Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cazul H&M - Coolest monkey in the jungle

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://financialpostcom.files.wordpress.com/2018/01/ad.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sunt curios daca vedeti vreo problema in poza de mai sus. Si mai curios e motivul pentru care nu vedeti problema de mai sus. Se pare ca H&M a starnit indignarea multora, iar unii artisti s-au simtit ofensati, numindu-i pe cei de la H&M rasisti.
Este vorba despre rasism in cazul de fata?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Eu am ras.
Asta e important.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
eu nu vad nicio problema, fiindca nu asociez negrii cu maimutele

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
multi artisti colaboratori cu compania si-au reziliat contractele. In Capetown (Africa de Sud) magazinul H&M a fost devastat.

Normal ca este rasism si cred a fost facut intentionat. Cand vorbim despre un astfel de concern tare greu imi este sa cred ca nimeni nu a vazut problema. Monkey si un copil negru... dar asta este reclama.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E reclamă.
Orice publicitate, chiar și negativă, e publicitate.

Sunt convins că și vindeau mult în Capetown. Au făcut ei calculele să nu iasă pe zero.

Edited by exceswater, 15 January 2018 - 14:47.


#6
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Eu intreb altfel: daca in locul copilului negru era un alb sau un asiatic, tot rasism era? Eu cred ca nu, stiut e faptul ca rasismul se aplica doar anumitor categorii. Curat murdar, monsher.

#7
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
Iar nazistii comunisti securisti nesimtiti isi bat joc de negrii...saracutii negrii.

Edited by PMmd63, 15 January 2018 - 14:53.


#8
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
DAca stam sa o gandim logic, toata omenirea are "originea" in Africa apoi am fost modificati genetic de ne-am schimbat si diversificat culoarea si aspectul. Gestul in sine este rasist, puteau sa puna un alb sau un chinez in locul pustiului de culoare.

Edited by pascali_daniel, 15 January 2018 - 14:55.


#9
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Nu cumpar produse la supra pret, nu ma intereseaza reclama lor!

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar nu e rasismul oare în ochii privitorului ?
De ce te gândești la maimuță ? Că îl vezi negru ?

Sunt unii prea proști pentru planeta asta. Mai contează culoarea unui om în 2018 ?

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Sa nu uitam ca chiar aici in Romania cativa fani din tribune au facut ca maimutele la adresa unui jucator de culoare. Ce au vrut sa zica cu asta?

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008

 pascali_daniel, on 15 ianuarie 2018 - 14:54, said:

DAca stam sa o gandim logic, toata omenirea are "originea" in Africa apoi am fost modificati genetic de ne-am schimbat si diversificat culoarea si aspectul. Gestul in sine este rasist, puteau sa puna un alb sau un chinez in locul pustiului de culoare.
Si daca puneau un chinez nu mai era rasism? Sa faci pe un chinez maimuta e mai putin grav decat pe un negru?

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu nu vad nicio problema, ot ca nu sunt nigger
apoi e vechi rau subiectul, ma asteptam ca vii cu ceva nou, cu maimutele de au devastat h&m din africa

apropo, aunscos si vreo versiune in romana, ceva cu cea mai dibace cioara?

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

 exceswater, on 15 ianuarie 2018 - 14:56, said:

Dar nu e rasismul oare în ochii privitorului ?
De ce te gândești la maimuță ? Că îl vezi negru ?

Sunt unii prea proști pentru planeta asta. Mai contează culoarea unui om în 2018 ?
exact, cel care asociaza negrul cu maimuta o face fiindca tocmai el e rasist...

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 ioppo, on 15 ianuarie 2018 - 15:02, said:

Si daca puneau un chinez nu mai era rasism? Sa faci pe un chinez maimuta e mai putin grav decat pe un negru?
Acolo nu mai era rasism, nu era nimic in neregula. Un alb sau galben, se pare ca poate fi maimuta fara nicio problema. Un negru, niciodata.
Se pare ca rasism este doar cand vor unii...

#16
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 Uteib, on 15 ianuarie 2018 - 14:54, said:

Nu cumpar produse la supra pret, nu ma intereseaza reclama lor!
Daca si astia au produse la supra pret, de restul ce sunt mult mai scumpi ce zici? Dar de brandurile ce au produse de ordinul miilor de lei/euro?
Banuiesc ca nici masina nu iti cumperi, esti pe sistemul sh la 1000 euro si nici casa nu iti cumperi, ca sunt scumpe si alea...merge una din carton.
Dar de mancare, ce mananci ca si alea sunt scumpe si nu isi merita pretul multe dintre ele.
Exemplele pot continua.


PS: E fix reclama cum s-a spus si mai sus, reclama la nivelul asta i-ar fi costat milioane de euro...asa o au aproape gratis cu imaginea putin stricata si vaznari putin scazute temporar...dar a auzit tot pamantul de ei acum pe toate canalele de comunicare. Nu ca nu sunt cunoscuti, dar au improspatat putin existenta lor ca sunt acolo.
Peste toate astea poza aia care tot circula pe net este din aplicatie, in mod special facuta ca sa isi faca reclama si la aplicatie pentru vanzari mai multe, sunt sigur ca au fost foarte foarte multi ce si-au instalat aplicatia sa vada produsul respectiv si poate au si comandat ceva, daca nu atunci cu alta ocazie.

Edited by Tz3posu, 15 January 2018 - 15:18.


#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Va dati seama ce circ ar fi fost daca mai era si musulman ;) ?
Sau chiar o fi ?

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Reclama, nereclama, e o porcarie. Atata in sus si in jos cu rasismul, ca a devenit prea uzitat termenul. Ca la #metoo, cand orice rahat a devenit o hartuire sexuala. Asa si aici. Una e rasism, alta e o greseala (neintentionata?).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate