Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Ford Mondeo 2.0 TDCI - 2009

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#127
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pentru că am vândut C-maxul madamei 3k și nu aveam chiar buget de S-max fully loaded (încă), am mai luat una - moondust silver facelift din 10.2012 să îi țină companie Tianiumului meu panther Black. :coolspeak: Va urma.

Attached Files


Edited by Marius3k, 04 June 2019 - 05:00.


#128
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Felicitari. Sa le stapanesti sanatos fara probleme.

#129
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Felicitari. Fan adevarat.
2.0 tdci? Cati km are si cat a costat?

#130
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
A ei și a lui.
1.6 tdci E5 115///2.2 tdci E4 175

Vă mulțumesc pentru urări,revin cu detalii.

Attached Files



#131
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,230
  • Înscris: 12.12.2011
Ce diferență pot să facă niște jante, evacuare simetrică, gardă la sol mai mic, eleronul și cromul (eu așa îl văd) de pe plafon.
Kilometri mulți!

#132
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
E gri satinat de fapt. Una e titanium x sport cu de toate iar cealaltă e trend de flotă în Germania.

Mulțumesc pentru urări!

#133
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Ziele trecute am primit si telescopul si bieletele anti-ruliu.
Am montat totul ca la carte si plec...tot troncanea. Deja ma apucase pandaliile de ce naiba troncane. Ca doar nu am drumuri cu gropi si bucsaraia am schimbat-o...si tot troncane.
Ieri, stand afara zic sa misc masina dreapta-stanga si tot se auzea. Chem un coleg si ii zic sa miste masina si eu sa ma uit dedesubt: zgomotul venea de la bieleta antiruliu de pe partea stanga, imbinarea intre bara de torsiune si bieleta.
Intr-adevar, vechea bieleta nu am scos-o de acolo decat prin taiere ca se gripase filetul dar am vazut ca si cei care au avut masina inaintea mea tot prin taiere au scos-o...doar ca au ciuntit si bara de torsiune - se vede in poze.
Asa ca noua bieleta nu mai statea pe o suprafata dreapta si isi facuse un joc anume.
M-am pus si am polizat suprafata pana am facut-o dreapta. A mai ramas un sant dar era prea mult de polizat.
Am remontat bieleta, strans bine si zgomotul a disparut.
La final am dat cu spray de antifon special pentru zona inferioara a masinii pentrru a proteja cat de cat zona polizata.
In sfarsit.

Attached Files


Edited by tehnics, 14 June 2019 - 12:12.


#134
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Și am fost puțin în concediu, jumătate cu exemplarul din imagine (Ro,Srb,Mk,Gr) cam 2oookm cu 4 adulți + Kinder + roofbox a consumat fix 7l/100km, fără nici o dilemă sau altceva. Deși are cam de 3 ori și ceva mai mulți km față de alte mașini mai noi, încă are nuca schimbătorului originală. :w00t:
Attached File  IMG_20190714_100907.jpg   393.37K   80 downloads
În cealaltă jumătate a concediului am mers cu cel gri facelift și s-a întâmplat doar in țară pe motiv de numere roșii, am parcurs peste 1oookm cu un consum mediu ce a variat între 4.6 și 5l/100km. 60cp in minus și 620cmc, mașina mai ușoară cu două persoane. Am făcut programare la RAR cât de târziu mi-au permis numerele provizorii, le-am luat pe 90 de zile.
Am comandat piesele pentru revizie, am mers pe ulei Shell Helix AP-L.
Am schimbat scaunele cu unele alcantara găsite la preț prea bun pentru a le refuza deși și cele originale erau impecabile și încălzite.
Attached File  IMG_20190714_160658.jpg   399.21K   93 downloads

#135
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Intre timp toate bune si frumoase. Doar motorina si lichid de parbriz.
Intre timp i-am facut si schimbul de ulei.
Asta-i poza de ieri.

Attached Files



#136
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Hehe,
N-am mai scris demult pe aici dar de la ultima postare am mai facut destule. Am mai schimbat vreo 2 seturi de placute de frana, un set de discuri, schimbat uleiul de vreo 2-3 ori, bucsaraie si cred ca un set de arcuri.

In week-end in schimb am de schimbat iar setul de placute de frana si pe fata si pe spate. Dar si aparatoarea de la discuri care este montata in spatele rulmentului. Adica pentru schimb a trebuit sa dau rulmentul jos. 4 suruburi pe o parte, 4 suruburi pe alta parte. Intr-o pozitie nasoala rau pentru ca n-am elevator si a trebuit sa ma bag sub masina.
In schimb ultimul surub (deh, intotdeauna ultimul Posted Image ) mi-a mancat ficatii. Am zis ca-i sudat. O ora jumate m-am chinuit la ultimul surub. I-am dat si cu flacara, si cu spay criogenic, am batut si dintr-o parte si din alta, am folosit si pistolul cu impact...nimic. Pana la urma am gasit o pozitie in care sa pot sa fac o parghie mai lunga si sa il desfac cu mana. Am tras atat de tare incat deodata s-a auzit un trosnit. Am zis "bag poola, s-a rupt". Dar nu, abia atunci s-a dislocat.
Dupa asta am schimbat aparatorile si totul e deocamdata in ordine. Ma pregatesc pentru ITP-ul de la anul viitor in ianuarie.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   495.58K   24 downloads
  • Attached File  2.jpg   258.85K   20 downloads
  • Attached File  3.jpg   469.42K   25 downloads
  • Attached File  4.jpg   281.41K   22 downloads
  • Attached File  5.jpg   436.5K   21 downloads
  • Attached File  6.jpg   152.21K   17 downloads

Edited by tehnics, 07 November 2022 - 16:31.


#137
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@tehnics ,mai bine nu dadeai 1,8tdci-ul ala. Am citit ca ai scris ca noul proprietar e multumit de masina
Pai i-ai facut motoru,te cred si eu

Edited by MembruAnonim, 11 November 2022 - 08:47.


#138
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Am fost eu ghinionist, karma, dracu sa o ia.
Defapt cred ca cineva m-a blestemat cu masina aia sa n-am parte de masina.

Nu stiu dar cert este ca la mine n-a vrut desi la cat lucrasem la ea si cati bani am investit in motorul ala imi mai luam alta masina. Trebuia sa o dau de cand s-a stricat si tot la banii aia ajungeam.

Asta e, am depasit demult momentul. Oricum masina dupa ce i-am facut motorul a stat pe bara 2 ani de zile, nefolosita. In speranta ca am sa o folosesc din nou...dar pur si simplu imi era frica sa mai merg cu ea, ca iar se strica si cred ca-i dadeam foc.

Bine macar ca actuala n-am probleme cu ea. Desi ma bate gandul sa-mi iau un XC70, nu ma indur sa ma despart de actuala care nu mi-a facut probleme...doar consumabilele care oricum le schimbi la orice masina.

Plus ca am vb cu un roman tinichigiu si mi-a refacut toate chestiile de rugina si mi-a si vopsit-o. Daca-i dau un polish, straluceste Posted Image

Uite cum arata inainte (unde este sigla Ford pe haion) si cum arata dupa. Nu am gasit sigla sh, asa ca am folosit-o tot pe cea veche.
Bara din plastic mi-a vopsit-o in garaj ca mna, nu era cu rugina si nu necesita tratament...

Attached Files


Edited by tehnics, 12 November 2022 - 11:33.


#139
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
pe acolo nu se gasesc embleme noi ? La noi vad ca sunt pentru multe modele....si chiar originale

www.emag.ro/accesorii-auto-tuning/brand/ford/c###bc

Edited by mccrya, 20 November 2022 - 12:48.


#140
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Mizeriile alea sunt doar niste clone chinezesti vandute la suprapret gusterilor. Singura chestie “originala” e teapa.

Edited by closchkutza, 20 November 2022 - 18:09.


#141
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Si daca vin din china inseamna ca nu-s bune?

#142
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 mccrya, on 20 noiembrie 2022 - 12:46, said:

pe acolo nu se gasesc embleme noi ? La noi vad ca sunt pentru multe modele....si chiar originale

www.emag.ro/accesorii-auto-tuning/brand/ford/c###bc
astia de la dezmembrari nu vor sa vanda. noi sunt al dracu de scumpe...
puteam sa-mi cumper eu direct de pe Ali, dar n-am mai stat sa asatept, asa ca am pus-o pe aia veche. sarise partial vopseaua albastra de pe emblema, asa ca am slefuit-o pe toata si asta a fost.
nu stau eu intr-o emblema. motorul sa mearga.

#143
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005

 closchkutza, on 20 noiembrie 2022 - 18:09, said:

Mizeriile alea sunt doar niste clone chinezesti vandute la suprapret gusterilor. Singura chestie “originala” e teapa.


Eu vorbesc de lucruri originale, nu de chinezarii ieftine. Ai vb ca o pensionara !

exemple  mai jos :

https://www.catalog....hayon-2658.html

Attached Files


Edited by mccrya, 23 November 2022 - 14:59.


#144
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Ma intreb daca vorbesti din experienta sau doar asa, de pe google. Eu am vazut produsul respectiv (cel de pe emag) cu ochii proprii, n-are nici o treaba cu cel original.

Este o clona, la fel ca multe altele de pe emag marketplace. Cand am facut retur s-au scuzat ca vezi dom'le au gresit comanda, mi-au trimis in cealalta clona pe care o vand tot ei dar la alt pret. Adica asta:

https://www.emag.ro/emblema-spate-ford-ford-focus-mondeo-smax-kuga-147x57mm-147x57ford/pd/D9F4GTMBM/?ref=graph_profiled_similar_1_1&provider=rec&recid=rec_49_c1ed43721777b1d99c653ded60c645f3de48780581bace6b04f405264153dd13_1669216869&scenario_ID=49


Edited by closchkutza, 23 November 2022 - 17:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate