Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce nu rod soarecii

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
alin99

alin99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005
Intr-adevar, cum spuneti, am folosit lipici, otrava, curse de soareci si toate au dat roade, s-au prins soarecii care erau pe acolo sau care au mai venit si tot timpul sunt ceva otravuri pe acolo. Dar ideea care o am de cand am pus intrebarea, era sa fac ceva camaruta in pod sa fie impenetrabila soarecilor. Cum am mai zis, momentan nu am soareci in pod, dar sansa sa vina unul nu e nula. Asa ca atunci cand vine poate nu mananca din otrava, sau nu merge la lipici, nici in cursa, ci se apuca sa roada ceva ce am depozitata acolo. Tocmai asta nu vreau.
Usa de acces in pod este in casa si este inclusa in camaruta aceea. Cum tabla nu o rod si (sper sa) nu las gauri prin care pot sa patrunnda, mi s-a parut cea mai buna idee tabla.
Cum mai multe capete produc mai multe idei, ma gandeam ca poate gasesc o alternativa care sa fie 100% impenetrabila (fara sa pun situatiile in care eu nu aplic bine solutia, adica imbinare necorespunzatoare) si mai ieftina decat tabla.

Sper ca acum am explicat mai bine situatia in care sunt :).

P.S. Pisica iese din ecuatie :).

Mersi de solutii.

#20
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Soarecul e cea mai adaptabila specie de mamifere, de aia si sunt asa greu de combatut.
Ti am propune solutii sigure dar nu avem nici noi.
Eu am auzit din batrini ca daca ai bibilici in curte nu mai ai soareci, ca acestea ii vineaza si ii maninca.
Ii baga in spaima cul s ar zice, dar tu avind acea camera in pot si metoda nediind testata de mine, nu s ce sa zic.

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 MKdens24kw, on 17 ianuarie 2018 - 10:22, said:

Pe profilele de rigips inainte de a prinde placile cu "negrese" prinzi plasa din aceasta:
https://www.dedeman....ncata/p/6022267
Garantat nu vor mai intra daca o aplici bine.
Glumesti , nu ? Daca nu glumesti atunci e nasol ( de tine ) ...

 petit_christian, on 17 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Soarecul e cea mai adaptabila specie de mamifere, de aia si sunt asa greu de combatut.
Ti am propune solutii sigure dar nu avem nici noi.
Eu am auzit din batrini ca daca ai bibilici in curte nu mai ai soareci, ca acestea ii vineaza si ii maninca.
Ii baga in spaima cul s ar zice, dar tu avind acea camera in pot si metoda nediind testata de mine, nu s ce sa zic.
Si va tine bibilicile in pod , nu ?

#22
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 alin99, on 17 ianuarie 2018 - 11:44, said:

Sper ca acum am explicat mai bine situatia in care sunt Posted Image.

P.S. Pisica iese din ecuatie Posted Image.

Mersi de solutii.
e o vorba din batrani: paianjenul si soarecele il gasesti si in Casa Imparatului.[dar nu si in buncarul antiatomic]
n-ai cum sa scapi de ei in mod complet, decat cu raticide.[sau sa-ti faci buncar antiatomic]
iar raticidele astea moderne, au substantel in ele care nu permit putrefactia cadvrelor, ci mumificare lor.
practic, ii gasesti mumificati fara sa faca miros.
dupa ce ai eradicat colonia, e suficient sa lasi cateva plicuri ca momeala pentru soarecii care inevitabil, vin sa umple spatiul vital ramas gol.
orice altceva ar gasi in acel loc, care sa constituie o atractie pentru soareci, prima data vor consuma raticidul si abia apoi se vor desfasura la ros altceva; dar prea tarziu pentru ei ca sa mai poata face pagube.

ps: "solutia cu pisica e o prostie, nu te va scapa in vecii vecilor de soareci si sobolani.
cu raticide plasate in statii de intoxicare in jurul casei de exemplu, nu o sa mai vezi nici picior de soarece prin podul casei.

Edited by Dude_2nd, 17 January 2018 - 12:33.


#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu faci camera ca un cub din tabla ceea ce mi se pare o prostie , cand poti sa aranjezi pazia si sa pui un brau de tabla jur,imprejurul casei sus imediat sub pazie de vreo 20 cm si astfel sa te tai orice acces in pod a rozatoarelor .
Cine afirma ca trece prin tabla , un soarece , e dus cu capul ...

Edited by Baxon, 17 January 2018 - 12:34.


#24
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Lasi sa functioneze non-stop in pod un radio de 10 lei in surdina, si fug soarecii la vecini. Sau:
https://www.google.r...bih=867#imgrc=_

#25
alin99

alin99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005

 Baxon, on 17 ianuarie 2018 - 12:32, said:

Daca nu faci camera ca un cub din tabla ceea ce mi se pare o prostie , cand poti sa aranjezi pazia si sa pui un brau de tabla jur,imprejurul casei sus imediat sub pazie de vreo 20 cm si astfel sa te tai orice acces in pod a rozatoarelor .
Cine afirma ca trece prin tabla , un soarece , e dus cu capul ...

Unde nu am avut acces sa astup gaurile, le-am taiat accesul prinzand o bucata de tabla de casa, exact cum ai zis, dar nu as face asta de jur imprejur.
Practic cubul de care zici iese mai mult o prisma patrulatera in sensul ca pe 2 fete o sa fie prinsa tabla de capriori, pe o fata de un perete drept, iar pe cealalta fata o sa fac un schelet de lemn unde fac o usita sa pot pune "mancare" la soriceii care mai vin. Sus o sa fie cam 40cm pe lungime de 4m iar jos o sa fie cam 4m/4m. Sper sa iasa ceva din tabla.


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 alin99, on 17 ianuarie 2018 - 11:44, said:

Intr-adevar, cum spuneti, am folosit lipici, otrava, curse de soareci si toate au dat roade, s-au prins soarecii care erau pe acolo sau care au mai venit si tot timpul sunt ceva otravuri pe acolo. Dar ideea care o am de cand am pus intrebarea, era sa fac ceva camaruta in pod sa fie impenetrabila soarecilor. Cum am mai zis, momentan nu am soareci in pod, dar sansa sa vina unul nu e nula.

Trebuie sa intelegi un lucru elementar. Ca sa ai soareci in pod, trebuie in peste 80% din cazuri sa ai soareci in casa, in camerele de sub pod, caz in care trebuie sa te preocupe (inainte sa faci un buncar in pod) pe unde intra ei in casa si acolo sa actionezi. Subscriu la cei care recomanda varianta ecologica si anume - o pisica... O casa corect construita si locuita nu e frecventata de soareci decat in mod accidental - ex: e vara si lasam usa deschisa sa se mai aeriseasca si intra soarecii pe acolo si isi fac cuib sub primul dulap...  Altfel, sa ai soareci in casa, daca casa nu e din chirpici si dusumea pe pamant ca la tara.. e putin probabil.

Deci, inainte de buncarul din pod, ne luam toate masurile ca soarecii sa nu patrunda sub nicio forma in casa.

#27
alin99

alin99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005

 rosix, on 17 ianuarie 2018 - 15:24, said:


Trebuie sa intelegi un lucru elementar. Ca sa ai soareci in pod, trebuie in peste 80% din cazuri sa ai soareci in casa, in camerele de sub pod, caz in care trebuie sa te preocupe (inainte sa faci un buncar in pod) pe unde intra ei in casa si acolo sa actionezi. Subscriu la cei care recomanda varianta ecologica si anume - o pisica... O casa corect construita si locuita nu e frecventata de soareci decat in mod accidental - ex: e vara si lasam usa deschisa sa se mai aeriseasca si intra soarecii pe acolo si isi fac cuib sub primul dulap...  Altfel, sa ai soareci in casa, daca casa nu e din chirpici si dusumea pe pamant ca la tara.. e putin probabil.

Deci, inainte de buncarul din pod, ne luam toate masurile ca soarecii sa nu patrunda sub nicio forma in casa.


:))) poate din pod sa vina in casa in 80% din cazuri, dar la mine soarecii intra catarandu-se pe perete, nu prin casa. Cel putin, asa presupun eu. In orice caz, in casa nu am :) si nu cred ca prin casa s-ar putea urca in pod pe o scara de acces in pod care o las jos doar cand urc. Casa e de vreo 5 ani construita, e aproape de camp, am avut primul an soareci, cand a venit frigul, am luat masuri (astupat gaurile care le-am vazut si care am putut si pus otrava in pod) si a avut efectul dorit. Soareci nu mai am. Doar toamna cand vine frigul, mai intra 1-2, si aia cred ca au puteri supranaturale (gasesc ei ceva gaura sau zboara :) ). Oricum in 3-4 zile scap si de aia ca am otrava tot timpul in pod. Nu asta e problema. Is constient ca nu am cum sa fac sa nu mai intre 1-2 soareci pe an (excluzand pisicile, aricii, serpii, modificat exteriorul casei ca e finalizat sau alte solutii aberante). Dar in alea 3-4 zile cat sunt in pod, nu vreau sa se bucure de ce depozitez eu acolo (exclus mancare).

Asa ca eu caut daca aveti ceva idei de material mai ieftin decat tabla care sa reziste soarecilor.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 rosix, on 17 ianuarie 2018 - 15:24, said:

Trebuie sa intelegi un lucru elementar. Ca sa ai soareci in pod, trebuie in peste 80% din cazuri sa ai soareci in casa....
Gresit ! Spui prostii , ca de obicei ...

On: Imbraca pazia in tabla si nu mai intra soarecii in pod , pe afara . Am vazut soarece urcand pe perete de zici ca mergea la orizontala , dar daca odata ajuns la pazie nu are pe unde sa intre in pod , face cale intoarsa !
Ia o poza sa intelegi ce zic :

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   157.06K   81 downloads

Edited by Baxon, 17 January 2018 - 15:49.


#29
alin99

alin99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005

 Baxon, on 17 ianuarie 2018 - 15:48, said:

Gresit ! Spui prostii , ca de obicei ...

On: Imbraca pazia in tabla si nu mai intra soarecii in pod , pe afara . Am vazut soarece urcand pe perete de zici ca mergea la orizontala , dar daca odata ajuns la pazie nu are pe unde sa intre in pod , face cale intoarsa !
Ia o poza sa intelegi ce zic :

Stiu ce zici, ai mai spus-o si am pusa tabla cum zici, dar in locuri nu tare vizibile. O sa iau in calcul si solutia asta, dar nu ma incanta sa schimb exteriorul casei deja terminat.

Mersi.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Exteriorul casei tale proaspat terminat, e praf omule daca iti intra soarecii in pod ! Pune o poza cu exteriorul casei sa vedem " minunatia " !

#31
alin99

alin99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005

 Baxon, on 17 ianuarie 2018 - 16:02, said:

Exteriorul casei tale proaspat terminat, e praf omule daca iti intra soarecii in pod ! Pune o poza cu exteriorul casei sa vedem " minunatia " !

No bun. "Minunatia" e ca cititi pe diagonala. La mine, o casa de 5 ani nu e "proaspat terminata", cum ai zis, dar in fine. Am zis ca in primul an dupa ce m-am mutat am avut, dar am scapat de ei astupand gaurile la care am ajuns. Mai sunt una-doua in jurul grinzilor in care abia incap 2 degete (nu te gandi ca poti sa iti bagi capul pe acolo Posted Image ) unde nu a fost tencuit bine si nici nu am ajuns acolo. Dar toamna, nu in fiecare an(anul trecut nu am avut), se pare ca 1-2 soareci isi gasesc o cale (nu prin casa cum se zice mai sus Posted Image ), dar mor in 3-4 zile. Nu asta e problema care ma framanta. Si cred in continuare ca daca exista sanse 1% sa intre soarece, sa fac ceva in interiorul podului unde chiar nu pot sa intre.

Edited by alin99, 17 January 2018 - 16:15.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 17 ianuarie 2018 - 15:48, said:

Gresit ! Spui prostii , ca de obicei ...
On: Imbraca pazia in tabla si nu mai intra soarecii in pod , pe afara . Am vazut soarece urcand pe perete de zici ca mergea la orizontala ,

Oi fi vazut tu soareci mergand ca Superman pe tavan, dar atat iti spun, odata ajunzi la pazie. daca n-au o gaura pe unde sa intre (si teoretic n-au), nu vor avea pe unde sa se strecoare. In 90% din cazuri soarecii intra in casa pe usa sau prin gauri in tencuiala, pe la tevi, prin izolatie... nu fac cascadorii pe perete. La o casa de beton, soareci care sa ia cu asalt un perete vertical, sa ajunga musai in pod, numai in filme, iti spun...

 alin99, on 17 ianuarie 2018 - 15:58, said:

Stiu ce zici, ai mai spus-o si am pusa tabla cum zici, dar in locuri nu tare vizibile. O sa iau in calcul si solutia asta, dar nu ma incanta sa schimb exteriorul casei deja terminat.

Daca vrei sa strici tot aspectul casei incepe sa montezi tabla pe unde iti spune Baxon... dupa care fa o poza cu casa si pune aici pe SP.

 alin99, on 17 ianuarie 2018 - 16:13, said:

No bun. "Minunatia" e ca cititi pe diagonala. La mine, o casa de 5 ani nu e "proaspat terminata", cum ai zis, dar in fine. Am zis ca in primul an dupa ce m-am mutat am avut, dar am scapat de ei astupand gaurile la care am ajuns. Mai sunt una-doua in jurul grinzilor in care abia incap 2 degete (nu te gandi ca poti sa iti bagi capul pe acolo Posted Image ) unde nu a fost tencuit bine si nici nu am ajuns acolo.

Pai.. ai nevoie de un spray cu spuma sa umpli acele gauri, nu sa faci buncar in pod. Pe acolo pot intra si vrabii care scormonesc in izolatie sa-si faca cuib, daca e din polistiren.  Iti garantez ca nciiun soarece nu va sta agatzat de perete sa-ti roada spuma sa intre inauntru.

Edited by rosix, 17 January 2018 - 17:21.


#33
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

 Baxon, on 17 ianuarie 2018 - 12:28, said:

Glumesti , nu ? Daca nu glumesti atunci e nasol ( de tine ) ...
Nu avem nevoie de raspunsuri in "răspăr”.
Daca ai contraargumenta ai fi ,într-adevar, eficient.Altfel.....

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 rosix, on 17 ianuarie 2018 - 17:20, said:

Oi fi vazut tu soareci mergand ca Superman pe tavan,

Te rog frumos sa-mi arati unde am scris ca am vazut soareci mergand pe tavan ; daca nu poti reproduce minciuna asta gogonata te rog sa-ti ceri scuze , altfel demonstrezi ca esti un ordinar ...

 rosix, on 17 ianuarie 2018 - 17:20, said:



Pai.. ai nevoie de un spray cu spuma sa umpli acele gauri,
Alta tampenia mai mare nu ai putut scoate ? Trec prin spuma aia ca prin branza . Gaurile se tencuiesc nu se umple cu spuma mai Dorele !

 MKdens24kw, on 17 ianuarie 2018 - 17:41, said:

Nu avem nevoie de raspunsuri in "răspăr”.
Daca ai contraargumenta ai fi ,într-adevar, eficient.Altfel.....
Nu am nevoie de " contra-argumente " cat timp postezi sa faci febra musculara la degete .

Edited by Baxon, 17 January 2018 - 17:53.


#35
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 gear, on 17 ianuarie 2018 - 11:34, said:

Cred ca ai nimerit un lipici de proasta calitate sau nu ai pus suficient. In trei ani de cand utilizez am prins peste 20 soareci.
Poate. Dar... 20 soareci in 3 ani? la mine cand s-au innadit pisicile prindeau cate 3-6 soareci pe ora in prima saptamana.

 Baxon, on 17 ianuarie 2018 - 17:52, said:

.....Gaurile se tencuiesc nu se umple cu spuma....
Subscriu, am bagat ciment (facut doar cu nisip, cam 70% nisip si 30 ciment) in gauri. Treaba definitiva.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am incredere in soarecii din Romania ca nu se urca pana acolo, asa ca orice solutie de umplere a gaurilor va fi una viabila.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate