Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Cazul H&M - Coolest monkey in the jungle

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 SmurfK, on 15 ianuarie 2018 - 17:33, said:

Nu. Adică nu a zis cineva de la H&M "mi-a ajuns cu negrii ăștia, o să le zic că-s maimuțe". Cred că pur și simplu s-a făcut sloganul, s-au făcut tricourile, dar efectiv nu și-au dat seama. Nici nu cred că a existat discuția la nivelul conducerii companiei, înainte de a se lansa sloganul respectiv. Nu-l lansau dacă exista o discuție, pentru că era imposibil să nu fie interpretat.

E pur și simplu o greșeală. Și e chiar interesant aspectul. Faptul că n-au observat-o, nu-i face oarecum "color-blind"? Întreb și eu, așa. Că până la urmă nu ăsta ar fi idealul activiștilor? Să nu ne mai dăm seama de diferențele rasiale?


Problema este că a apărut pe un copil de culoare. Dacă aveai același slogan pe un alb, nu era nici o problemă. Nu se punea problema "Dar dacă-l îmbracă un negru? Înseamnă că-i maimuță?".

Am pus mai sus interviul mă-sii. Ședința foto pentru campania aia a constat într-o gașcă de prunci, fiecare prunc pozând cu 'jde articole random. Adică așa cum decurge orice campanie de prezentat sute de haine la grămadă pentru un magazin online.

#56
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016

 PMmd63, on 15 ianuarie 2018 - 17:40, said:

De ce, taganii sunt mai presus decat ungurii? Posted Image
In ideea in care as avea de ales, prefer tiggaan.Astia macar nu vor autonomie si ruperea tarii in tinuturi si regiuni...si nici nu au pretentia ca au descalecat primii acum nu stiu cate mii de ani...

#57
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Scuze, n-am urmărit tot topicul. Da, ceva de genul mă gândeam, o nepotrivire. E până la urmă o chestie nevinovată. De la asta până la a le distruge magazinele... Nu știu, parcă suntem prea sensibili. O treabă de genul n-ar fi trebuit să ajungă mai mult decât un post pe 9gag.

#58
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 Magicwisewolf, on 15 ianuarie 2018 - 17:43, said:

In ideea in care as avea de ales, prefer tiggaan.Astia macar nu vor autonomie si ruperea tarii in tinuturi si regiuni...si nici nu au pretentia ca au descalecat primii acum nu stiu cate mii de ani...
http://www.paginadep...n-sapte-judete/
http [baga doua puncte] //www.nationalisti.ro/2015/05/rromii-vor-autonomie-in-Romania/

Altceva? Posted Image

Edited by PMmd63, 15 January 2018 - 17:48.


#59
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 20.03.2009

 Uteib, on 15 ianuarie 2018 - 17:17, said:

Nu dragule, e doar o invitatie, ca sa imi vezi masina de carton si frigiderul gol! Daca nu esti curios nu mai face afirmatii din burta! Produse de calitate nu meriti!
Multumesc, apreciez invitatia, dar o lasam pe viitor.
Produse de calitate ma descurc singur sa imi aleg din cele disponibile pe piata.
Afirmatiile mele au fost facute pe baza comentariului tau sau cumva nu este permisa exprimarea libera si esti pro comunism....

#60
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016

 PMmd63, on 15 ianuarie 2018 - 17:46, said:

http://www.paginadep...n-sapte-judete/
http [baga doua puncte] //www.nationalisti.ro/2015/05/rromii-vor-autonomie-in-Romania/

Altceva? Posted Image
Nimic de zis. Ma simt dezamagit...nu stiam de asta...Posted Image

#61
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,773
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/azXbjqm_700b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Daca negrii din Africa de Sud au devastat un magazin H & M ( orice ar insemna asta, pare ceva de rau ), inseamna ca se confirma ipoteza: ei sunt maimute. Daca nu consideri ceva adevarat, de ce te supara, de ce te ofenseaza ?

Nu zic ca asociez maimutele cu negrii, dar multi oameni o fac. Iar daca pe aia nu ii duce capul sa inteleaga o figura de stil, probabil au reactionat asa pentru ca unii sunt prosti si inculti, nu pentru ca sunt negrii.

Ati vazut vreodata la un show de stand up comedy pe youtube sau live negrii care sa devina agresivi cand comediantul face glume despre negrii ? Eu nu, pentru ca aia sunt altfel decat cei care se simt rau de la un text de pe un tricou.

Edited by DragosMK3, 15 January 2018 - 18:47.


#63
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 10.09.2014

 ioppo, on 15 ianuarie 2018 - 14:51, said:

Eu intreb altfel: daca in locul copilului negru era un alb sau un asiatic, tot rasism era? Eu cred ca nu, stiut e faptul ca rasismul se aplica doar anumitor categorii. Curat murdar, monsher.
Negrii ii numeau pe albi maimute albe. Ala nu era rasism? Vorba ta: curat murdar...

#64
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
In ultimi ani prea sunt pupati negrii si musulmanii in locu unde nu-i arde soarele...si albii sunt discriminati tot mai mult
Uite asa multi albi vor deveni scarbiti de trendu asta si vor deveni rasisti cu adevarat

Edited by I2O, 15 January 2018 - 19:51.


#65
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

 exceswater, on 15 ianuarie 2018 - 15:44, said:

Iar extrapolezi amice.
Dacă ai ceva personal cu mine spune.

Dar probabil e ceva prea avantgardist pentru dumneata faptul că nu e ok să judeci omul după culoare.
Cu ce extrapolez?
Am facut o comparatie cu o situatie posibila.
N-ai raspuns din cate vad.
N-am nimic personal cu tine.

Edited by althea, 16 January 2018 - 10:55.
flame


#66
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,029
  • Înscris: 09.12.2015
Prea mult zgomot pentru o nimica toată  Posted Image Chuck Berry - ''Too Much Monkey Business'' - BBC Theatre, London 1972
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qwTBLWXJZX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Distrugerea magazinului H&M din Africa de Sud
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gOrKdRFyatw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Nu stiu de ce, da' vazand filmuletele cu negrii care devastau cu veselie magazinu', m-a dus gandu' la niste babuini. Doar atat, continuaţ!

#68
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012
Uau.
Deci au sarit domnii si doamnele de culoare in sus ca sunt facuti maimute cu reclama aia dupa care au facut ca maimuta la gratii in magazin?
Uau.
Stupoare.
Nu se astepta nimeni.

#69
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016

 I2O, on 15 ianuarie 2018 - 19:50, said:

In ultimi ani prea sunt pupati negrii si musulmanii in locu unde nu-i arde soarele...si albii sunt discriminati tot mai mult
Uite asa multi albi vor deveni scarbiti de trendu asta si vor deveni rasisti cu adevarat
Adevarat.
Plus ca e tot mai des intalnita ideea ca negrii sunt discriminati de politie (in special in State). Daca un negru comite o infractiune si este impuscat, toti ceilalti sar ca e discriminare si rasism, nu mai conteaza ca ala avea arma si nu s-a supus ordinelor politiei, sau ca a scos arma la ei. Daca un alb e impuscat in aceleasi conditii sau situatii, nimeni nu mai are nicio problema sau nu mai zice nimic, e normal. Nu zic nu, mai sunt si abuzuri, de acord, dar mult mai rare decat tipa astia.

#70
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 jeffy86able, on 15 ianuarie 2018 - 21:08, said:

Cu ce extrapolez?
Am facut o comparatie cu o situatie posibila.
N-ai raspuns din cate vad.
N-am nimic personal cu tine.
Am spus că nu e ok să judeci un om după culoare.

M-ai invitat să mă mut în Ferentari.
Gen dacă pe mine nu mă deranjează culoarea pielii.


Culoarea pielii n-are treabă cu mizeria din cartierul ăla. La fel comparaţia ta. Nici o legătură cu realitatea.

Am prieteni români, arabi, ţigani, asiatici. Îi iau aşa cum sunt, nu mă uit la culoarea omului.
Mă uit la caracter.


 jeffy86able, on 15 ianuarie 2018 - 21:18, said:

Uau.
Deci au sarit domnii si doamnele de culoare in sus ca sunt facuti maimute cu reclama aia dupa care au facut ca maimuta la gratii in magazin?
Uau.
Stupoare.
Nu se astepta nimeni.

Se poate ca ăia deranjaţi să fie alţii decât ăia care au spart vitrinele.
Da e nevoie de mai mult decât o tastatură şi ceva net să deduci chestii.


Mare filmuleţ. Au dat cu nişte cârpe pe jos şi gata sunt maimuţe.
Bă ce albi şi puri şi arieni suntem noi.

Edited by althea, 16 January 2018 - 10:56.
raspuns la o parte editata a unui mesaj


#71
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

Quote

Retailerul suedez Hennes & Mauritz (H&M) si-a inchis toate magazinele din Africa de Sud sambata, dupa ce mai multi protestari au distrus sase locatii ale retailerului ca reactie vizavi de o reclama considerata rasista.

Quote

...Retailerul detine in Africa de Sud 17 magazine.

Quote

...Reclama, stearsa intre timp, a primit critici negative saptamana trecuta si doi muzicieni, The Weekend si G-Eazy, au intrerupt colaborarea cu retailerul suedez.

Sursa

H&M recent nu au facut decat sa reincalzeasca o ciorba veche!

Quote

Când compania a deschis primul magazin în Africa de Sud, în 2015, un consumator a întrebat de ce nu există și modele de culoare în campania de promovare H&M
Reprezentanții au declarat atunci că reclamele vor să arate o ”imagine pozitivă”, ceea ce a înfuriat mulți consumatori, în social media
Sursa

Edited by stlk, 15 January 2018 - 22:00.


#72
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 02.02.2008
maimuta a primit dreptul la opinie? si nu ma refer la oameni! lasa ca pielea alba primeste mai multe atacuri umilitoare si nu se mai ofenseaza. ce sa-i faci... fiecare firma vrea sa scoata ceva original si neconventional... d-aia isi iau unii banii. brainstorming while having intercourse or smoking weed makes a difference. right? ca orice reclama controversata, e pe buzele tuturor! miroase a upgrade.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate