Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vinieta Parcare Craiova

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016
Salutare! Sunt din Craiova si am o amenda din cauza careia nu pot sa-mi platesc vinieta de parcare la Directia de Taxe si Impozite, (drept urmare am mers pe jos 1 saptamana si ceva :)) ) am inteles ca pot sa platesc parcarea ocazionala prin aplicatie dar am masina in evidenta Mun. Craiova daca platesc prin aplicatie parcarea ocazionala sunt supus amenzii? Si care e diferenta dintre parcarea ocazionala si parcarea cu plata ce tine doar 1 ora? MULTUMESC MULT!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Salut concitadine.
Parcarea de pe vinietă e oriunde în oraș exclus locurile cu plată sms de care zici.
Tu mergi degeaba pe jos că dacă nu ai curte proprie și personală, parcarea pe domeniul public e pe bani, bani care nu i-ai plătit.
Dacă ai un vecin bun și reclamagiu, ți se poate ridica din parcarea blocului / de pe stradă.

2. Parcarea cu plată din centru cu mesaj la xyz e altă mâncare de pește. Poți parca liniștit acolo. - logic - dacă plătești

Edited by exceswater, 25 January 2018 - 14:48.


#3
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Mai bine o bagi in parcarea subterana, faci abonament si o tii acolo...

Edited by d-ardeleanu, 25 January 2018 - 14:46.


#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
mai bine platesti amenda

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă tu plăteai parcare până acum și nu mai poți din cauza amenzii, înseamnă că stai la bloc.
Dacă stai la bloc și nu ai vinieta de parcare plătită și ai un vecin care bănuiește asta și te reclamă, îți pot sălta mașina.
E mai ok să mergi cu ea la muncă și să plătești parcarea cu ora.

Sau cum zice colegul plătește și tu amenda aia.
Are și Primăria nevoie de bani. Posted Image

 d-ardeleanu, on 25 ianuarie 2018 - 14:46, said:

Mai bine o bagi in parcarea subterana, faci abonament si o tii acolo...
Urâtă parcarea aia. Oribilă. Zici că e ceva monument funerar.
Plus că au desenat locuri de parcare de 3 mașini pe un loc decent de 2 mașini. Înghesuială pe desen că de fiecare când mă duc acolo e ca în filmele horror. Empty și pustiu în același timp.

Edited by exceswater, 25 January 2018 - 14:52.


#6
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Ba esti prost? cu vinieta de parcare tot trebuie sa platesti cu SMS? Ba esti nebun? asta e Romania. Cred ca nici in Zimbabue nu e asa....

Lasa ca la constanta se plateste si noaptea parcare cu SMS. In alte parti nu prea am mai vazut asa ceva.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
stati ca nu inteleg,
in craiova daca parchez in zona unde staionarea nu este iterzisa, nu sunt locuri inchiriate si nu e nici un panou cum ca parcarea ar fi cu plata, trebuie sa platesc vinieta? sau iau amenda?

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 test_driver, on 25 ianuarie 2018 - 14:59, said:

Ba esti nebun? asta e Romania. Cred ca nici in Zimbabue nu e asa....
mda, tipic olteneste. Ne furam caciula unii la altii.
Nu ar trebui sa platesti nimic pt domeniul public, ba chiar sa iti dea primaria bani.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În Craiova, ca în toate orașele, odată cu impozitul corespunzător pentru mașină, plătești și o taxă de parcare, și primești o vinietă.
Parcarea e pentru orașul Craiova, fără loc determinat, pe domeniul public.

Nu o ai, riști amendă / ridicarea mașinii.

Plus în centrul orașului unde era plin de epave și de toate gioarsele uitate cu anii, nu găseai loc în zonă neam, de când sunt câteva zeci de locuri cu plată / oră, E LOC.
E drept că trebuie să stea Poliția Locală la pândă că românul e neam prost și nu îi place să cu bani.

Ce e ca în Zimbabwe ? Că nu mă prind ?

#10
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

 exceswater, on 25 ianuarie 2018 - 15:33, said:

În Craiova, ca în toate orașele, odată cu impozitul corespunzător pentru mașină, plătești și o taxă de parcare, și primești o vinietă.
Care sunt alea toate? ca eu nu am auzit de chestia asta pana acum

Edited by Muf, 25 January 2018 - 15:38.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cel putin in bucuresti eu nu am auzit de asa ceva... (inca)

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Chestia se pare că ține de Consiliul Local - cât de foame de bani este.
Noi craiovenii suntem mai proști deci plătim

2. Se pare că și bucureștenii trebuie să plătește.
Să ziceți mersi la duamna Gabriela

https://www.romaniat...tul_397485.html

3. În alte orașe poate aveți noroc și e moka parcarea.

Situația la Craiova:

Taxa pentru parcarea ocazională pe domeniul public
Vehiculele care nu sunt înregistrate în evidenţa fiscală a municipiului Craiova trebuie să achite, de asemenea, o taxă de parcare. Taxa se achită prin SMS. Conform opţiunii solicitantului, poate fi plătită pentru o zi sau pentru o lună, respectiv 1 leu/zi (SMS la 7420 cu textul: 386 NRMASINA; tarif 0,25 euro + TVA, în rețelele Digi Mobil, Orange, Telekom Romania Mobile și Vodafone) sau 12 lei/lună (SMS la 7420 cu textul: 387 NRMASINA; tarif 3,00 euro + TVA, în rețelele Digi Mobil, Orange, Telekom Romania Mobile și Vodafone).
Atenție! Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 500 la 1000 lei pentru persoanele fizice şi cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei pentru persoanele juridice, următoarele fapte:
  • Parcarea autovehiculelor fără a avea achiziţionată vinieta sau vinietă eliberată pentru alt autovehicul;
  • Parcarea autovehiculelor fără a avea afişată vinietă, cu vizibilitate din exterior sau modul de expunere a acesteia nu a permis descifrarea elementelor de identificare;
  • Parcarea autovehiculelor după ce a expirat perioada de valabilitate a vinietei;
Poliţiştii locali din cadrul Poliţiei Locale a Municipiului Craiova, cu atribuţii de circulaţie pot dispune, pe langă amenda contravenţională şi măsura tehnico-administrativă de ridicare a vehiculului astfel:
  • În cazul parcării pe domeniul public al municipiului Craiova pe bază de vinietă, dacă vinieta nu este expusă în mod vizibil sau modul de expunere al acesteia nu a permis descifrarea elementelor de identificare, iar deţinătorul/utilizatorul autovehiculului nu poate fi identificat, se poate dispune măsura ridicării autovehiculului.
  • Măsura tehnico-administrativă de ridicare se poate dispune de către poliţiştii locali şi în cazul parcării ocazionale a autovehicului pe proprietarea municipiului Craiova fără achitarea taxei prin SMS pe zi/lună pentru autovehiculul al cărui deţinătorul/utilizatorul nu poate fi indentificat. Verificarea în acest caz se face online de către polițiștii locali!


    credit www.craiovaforum.ro

Edited by exceswater, 25 January 2018 - 15:50.


#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 arg, on 25 ianuarie 2018 - 15:40, said:

cel putin in bucuresti eu nu am auzit de asa ceva... (inca)
E cam aiurea, adica daca stai la curte in Craiova, platesti pe langa impozitul pe teren si o taxa ca lasi masina pe marginea drumului (in afara curtii).

Trec si eu de cateva ori pe an prin Craiova, mi-a spus o ruda ca trebuie sa am o vinieta in geam, habar nu aveam.
Nu e vorba de 1 leu pe zi, e vorba de un principiu, eu cand ajung in Craiova vin sa las mii de lei la magazine.
Bine, pierd micii comersanti ca eu nu prea merg in piata, merg la Merlin, Selgros, Dedeman, aia au parcarile lor.

Pt alte chestii merg la Bailesti.

Pana la urma tot ei pierd, nu eu. Pt ce? Pt 1 leu?
@exceswater, e ca si cum daca intri in parcul Romanescu ar trebui sa ai o vinieta in piept, ca ei schimba panselele de 2 ori pe an si ii costa.

#14
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

 exceswater, on 25 ianuarie 2018 - 15:46, said:

2. Se pare că și bucureștenii trebuie să plătește.
Să ziceți mersi la duamna Gabriela

https://www.romaniat...tul_397485.html

Aia e parcare de reşedinţă, alta mancare de peste.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
da la parcarea de resedinta se platesc 2 taxe (acu 20minute m-am lamurit si eu, auzisem ceva dar nu-mi era clar), una de inchiere/alocare la adp si alta la impozit pentru folosirea terenului.

Edited by arg, 25 January 2018 - 15:55.


#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 exceswater, on 25 ianuarie 2018 - 15:46, said:

2. Se pare că și bucureștenii trebuie să plătește.
Eu nu am dat nici un leu niciodata pe domeniul public...de vreo 30 de ani incoace vorbesc.....
Am platit la Unirea de vreo 2 ori cu ora, dar aia e privata.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ exceswater
nici in craiova nu e obligatorie, daca mergi din curte in curte sau parcare de magazin nu au ce sa-ti faca.

Edited by arg, 25 January 2018 - 15:57.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bicicleta frătziwear. Nu mai ai ce parca.

Vrei să te dai jos din bolid în mijlocul a ceea ce putea fi Capitala Culturală Europeană nuștiucean plătești cwae.
N-a eșit Capitala lu pește prăjit că cultura nu aduce bani ca bordura.

Eu aș interzice accesul pi șentru cu mașîna.
Și aș face parcări mari în jurul șentrului.

Pentru că poluare, ecologie și alte cuvinte care dau frumos.
Nu pot proba, am auzit că la greci nu poți înmatricula mașină gen Jeep, adică SUV TRACTOR sau gen dacă stai în oraș.
De cumpărat ai voie, mai greu cu înscrisu.

Are voie doar ăia care locuiesc în condiții speciale,insulă , în munți, în pustie. GEN

Da europenii e proști.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate