Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

E ok fara 0% la procesor?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
Sunt putin sceptica in privinta urmatorului lucru: procesorul (i7 4770) nu ajunge niciodata la 0%..fara a face absolut nimic, nici un soft deschis. Credeti ca este normal acest lucru? Imi este teama de vestile conform carora iti pot folosi puterea de calcul pt generat bitcoin si alte minuni.
Va multumesc mult

Attached Files



#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Sistemul ala de operare (Windows, Linux. Mac) crezi ca merge pe baza de combustie internă?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Nu exista "nici un soft deschis". Tabul Details iti arata cateva zeci de procese ce ruleaza in acelasi timp (si cat consuma fiecare).

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In sistemul de operare Windows intotdeauna ruleaza procese in fundal.

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
va fi 0% cand inchizi calculatorul, in rest crezi ca el doarme? cand iti foloseste cineva puterea de calcul a procesorului nu o sa ai 1% ci 90 sau 100%, dormi linistita

#6
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
va spun toata povestea asta pt ca acesta este un fresh install de w10 cu ultimele update-uri. La precedentul, tot W10 aveam parte de acel 0% in timpuri neactive'.
stiu de acele procese si servicii.

Edited by cammelia08, 13 January 2018 - 13:14.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Cine stie ce-ti afisa tie de vedeai 0. CPU este ca motorul unei masini. Daca masina merge, merge si motorul. Ba merge si cand masina sta pe loc. 0% nu vei vedea niciodata, daca citirea se face corect.

#8
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
oricum, 1%-5% e parfum; la mine (am un proc mai slabut) se invarte mereu intre 5% si 20% cand nu "face ceva util"

#9
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Incearca sa opresti updateurile, poate asa nu iti va folosi aproape deloc din procesor si revino cu un printscreen sa vedem cum sta treaba.
Totusi 1% nu e un motiv de ingrijorare, datorita proceselor din fundal procesorul mai urca la 1-2% nu sta intotdeauna pe 0%.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcammelia08, on 13 ianuarie 2018 - 13:13, said:

va spun toata povestea asta pt ca acesta este un fresh install de w10 cu ultimele update-uri. La precedentul, tot W10 aveam parte de acel 0% in timpuri neactive'.
stiu de acele procese si servicii.
Fiind vorba de o instalare fresh sunt sanse mari ca inca sa mai faca update-uri in fundal, optimizari si altele.
Oricum, la virusi de bitcoin mining iti stau procesorul sau placa video in utilizare 100% si nu mai faci nimic pe acel PC.

#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Sa nu mai fac alt topic pe aceeasi tema, eu folosesc Windows 7 am procesor Amd Athlon X2 2,8Ghz si 4GB ram ddr2 ce poate fi de tot imi ajunge proceosul in full daca deschid browserul pe facebook si youtube?
Nu imi facea asta inainte, nu fac updateuri nimic.Am incercat sa fac si updateuri ca am inteles ca ar fi o problema dar asta pe W10 ca era un update sau trebuie de facut un update sa nu mai tina procesorul asa sus.
Stie cineva ceva despre asta?La fel Windows-ul proaspat instalat, cu drivere si cateva programe...
O fi de la facebook?Am inteles de la cineva ca facebook ar stoca pozele in cache-ul memoriei ram.

#12
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
1% nu cred ca e motiv de ingrijorare dar are dreptate, si mie imi arata din cand in cand 0% cu Firefox cu 4 taburi deschise.
Nu m-am uitat pana acum sa vad cum arata :)

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,296
  • Înscris: 08.11.2016
Ce aberatii pe aici! Cand nu fac nimic sta procesorul la 0%.

Attached Files



#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acel 0% este o aproximare. In screenshot se vede si graficul care indica activitate.

Si in Taskmanager procesele care sunt indicate cu 0% activitate la nivel de CPU nu exprima neaparat lipsa totala de activitate, ci tot aproximari (poate fi, de exemplu, 0,49% activitate). Daca mai multe procese utilizeaza procesorul sub 0,50%, rezulta un consum mai ridicat (poate fi si de cateva procente), dar ce iti afiseaza tie acolo reprezinta o medie a acestor aproximari de 0%, adica o valoare departe de adevar.

Edited by _-_, 13 January 2018 - 14:51.


#15
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,296
  • Înscris: 08.11.2016

View Post_-_, on 13 ianuarie 2018 - 14:47, said:

In screenshot se vede si graficul care indica activitate.
Care a indicat o activitate, este vorba de un interval de 60 de secunde.

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci in acel interval exista activitate, dar aproximata la 0%, nu ca realmente "sta procesorul la 0% cand nu faci nimic".

#17
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,296
  • Înscris: 08.11.2016
Era vorba de ce indica acolo nu de ce face el. Clar ca lucreaza ceva ca doar nu se opreste.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exact. Deci este vorba de ce "indica acolo", nu ca procesorul "sta". Iar ce indica reprezinta o medie a unor aproximari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate