Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Reguli circulatie in rond (nu giratoriu)

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postcristi712, on 17 ianuarie 2018 - 23:18, said:

Nu stiu daca merge link-ul...
Merge.
Mno, drept să vă spun, io' n-aș prea ocoli chestia aia.

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 23:24, said:



Posted Image Eu n-am spus ca n-are dreptate, am vrut sa stiu doar care trebuie sa mearga la pascut primul. Insa imi explici te rog cum ai dedus ca am circulat pe contrasens, pe baza carui indicator/marcaj/articol de lege?
Pe baza articolului care specifica pe ce parte a drumului se  circula in Romania.

#21
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postscaiba, on 17 ianuarie 2018 - 23:27, said:

Merge.
Mno, drept să vă spun, io' n-aș prea ocoli chestia aia.

Asa-i? Daca vii asa cum se vede si in link si faci stanga pe dupa biserica, de ce sa ocolesti? Le dai prioritate de dreapta celor care vin... din dreapta (dinspre iarba si de dupa monument) si te cam duci in treaba ta. Nici cei care vin dinspre pasune nu ocolesc monumentul.

#22
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postcristi712, on 17 ianuarie 2018 - 23:12, said:

E, da... Pe la sate sunt o gramada de intersectii de forma Y care au in mijloc niste boscheti, gardulete ruginite, monumente abandonate si au o gramada de forme: patrate, triunghiulare..., iar daca latimea strazilor permite, oamenii ocolesc acele obstacole cum li se pare lor ca e drumul mai drept, cine face stanga, le ocoleste prin stanga. In cazul de fata, e un rond, un cerc, cred ca ar trebui tratat ca un giratoriu.
Poate se gaseste vreun instructor auto sau vreun militian sa ne elucideze.

Corect, dar in postarea initiatorului daca o tai direct pe partea stanga, eu o cam vad intrare pe contra-sens.
Obstacolul din postarea lui e ditamai cladirea.. nu se mai pune problema de boscheti sau gardulete..

Ca sa nu ai probleme, actionezi cum vorbeste legislatia si ocolesti obstacolul..

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postfqx, on 17 ianuarie 2018 - 23:14, said:

Si intr-o intersectie normala, fara rond, ocolesti centrul imaginar al intersectiei.In rond, centru nu mai e imaginar, e fizic prezent.In rest, daca nu e marcat ca sens giratoriu, nu e sens giratoriu, se aplica regulile normale intro intersectie.
cred ca necesiti un update asupra legislatiei. Aia cu centrul imaginar nu mai e valabila decat in anumite conditii.
Brigada Rutieră informează că în conformitate cu prevederile art. 110 din H.G. nr. 1391/2006 – R.A.O.U.G. nr. 195/2002
(1) În situaţiile în care există benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea direcţiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersecţiei, iar dacă există un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificaţiei acestuia.
(2) Schimbarea direcţiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intră într-o intersecţie circulând pe acelaşi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectuează prin stânga centrului intersecţiei, fără intersectarea traiectoriei acestora.

#24
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Posttitoo, on 17 ianuarie 2018 - 23:31, said:

Pe baza articolului care specifica pe ce parte a drumului se  circula in Romania.

Uita-te aici si zi-mi cum stabilesti unde e fiecare sens, unde e contrasens, unde e sens unic etc.

PS O sa mor cu contrasensul asta... Acolo NU e nici giratoriu, nici vreun sens unic.

Edited by spe, 17 January 2018 - 23:37.


#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Poststancosty, on 17 ianuarie 2018 - 23:19, said:

În principiu, regulamentul spune că, într-o intersecție, ca să faci la stânga, trebuie să ocolești centrul imaginar al acelei intersecții. Există o excepție, dar nu e cazul aici.
Deci, din punctul de vedere al acestei reguli, trebuie să ocolești rondul.
Pe de altă parte, cum nu e giratoriu, în această intersecție rămâne valabilă regula priorității de dreapta.
ohoo. Sunteti mai multi?

iar pentru initiator: cred ca e cazul sa mergeti mai multi in vizita pe la primarie. pariu ca au salarii exorbitante, dar nu-s in stare sa amplaseze indicatoare in orasul ala. daca era Somalia mai ziceam. Deci Suceava, anul domnului 2018. OMFG.

Edited by dan1980_25, 17 January 2018 - 23:42.


#26
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Intrucat ma cheama patul, ma retrag. Cred ca trimit maine un mail si la Politia Rutiera, macar sa avizeze un indicator ceva...

Multumesc tuturor, revin dimineata sa citesc.

#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
La somn să mergi, la păscut lasă-l pe celălalt.
Nu strică o notificare la ta'majori, au nevoie de hârtii să facă ceva.

#28
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Teoretic, conform legii care zice "semnalizata ca atare", nu e. Insa practic, poti sa o consideri. Cum zicea careva, aia duce fix giratoriu dar o fi uitat careva semnele.

#29
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 23:35, said:

Uita-te aici si zi-mi cum stabilesti unde e fiecare sens, unde e contrasens, unde e sens unic etc.

PS O sa mor cu contrasensul asta... Acolo NU e nici giratoriu, nici vreun sens unic.
In acelasi regulament, pe care probabil nu l-ai mai citit demult se mai spune si ca orice obstacol se ocoleste  prin dreapta,daca nu ai un indicator sau marcaj care sa specifice altfel. Sa nu mai vorbesc de faptul ca daca faci stanga direct nu te poti asigura in dreapta, pentru ca vederea iti e obturata de acel monument.

Edited by titoo, 17 January 2018 - 23:52.


#30
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Poststancosty, on 17 ianuarie 2018 - 23:19, said:

În principiu, regulamentul spune că, într-o intersecție, ca să faci la stânga, trebuie să ocolești centrul imaginar al acelei intersecții.
Mai exact sa-l ocolesti prin stanga, fara sa te intersectezi cu cei care vin din sens opus si fac si ei stanga, conform imaginii atasate.

Art. 110
(1) In situatiile in care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stanga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia.
(2) Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul vehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stanga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.
(3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta.

Cred ca punctul 3 raspunde intrebarii initiale.

Attached Files



#31
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Se ocoleste prin dreapta crucea aia sau ce monument o fi.

#32
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Aici cum ai proceda, ca nu ai nici indicator de sens giratoriu, nici de ocolire ? E aceeasi situatie difera doar intensitatea  traficului Posted Image ?! Ai face la fel, direct stanga, fara sa mai ocolesti monumentul ?

Edited by titoo, 18 January 2018 - 00:07.


#33
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
La mine sunt doua intersectii fix ca cea a initiatorului. Ambele se trateaza ca si sens giratoriu. Bine, sunt si semnalizate, dar ideea e aceeasi, nu sunt rotunde in sensul; clasic.

#34
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 23:19, said:

E sigura treaba asta cu ocolirea centrului imaginar? Posted Image

PS Da, aia e intersectia.
Chiar c-am imbatranit, ma lasa si memoria... Eu stiam ca de cativa ani in intersectie, la schimbarea directiei, ii ocolesti centrul imaginar prin stanga.
Da , sint sigur, il ocolesti prin stanga, dar nu in toate intersectiile, ci in alea unde exista banda speciala pentru virajul la stanga.Nu prea am vazut intersectie cu rond,fara giratoriu, avand banda speciala pentru virajul la stanga.De obicei, de aia se pune rondul, ca sa te forteze sa il ocolesti.Pana la urma, nu e o regula generala aplicabila in toate cazurile, in mod normal cand se pune un obstacol, se pun si indicatoare care sa iti zica pe unde sa il ocolesti.

View Postcristi712, on 17 ianuarie 2018 - 23:23, said:

Cica nu se mai ocoleste centrul imaginar prin dreapta lui si se face stanga inainte de acesta:
http://observator.tv...cta-231954.html
Vezi ce am scris mai sus.

#35
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcristi712, on 17 ianuarie 2018 - 23:23, said:

Cica nu se mai ocoleste centrul imaginar prin dreapta lui si se face stanga inainte de acesta:
http://observator.tv...cta-231954.html
Nu e așa. Spuneam mai înainte că este o excepție, dar regula a rămas aceeași.
Când se aplică excepția, ne spune regulamentul, în primele două alineate ale articolului 110:

Quote

(1) În situatiile în care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia.
(2) Schimbarea directiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intra într-o intersectie circulând pe acelasi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stânga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.
În exemplul dat de tine, se vede clar că în intersecție sunt marcaje speciale pentru virajul la stânga, deci acolo se aplică alineatul 2.
Cel de al treilea alineat este tocmai cel care se aplică în cazul situației descrise de inițiator:

Quote

(3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta.

Edited by stancosty, 18 January 2018 - 00:16.


#36
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postdan1980_25, on 17 ianuarie 2018 - 23:34, said:

cred ca necesiti un update asupra legislatiei. Aia cu centrul imaginar nu mai e valabila decat in anumite conditii.
Brigada Rutieră informează că în conformitate cu prevederile art. 110 din H.G. nr. 1391/2006 – R.A.O.U.G. nr. 195/2002
(1) În situaţiile în care există benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea direcţiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersecţiei, iar dacă există un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificaţiei acestuia.
(2) Schimbarea direcţiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intră într-o intersecţie circulând pe acelaşi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectuează prin stânga centrului intersecţiei, fără intersectarea traiectoriei acestora.
Intersectiile cu rond, sint unele din acele conditii, in care de obicei mai e valabila regula.Oricum, in mod normal, ar trebui sa fie indicatoare care sa iti spuna clar pe unde il ocolesti.

View Posttitoo, on 18 ianuarie 2018 - 00:04, said:

Aici cum ai proceda, ca nu ai nici indicator de sens giratoriu, nici de ocolire ? E aceeasi situatie difera doar intensitatea  traficului Posted Image ?! Ai face la fel, direct stanga, fara sa mai ocolesti monumentul ?
Il ocolesti clar, prin dreapta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate