Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Ce nu rod soarecii

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
alin99

alin99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005
Buna ziua,

As vrea sa fac in podul casei un fel de camaruta unde sa mai tin unele lucruri de care nu am nevoie des. Problema e ca am soricei cateodata si as vrea sa nu umble printre lucrurile care le tin acolo. M-am gandit sa pun tabla sus-jos si imprejur, sa fac un fel de camaruta de 4mx3m, dar mai am acasa gips-carton si l-as utiliza daca as fi sigur ca nu il rod. Am tot cautat un raspuns dar nu am gasit ceva concret. Intrebarea e daca soarecilor le place sa roada gips-carton. Alte materiale care ar fi mai ieftine decat tabla si nu le rod soarecii mai stiti? Sau eventual alta solutie mai economica.

Multumesc.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuie sa vezi pe unde ajung soarecii in pod si sa le opresti accesul nu sa te scarpini cu mana stanga la urechea dreapta .
Imbraca pazia casei cu tabla = ar fi una din variante , acuma depinde si din ce material e facuta casa , ca daca-ti urca PRIN pereti ...

Edited by Baxon, 17 January 2018 - 10:08.


#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,843
  • Înscris: 15.08.2014
Rod si gipsul-carton. Sticla insa nu


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Soriceii n-au frica de gips-carton, si de asemenea si de tabla trec daca gasesc macar o gaura de 1,5-2cm diametru.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
[ https://i.imgur.com/4AiXzf8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pisici, soarecii nu rod pisici. Posted Image

Edited by SpeedDemon, 17 January 2018 - 10:13.


#6
alin99

alin99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005

View PostBaxon, on 17 ianuarie 2018 - 10:06, said:

Trebuie sa vezi pe unde ajung soarecii in pod si sa le opresti accesul nu sa te scarpini cu mana stanga la urechea dreapta .
Imbraca pazia casei cu tabla = ar fi una din variante , acuma depinde si din ce material e facuta casa , ca daca-ti urca PRIN pereti ...
De vreo 2 ani nu am mai avut ca am astupat pe unde intrau (la acoperis intre grinda si perete mai erau ceva gaurele), dar niciodata nu poti fi sigur, asa ca as vrea o solutie 100% sigura(cea cu tabla cred ca este asa, pentru ca nu rod tabla, excluzand situatia in care las vreo gaura). Dar ca sa fac o camaruta de 4/3m dupa calculele mele as avea nevoie de vreo 600-700 de lei. De aceea am intrebat de gips carton, pentru ca mare parte il am deja.

Mersi oricum de varianta.

Edited by alin99, 17 January 2018 - 10:13.


#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
daca ai soricei si nu vrei sa roada nimic-nimic, singura solutie este asta:

http://www.pestcontr...v/a/varat_4.jpg

poti lasa in pod si Icoana de carton a Maicii Parascheva , si o sa o gasesti intacta daca au astea in schimb.

[ http://www.allattartas.hu/allattartas/feltolt/termek/kep/n_176414_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.tisztitas.hu/tisztitashu/feltolt/termek/kep/k_209613_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 02.02.2014
Pe profilele de rigips inainte de a prinde placile cu "negrese" prinzi plasa din aceasta:
https://www.dedeman....ncata/p/6022267
Garantat nu vor mai intra daca o aplici bine.

Edited by MKdens24kw, 17 January 2018 - 10:23.


#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 23.10.2015
Decat sa blindezi camaruta, mai bine ii prinzi: lipici special sau traditionalul borcan cu nuca. Cele mai eficiente metode!

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Pisica e baza

#11
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Pisicile m-au scapat de soareci si sobolani (stau la tara). Acum nu mai scap de pisici pentru ca mi-e mila sa le elimin prin orice metoda :( .

#12
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Lipiciul este excelent. Pui pe un carton dimensiuni A4 un cerc de lipici cu ceva nuci sau alune in mijloc. Am prins toata familia intr-o singura noapte, vreo 6 soricei.
Cu otrava e aiurea ca mor si miroase o vreme.

Tine in permanenta cartonul cu lipici in pod si scapi de giji. Mai verifici saptamanal, in special toamna dupa culesul cerealelor.

#13
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Plasa de sarma de otel cu firele de vreo 0,7mm si ochiurile de cca 3mm, se gaseste pe la depozitele de materiale de constructii si costa ceva mai putin decat tabla

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ia-ți pisica și aiae baza.


#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
La mine n-au avut nici o treaba cu lipiciul, se incurcau un pic in el apoi scapau si faceau lipici peste tot in jur.
Pisicile insa i-au imputinat binisor, efectiv se impuiasera de nu mai dormeam noaptea de ei, pana au prins pisicile vecinilor de veste; in mai putin de o luna au ramas atat de putini incat nu m-au mai deranjat.

#16
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalin99, on 17 ianuarie 2018 - 10:03, said:

Buna ziua,

As vrea sa fac in podul casei un fel de camaruta unde sa mai tin unele lucruri de care nu am nevoie des. Problema e ca am soricei cateodata si as vrea sa nu umble printre lucrurile care le tin acolo. M-am gandit sa pun tabla sus-jos si imprejur, sa fac un fel de camaruta de 4mx3m, dar mai am acasa gips-carton si l-as utiliza daca as fi sigur ca nu il rod. Am tot cautat un raspuns dar nu am gasit ceva concret. Intrebarea e daca soarecilor le place sa roada gips-carton. Alte materiale care ar fi mai ieftine decat tabla si nu le rod soarecii mai stiti? Sau eventual alta solutie mai economica.

Multumesc.
Șoarecii rod orice!
Ia-ți o pisică (nu glumesc!) și nu mai ai șoareci. O înveți să stea prin pod - îi dai acolo să mănânce, da' nu prea mult, că se lenevește. Oricum, e suficient să treacă pe-acolo și pleacă toți șoarecii ... Posted Image

Edited by stancosty, 17 January 2018 - 11:01.


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ba, mai terminati-va cu pisicile astea ca nu sunt bibelouri sa le tii non stop in pod. Si ceva imi spune ca omul mai are si alte treburi decat sa tot plimbe pisica toata ziua ba in pod ba afara.
Tabla sau sarma cum a zis colegul. Orice tabla de orice grosime, nu o rod. Dar vezi cum faci pe la imbinari mai ales la usa de acces ca daca gasesc o gaurica cat de mica sigur vor intra fara probleme.
Pe de alta parte, chiar daca faci camera aia impenetrabila si bagi inauntru lucruri care atrag soarecii, nu iti vor intra in camera dar ti se va umple podul de sorecime.

#18
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postaddysoftware, on 17 ianuarie 2018 - 10:52, said:

La mine n-au avut nici o treaba cu lipiciul, se incurcau un pic in el apoi scapau si faceau lipici peste tot in jur.
Pisicile insa i-au imputinat binisor, efectiv se impuiasera de nu mai dormeam noaptea de ei, pana au prins pisicile vecinilor de veste; in mai putin de o luna au ramas atat de putini incat nu m-au mai deranjat.


Cred ca ai nimerit un lipici de proasta calitate sau nu ai pus suficient. In trei ani de cand utilizez am prins peste 20 soareci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate