Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reguli circulatie in rond (nu giratoriu)

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Stie primaria, in stanga se merge la o scoala si la niste blocuri mai noi.

Dar cei care vin de aici si vor sa mearga in stanga (lasand blocul verde in dreapta lor), tot asa trebuie sa ocoleasca monumentul?

PS Am completat formularul de petitii online, in atentia IPJ Suceava. Am solicitat lamuriri privind modul corect de a circula in respectivul loc. Puteam si sa sun, insa m-am gandit ca e mai bine cu un raspuns scris.

Edited by spe, 18 January 2018 - 10:41.


#74
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postspe, on 18 ianuarie 2018 - 10:25, said:

Stie primaria, in stanga se merge la o scoala si la niste blocuri mai noi.

Dar cei care vin de aici si vor sa mearga in stanga (lasand blocul verde in dreapta lor), tot asa trebuie sa ocoleasca monumentul?

PS Am completat formularul de petitii online, in atentia IPJ Suceava. Am solicitat lamuriri privind modul corect de a circula in respectivul loc. Puteam si sa sun, insa m-am gandit ca e mai bine cu un raspuns scris.
Intersectia va fi reglementata ori cu indicatoare de ocolire, ori va deveni sens giratoriu....asta in cazul in care se vor obosi cei de la primarie sau politia rutiera sa faca ceva.

#75
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postspe, on 18 ianuarie 2018 - 10:19, said:

Monumentul ala o fi in "zona mediana" poate doar pentru cineva care are chef de offroad, sa se duca fix inainte prin cruce.
Art. 110
(3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta.

Este vorba despre zona mediana a partii carosabile, nu a unui sens ori a unei benzi de circulatie.
Cum partea carosabila este componenta unui drum public destinata circulatiei autovehiculelor, monumentul ala este fix in zona mediana.

#76
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postcristi712, on 17 ianuarie 2018 - 23:23, said:

Cica nu se mai ocoleste centrul imaginar prin dreapta lui si se face stanga inainte de acesta:
http://observator.tv...cta-231954.html
Nu se mai ocoleste, legal, de mult ... dar boii tot pe-a lor o tin.
https://www.4tuning....wsletter_415059

#77
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postshymano, on 18 ianuarie 2018 - 15:40, said:

Nu se mai ocoleste, legal, de mult ... dar boii tot pe-a lor o tin.
https://www.4tuning....wsletter_415059
intersectia din poza postata de tine nu are legatura cu intersectia despre care se discuta aici. Acolo se incalca mai multe reguli de circulatie, a se vedea cei care sunt pe contrasensul liniei de tramvai  , de aceea intersectia a fost blocata total.

#78
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Părerea mea e că nici unul din voi nu e bou. Acolo practic e vorba de o stradă dinspre blocuri spre garaje (nu știu de vreo școală pe acolo, știu doar că era o spălătorie auto, parcă), iar la rondul acela e bifurcația spre parcarea mănăstirii. Deci cine vine dinspre radio As spre garaje poate să aibă tendința să meargă prin stânga rondului. La fel, cine iese din parcare de la m-rea Zamca are tendința să iasă prin stânga. Eu, unul, când am mers la mănăstire am ocolit ca printr-un giratoriu, dar îi înțeleg pe cei care nu o fac. Trebuie zis și că pe acolo trec doar câteva mașini într-o oră, e vorba de capătul orașului.
Boii aici sunt ăia care nu marchează, nu pun semne de circulație și nu o să răspundă la petiția ta.

#79
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostSabinatu, on 19 ianuarie 2018 - 00:12, said:

Părerea mea e că nici unul din voi nu e bou. Acolo practic e vorba de o stradă dinspre blocuri spre garaje (nu știu de vreo școală pe acolo, știu doar că era o spălătorie auto, parcă), iar la rondul acela e bifurcația spre parcarea mănăstirii. Deci cine vine dinspre radio As spre garaje poate să aibă tendința să meargă prin stânga rondului. La fel, cine iese din parcare de la m-rea Zamca are tendința să iasă prin stânga. Eu, unul, când am mers la mănăstire am ocolit ca printr-un giratoriu, dar îi înțeleg pe cei care nu o fac. Trebuie zis și că pe acolo trec doar câteva mașini într-o oră, e vorba de capătul orașului.
Boii aici sunt ăia care nu marchează, nu pun semne de circulație și nu o să răspundă la petiția ta.
Aici vorbim de cum e legal, regulamentar, nu de cum ar face unul sau altul, ca sunt unii pe aici care si-ar dorii sa se faca tunel prin monumentul ala pentru a merge pe cel mai scurt traseu.

#80
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Posttitoo, on 20 ianuarie 2018 - 00:25, said:


Aici vorbim de cum e legal, regulamentar, nu de cum ar face unul sau altul, ca sunt unii pe aici care si-ar dorii sa se faca tunel prin monumentul ala pentru a merge pe cel mai scurt traseu.
E greu de spus cum e regulamentar acolo, fiindcă nu există absolut nici un semn sau marcaj. Se poate considera că acolo e de fapt o stradă care merge spre acele garaje, iar unde e rondul e intrarea spre parcare mănăstirii (adică nu e o stradă, mergi cam 10m până la parcare, apoi deja ajungi la poartă) De aceea spun că îi înțeleg pe cei de acolo că merg spre stânga, eu merg pe acolo din când în când și văd că de obicei se merge prin stânga, pentru că cei din zonă probabil așa sunt obișnuiți dinainte să fie construit rondul.

Apropo, acel rond cred că e făcut de biserică, acolo fiind un fel de sediu administrativ de-al lor, adică nu e ceva construit de primărie, nu m-ar mira ca să aibă colegul surpriza să i se răspundă că, oficial, rondul nu există.

#81
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostSabinatu, on 20 ianuarie 2018 - 09:59, said:

E greu de spus cum e regulamentar acolo, fiindcă nu există absolut nici un semn sau marcaj. Se poate considera că acolo e de fapt o stradă care merge spre acele garaje, iar unde e rondul e intrarea spre parcare mănăstirii (adică nu e o stradă, mergi cam 10m până la parcare, apoi deja ajungi la poartă) De aceea spun că îi înțeleg pe cei de acolo că merg spre stânga, eu merg pe acolo din când în când și văd că de obicei se merge prin stânga, pentru că cei din zonă probabil așa sunt obișnuiți dinainte să fie construit rondul.

Apropo, acel rond cred că e făcut de biserică, acolo fiind un fel de sediu administrativ de-al lor, adică nu e ceva construit de primărie, nu m-ar mira ca să aibă colegul surpriza să i se răspundă că, oficial, rondul nu există.
S-a postat articolul care spune clar cum trebuie circulat atunci cand intalnim un obstacol in zona mediana a drumului....se ocoleste prin partea dreapta. Daca s-a impanintenit in zona obiceiul de a vira la stanga, asta nu inseamna ca e si regulamentar . De aceea spuneam ca daca primaria se va sinchisi sa reglementeze intersectia, se vor pune ori semne de ocolire, ori va deveni sens giratoriu. Daca intersectia aia ar fi fost intens circulata, ai fi realizat ca facand direct stanga circuli pe contrasens, pentru ca in rondul ala toate masinile vor veni din partea stanga.

#82
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Posttitoo, on 20 ianuarie 2018 - 11:04, said:

S-a postat articolul care spune clar cum trebuie circulat atunci cand intalnim un obstacol in zona mediana a drumului....se ocoleste prin partea dreapta. Daca s-a impanintenit in zona obiceiul de a vira la stanga, asta nu inseamna ca e si regulamentar . De aceea spuneam ca daca primaria se va sinchisi sa reglementeze intersectia, se vor pune ori semne de ocolire, ori va deveni sens giratoriu. Daca intersectia aia ar fi fost intens circulata, ai fi realizat ca facand direct stanga circuli pe contrasens, pentru ca in rondul ala toate masinile vor veni din partea stanga.
Sunt de acord cu tine, chiar am spus mai sus că eu ocolesc rondul când merg cu fetele la plimbare pe acolo, însă e o probabilitate mare ca acel rond să apară pe hărțile primăriei/poliției ca fiind amplasat la marginea străzii Zamca, nu în zona mediană. Adică strada Zamca merge de fapt de la blocuri spre garaje (plus ce o mai fi acolo, că oricum pe acolo se înfundă), iar unde e rondul se intră în parcarea mănăstirii (nu e o stradă, e parcarea, apoi un buncăr și o barieră).
E posibil ca la poliție/primărie rondul nici să nu apară pe hărți, adică să fie vorba doar de strada Zamca (dinspre blocuri spre garaje, adică) și intrarea în parcare. Tare mă tem că monumentul acela e făcut de cei de la biserică, fără ca primăria să fi avut vreun cuvânt de spus.
De aceea spuneam că cei din zonă nu ocolesc rondul, pentru că din punctul lor de vedere acel monument e situat la marginea străzii, nu pe mijloc.
Pe Street View pare a fi o intersecție circulată, dar de fapt e vorba de marginea orașului, o zonă pe care primăria pur și simplu o ignoră. Acolo, după mănăstire și garaje deja e pădure. Mulți suceveni nici nu știu că la vreo 500m de plimbare prin acea pădure se afla prima cetate (cetatea Șcheia).

#83
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Nu poti amplasa un monument pe strada, si mai ales in sosea/intersectie de drumuri, fara acordul primariei.
Daca s-a intamplat asta, e foarte grava situatia.

Edited by shymano, 20 January 2018 - 18:27.


#84
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostSabinatu, on 19 ianuarie 2018 - 00:12, said:

Părerea mea e că nici unul din voi nu e bou. Acolo practic e vorba de o stradă dinspre blocuri spre garaje (nu știu de vreo școală pe acolo, știu doar că era o spălătorie auto, parcă), iar la rondul acela e bifurcația spre parcarea mănăstirii. Deci cine vine dinspre radio As spre garaje poate să aibă tendința să meargă prin stânga rondului. La fel, cine iese din parcare de la m-rea Zamca are tendința să iasă prin stânga. Eu, unul, când am mers la mănăstire am ocolit ca printr-un giratoriu, dar îi înțeleg pe cei care nu o fac. Trebuie zis și că pe acolo trec doar câteva mașini într-o oră, e vorba de capătul orașului.
Boii aici sunt ăia care nu marchează, nu pun semne de circulație și nu o să răspundă la petiția ta.

E, boi om fi, numa' ca din alte motive :)
Dau 2 intervale orare in care intersectia e foarte aglomerata: 08:30-09:15 si 12:30-13:15, luni-vineri. Orele de lasat/luat copiii de la scoala Filadelfia. Garantat in fiecare interval trec minim 100 de masini inspre si dinspre scoala. Tot pe acel drum, printre biserici, este un bloc si se mai ridica unul. Mai este un service, o firma de detailing auto si inca una (print ceva).
Am parcat ieri in zona, am stat 1/2 ora (oricum asteptam) si aproximez ca 90% dintre masinile care trec procedeaza ca mine, lasand monumentul in dreapta, neocolindu-l adica.
Eu cu politia am experiente placute, mi-au raspuns tot timpul la petitii/sesizari, chiar daca mai greu.

#85
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postspe, on 20 ianuarie 2018 - 19:16, said:


E, boi om fi, numa' ca din alte motive Posted Image
Dau 2 intervale orare in care intersectia e foarte aglomerata: 08:30-09:15 si 12:30-13:15, luni-vineri. Orele de lasat/luat copiii de la scoala Filadelfia. Garantat in fiecare interval trec minim 100 de masini inspre si dinspre scoala. Tot pe acel drum, printre biserici, este un bloc si se mai ridica unul. Mai este un service, o firma de detailing auto si inca una (print ceva).
Am parcat ieri in zona, am stat 1/2 ora (oricum asteptam) si aproximez ca 90% dintre masinile care trec procedeaza ca mine, lasand monumentul in dreapta, neocolindu-l adica.
Eu cu politia am experiente placute, mi-au raspuns tot timpul la petitii/sesizari, chiar daca mai greu.
Nu înțeleg de ce spui că e aglomerat acolo, că doar Filadelfia e mult mai jos, pe Narciselor. Eu credeam că nu e nici o legătură între strada Zamca și Narciselor.
Pe la 12 mai treceam pe la rond, că ajungeam prea devreme să o iau pe fiică-mea de la Pedagogic și mă mai plimbam până la rond și inapoi. Cam de fiecare dată nu era nimeni pe acolo.
Adică mă gândeam că singurele mașini care trec sunt cele care merg la firmele alea de care zici, plus cei care stau la cele două blocuri din marginea pădurii.
Chiar sunt curios ce vor răspunde polițiștii.

#86
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Nu aglomerat, trafic. Da, se merge si pe acolo la Filadelfia, e oarecum mai aproape decat sa faci stanga in fata hotelului, sa cobori pe Narciselor si sa ajungi in parcarea scolii. Cel putin la amiaza (~13:00) Narciselor e plina. Asa, pe langa inconjurand monumentul, mai ai 100m pana la scoala.

#87
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postshymano, on 20 ianuarie 2018 - 18:26, said:

Nu poti amplasa un monument pe strada, si mai ales in sosea/intersectie de drumuri, fara acordul primariei.
Sunt cazuri cand strada s-a facut lasand stalpul de iluminat in mijloc :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate