Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum a aparut Viata in Univers?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Viata este un fenomen general valabil in univers.

#38
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
O fi general valabila insa nu apare oriunde si oricum, dupa cum demonstreaza conditiile in care a aparut pe Terra are nevoie de o gramada de conditii care nu-s valabile peste tot in Univers.
Insa viata o data aparuta are o "arma"secreta....si anume durabilitatea.si complexitatea...chiar dupa un Cernobal la 25-30 de ani isi revine la normal usor-usor...
Si chiar daca maine am detona toate armele nucleare din lume viata tot nu ar dispare definitiv, in cateva sute de ani ar reveni la normal(fara noi evident), asta spune foarte multe despre ea....

#39
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Universul a aparut in viata. ;)

#40
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
De acord insa nu trebuie sa-i acordam tente mistice in explicarea vietii ca fenomen...pot cel mult sa afirm ca Universul este cumva "viu" , ca o masinarie complexa ca stie ce face...

#41
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostValmont43, on 07 mai 2018 - 15:19, said:

O fi general valabila insa nu apare oriunde si oricum, dupa cum demonstreaza conditiile in care a aparut pe Terra are nevoie de o gramada de conditii care nu-s valabile peste tot in Univers.
Insa viata o data aparuta are o "arma"secreta....si anume durabilitatea.si complexitatea...chiar dupa un Cernobal la 25-30 de ani isi revine la normal usor-usor...
Si chiar daca maine am detona toate armele nucleare din lume viata tot nu ar dispare definitiv, in cateva sute de ani ar reveni la normal(fara noi evident), asta spune foarte multe despre ea....

Nu sunt cine stie ce conditii, practic Pamantul era o lume similara planetei Io pe atunci.

Nu inteleg de ce nu au trimis deja sonde spre polul sud al lui Enceladus, si spre Io, Europa, Ganimede si Calisto, astfel la ora actuala am fi avut proba vietii extraterestre.

Chiar si Luna are conditii favorabile in subsol.

Venus ar putea avea colonii bacteriene flotante in atmosfera inalta, dar nimeni nu a trimis o sonda pentru detectarea acestora.

Edited by Infinitty, 07 May 2018 - 21:24.


#42
pandurian

pandurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.04.2018
Degeaba incercam sa aflam daca cel care ne-a creat nu doreste sa aflam. Trebuie sa intelegem ceea ce suntem in primul rand, sa nu incercam sa fim mai mult de atat. Practic sunt 2 teorii, iar una din ele ar trebui sa fie adevarate problema este ca nu stim care.

1- Teoria - Dumnezeu a creat universul.
2- Teoria - Universul a fost creat din intamplare fara a fi nevoie de un Creator.

Daca incercam sa complicam mai mult si sa gasim raspunsul corect, nu vom reusi. Trebuie sa ne inpacam cu ideea asta, ori e alba ori e neagra.
La fel cum e si viata dupa moarte, sunt doar 2 posibilitati - Ori mai exista viata dupa moarte, ori nu mai exista. Tot la fel, ne inpacam cu ideea, ori e alba ori e neagra.

Edited by pandurian, 08 May 2018 - 14:10.


#43
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca nu vom ști niciodată. Aproape devine plauzibilă teoria ca , atunci când vom afla răspunsul, universul nostru va înceta să existe. Sa nu fim prea mândri de stiinta noastră. Acum câteva sute de ani încă semnalizam cu paturi și rotocoale de fum.

Edited by JurasikMan, 08 May 2018 - 14:46.


#44
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Esti urmas de apash?
...o mare Manitou, da-ne noua ploaie... Aooo! uooo!😁

#45
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Oamenii uita ca nu mai departe de 100 de ani , majoritatea populatiei purta opinci si defeca in fundul curtii . Acum emit pretentii "de inteles" aparitia vietii . Hai sifon ! Suntem praful din cutia de chibrituri pierduta in desertul Sahara . Suntem atat de departe de intelegere ca nu putem nici sa masuram distanta care ne separa de cunoastere. Asta este realitatea . Cel putin 7 miliarde de oameni cred ca viata a aparut pe pamant din cauza unor divinitati , diferite  de la cultura la cultura si care se exclud una pe cealalta , si care au suflat peste lut , rahat de cal , oase de peste , cocoase de camila ...si au zamislit viata .  Restul se impart in multimea celor care nu sunt interesati si a celor care isi dau seama ca ...este putin probabil sa afle vreodata . Dar ipocrizia este "trasatura de caracter " negativa  secolului in care traim. Ne intereseaza mai putin sa aflam ...si mai mult sa ne impunem elucubratiile , care nici macar nu ne apartin , ni le-au spus altii pe ton de mari descoperiri .

Edited by JurasikMan, 08 May 2018 - 14:52.


#46
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postpandurian, on 08 mai 2018 - 14:09, said:

1- Teoria - Dumnezeu a creat universul.

Constiinta e tot ce poate exista.
Noi suntem constiinte si vedem ca avem abilitatea de a crea in noi insine (idei, imagini, etc.).
Exista posibilitatea ca initial tot ce exista sa fi fost un zeu (care la randul lui era constiinta), care a creat in el insusi povestile care suntem noi. Cu alte cuvinte, s-a dus la culcare si acum fiecare din noi suntem zeul care viseaza. Cand ne vom trezi ne vom aminti toate vietile traite.

#47
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu vreau sa mi-o amintesc doar pe aia in care eram împărat și cotzaneam toate sclavele tinere si frumoase. Vreau sa o uit pe aia in care eram destept ca Einstein si speriam femeile cu parul meu zburlit si cu formulele matematice pe care le scriam .

Edited by JurasikMan, 08 May 2018 - 15:16.


#48
pandurian

pandurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.04.2018
Adica noi, toti oamenii, suntem de fapt asa zisul Dumnezeu. Pentru ca daca s-ar putea pune cumva constiinta fiecaruia la un loc intr-un singur om, acel om ar fi Dumnezeu daca ar avea constiinta fiecaruia om pentru ca ar fi foarte inteligent, ar avea inteligenta tuturor oamenilor. De asta se spune ca Dumnezeu este peste tot, pentru ca chiar este peste tot, in fiecare om este o partitica mica din Dumnezeu, iar toti cei 7 miliarde de oameni suntem Dumnezeu. Imagineaza-ti daca am putea face costiinta din constiinta celor 7 miliarde de oameni si l-am pune unui A.I, ce ar iesi?

Si imi vine o teorie banala acum, Dumnezeu s-a multiplicat in 7 miliarde de oameni si si-a pus constiinta in 7 miliarde de oameni ca asa a vrut el, (si-a impartit constiinta in cei 7 miliarde de oameni.). Posted Image Iar acum incearca sa se regaseasca sa se faca inapoi cum era, ceea ce este foarte dificil.

Edited by pandurian, 08 May 2018 - 15:24.


#49
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostInfinitty, on 07 mai 2018 - 21:17, said:

Nu sunt cine stie ce conditii (cele necesare aparitiei vietii), practic Pamantul era o lume similara planetei Io pe atunci.
Ba sunt foarte complexe, desi nu par sa fie. Nici pana acum nu s-a reusit crearea de la zero a unei singure celule vii, in cele mai bune conditii de laborator, avand la dispozitie orice fel de substante care ar putea ajuta la aparitia, reproducerea, dezvoltarea si supravietuirea ei.

#50
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postpandurian, on 08 mai 2018 - 15:17, said:

Si imi vine o teorie banala acum, Dumnezeu s-a multiplicat in 7 miliarde de oameni si si-a pus constiinta in 7 miliarde de oameni ca asa a vrut el, (si-a impartit constiinta in cei 7 miliarde de oameni.). Posted Image

Da, pai era singur, si se plictisea. Asa ca singura solutie a fost sa uite de el insusi si sa viseze ca e o entitate printre alte entitati. E cea mai rationala explicatie pentru univers, viata, etc.

#51
pandurian

pandurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.04.2018
Nu stiu cat este de rational, insa orice idee poate fi plauzibila atata timp cat nu s-a dovedit contrariul. Posted Image Mi-a venit asta in minte cu expresia: (Dumnezeu este peste tot). In acest fel, Dumnezeu ar putea fi peste tot. Si totusi, asta nu explica existenta altor vietati vii inafara de oameni Posted Image

Edited by pandurian, 08 May 2018 - 15:31.


#52
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postpandurian, on 08 mai 2018 - 15:31, said:

Si totusi, asta nu explica existenta altor vietati vii inafara de oameni Posted Image

Pai e toate cele, oameni, animale, extraterestri.

Iar evolutia e modalitatea prin care zeul si-a asigurat trezirea. Daca n-ar fi fost evolutie, ar fi ramas blocat pentru eternitate in constiinta de mormoloc. Dar prin evolutie s-a asigurat ca constiintele vor deveni tot mai inteligente si in cele din urma se vor prinde cine sunt si vor gasi o cale sa se trezeasca.

Edited by soricelucut, 08 May 2018 - 15:42.


#53
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postpandurian, on 08 mai 2018 - 14:09, said:


1- Teoria - Dumnezeu a creat universul.
2- Teoria - Universul a fost creat din intamplare fara a fi nevoie de un Creator.
Teoria 1 naste intrebarea: pe D-zeu cine l-a creat?
Teoria 2 corect spusa este: Universul s-a creat nu a fost creat

#54
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostValmont43, on 08 mai 2018 - 15:40, said:

Teoria 1 naste intrebarea: pe D-zeu cine l-a creat?

Dumnezeu e pur si simplu, pentru ca propozitia "Eu sunt" e mereu adevarata.

Edited by soricelucut, 08 May 2018 - 15:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate