Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Viitorul procesoarelor

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMr_nobody_, on 20 februarie 2018 - 16:14, said:

RISC e o tehnologie superioară CISC
Sa plecam un pic pe alt plan ... cel al motoarelor cu combustie interna (caci pe astea le intelege toata lumea).
Cilindree mica turbo-charged vs cilindree mare, aspirata ... same shit, abordare diferita. Ambele dau putere echivalenta pentru o implementare cu o anumita tinta, problema se pune de masa, complexitate in utilizare si mentenanta si , nu in ultimul rand, cuplu. Fiecare model isi are proriul scenariu in care se demonstreaza "superior" celuilalt. Pana nu o sa se treaca pe full electric (adica o noua arhitectura complet complet diferita), vor continua sa coexiste.

Acum sa ne intoarcem la procesoare si sa dam copy/paste Posted Image ...

Edited by ro_explorer, 20 February 2018 - 17:18.


#56
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postro_explorer, on 20 februarie 2018 - 17:18, said:

Sa plecam un pic pe alt plan ... cel al motoarelor cu combustie interna (caci pe astea le intelege toata lumea).
Cilindree mica turbo-charged vs cilindree mare, aspirata ... same shit, abordare diferita. Ambele dau putere echivalenta pentru o implementare cu o anumita tinta, problema se pune de masa, complexitate in utilizare si mentenanta si , nu in ultimul rand, cuplu. Fiecare model isi are proriul scenariu in care se demonstreaza "superior" celuilalt. Pana nu o sa se treaca pe full electric (adica o noua arhitectura complet complet diferita), vor continua sa coexiste.

Acum sa ne intoarcem la procesoare si sa dam copy/paste Posted Image ...
Procesoarele ARM sunt mai economice fiindcă sunt mai simple. Asta nu înseamnă că nu pot avea tehnologii avansate de gen execuție dinamică și speculativă, au și chestii d-astea.

Faci comparații fără rost. CISC a dominat fiindcă are nevoie de mai puțin RAM, care era foarte scump în anii '80. Mai era și problema că era mai dificil de compilat codul pentru RISC. Intel a pariat pe Itanium fiindcă știa că viitorul e RISC, dar a durat mult să creeze un compilator nou, între timp x86 a prins din urmă Itanium la performanțe, AMD a extins x86 pe 64 biți și ăsta e sfârșitul poveștii.

Intel ar trebui să producă procesoare ARM, produce deja, dar pentru alții.

#57
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu ai inteles nimic (sau te prefaci ca un ai inteles nimic) din ce am scris eu mai sus.

CISC si RISC vor coexista mereu si vor muri impreuna, imbratisati.
Ambele vor pica in fata unor noi arhitecturi emergente, mult superioare. Ca inca nu stim noi acum care sunt alea, e alta treaba.
Creierul tau nu functioneaza nici pe arhitectura RISC nici CISC, desi functioneaza binar la nivel de neuron-axon si incarcare electrica ... deci, care e viitorul procesoarelor ?

#58
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postro_explorer, on 20 februarie 2018 - 18:07, said:

CISC si RISC vor coexista mereu si vor muri impreuna, imbratisati.
Ambele vor pica in fata unor noi arhitecturi emergente, mult superioare. Ca inca nu stim noi acum care sunt alea, e alta treaba.
Creierul tau nu functioneaza nici pe arhitectura RISC nici CISC, desi functioneaza binar la nivel de neuron-axon si incarcare electrica ... deci, care e viitorul procesoarelor ?
Există deja procesoare pentru inteligență artificială, dar nu ai nevoie de ele, decât dacă lucrezi în domeniu.
În ultimii 10 ani procesoarele ARM au evoluat de 10x mai rapid decât x86, în cât timp crezi că le vor depăși din toate punctele de vedere?

Edited by Mr_nobody_, 20 February 2018 - 18:28.


#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 20 februarie 2018 - 18:25, said:

În ultimii 10 ani procesoarele ARM au evoluat de 10x mai rapid decât x86, în cât timp crezi că le vor depăși din toate punctele de vedere?
Rapiditatea asta nu o masori cum trebuie. Era valabila daca aveai procesoare similare la momentul startului. Asa cand vine unul din urma cu ani multi si buni, pare spectaculos dar unde erau astea de le blamezi la momentul startului tau?

Tehnologia actuala e spre capat de traseu, mai micsoreaza ei cate in pic turnarea dar limita e cam atinsa per total. Se asteapta noi materiale pt. alte cresteri.

View PostMr_nobody_, on 20 februarie 2018 - 17:46, said:

Intel a pariat pe Itanium fiindcă știa că viitorul e RISC, dar a durat mult să creeze un compilator nou
Vezi ca Itanium asta vine de la HP, Intel s-a asociat. Nu compilatorul a fost buba lor.

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2018 - 18:55.


#60
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 20 februarie 2018 - 18:48, said:

Tehnologia actuala e spre capat de traseu, mai micsoreaza ei cate in pic turnarea dar limita e cam atinsa per total. Se asteapta noi materiale pt. alte cresteri.
Uite douã procesoare Exynos pe 10 nm, din Samsung galaxy S8 și S9:
Attached File  1.jpg   89.71K   14 downloads
Attached File  2.png   124.27K   14 downloads

#61
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Asa, si? EU acum fac cipuri pe 7nm, in curand pe 3nm ... nu imi spune nimic chestia de mai sus decat sa sunt niste arm-uri implementate de samsung si ca scot niste scoruri bunicele single-core. Asat nu inseamna ca asta e viitorul procesoarelor. Nu stiu de unde si de ce ai dezvoltat obsesia asta cu arhitectura ARM dar e atat, o obsesie si nimic altceva.

#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 20 februarie 2018 - 19:01, said:

Uite două procesoare Exynos pe 10 nm, din Samsung galaxy S8 și S9:
Sa-mi dai un reply cand pot sa cumpar un calculator cu ele, vreau sa-l pun la treaba.

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2018 - 19:16.


#63
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postro_explorer, on 20 februarie 2018 - 19:10, said:

Nu stiu de unde si de ce ai dezvoltat obsesia asta cu arhitectura ARM dar e atat, o obsesie si nimic altceva.
De mult timp vroiam un calculator solid-state, fără vreo componentă care se mișcă, mă irită zgomotul și praful adunat de laptop-uri, plus că se încing ca dracu și bateria ține puțin. În 2013 am cumpărat un Samsung chromebook cu Exynos, foarte drăguț laptop-ul, bateria mă ținea o zi întreagă și a fost foarte ieftin. Între timp, procesoarele ARM au devenit mult mai puternice.

View Postneagu_laurentiu, on 20 februarie 2018 - 19:16, said:

Sa-mi dai un reply cand pot sa cumpar un calculator cu ele, vreau sa-l pun la treaba.
Ceva de genul ăsta?

#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMr_nobody_, on 20 februarie 2018 - 19:39, said:

procesoarele ARM au devenit mult mai puternice.
Cand o sa poti juca jocuri in qhd/4k la peste 100 FPS pe ultra pe un sistem solid state care sta o zi intreaga pe baterii, sa ma scoti si pe mine din somnul criogenic sa ma pot bucura de un sistem de genul ala.

Asta spuneam mai sus ca te prefaci ca nu intelegi ce spun ... este vorba de aplicatii specifice unde procesoarele arm sunt superioare, alte aplicatii specifice le dezavantajeaza.

Eu vreau gaming la rezolutii, calitate si refresh-rate cat mai mari ... pentru restul am telefon mobil.

Edited by ro_explorer, 20 February 2018 - 19:53.


#65
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postro_explorer, on 20 februarie 2018 - 19:52, said:

Cand o sa poti juca jocuri in qhd/4k la peste 100 FPS pe ultra pe un sistem solid state care sta o zi intreaga pe baterii, sa ma scoti si pe mine din somnul criogenic sa ma pot bucura de un sistem de genul ala.
Asta cred că ține mai mult de placa video decât de CPU. Nu-mi spune că joci astfel de jocuri pe GPU integrat Intel.

#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Unealta cu IGP nu este unealta de jocuri. Are procesor de tip LP si este limitata in ceea ce poate executa, cam ca orice sistem portabil din ziua de azi. Este tocmai ce spuneam. Scula potrivita la jobul potrivit.

Procesorul e procesor, sistemul portabil e un sistem, are procesor si inca multe altele. Indiferent ca ai arhitectura x86 sau arm, daca vrei sa executi anumite taskuri ai nevoie de aceeasi cantitate de putere bruta, indiferent cu ce o dezvolti, si acea putere bruta inseamna putere "de la priza". Cand te dezvolti pentru ultra-portabilitate pierzi piata de "stabile" si invers, dupa cum este si cazul in ziua de azi, x86 e rege pe servere si desktopuri, arm pe dispozitive ultra-portabile. Si nu au nici un interes sa se manance intre ei.

#67
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postro_explorer, on 20 februarie 2018 - 20:20, said:

x86 e rege pe servere si desktopuri, arm pe dispozitive ultra-portabile. Si nu au nici un interes sa se manance intre ei.
Intel s-a cam zbătut să intre pe piața de smartphone/tablete, deci aveau interes.
Există procesoare ARM pentru servere, am tot zis asta.

#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tu poti sa zici, pana nu exista si aplicatii care sa le utilizeze eficient in cloud, or sa ramana de nisa.

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 20 februarie 2018 - 19:39, said:

Ceva de genul ăsta?
In genul. Da' nu ala.

View PostMr_nobody_, on 20 februarie 2018 - 20:54, said:

Există procesoare ARM pentru servere, am tot zis asta.
Exista. Dar fac treburi de doi bani. Arata-mi servere ce prelucreaza nu doar arunca o pagina chioara web la client.

#70
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
https://www.quora.co...-of-performance

View PostMr_nobody_, on 20 februarie 2018 - 19:01, said:

Uite două procesoare Exynos pe 10 nm, din Samsung galaxy S8 și S9:
Attachment 1.jpg
Attachment 2.png


#71
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 21 februarie 2018 - 00:58, said:

Exista. Dar fac treburi de doi bani. Arata-mi servere ce prelucreaza nu doar arunca o pagina chioara web la client.
Uite un supercalculator ARM:
https://www.electron...514184-2017-11/

Edited by Mr_nobody_, 21 February 2018 - 05:51.


#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dar e alta mancare de peste. Si nici nu-i gata inca.
Un supercomputer e o adunatura de procesoare, "fara numar", pt. a rezolva probleme ce necesita paralelizare. O chestiune specifica si nu generala pentru oamenii muncii. Asa ca astept acel server sa-l cumpar de la colt de bloc, sa-l pun in firma sa rontaie datele mele. Adica sa ia locul Xeon/Intel, POWER/IBM, SPARC/Oracle, Itanium/HP, astea de prelucreaza datele pamantenilor.

Edited by neagu_laurentiu, 21 February 2018 - 07:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate