Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfaturi cumparare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Si eu am avut recent o dilema asemănătoare: sa ma mut la casă, într-un bloc nou sau in bloc din anii ‘80?

Am ales ultima varianta, cu argumente rezonabile, cred eu: http://apartamentul2...tr-un-bloc-nou/

#20
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am locuit o viata la  ultimul etaj si apa calda vine la fel  ca la CT, pt ca nici la centrala nu vine imediat, si uneori vine mai repede decat la CT, in functie de ore(avantaj). Este adevarat ca uneori ( in functie de ora/rar) apa incepe sa fie calda dupa cateva minute bune(dezavantaj) .Caldura la ultimul este , insa plafonul fiind rece face diferenta... Aici plafonul fiind si izolat termic nu ar trebui sa fie probleme. Am observat totusi ca exista apartamente noi la 2-3 minute de metrou la aproximativ acelasi pret. Asta ar fi dilema acum...
Referitor la CT chiar daca se va elimina subventia prefer sa fiu la RADET. Si daca se va elimina subventia presupun ca va veni odata cu taxa pt CT. Apropo stiati ca exista tari care interzic CT , considerandu-se ca contribuie la declansarea cancerului ? Dar din pacate in Romania sanatatea conteaza cel mai putin!

Edited by laur_radu, 07 February 2018 - 20:32.


#21
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View Postunknown_35, on 02 februarie 2018 - 13:46, said:


Nu stiu cat de rentabil a cumpararea unui apartament, daca trebuie sa mai bagi 22 000 euro in el. Fiind foarte vechi, eu as da jos tot pana la caramida, refacut instalatia electrica, de apa, curatat calorifere etc. Daca nu are nimeni centrala in bloc, investitia cu centrala va fi prea mult. Chiar daca il inchiriezi cati va ani, daca nu mai planifici o renovare majora dupa inchiriere, iti sugerez sa il faci ca pt tine.

Strict referitor la cetrala: utilitatea ei se simnte mai ales ca te scapa de plata apei calde. Adica faci o economie de 20-30 lei lunar. Plus ca vei avea apa calda si in timpul reviziilor anuale. Cu caldura iarna e asa si asa: daca nu au repartitoare in blocul tau, vei iesi mai bine decat cu repartitoare, deoarece trebuie sa platesti pt tevile care trec prin apartament, asa ca economia nu e la fel de mare ca la prepararea apei calde.
Oare cata apa poti consuma incat sa fie atat de mare economia la apa calda ?eu consum 1 mc/luna pt ca fac dus , nu baie.
Am renovat un apartament si m-a costat cca 2000 euro  .  De unde ti-a venit suma de 22000 euro?!! Cu dar poti sa faci un apatament si cu 300 euro , daca il dai singur cu lavabil.

#22
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Renovarea unui apartament nu consta doar intr-o lavabila. Plecand de la premiza ca iei unul la un pret acceptabil, acest lucru se intampla cu apartamente vechi si locuite de batrani. Ori, in cazul asta, o lavabila nu scoate tot mirosul din acel loc (tot respectul pentru batrani, dar problemele sociale si sanatatea precara ii impiedica sa se mai ocupe si de spatiul unde locuiesc.)

#23
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View Postlaur_radu, on 07 februarie 2018 - 22:08, said:

Oare cata apa poti consuma incat sa fie atat de mare economia la apa calda ?eu consum 1 mc/luna pt ca fac dus , nu baie.
Am renovat un apartament si m-a costat cca 2000 euro  .  De unde ti-a venit suma de 22000 euro?!! Cu dar poti sa faci un apatament si cu 300 euro , daca il dai singur cu lavabil.

Curatarea peretilor pana la caramida/beton, instalatie electrica, instalatie sanitare, cada chiuvete, vas si bazin WC, gresie, parchet, faianta, lavabila + mobila . Nu inchiriaza nimeni un apartament cazut . Daca ai resuit sa faci toate astea cu 2000 euro, da-mi un PM cu numele detaliile mesterilor.

#24
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
lol, costa pe putin 10k, daca ne referim la Bucuresti.

#25
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View Postunknown_35, on 08 februarie 2018 - 15:19, said:


Curatarea peretilor pana la caramida/beton, instalatie electrica, instalatie sanitare, cada chiuvete, vas si bazin WC, gresie, parchet, faianta, lavabila + mobila . Nu inchiriaza nimeni un apartament cazut . Daca ai resuit sa faci toate astea cu 2000 euro, da-mi un PM cu numele detaliile mesterilor.
Am reusit sa fac tot ce ai scris mai sus , mai putin mobilierul, cu 2000 euro cu o echipa de profesionisti in orasul in care locuiesc(Craiova) cu materialele incluse. Daca ar fi vorba doar de dat cu lavabil s-ar rezolva cu cateva sute de lei.
Totusi sa revenim la subiect: observ ca exista apartamente noi chiar sub 40000 langa metrou, in zone precum 1 dec 1918. Inca ma intreb daca e mai ok un astel de apartament, care zona sa fie mai buna pt viitor , scoli in apropiere etc.
Va multumesc pt mesaje tuturor.

#26
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View Postlaur_radu, on 08 februarie 2018 - 22:22, said:

Am reusit sa fac tot ce ai scris mai sus , mai putin mobilierul, cu 2000 euro cu o echipa de profesionisti in orasul in care locuiesc(Craiova) cu materialele incluse. Daca ar fi vorba doar de dat cu lavabil s-ar rezolva cu cateva sute de lei.
Totusi sa revenim la subiect: observ ca exista apartamente noi chiar sub 40000 langa metrou, in zone precum 1 dec 1918. Inca ma intreb daca e mai ok un astel de apartament, care zona sa fie mai buna pt viitor , scoli in apropiere etc.
Va multumesc pt mesaje tuturor.

"Langa" metrou in zona aia inseamna minim 20 de minute de mers pe jos. Ti-o zice unul care si-a luat in zona :)

#27
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View PostAfroditu, on 09 februarie 2018 - 09:31, said:



"Langa" metrou in zona aia inseamna minim 20 de minute de mers pe jos. Ti-o zice unul care si-a luat in zona :)

Stii ceva de drum?încape doar o masina si nu are trotuar,va fi modernizat?

#28
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostMarius19891989, on 09 februarie 2018 - 09:48, said:

Stii ceva de drum?încape doar o masina si nu are trotuar,va fi modernizat?
Despre care drum te referi?
Eu am acces dinspre gura fagetului care este ok, incap doua masini daca nu e vreuna parcata. Trotuar nu prea e, dar oricum zona este perindata de camioane si nu se baga nimeni sa amenajeze drumul acum. Urmatoarea strada, gura putnei, nu este asfaltata.
Gura Ialomitei, cea care da in blocurile lui negoita este destul de ingusta si se formeaza Balti la fiecare ploaie.
Despre modernizarea infrastructurii din zona, e devreme sa zic ceva. Se construieste foarte mult si nu se poate face nimic acum. Dezvoltatorul zicea ca e in plan de strapungere a bulevardului Pallady de in boulevard cu doua benzi care sa dea in bulevardul Industriilor (zona republica). Nu prea cred ca o sa se intample asta.

#29
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View PostAfroditu, on 09 februarie 2018 - 10:06, said:


Despre care drum te referi?
Eu am acces dinspre gura fagetului care este ok, incap doua masini daca nu e vreuna parcata. Trotuar nu prea e, dar oricum zona este perindata de camioane si nu se baga nimeni sa amenajeze drumul acum. Urmatoarea strada, gura putnei, nu este asfaltata.
Gura Ialomitei, cea care da in blocurile lui negoita este destul de ingusta si se formeaza Balti la fiecare ploaie.
Despre modernizarea infrastructurii din zona, e devreme sa zic ceva. Se construieste foarte mult si nu se poate face nimic acum. Dezvoltatorul zicea ca e in plan de strapungere a bulevardului Pallady de in boulevard cu doua benzi care sa dea in bulevardul Industriilor (zona republica). Nu prea cred ca o sa se intample asta.
Vorbesc de drumul principal gura crivatului,care duce până în ozana,unde stau rromii aia la blocurile de 4 etaje,si eu am cumparat prin zona de aia intreb,dar chiar daca vii pe la nicolae teclu,sau intri pe partea cealaltă te lovești de drumul ala cu o bandă pe sens,eu sunt la 100 de metri de palladium residence si doar suta asta de metri ma deranjează dar tot e nașpa.

#30
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View PostAfroditu, on 09 februarie 2018 - 09:31, said:


"Langa" metrou in zona aia inseamna minim 20 de minute de mers pe jos. Ti-o zice unul care si-a luat in zona Posted Image
In anunturi scrie 2-3 minute de metrou. Am mai vazut si in Berceni , Militari preturi sub 45000  euro cu toate finisajele tot  la distante mici de metrou. Totusi am vazut ca se poate ajunge aproape oriunde cu tramvaiul in Bucuresti. E atat de mare diferenta intre metrou si tramvai incat merita sa cautam apartamente doar langa metrou ?!! Tramvaiul ar trebui sa fie cel putin teoretic aproape la fel de rapid  ca metroul.

#31
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostMarius19891989, on 09 februarie 2018 - 10:14, said:

Vorbesc de drumul principal gura crivatului,care duce până în ozana,unde stau rromii aia la blocurile de 4 etaje,si eu am cumparat prin zona de aia intreb,dar chiar daca vii pe la nicolae teclu,sau intri pe partea cealaltă te lovești de drumul ala cu o bandă pe sens,eu sunt la 100 de metri de palladium residence si doar suta asta de metri ma deranjează dar tot e nașpa.

De aia nu stiu nimic. Intradevar, este foarte ingusta. Nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie traficul cand o sa asfalteze si strazile perpendicular. Macar trotuar sa faca...
Daca stai aproape de palladium, nu te ajuta sa mergi cu metroul? Cat faci pe jos pana la teclu? Cum e drumul pe jos (e luminat, sunt caini, maracini etc?)


View Postlaur_radu, on 09 februarie 2018 - 10:29, said:

In anunturi scrie 2-3 minute de metrou. Am mai vazut si in Berceni , Militari preturi sub 45000  euro cu toate finisajele tot  la distante mici de metrou. Totusi am vazut ca se poate ajunge aproape oriunde cu tramvaiul in Bucuresti. E atat de mare diferenta intre metrou si tramvai incat merita sa cautam apartamente doar langa metrou ?!! Tramvaiul ar trebui sa fie cel putin teoretic aproape la fel de rapid  ca metroul.

Nu exista 2-3 minute de metrou la pretul ala. Aproximarea aia e facuta sa provoace atentia. Tu pui botul, suni pentru vizionare, la locul faptei observe a sunt 15 minute, dar agentul incepe sa te abureasca cu alte lucruri.
Singurul tramvai ok din Bucuresti e 41. Pe Pallady, exista liniile de tramvai separate de boulevard si, theoretic, at trebui sa faci putin pana la dristor. Practic, abia se misca acele tramvaie.

#32
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Păi e mai aproape de teclu,până la palladium residence stii cum e,după aia e trotuar si dupa calea ferată sunt 2 benzi,si la teclu este si parcare mare deci te poti duce cu masina faci 1-2 min,daca te duci pe jos,e iluminat de la palladium până la teclu,este si trotuar mare,si faci cam 10 min pe jos,fără câini,fără maracini,problema e 100 aia de metri ca te faci de nămol până la gât.

#33
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Am inteles! Exista vreo poteca pe unde poti scurta drumul pe jos de pe drumul crivatului pe Victor Brauner sau trebuie sa tii drumul si sa ajungi in fata la Palladium?

#34
Malia_Summerwine

Malia_Summerwine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.11.2014
"Totusi am vazut ca se poate ajunge aproape oriunde cu tramvaiul in Bucuresti. E atat de mare diferenta intre metrou si tramvai incat merita sa cautam apartamente doar langa metrou ?!! Tramvaiul ar trebui sa fie cel putin teoretic aproape la fel de rapid  ca metroul".
Asta mi-a făcut ziua mai buna, n-am mai ras așa bine de multa vreme! ROFL =)))))

Edited by Malia_Summerwine, 09 February 2018 - 11:06.


#35
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View PostAfroditu, on 09 februarie 2018 - 11:03, said:

Am inteles! Exista vreo poteca pe unde poti scurta drumul pe jos de pe drumul crivatului pe Victor Brauner sau trebuie sa tii drumul si sa ajungi in fata la Palladium?
Nu stiu,am trecut doar de vreo 5-6 ori prin zona.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlaur_radu, on 09 februarie 2018 - 10:29, said:

Tramvaiul ar trebui sa fie cel putin teoretic aproape la fel de rapid  ca metroul.

Teoretic da, practic pe linia de metrou nu sunt masini (deocamdata) care sa incurce deplasarea lui, asa ca e mai rapid cu metroul. Nu esti din Bucuresti, nu-i asa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate