Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Medicina clasică față în față cu medicina naturistă

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#163
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postantigen, on Dec 9 2007, 15:35, said:

Cred ca vrea sa spuna "doctor in medicina" (Ph.D.).

posibil, dar din mesaj nu rezulta asta (de fapt este doctor in stiinte medicale); daca chiar la aceasta se referea.

#164
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postantigen, on Dec 9 2007, 15:35, said:

Cred ca vrea sa spuna "doctor in medicina" (Ph.D.).


It's right. Now i'm just M.D.

#165
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdata, on Dec 9 2007, 15:56, said:

doctor in stiinte medicale

Asa...

#166
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
"The English phrase "TCM" was created in the 1950s by the PRC in order  to export Chinese medicine; there is no equivalent phrase in Chinese.  In fact, TCM is a modern compilation of traditional Chinese medicine"

deci din start TCM - traditional chinese medicine - este un fake promovat de partidul comunist chinez pentru a exporta medicina chineze, nu este de fapt medicina care spuneti ca are cateva mii de ani; a fost inventata in 1950, are 57 de ani? :huh: ;

medicina despre care afirmi tu ca are 3000 de ani este medicina clasica chineza, care nu se mai practica nici in China;

tu ce medicina practici?

sa incepem cu modelele:

Models of the body include:

    * Yin or Yang
    * Five elements
    * Zang Fu theory
    * Meridian (Chinese medicine)
    * Three jiaos also known as the Triple Burner or the Triple Warmer

ce model folosesti?

ca metode de diagnostic nu se folosesc analizale occidentale pe care le folosesti tu:

Following a macro philosophy of disease, traditional Chinese  diagnostics are based on overall observation of human symptoms rather  than "micro" level laboratory tests. There are four types of TCM  diagnostic methods:
observe (望 wàng)
hear and smell (聞 wén)
ask about  background (問 wèn) and
touching (切 qiè).
The pulse-reading component of the touching examination is so important  that Chinese patients may refer to going to the doctor as "Going to  have my pulse felt"

vad ca chinezii folosesc alte metode de diagnostic fata de metodele tale

cat a durat pregatirea ta in medicina traditionala chineza?

A training period of years or decades is said to be necessary for TCM  practitioners to understand the full complexity of symptoms and dynamic  balances.


intre chinezii care erau recrutati la 6 ani pentru a deveni medici si invatau medicina 20 de ani si sarlatanii de la noi este o diferenta imensa

astazi in Romania pot practica medicina alternativa dupa cateva luni de "pregatire" absolventii de medicina veterinara, metalurgie sau drumuri si poduri :lol:



#167
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postdata, on Dec 9 2007, 18:37, said:

"The English phrase "TCM" was created in the 1950s by the PRC in order  to export Chinese medicine; there is no equivalent phrase in Chinese.  In fact, TCM is a modern compilation of traditional Chinese medicine"

deci din start TCM - traditional chinese medicine - este un fake promovat de partidul comunist chinez pentru a exporta medicina chineze, nu este de fapt medicina care spuneti ca are cateva mii de ani; a fost inventata in 1950, are 57 de ani? :huh: ;

medicina despre care afirmi tu ca are 3000 de ani este medicina clasica chineza, care nu se mai practica nici in China;

tu ce medicina practici?

sa incepem cu modelele:

Models of the body include:

    * Yin or Yang
    * Five elements
    * Zang Fu theory
    * Meridian (Chinese medicine)
    * Three jiaos also known as the Triple Burner or the Triple Warmer

ce model folosesti?

ca metode de diagnostic nu se folosesc analizale occidentale pe care le folosesti tu:

Following a macro philosophy of disease, traditional Chinese  diagnostics are based on overall observation of human symptoms rather  than "micro" level laboratory tests. There are four types of TCM  diagnostic methods:
observe (望 wàng)
hear and smell (聞 wén)
ask about  background (問 wèn) and
touching (切 qiè).
The pulse-reading component of the touching examination is so important  that Chinese patients may refer to going to the doctor as "Going to  have my pulse felt"

vad ca chinezii folosesc alte metode de diagnostic fata de metodele tale

cat a durat pregatirea ta in medicina traditionala chineza?

A training period of years or decades is said to be necessary for TCM  practitioners to understand the full complexity of symptoms and dynamic  balances.


intre chinezii care erau recrutati la 6 ani pentru a deveni medici si invatau medicina 20 de ani si sarlatanii de la noi este o diferenta imensa

astazi in Romania pot practica medicina alternativa dupa cateva luni de "pregatire" absolventii de medicina veterinara, metalurgie sau drumuri si poduri :lol:


La momentul in care eu am invatat si am studiat chestia asta era doar strict pentru medici. Ulterior (adica 2006 parca) s-a primit dezlegarea sa se faca acester cursuri si de catre alte categorii de oameni.

Si sa-ti spun ceva @data: nu trebuie sa iti demonstrez nimic. Crede-ma. Si nici tu mie. Eu am acele cursuri, le folosesc si imi folosesc. In rest crede-ma ca nu sunt interesat absolut de loc sa imi justific in vreun fel modelele care le folosesc sau modul meu de gandire.

Faptul ca scriu pe acest forum este doar pentru ca subiectul acestui forum "Medicina clasica fata in fata cu medicina naturista" este interesant pentru mine.  Si doar atat.

#168
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDanut Ianc, on Dec 9 2007, 19:08, said:

La momentul in care eu am invatat si am studiat chestia asta era doar strict pentru medici. Ulterior (adica 2006 parca) s-a primit dezlegarea sa se faca acester cursuri si de catre alte categorii de oameni.

Si sa-ti spun ceva @data: nu trebuie sa iti demonstrez nimic. Crede-ma. Si nici tu mie. Eu am acele cursuri, le folosesc si imi folosesc. In rest crede-ma ca nu sunt interesat absolut de loc sa imi justific in vreun fel modelele care le folosesc sau modul meu de gandire.

Faptul ca scriu pe acest forum este doar pentru ca subiectul acestui forum "Medicina clasica fata in fata cu medicina naturista" este interesant pentru mine.  Si doar atat.

evident ca nu trebuie sa imi demonstrezi mie nimic;

dar este un forum public public; fiecare utilizator intra, se uita si zice: "hmm ... asta are ceva de ascuns, e ceva in neregula cu medicina asta ... cum ii zice ... altenativa"

deci nu pentru mine ci pentru cei carora vrei sa le insufli incredere in medicina alternativa ... cat au durat cursurile acelea? cetava zile, o saptamana? :huh:

#169
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Sa stabilim niste principii:
1.Medicina naturista este o alternativa la Medicina Clasica atunci cand aceasta nu exista sau nu este acceptata de pacient(motive relicioasa, sociale etc.).
2.Cine afirma ca medicina naturista este 100% o vrajeala se inseala
3.Cine afirma ca Medicina clasica este 0,01% vrajeala este un dobitoc.
4.Medicina naturista poate sa ajute Medicina clasica dar exista si cazuri de contraindicatie.

Si ca sa fiu mai liric si in sprijinul lui @data: am sa va spun o poveste ce s-a desfasurat sub ochii mei la Institutul de oncologie. Un pacient tanar de 22 de ani cu cancer testicular (seminom...malign bineinteles). Tratamentul ar fi fost relativ simplu :radioterapie=>sanse de vindecare foarte mari. Insa cazul de fata era mai special. Era de fapt la a doua internare si de data asta in stare foarte grava (metastaze, casexie etc.). De ce: pt. ca dobitocii lui de parinti(ca n-am altfel cum sa le spun) au preferat un tip de terapie naturista(energetica si curativa). Apropo, am uitat sa va spun...erau membri MISA (cu asta chiar MI-SA pus pata pe ei). Baiatul a decedat in fata mea cu asistenta ventilatorie (eram cu medicul ATI-st) iar parintii lui au cerut ca imediat inainte sa moara sa fie anuntati ca sa faca un "cerc spiritual" in jurul lui pt a-i elibera spiritul... :cursing: Si chiar ca i l-au "eliberat"...

Concluzie: Avem la indemana Medicina Clasica bazata pe cercetari riguroase si o industrie imensa a lumii medicale care incearca din rasputeri sa creasca nivelul de trai si media de viata a speciei umane. Daca nu ai incredere in Medicina Clasica esti un inconstient. Sa n-ai incredere intr-un medic e de inteles, acesta este un aspect ce tine de profesionalism...
Medicina Naturista/Alternativa are cateva ramuri care s-au dezvoltat pe un singur principiu insa de incredere: experienta de-a lungul anilor-secolelor. A fost primul fel de manifestare a nevoii omului de a se vindeca si pricipala manifestere de vindecare in Evul Mediu cand media de supravietuire era de 35-40 de ani. Dar nu mai suntem in perioada asta si asta se reflecta clar in statistici: in Germania media de supravietuire e de 78 de ani(ceea ce e incredibil) insa in Romania e de 60 de ani, cifra explicata prin sistemul sanitar prost dezvoltat si tendinta romanului de a se trata "babeste"(medicina naturista) inainte de a urma un tratament profesionist(cauze financiare, de "prostia omeneasca", etc).

Atat am avut de zis! Daca are cineva obiectii sunt bucuros sa le citesc.

Edited by tzotzolyno, 09 December 2007 - 20:25.


#170
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postdata, on Dec 9 2007, 19:35, said:

evident ca nu trebuie sa imi demonstrezi mie nimic;

dar este un forum public public; fiecare utilizator intra, se uita si zice: "hmm ... asta are ceva de ascuns, e ceva in neregula cu medicina asta ... cum ii zice ... altenativa"

deci nu pentru mine ci pentru cei carora vrei sa le insufli incredere in medicina alternativa ... cat au durat cursurile acelea? cetava zile, o saptamana? :huh:

Au fost 3 semestre de cursuri. Pe parcursul a 2 ani. In 2004 si 2005. Au inceput in aprilie 2004 si s-au terminat in 2005 septembrie.

Incredere in medicina alternativa... hmmm. Este o chestie intradevar. Nu trebe insuflata incredere si nu de catre mine. Numarul celor ce apeleaza la un cabinet de medicina alternativa (si aici ma refer la acupunctura si homeopatie) este in crestere.
Din pacate la fel este si cu numarul de pacienti de la cabinetele medicale. Asta inseamna ca numarul oamenilor cu probleme medicale creste. Din pacate....

#171
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Posttzotzolyno, on Dec 9 2007, 20:19, said:

Sa stabilim niste principii:
1.Medicina naturista este o alternativa la Medicina Clasica atunci cand aceasta nu exista sau nu este acceptata de pacient(motive relicioasa, sociale etc.).
2.Cine afirma ca medicina naturista este 100% o vrajeala se inseala
3.Cine afirma ca Medicina clasica este 0,01% vrajeala este un dobitoc.
4.Medicina naturista poate sa ajute Medicina clasica dar exista si cazuri de contraindicatie.

Si ca sa fiu mai liric si in sprijinul lui @data: am sa va spun o poveste ce s-a desfasurat sub ochii mei la Institutul de oncologie. Un pacient tanar de 22 de ani cu cancer testicular (seminom...malign bineinteles). Tratamentul ar fi fost relativ simplu :radioterapie=>sanse de vindecare foarte mari. Insa cazul de fata era mai special. Era de fapt la a doua internare si de data asta in stare foarte grava (metastaze, casexie etc.). De ce: pt. ca dobitocii lui de parinti(ca n-am altfel cum sa le spun) au preferat un tip de terapie naturista(energetica si curativa). Apropo, am uitat sa va spun...erau membri MISA (cu asta chiar MI-SA pus pata pe ei). Baiatul a decedat in fata mea cu asistenta ventilatorie (eram cu medicul ATI-st) iar parintii lui au cerut ca imediat inainte sa moara sa fie anuntati ca sa faca un "cerc spiritual" in jurul lui pt a-i elibera spiritul... :cursing: Si chiar ca i l-au "eliberat"...

Concluzie: Avem la indemana Medicina Clasica bazata pe cercetari riguroase si o industrie imensa a lumii medicale care incearca din rasputeri sa creasca nivelul de trai si media de viata a speciei umane. Daca nu ai incredere in Medicina Naturista esti un inconstient. Sa n-ai incredere intr-un medic e de inteles, acesta este un aspect ce tine de profesionalism...
Medicina Naturista/Alternativa are cateva ramuri care s-au dezvoltat pe un singur principiu insa de incredere: experienta de-a lungul anilor-secolelor. A fost primul fel de manifestare a nevoii omului de a se vindeca si pricipala manifestere de vindecare in Evul Mediu cand media de supravietuire era de 35-40 de ani. Dar nu mai suntem in perioada asta si asta se reflecta clar in statistici: in Germania media de supravietuire e de 78 de ani(ceea ce e incredibil) insa in Romania e de 60 de ani, cifra explicata prin sistemul sanitar prost dezvoltat si tendinta romanului de a se trata "babeste"(medicina naturista) inainte de a urma un tratament profesionist(cauze financiare, de "prostia omeneasca", etc).

Atat am avut de zis! Daca are cineva obiectii sunt bucuros sa le citesc.

Dupa cum ziceam si eu: fiecare are domeniul ei de aplicare.
Din pacate exemplul dat de tine se incadreaza perfect in rubrica ignorarii cu buna stiinta a stiintei medicale. Am avut si eu un pacient membru MISA sau ceva asemanator care avea o fetita ce a facut pneumonie. Si abia si abia l-am convins sa ii dea antibioticele de rigoare. Cu mare efort. In schimb meditatie si post, etc.
Din fericire fetita a scapat si acuma sper sa fie bine.
Sa ma repet: NU RECOMAND NIMANUI SA CONSULTE UN VRACI INAINTEA UNUI MEDIC. Aceasta este calea care trebuie urmata: medic -> tratamentul prescris de el.
Medicii sunt singurii abilitati sa prescrie un tratament.

#172
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostDanut Ianc, on Dec 9 2007, 20:28, said:

Dupa cum ziceam si eu: fiecare are domeniul ei de aplicare.
Din pacate exemplul dat de tine se incadreaza perfect in rubrica ignorarii cu buna stiinta a stiintei medicale. Am avut si eu un pacient membru MISA sau ceva asemanator care avea o fetita ce a facut pneumonie. Si abia si abia l-am convins sa ii dea antibioticele de rigoare. Cu mare efort. In schimb meditatie si post, etc.
Din fericire fetita a scapat si acuma sper sa fie bine.
Sa ma repet: NU RECOMAND NIMANUI SA CONSULTE UN VRACI INAINTEA UNUI MEDIC. Aceasta este calea care trebuie urmata: medic -> tratamentul prescris de el.
Medicii sunt singurii abilitati sa prescrie un tratament.
Ma bucur ca esti de acord  ^_^

#173
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDanut Ianc, on Dec 9 2007, 20:22, said:

Au fost 3 semestre de cursuri. Pe parcursul a 2 ani. In 2004 si 2005. Au inceput in aprilie 2004 si s-au terminat in 2005 septembrie.
...

3 semestre, adica 45 de saptamani, de fapt 45 de week-end-uri, respectiv ...

90 de sambete si duminici

corecteaza-ma daca ma insel

#174
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postdata, on Dec 9 2007, 21:26, said:

3 semestre, adica 45 de saptamani, de fapt 45 de week-end-uri, respectiv ...

90 de sambete si duminici

corecteaza-ma daca ma insel


Chiar nu inteleg ce vrei sa zici cu week-end-urile si cu sambetele sau duminicile. Daca esti la facultate, sigur ai si tu din acelea. Sau nu?

#175
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDanut Ianc, on Dec 9 2007, 21:37, said:

Chiar nu inteleg ce vrei sa zici cu week-end-urile si cu sambetele sau duminicile. Daca esti la facultate, sigur ai si tu din acelea. Sau nu?

as vrea eu sa mai fiu la facultate

te intrebam daca pe perioada aceea ce 2 ani te-ai mai dus la serviciu sau ai avut 2 ani concediu pentru a te pregati in medicina alternativa?

#176
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postdata, on Dec 9 2007, 21:49, said:

as vrea eu sa mai fiu la facultate

te intrebam daca pe perioada aceea ce 2 ani te-ai mai dus la serviciu sau ai avut 2 ani concediu pentru a te pregati in medicina alternativa?

Unde lucrez eu am zile pentru stagiu in spital. Si in consecinta am avut timp si aprobare pentru a face acesta competenta.
Si am si lucrat in acei 2 ani.

#177
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDanut Ianc, on Dec 9 2007, 22:03, said:

Unde lucrez eu am zile pentru stagiu in spital. Si in consecinta am avut timp si aprobare pentru a face acesta competenta.
Si am si lucrat in acei 2 ani.

din cate stiu eu acest tip de cursuri se tin sambata si duminica, astfel incat sa poata participa si cei care lucreaza si nu pot lipsi de la serviciu in timpul saptamanii. asta am vrut sa zic.

#178
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postdata, on Dec 9 2007, 22:08, said:

din cate stiu eu acest tip de cursuri se tin sambata si duminica, astfel incat sa poata participa si cei care lucreaza si nu pot lipsi de la serviciu in timpul saptamanii. asta am vrut sa zic.

Sunt (erau)  tipuri de cursuri: asa cum sti tu dar si "versiunea continua" ca si un semestru normal.

Oricum discutia este useless. Pentru ca toata metodologia este schimbata acuma (din pacate).

#179
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDanut Ianc, on Dec 9 2007, 22:12, said:

Sunt (erau)  tipuri de cursuri: asa cum sti tu dar si "versiunea continua" ca si un semestru normal.

Oricum discutia este useless. Pentru ca toata metodologia este schimbata acuma (din pacate).

mie nu mi se pare inutil sa stiu daca cel caruia imi incredintez sanatatea este absolvent de  medicina sau de metalurgie;

dupa cum nu mi se pare lipsit de importanta daca este priceput sau nu;
daca cei care au creat sistemul spun ca ai nevoie de zeci de ani ca sa ajungi la rezultate cum sa am incredere in cineva care a invatat 3 saptamani sau un an de la niste amatori in domeniu?

#180
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postdata, on Dec 9 2007, 22:29, said:

mie nu mi se pare inutil sa stiu daca cel caruia imi incredintez sanatatea este absolvent de  medicina sau de metalurgie;

dupa cum nu mi se pare lipsit de importanta daca este priceput sau nu;
daca cei care au creat sistemul spun ca ai nevoie de zeci de ani ca sa ajungi la rezultate cum sa am incredere in cineva care a invatat 3 saptamani sau un an de la niste amatori in domeniu?

Tu faci niste supozitii aici fara nici un rost. Dar asta este alta problema.
Amatori in domeniu. Hahahahahahaha.
Nici nu are rost sa ma chinui sa te contrazic. Oricum, dupa cum spuneam discutia este "useless" = fara rost si cel putin subiectul referitor la studiile mele se va inchieia aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate