Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Reguli circulatie in rond (nu giratoriu)

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 titoo, on 18 ianuarie 2018 - 00:04, said:

Aici cum ai proceda, ca nu ai nici indicator de sens giratoriu, nici de ocolire ? E aceeasi situatie difera doar intensitatea  traficului Posted Image ?! Ai face la fel, direct stanga, fara sa mai ocolesti monumentul ?
Da' marcajele alea pe asfalt, la ce crezi că folosesc?

Edited by stancosty, 18 January 2018 - 00:30.


#38
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 fqx, on 18 ianuarie 2018 - 00:10, said:

Da , sint sigur, il ocolesti prin stanga, dar nu in toate intersectiile, ci in alea unde exista banda speciala pentru virajul la stanga.Nu prea am vazut intersectie cu rond,fara giratoriu, avand banda speciala pentru virajul la stanga.De obicei, de aia se pune rondul, ca sa te forteze sa il ocolesti.
Regula este prin stanga. Cand exista marcaj / banda speciala, respecti marcajul. Cand se pune rond te forteaza sa-l ocolesti ... adica PRIN DREAPTA :)
Citeste cu atentie:
Art. 110
(1) In situatiile in care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stanga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia.
(2) Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul vehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stanga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.
(3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta.

#39
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 dan1980_25, on 17 ianuarie 2018 - 23:34, said:

cred ca necesiti un update asupra legislatiei. Aia cu centrul imaginar nu mai e valabila decat in anumite conditii.
Brigada Rutieră informează că în conformitate cu prevederile art. 110 din H.G. nr. 1391/2006 – R.A.O.U.G. nr. 195/2002
(1) În situaţiile în care există benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea direcţiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersecţiei, iar dacă există un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificaţiei acestuia.
(2) Schimbarea direcţiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intră într-o intersecţie circulând pe acelaşi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectuează prin stânga centrului intersecţiei, fără intersectarea traiectoriei acestora.
Update-ul îl necesiți tu, pentru că nu ai înțeles că ocolirea prin stânga a centrului imaginar al intersecției este excepția și nu regula. Când poți face asta, spun cele citate de tine. În esență, sunt doă situații: când ai benzi speciale (astea sunt marcate pe asfalt), sau când sunt doar două vehicule, venind pe aceeași direcție, în sensuri opuse și care fac amândouă la stânga. În rest, tot prin dreapta!
De altfel, dacă nu ar fi așa, nu ar mai avea rost alineatul 3 al aceluiași articol, 110.
-----
Valabil și pentru misusumi.

Edited by stancosty, 18 January 2018 - 00:34.


#40
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 cristi712, on 17 ianuarie 2018 - 23:23, said:

Cica nu se mai ocoleste centrul imaginar prin dreapta lui si se face stanga inainte de acesta:
http://observator.tv...cta-231954.html
E o stire de tot rasul, nu cred ca a fost vreodata prin dreapta. Ar fi fost haos, se blocau intersectiile.

#41
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 misusumi, on 18 ianuarie 2018 - 00:29, said:

E o stire de tot rasul, nu cred ca a fost vreodata prin dreapta. Ar fi fost haos, se blocau intersectiile.
De când ai permis de conducere?

#42
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 stancosty, on 18 ianuarie 2018 - 00:28, said:

Update-ul îl necesií tu, pentru că nu ai înțeles că ocolirea prin stânga a centrului imaginar al intersecției este excepția și nu regula. Când poți face asta, spun cele citate de tine. În esență, sunt doă situații: când ai benzi speciale (astea sunt marcate pe asfalt), sau când sunt doar două vehicule, venind pe aceeași direcție, în sensuri opise și care fac amândouă la stânga. În rest, tot prin dreapta!
De altfel, dacă nu ar fi așa, nu ar mai avea rost alineatul 3 al aceluiași articol, 110.
Unde este scrisa regula cu ocolirea prin dreapta ? Nicaieri.
Asadar stanga este regula, iar dreapta este exceptia.

 stancosty, on 18 ianuarie 2018 - 00:32, said:

De când ai permis de conducere?
1995

#43
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru unii, cititul este ceva mai greu.
Păi, dacă zice „în situațiile în care există benzi speciale”, nu e clar că atunci când acestea nu există, nu se aplică acel alineat?
Iar cazul fără benzi speciale este în majoritatea intersecțiilor.

Edited by stancosty, 18 January 2018 - 00:39.


#44
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
In majoritatea intersectiilor vine cineva din sens opus si face si el la stanga :)
De aici si blocajele din intersectii.
Logica ta o fi buna in teorie, in practica insa e mai buna cealalta.

#45
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

 fqx, on 18 ianuarie 2018 - 00:10, said:

Da , sint sigur, il ocolesti prin stanga, dar nu in toate intersectiile, ci in alea unde exista banda speciala pentru virajul la stanga.Nu prea am vazut intersectie cu rond,fara giratoriu, avand banda speciala pentru virajul la stanga.De obicei, de aia se pune rondul, ca sa te forteze sa il ocolesti.Pana la urma, nu e o regula generala aplicabila in toate cazurile, in mod normal cand se pune un obstacol, se pun si indicatoare care sa iti zica pe unde sa il ocolesti.


Vezi ce am scris mai sus.
In majoritatea intersectiilor nu se mai ocoleste centrul imaginar al intersectiei, ti s-a pus si articolul care stipuleaza acest lucru. Ti-am pus si eu o poza cu o alta intersectie cu rond care nu e giratoriu. Asa e, unii fara semne si marcaje pe sosea sunt pierduti in spatiu, pentru ca legislatia ori le e straina, ori o interpreteaza dupa bunul plac.

 stancosty, on 18 ianuarie 2018 - 00:18, said:

Da' marcajele alea pe asfalt, la ce crezi că folosesc?
Si daca ninge si nu mai vezi marcajele, se schimba regulile de circulatie ?

#46
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
De ce trebuie sa dezbateti teoria chibritului ......cu  regula si/sau exceptie.
Respectati ce zice legiuitorul iar in rest faceti cum vreti. ( de preferat sa virati la stanga prin stanga pentru ca asa fac aproape toti soferii europeni)

In art.110 ....
Sunt 2 situatii de  viraj la stanga prin stanga :
-benzi speciale (cu sageata)
-cand vehiculele intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse

Este 1 situatie de  viraj la stanga prin dreapta :
-daca in zona mediana sunt amenajari rutiere / obstacole.

Este 1 situatie de viraj la stanga prin stanga sau dreapta:
- marcajele de ghidare

Edited by polizei, 18 January 2018 - 01:10.


#47
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 titoo, on 18 ianuarie 2018 - 00:52, said:

In majoritatea intersectiilor nu se mai ocoleste centrul imaginar al intersectiei, ti s-a pus si articolul care stipuleaza acest lucru. Ti-am pus si eu o poza cu o alta intersectie cu rond care nu e giratoriu. Asa e, unii fara semne si marcaje pe sosea sunt pierduti in spatiu, pentru ca legislatia ori le e straina, ori o interpreteaza dupa bunul plac.


Si daca ninge si nu mai vezi marcajele, se schimba regulile de circulatie ?
ce treaba are majoritatea intersectiilor, cu intersectia cu rond.In alea fara, de obicei nu ocolesti centrul, daca ai rond il ocolesti.In cele mai multe cazur, din acest motiv se instaleaza un rond, ca sa te forteze sa il ocolesti.

#48
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

 stancosty, on 18 ianuarie 2018 - 00:28, said:

sau când sunt doar două vehicule, venind pe aceeași direcție, în sensuri opuse și care fac amândouă la stânga. În rest, tot prin dreapta!
De altfel, dacă nu ar fi așa, nu ar mai avea rost alineatul 3 al aceluiași articol, 110.
-----
Valabil și pentru misusumi.
Si care sunt situatiile cu...in rest ? Punctul 2 si punctul 3 se refera la doua situatii distincte.

 fqx, on 18 ianuarie 2018 - 00:58, said:

ce treaba are majoritatea intersectiilor, cu intersectia cu rond.In alea fara, de obicei nu ocolesti centrul, daca ai rond il ocolesti.In cele mai multe cazur, din acest motiv se instaleaza un rond, ca sa te forteze sa il ocolesti.
Pai majoritatea intersectiilor sunt fara rond si in acest caz nu se mai ocoleste (de multi ani) centrul imaginar al intersectiei. Da....am auzit ca se instaleaza ronduri in toate intersectiile...ca sa se blocheze traficul cat mai repede.

#49
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 stancosty, on 18 ianuarie 2018 - 00:38, said:

Pentru unii, cititul este ceva mai greu.
Păi, dacă zice „În situațiile ĂŽn care există benzi speciale”, nu e clar că atunci când acestea nu există, nu se aplică acel alineat?
Iar cazul fără benzi speciale este ĂŽn majoritatea intersecțiilor.
Ar mai fi o logica, aplicata la pct. 3.
Adica, daca sunt amenajari sau obstacole, le ocolesti prin dreapta, iar daca nu sunt ocolesti prin stanga centrul imaginar :)

#50
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 titoo, on 18 ianuarie 2018 - 01:01, said:

Si care sunt situatiile cu...in rest ? Punctul 2 si punctul 3 se refera la doua situatii distincte.


Pai majoritatea intersectiilor sunt fara rond si in acest caz nu se mai ocoleste (de multi ani) centrul imaginar al intersectiei. Da....am auzit ca se instaleaza ronduri in toate intersectiile...ca sa se blocheze traficul cat mai repede.
exact asta am scris si eu cateva posturi mai sus, nu inteleg ce te vaiti atat...Cat despre ronduri, sint situatii unde se impun si sint situatii unde au ramas asa din vremuri mult apuse...

#51
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

 fqx, on 18 ianuarie 2018 - 01:06, said:

exact asta am scris si eu cateva posturi mai sus, nu inteleg ce te vaiti atat...Cat despre ronduri, sint situatii unde se impun si sint situatii unde au ramas asa din vremuri mult apuse...
Ma vait ca ma doare capul citind ce scriu unii pe aici...In postarea #34 ai scris altceva. Si in ce situatii vezi utile rondurile, nu vorbim de sensuri giratorii ci de ronduri.

Edited by titoo, 18 January 2018 - 01:32.


#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Prioritate de dreapta

#53
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 titoo, on 18 ianuarie 2018 - 01:31, said:

Ma vait ca ma doare capul citind ce scriu unii pe aici...In postarea #34 ai scris altceva. Si in ce situatii vezi utile rondurile, nu vorbim de sensuri giratorii ci de ronduri.
Sint utile de exemplu intr-o intersectie unde este necesar sa fortezi lumea sa reduca viteza.Sau in momentul in care ai un monument de 100 de ani si nu vrei sa il darami, plus alte situatii care nu imi vin acu in minte.In postarea #34 am scris ca sint intersectii unde ocolesti centrul si sint intersectii unde nu il ocoloesti, ceea ce e 100% real:)

#54
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Uite un exemplu din Timisoara unde, desi intersectia nu are rond si nici marcaje prin ea, ocolirea centrului imaginar se face prin dreapta si nu prin stanga deoarece altfel s-ar produce blocaje. Atentie la traiectoria Fiatului alb si la celelalte masini care vin de pe sens opus.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate