Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Reguli circulatie in rond (nu giratoriu)

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Tocmai m-am facut bou cu unul care nu concepea ce am vrut sa-i explic. Poate am imbatranit eu si nu mai stiu: cand ai un rond construit (e un monument, o cruce ceva) intr-o intersectie, asta o transforma automat in giratoriu? Ca eu cred ca nu. Daca respectiva intersectie este nedirijata (nici un semn pe undeva) trebuie sa ocolesc respectiva constructie tip rond pentru a face la stanga? N-am nici ocolire prin dreapta, nici cedeaza, nici stop, nimic, iar strada e destul de lata pentru 2 masini. Practic acolo e un monument in mijlocul intersectiei.
Coordonate Google Maps: 47.651637, 26.243646. De preferat sa dati pe StreetView. In respectiva intersectie nu exista nici un sens unic, vad ca google stie c-ar fi, insa nu sunt indicatoare de nici un fel. Ar fi bine sa fie sens unic fix unde arata hartile. Sau sa-l faca la naiba giratoriu si s-a rezolvat problema...

Pareri? Multumesc.

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 06.07.2007
trebuie ocolit rondul. Problema e ca mustaciosii au uitat sa monteze indicatorul aferent de ocolire prin dreapta, in acel rond

Edited by dan1980_25, 17 January 2018 - 22:47.


#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Pentru ca prezenta unui rond implica si ocolirea? Chiar si in absenta vreunui indicator care sa semnalizeze acest lucru?
Sincer nu m-am mai confruntat cu asa ceva.

PS Acum ca ma gandesc, nu e intersectie in sensul clasic al cuvantului. Cred ca se vede si din streetview.

PS2 Nu cred ca au uitat. Rondul ala e asa de peste 10 ani. Si nici nu cred ca putem circula gandindu-ne ca a uitat cineva sa monteze un indicator. N-ai cum sa respecti reguli de circulatie despre care nu poti sti ca exista. Iar acolo nu sunt indicatoare nicaieri, pe nici o strada care "da" in respectiva intersectie.

Edited by spe, 17 January 2018 - 22:56.


#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 22:36, said:

...Poate am imbatranit eu si nu mai stiu: cand ai un rond construit (e un monument, o cruce ceva) intr-o intersectie, asta o transforma automat in giratoriu? Ca eu cred ca nu....
Nu, nu-i giratoriu.

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 22:36, said:

... Daca respectiva intersectie este nedirijata (nici un semn pe undeva) trebuie sa ocolesc respectiva constructie tip rond pentru a face la stanga?...
Da.

Exemplu: link

#5
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 22:49, said:

Pentru ca prezenta unui rond implica si ocolirea? Chiar si in absenta vreunui indicator care sa semnalizeze acest lucru?
Sincer nu m-am mai confruntat cu asa ceva.

PS Acum ca ma gandesc, nu e intersectie in sensul clasic al cuvantului. Cred ca se vede si din streetview.

Acel rond aduce foarte mult a giratoriu, la felul in care e pozitionat si forma lui.
Eu cred ca s-a uitat sa se monteze semnele de ocolire.
Ori in acea intersectie, nu s-a situat acel rond din mijloc si era intersectia goala pana sa il construiasca..

In legislatie scrie ca obstacolele se ocolesc prin dreapta, nu conteaza ca nu ai giratoriu acolo.

#6
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postscaiba, on 17 ianuarie 2018 - 22:56, said:

[...]
Da.

Exemplu: link

Poate nu e cel mai bun exemplu. In intersectia aia avem indicatoare de ocolire prin dreapta chiar la baza monumentului.

View PostNESCAFE1, on 17 ianuarie 2018 - 22:58, said:


Acel rond aduce foarte mult a giratoriu, la felul in care e pozitionat si forma lui.
Eu cred ca s-a uitat sa se monteze semnele de ocolire.
Ori in acea intersectie, nu s-a situat acel rond din mijloc si era intersectia goala pana sa il construiasca..

In legislatie scrie ca obstacolele se ocolesc prin dreapta, nu conteaza ca nu ai giratoriu acolo.

Rondul e de mult timp asa, de cel putin 10 ani.
Corect, monumentul a fost construit in intersectia goala.
Obstacolele din mijlocul strazii da, se ocolesc prin dreapta. Doar ca dpmdv acolo nu am nici un obstacol. Dupa cum spuneam, strada Zamca (partea care se termina nepietruita) e destul de lata pentru 2 masini.

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 23:04, said:

... In intersectia aia avem indicatoare de ocolire prin dreapta chiar la baza monumentului....
Nu contează.
Şi dacă fură dracnea tot ce poate, plus indicatoarele alea, tot trebuie ocolit.

#8
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View PostNESCAFE1, on 17 ianuarie 2018 - 22:58, said:

In legislatie scrie ca obstacolele se ocolesc prin dreapta, nu conteaza ca nu ai giratoriu acolo.
E, da... Pe la sate sunt o gramada de intersectii de forma Y care au in mijloc niste boscheti, gardulete ruginite, monumente abandonate si au o gramada de forme: patrate, triunghiulare..., iar daca latimea strazilor permite, oamenii ocolesc acele obstacole cum li se pare lor ca e drumul mai drept, cine face stanga, le ocoleste prin stanga. In cazul de fata, e un rond, un cerc, cred ca ar trebui tratat ca un giratoriu.
Poate se gaseste vreun instructor auto sau vreun militian sa ne elucideze.

Edited by cristi712, 17 January 2018 - 23:14.


#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,177
  • Înscris: 23.08.2014

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 22:49, said:

Pentru ca prezenta unui rond implica si ocolirea? Chiar si in absenta vreunui indicator care sa semnalizeze acest lucru?
Sincer nu m-am mai confruntat cu asa ceva.

PS Acum ca ma gandesc, nu e intersectie in sensul clasic al cuvantului. Cred ca se vede si din streetview.

PS2 Nu cred ca au uitat. Rondul ala e asa de peste 10 ani. Si nici nu cred ca putem circula gandindu-ne ca a uitat cineva sa monteze un indicator. N-ai cum sa respecti reguli de circulatie despre care nu poti sti ca exista. Iar acolo nu sunt indicatoare nicaieri, pe nici o strada care "da" in respectiva intersectie.
Si intr-o intersectie normala, fara rond, ocolesti centrul imaginar al intersectiei.In rond, centru nu mai e imaginar, e fizic prezent.In rest, daca nu e marcat ca sens giratoriu, nu e sens giratoriu, se aplica regulile normale intro intersectie.

#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 23:04, said:

...Dupa cum spuneam, strada Zamca...
Nu poţi pune te rog un link care să ne ducă exact în acea intersecţie?
Ar fi cu mult mai simplu să vedem cu ochii din spatele ochelarilor decât cu cei ai minții.

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,177
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcristi712, on 17 ianuarie 2018 - 23:12, said:

E, da... Pe la sate sunt o gramada de intersectii de forma Y care au in mijloc niste boscheti, gardulete ruginite, monumente abandonate si au o gramada de forme: patrate, triunghiulare..., iar daca latimea strazilor permite, oamenii ocolesc acele obstacole cum li se pare lor ca e drumul mai drept, cine face stanga, le ocoleste prin stanga. In cazul de fata, e un rond, un cerc, cred ca ar trebui tratat ca un giratoriu.
Poate se gaseste vreun instructor auto sau vreun militian sa ne elucideze.
nu se trateaza ca giratoriu daca nu e semnalizat ca giratoriu.

#12
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Pai asta e (partial) problema, sunt soferi care vad rondul si automat considera ca e giratoriu. Care nu e giratoriu daca nu e semnalizat. Si atunci de ce trebuie obligatoriu ocolit?

#13
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Postscaiba, on 17 ianuarie 2018 - 23:14, said:

Nu poţi pune te rog un link care să ne ducă exact în acea intersecţie?
Nu stiu daca merge link-ul sau daca asta e intersectia, dar asta am gasit eu:
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by cristi712, 17 January 2018 - 23:19.


#14
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009
În principiu, regulamentul spune că, într-o intersecție, ca să faci la stânga, trebuie să ocolești centrul imaginar al acelei intersecții. Există o excepție, dar nu e cazul aici.
Deci, din punctul de vedere al acestei reguli, trebuie să ocolești rondul.
Pe de altă parte, cum nu e giratoriu, în această intersecție rămâne valabilă regula priorității de dreapta.

Edited by stancosty, 17 January 2018 - 23:22.


#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postfqx, on 17 ianuarie 2018 - 23:14, said:

Si intr-o intersectie normala, fara rond, ocolesti centrul imaginar al intersectiei.In rond, centru nu mai e imaginar, e fizic prezent.In rest, daca nu e marcat ca sens giratoriu, nu e sens giratoriu, se aplica regulile normale intro intersectie.

E sigura treaba asta cu ocolirea centrului imaginar? Posted Image

PS Da, aia e intersectia.
Chiar c-am imbatranit, ma lasa si memoria... Eu stiam ca de cativa ani in intersectie, la schimbarea directiei, ii ocolesti centrul imaginar prin stanga.

Edited by spe, 17 January 2018 - 23:21.


#16
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 19.03.2007

View Postspe, on 17 ianuarie 2018 - 22:36, said:

Tocmai m-am facut bou cu unul care nu concepea ce am vrut sa-i explic. Poate am imbatranit eu si nu mai stiu: cand ai un rond construit (e un monument, o cruce ceva) intr-o intersectie, asta o transforma automat in giratoriu? Ca eu cred ca nu. Daca respectiva intersectie este nedirijata (nici un semn pe undeva) trebuie sa ocolesc respectiva constructie tip rond pentru a face la stanga? N-am nici ocolire prin dreapta, nici cedeaza, nici stop, nimic, iar strada e destul de lata pentru 2 masini. Practic acolo e un monument in mijlocul intersectiei.
Coordonate Google Maps: 47.651637, 26.243646. De preferat sa dati pe StreetView. In respectiva intersectie nu exista nici un sens unic, vad ca google stie c-ar fi, insa nu sunt indicatoare de nici un fel. Ar fi bine sa fie sens unic fix unde arata hartile. Sau sa-l faca la naiba giratoriu si s-a rezolvat problema...

Pareri? Multumesc.
Daca nu ai ocolit rondul si ai facut stanga, se considera ca ai circulat pe contrasens....deci "boul" avea dreptate.Si nu doar ca trebuie sa o ocolesti, trebuie sa le dai si prioritate de dreapta celor cu care te intersectezi.

#17
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Poststancosty, on 17 ianuarie 2018 - 23:19, said:

ca să faci la stânga, trebuie să ocolești centrul imaginar al acelei intersecții.
Cica nu se mai ocoleste centrul imaginar prin dreapta lui si se face stanga inainte de acesta:
http://observator.tv...cta-231954.html

Edited by cristi712, 17 January 2018 - 23:30.


#18
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Posttitoo, on 17 ianuarie 2018 - 23:22, said:

Daca nu ai ocolit rondul si ai facut stanga, se considera ca ai circulat pe contrasens....deci "boul" avea dreptate.Si nu doar ca trebuie sa o ocolesti, trebuie sa le dai si prioritate de dreapta celor cu care te intersectezi.


:D Eu n-am spus ca n-are dreptate, am vrut sa stiu doar care trebuie sa mearga la pascut primul. Insa imi explici te rog cum ai dedus ca am circulat pe contrasens, pe baza carui indicator/marcaj/articol de lege?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate