tot in cartierele "vechi". Bonus că asta e și cartier-dormitor... dar să nu speriem omul. Per total, în zone similare și chiar mai apropiate de centru, găsești 2 camere între 40-50 de mii. E adevărat, bătrânești (deci trebuie adăugați banii de renovare, care poate fi costisitoare dacă include instalație electrică și țevărie...lucruri de care multa lume uită, dar care sunt esențiale).

#15
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007
La cutremurul din 1977 au cazut 5 cladiri construite dupa 1940 (precedentul moment cheie in standardele de constructie), in total fiind darmate 33 cladiri inalte. La 1400 de victime in Bucuresti probabil in cele 5 au fost 200-300. Acest eveniment s-a petrecut acum peste 40 de ani. Sunt multe linii aeriene care nu au in astfel de istoric. Ca sa punem lucrurile in perspectiva, anual mor in jur de 100 de oameni in accidente auto, multi din ei nevinovati. Frica de a locui intr-un bloc inainte de 1977 o compar cu frica de mai merge cu masina cand trebuie sa cresti viteza de la 60 la 100 km/h.

De asigurat se pot asigura si aceste apartamente.

#16
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
In nici un caz nu ar fi centrala termica de apartament un criteriu pt cumpararea unui apartament. Poate in alte orase, dar nu in Bucuresti. In blocul respectiv se plateste in medie 90 lei la caldura iarna , cu caldura non stop. Centrala are cca 10 ani perioada de functionare, timp in care trebuiesc revizii, apoi dupa 10 ani ...alta. Oricum presupun ca in viitor va fi intra in vigoare o taxa pt centrale, care pe buna dreptate polueaza chiar la nasul nostru .
Apartamentul respectiv necesita renovare totala. Acoperisul este refacut de primarie  recent , odata cu anveloparea blocului. Acum nu stiu cat de bine au reparat acoperisul. Am inteles ca au pus mai intai polistiren , pt izolarea tavanului, apoi au pus carton bitumat. Doresc sa achizitionez locuinta pt a investi banii. Initial voi inchiria apartamentul apoi voi locui in el.

#17
Malia_Summerwine

Malia_Summerwine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.11.2014
Fiecare are prioritățile, viziunea și socotelile lui. După părerea mea, centrala e importanta în București pentru că: a) RADET-ul este subvenționat 50% de primărie, și se preconizează eliminarea acestei subvenții (am înțeles că de la anul). Deci, căldura n-o să mai coste doar 90 RON. B) Cu centrala, ai apa caldă și căldură când îți trebuie. Cu RADET, ai când vrea el (și mai ales când nu sunt avarii). C) Este un apartament deosebit de norocos dacă e la ultimul etaj și chiar ajunge căldura. In foarte multe blocuri vechi cu regim mare de înălțime agentul termic nu ajunge până la ultimele etaje. Iar dacă problema este la vecinii de la etajele inferioare, mult noroc la bătut la uși la 7-8-9-10 apartamente și la convinsul vecinului cu problema să repare.

#18
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postlaur_radu, on 01 februarie 2018 - 23:02, said:

In nici un caz nu ar fi centrala termica de apartament un criteriu pt cumpararea unui apartament. Poate in alte orase, dar nu in Bucuresti. In blocul respectiv se plateste in medie 90 lei la caldura iarna , cu caldura non stop. Centrala are cca 10 ani perioada de functionare, timp in care trebuiesc revizii, apoi dupa 10 ani ...alta. Oricum presupun ca in viitor va fi intra in vigoare o taxa pt centrale, care pe buna dreptate polueaza chiar la nasul nostru .
Apartamentul respectiv necesita renovare totala. Acoperisul este refacut de primarie  recent , odata cu anveloparea blocului. Acum nu stiu cat de bine au reparat acoperisul. Am inteles ca au pus mai intai polistiren , pt izolarea tavanului, apoi au pus carton bitumat. Doresc sa achizitionez locuinta pt a investi banii. Initial voi inchiria apartamentul apoi voi locui in el.

Nu stiu cat de rentabil a cumpararea unui apartament, daca trebuie sa mai bagi 22 000 euro in el. Fiind foarte vechi, eu as da jos tot pana la caramida, refacut instalatia electrica, de apa, curatat calorifere etc. Daca nu are nimeni centrala in bloc, investitia cu centrala va fi prea mult. Chiar daca il inchiriezi cati va ani, daca nu mai planifici o renovare majora dupa inchiriere, iti sugerez sa il faci ca pt tine.

Strict referitor la cetrala: utilitatea ei se simnte mai ales ca te scapa de plata apei calde. Adica faci o economie de 20-30 lei lunar. Plus ca vei avea apa calda si in timpul reviziilor anuale. Cu caldura iarna e asa si asa: daca nu au repartitoare in blocul tau, vei iesi mai bine decat cu repartitoare, deoarece trebuie sa platesti pt tevile care trec prin apartament, asa ca economia nu e la fel de mare ca la prepararea apei calde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate