Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Concediu cu mai mult de 2 copii.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostNaijax, on 11 ianuarie 2018 - 15:58, said:

Si eu am 3 copii, toti baieti (mi-au mancat urechile Posted Image ) dar nu am intalnit astfel de problema.
Chiar acum sunt in negocieri cu o agentie de turism pentru inchirierea unei vile / apartament / pachet hotelier etc.,  pentru petrecerea sarbatorilor Pascale iar cea mai scumpa oferta inaintata pana acum este de 750E - 2 adulti + 3 copii / 3 nopti - apartament intr-o vila.
Adevarat, pe internet apare mesajul enervant "Acest hotel e posibil sa nu accepte 2 adulti si 3 copii in aceeasi camera." dar, am solicitat intotdeauna oferte agentiilor de turism care (morti/copti) au gasit de fiecare data ceva convenabil.

Te sfatuiesc sa procedezi la fel.
Si inca ceva - dupa cum observi eu caut oferte pentru paste din ... 8 Ianuarie - asa cum am cautat oferte pentru craciun de prin septembrie 2017.
Secretul? Early booking este mult mai ieftin.
Succes

nu neaparat. poate doar daca cauti oferta de cazare. daca adaugi si avion, early booking nu da neaparat cele mai bune rezultate. in functie de companii, rute si perioada a anului, cele mai bune preturi pot fi cu 5-6 saptamani sau x saptamani inainte.

am 3 copii si chiar azi sau zilele astea ma uit sa cumpar o vacanta. 2 adulti, 3 copii mici costa aproape cat 4 adulti. cam 90% sau pe acolo. la avioan platesti aproape pretul unui adult, iar hotelul, desi e pretul pe individ, e calculat pe camera.
se gasesc destuld e greu hoteluri, resorturi ce accepta 5 persoane in camera (2a3c). de fapt, poate nu asa de greu, doar ca oferta e f limitata. altfel, nu am gasit inca agent de turism sa bata la pret motoarele dedicate de cautare.

#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca as fi in situatia ta, as lua o casa cu curte sa aiba copiii unde sa se zbenguie. Ceva in genul acesta.
https://www.airbnb.c...3-30&s=fOi60-Ud

#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pentru ai mei nu e o mare minune curtea. O au si acasa.
Stiu ca am fost si nu am simtit lipsa curtii. Dimineata micul dejun si la plaja, ne intorceam la amiaza mancam, o ora de odihna la pat  si inapoi la plaja pana seara. Cam asta e programul obisnuit. Am prins o zi mai innorat dupamasa asa ca am luat statiunea la paas, ne-am plimbat cu trenuletul ala ce e pe post de autobuz. Dar s-au distrat piticii de minune.
Vreo 2 zile am stat la hotel dupamasa dar s-au zbenguit destul in piscina.

Nu merg la mare sa stau la hotel, aia pot face si la Cluj nu trebuie sa bat drumul pana pe litoral. Avem hoteluri bune si aici Posted Image
Fiecare avem fixurile noastre si cautam un compromis. Sotia are all inclusiv. Eu am fixul scaldatului in mare si activitatilor pe plaja ca doar de aia merg la mare su sa pun poze pe FB cu ce hotel frumos am gasit.
Si am gasit compromisul. All inclusiv dar stam pe plaja toata ziua.
Eu nu dau 2 bani pe hotel, ma intereseaza marea. La ea e important hotelul, marea e buna si ea acolo de selfie Posted Image si de stat intinsa la soare activitate care o poate desfasura si acasa deci nu inteleg de ce trebuie sa faci 800-1000 km sa stai intins la soare?
Scaldatul e altceva, ca la Cluj nu avem valuri sa ne aruncam in ele Posted Image

  Pana si plaja cu nisip la discretie pentru copii am gasit la 30 de km de Cluj Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 17:50.


#40
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
PoeOvidiu am fost plecat vara in ultimii 10 ani cu agentii din UK. In ultimii 2 cu cea de mai sus si nu au fost probleme. Mai degraba ai probleme cu o agentie locala.
Sunt locatii si mai ieftine decat primul hotel din lista.

Edited by relu17, 11 January 2018 - 18:51.


#41
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am gasit o rezolvare. Vine prietena sotiei si copilul cu noi. O sa fiu cu doua gagici si 4 copii. Inca nu stiu daca e de bine sau de rau. Care ati mai fost cu doua? Posted Image
Ca idee. Singuri ne costa 1300 si asa ne costa 1500 pentru toata gasca.
Ea isi permite 500. Ii mai dam noi diferenta si doarme fata la ea, daca vine oricum nu pot convinge fara sa doarma cu noi ca na, fetele cu fetele.

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 21:26.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPoeOvidiu, on 11 ianuarie 2018 - 14:54, said:

Exclus credit pentru concediu. De fapt exclus orice credit.
Pacat, sunt agentii de unde faci early booking in rate fara dobanda cu cardurile de cumparaturi Posted Image In 4-8 luni amortizezi.

View PostPoeOvidiu, on 11 ianuarie 2018 - 14:54, said:

Si da, nu prea poti baga 3 copii si 2 adulti in camera de 2.
Nicio sansa, trebuie 2 duble preferabil alaturate (asta depinde cum are hotelul eliberarile). Si evident ca numai all inclusive.

View PostPoeOvidiu, on 11 ianuarie 2018 - 21:26, said:

Am gasit o rezolvare. Vine prietena sotiei si copilul cu noi. O sa fiu cu doua gagici si 4 copii.
Adica 3 camere (7 pers)... cum e asta mai bine ?

Edited by andreic, 12 January 2018 - 01:33.


#43
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Am luat si eu pt sfarsitul lui aprilie.
Politica hotelului spunea asa: max 5 pers, dar max 2 adulti. Deci maxim 2adulti, 3copii.
Asta e family room.
Ce'i drept au orice pana la apartamente cu 3 dormitoare. Dar trebe sa fii maharajah sa'ti permiti 2000-3000 de euro pe noapte.

Primul conced in 3 ani...

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postandreic, on 12 ianuarie 2018 - 01:31, said:

Pacat, sunt agentii de unde faci early booking in rate fara dobanda cu cardurile de cumparaturi Posted Image In 4-8 luni amortizezi.


Nicio sansa, trebuie 2 duble preferabil alaturate (asta depinde cum are hotelul eliberarile). Si evident ca numai all inclusive.


Adica 3 camere (7 pers)... cum e asta mai bine ?
Adica 2 camere. Una pentru 2 adulti si 2 copii si una pentru un adult si doi copii.  Fiecare cu patul lui. Probabil o sa fie un apartament sau ceva de genul si o camera simpla. O sa aflam in cateva zile Posted Image oferta. Oricum cu 2 copii gasesti destul de usor si ai mult mai multe optiuni decat cu 3.
Ma lasi cu cardurile de credit?  Nu merita credit pentru nimic cu exceptia locuintei. Am invatat sa ma intind cat mi-e plapuma.

Edited by PoeOvidiu, 12 January 2018 - 07:39.


#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cum zici tu, cunosti cel mai bine ce si cum merita, eu merg pe credit fara dobanda cand am ocazia si am fost multumit de posibilitatile avute...
Legat de apartament, cu 2 dormitoare e ceva rar pe la hotelierii nostri, de obicei gasesti apartament cu un dormitor si o camera de zi combinata cu bucatarie, un fel de studio cu 2 camere. 2 camere duble ar fi idea, atentie insa sa intrebi pe aia cum e cu spatiul ca sunt hoteluri unde camera e mica si nu incap 2 suplimentare decat daca blochezi holul Posted Image Hotelurile tip "family" au un fel de fotoliu extensibil ori canaea care se face pat suplimentar si e greu sa mai pui inca unul.

Edited by andreic, 12 January 2018 - 10:14.


#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu imi bat capul. Transmit agentiei ce vreau si ea cauta.  Am fost in studio si a fost ok.  Ideea e ca ai cu mult mai multe variante asa decat cu 3 copii. Adica ai de unde alege chiar daca pe total iesi tot pe acolo la bani.
Dar una e sa iti dea 3 oferte sa alegi si alta e cand iti da 7-8-10 oferte.
Cand ne hotaram ce oferta acceptam va incepe etapa 2. Stabilirea traseelor si rezervarea camerelor la punctele intermediare. Cand am fost doar noi am mers fara rezervare dar la 7 persoane e cam riscant sa te trezesti ca te cazezi in hoteluri diferite la 5 km unul de altul.
Ma gandesc sa trec pe Intorsura Buzaului si sa facem pauza de 1-2 zile la Amara. Nu am fost niciodata la Amara dar poate sa fie interesant Posted Image
Iar inapoi sa o iau pe Braila-Piatra Neamt -Cheile Bicazului, cu pauza la Piatra Neamt. Aici probabil doar o noapte desi poate si doua ca sa vizitam zona. E destul de aproape Tg Nemat, Humulestiul si altele asemanatoare.
Deci pana la urma concediul se va intinde cam 7 nopti la mare si inca 4 nopti pe traseu. Si ca de obicei de fiecare data cautam alt traseu. Am fost pe V. Oltului, V Prahovei, Transfagarasan, Transalpina.
Probabil urmeaza Intorsura Buzaului si Zona Moldovei iar anul urmator poate Valea Cernei (Herculane etc) si retur pe Defileul Jiului.
Pentru mine nu sunt trasee noi, le-am batut destul cand lucram in vanzari. Dar pentru restul gastii e ceva nou.

Edited by PoeOvidiu, 12 January 2018 - 10:37.


#47
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
ba. tu vrei sa mergi in concediu cu o prietena de a nevestei. zi drept.Posted Image

#48
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu? Sunt om serios, repede te grabesti sa ma judeci Posted Image
Pai ce voiai? Sa astept sa propuna sotia sa ducem un prieten de-al meu? I-am luat-o putin inainte Posted Image

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
A venit si oferta, s-a facut si rezervarea. Daca pentru 2 adulti si 3 copii  oferta a fost 1100 euro am cerut oferta pe 3 adulti si 4 copii iar oferta a fost 1200 de euro pe toata trupa. Oferta de la ceeasi agentie de voiaj,acelasi hotel aceleasi conditii de masa. Difera doar cazarea, e in doua camere separate, fiecare persoana are patul ei indiferent ca e copil sau adult. 7 nopti, hotel de 4stele si tot ce mai e pe acolo.
Nu inteleg logica lor nici eu, dar cam asa e oriunde megem. Mai putem lua pe cineva cu noi aproape gratis.

Edited by PoeOvidiu, 19 January 2018 - 08:22.


#50
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu zic sa faci un copil si cu amanta, ii iei si pe ei in excursii. Posted Image

Edited by honeymik, 19 January 2018 - 08:28.


#51
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu imi da idei :P

#52
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Am citit pe repede , nu am retinut ce masina ai,
la 3 adulti si 4 copii trebuie 2 masini obisnuite, deci mai adaugi cel putin 150-200 e.
La costul total mai adauga si cazarea intermediara in plus o camera pentru 1 adult si 1 copil.

Edited by agp626, 19 January 2018 - 16:00.


#53
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am 2 masini. Un break si una mica, Citroen C3. Ne descurcam. Cazarea intermediara am calculat-o vreo 2 nopti in delta si 2 nopti Chele Bicazlui la intoarcere. Asa sa si vizitam in pauze.
As putea lua de la un var un Ford Transit cu 9 locuri dar nu vor doamnele nici in ruptul capului ca mearga cu duba desi cred ca e mai comod. La consum tot pe acolo ies ca ar consuma cat masinile mici impreuna. Cealalta persoana nu are masina, a mai condus dar putin asa ca la drum o sa conduc eu o masina, la mine nu e problema, sunt obisnuit cu drumurile lungi iar pe cealalta o conduc doamnele cu randul.
  Acum 2 ani am consumat cu breakul 75 -80de litri de motorina si am mers pe Transfagarasan si ne-am intors pe Transalpina. Buburuza consuma mai putin cu ceva dar e mica diferenta. Deci vreo 80-90 de euro e motorina pentru a doua masina.  Am calculat 100 de euro plus taxele de pod/bac, si vigneta la bulgari.

Edited by PoeOvidiu, 19 January 2018 - 16:19.


#54
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostPoeOvidiu, on 11 ianuarie 2018 - 15:22, said:

Nu am incercat. Dar ce Air BNB?
PS: Sa fie tanport cu masina. Deocamdata nu ne incumetam la avion.


Fa o simulre pe booking.com si vezi cate te costa un concediu all inclusiv cu 2 adulti si 3 copii si cat te costa 4 adulti si 4 copii. O sa vezi ca diferenta e maxim 200 de euro prin simplul fapt ca se vinde pachetul pe camera nu pe persoana. Desi tarifele la cazare sunt pe persoana cand mergi sa iei camera o platesti toata chiar daca are 2 paturi si tu esti singur. La fel si partea de masa, e bagat la all, nu tine cont ca sta unul sau stau 2 in camera, camera aia tot atat plateste masa, sau diferentele sunt minore.

Si pentru carcaotasi, Nu e problea de aia 500 de euro dar poate cineva a gasit o varianta, o agentie, un operator de turism care nu te pune sa platesti doua concedii in loc de unul pentru ca ai un copil in plus.

Ovidiu, eu m-am lamurit care e problema. Pe booking, posibil si pe alte site-uri, filtrele dau rateuri destul de des cand selectezi mai mult de o camera. Sfatul meu este sa rezervi direct pe site-ul destinatiei dorite, scrie-le direct, vei primi oferta personalizata.
Ultima experienta a mea a fost identica, bag filtru 3 camere pt 6 adulti si 5 copii, mi-a dat pe booking numai balarii, scriu direct la destinatie, s-a rezolvat pe loc si nu semana cu nimic din ce imi dadea booking.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate