Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Oferta turnare fundatie Gard din Lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pui si tu niste cataratoare care se urca pe gard. Trandafiri daca chiar tii asa mult la aspectul din fundul gradinii.
525 ML de gard inseamna teren in jur de un hectar. Poate si ceva peste, depinde cat de patrat este.


  Pai stai ca se schimba treaba. E pe banii investitorului sau pe banii vostri?
E posibil sa apara cineva si sa iti dea niste preturi orientive, dar de obicei aia care stiu preturile la astfel de lucrari sunt la munca la ora asta. Eu ti-am dat la fier ca acolo sunt in tema. La betoane/sapaturi nu stiu.
Dar prin Cluj am vazut ca se practica gard la fel doar la strada iar intre case se pun panouri bordurate.

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 10:17.


#20
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
E pe banii nostri - casele sunt deja terminate si "garduite" de catre investitor - el nu mai are nici o treaba cu noul teren. Am putea discuta si despre cataratoare - dar cred ca majoritatea vecinilor vor fi contra.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ionut76, on 11 ianuarie 2018 - 10:09, said:

tevile rotunde si plasa simpla (care e deja ruginita) e o solutie urita, el vrea sa fie si frumos gardul.
solutia mea se poate aplica fara plasa bordurata, inlocuita de cea la sul, insa pe care nu mai poti pune policarbonatul, ceea ce inseamna zero intimitate in curte.
exista tevi zincate si plasa zincata, cu astea nu ai treaba zeici de ani.

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fi atent la mine aici. Am vazut un gard care cred ca iese ieftin la bordura. S-au sapat doar gropi la stalpi. S-au fixat in beton, s-a zidit pe sol cu boltari de beton si pe urma i-a umplut cu pamant. O alta varianta am vazut ca au pus peste ei capace de beton (cred ca erau ceva borduri de fapt) si a ramas zidul gol la interior.
Stiu ca mi-o iau de la meseriasi pentru solutiile astea ca nu sunt prea indicate.

Adia sid de asa ceva
https://img01-olxro....atie-babeni.jpg
combinat cu asa ceva
https://www.olx.ro/o...html#162cfa0290

intra 4 boltari si doua borduri pe ML   adica vreo 30 de lei/m in total plus mortarul de zidire si manopera.

Zidaria  o poti face si pe o fundatie de beton turnata pana la nivelul solului, ba e chiar mai bine asa.

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 10:33.


#23
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu zic sa ceri oferta de la dezvoltator, poate va lasa la pretul manoperei. In gardul ala intra enorm de mult beton, il veti aduce cu cifa, daca il faceti la betoniera in curte va dura saptamini.
Pentru fundatie/grinda, o sa aveti o solutie ca asta (ma refer la fier). Ignora stilpii de beton. Adica o sa se faca o armare cu fier de 10 mm diam, etrieri de 6 mm la 12-15 cm unul de altul. Fiind inaltime mare (70-80 cm), cred ca vor trebui trei bare de fier pe inaltime. Asta daca vrei treaba ca lumea care sa nu crape in 1-2 ani (va crapa oricum in citiva ani ca pamintul lucreaza).
Attached File  gard 6.jpg   393.63K   79 downloadsAttached File  gard 7.jpg   1.55MB   74 downloadsAttached File  gard 8.jpg   520.85K   76 downloadsAttached File  gard 9.jpg   593.28K   81 downloadsAttached File  gard 11.jpg   1.43MB   93 downloadsAttached File  gard fata 1.jpg   455.78K   92 downloads
De armarea de care ziceam vezi in poza:
Attached File  armare fundatie 6.JPG   986.8K   93 downloads
Dar te intreb: are sens sa faci asa ceva ? In ultima poza e o armare de la fundatia casei mele, aia inseamna 80-85 cm, de ce ai avea nevoie de ea pentru un gard.
Dragule, fa ceva simplu si cit mai ieftin, mai ales ca e gard intre voi, ca vecini, cu multa verdeata, plante etc, nu ingropa banii in betoane. Vei gasi pe cineva sa iti faca gardul, dar repet, nu are sens.

Edited by ionut76, 11 January 2018 - 10:26.


#24
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
Inca o data multumesc mult pentru detalii.

Inseamna un efort financiar considerabil toata lucrarea - voi discuta si cu vecinii si vedem ce facem.

Dezvoltatorul are inca lucrari in curs si nu ne poate ajuta cu gardul - nu are cum sa elibereze oamenii - c'est la vie.

#25
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 PoeOvidiu, on 11 ianuarie 2018 - 10:21, said:

Nu merg link-urile!

 ionut76, on 11 ianuarie 2018 - 10:09, said:

tevile rotunde si plasa simpla (care e deja ruginita) e o solutie urita, el vrea sa fie si frumos gardul.
solutia mea se poate aplica fara plasa bordurata, inlocuita de cea la sul, insa pe care nu mai poti pune policarbonatul, ceea ce inseamna zero intimitate in curte.
Eu am optat pentru zmeura. Anul asta pun si cateva fire de mure printre ele. Dubla utlitate. Iarna n-am nevoie de intimitate pentru ca nu ies in pielea goala in curte sa-mi beau cafeaua.
Usor de intretinut o data crescute. In primul an legate si dupa aceea doar taiat ce iese din rand.


Pentru initiator.
Si din punctul meu de vedere e o investitie foarte mare.

Edited by ccf_cristi, 11 January 2018 - 12:18.


#26
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
O investitie mare dar din ce zice initiatorul sunt mai multi proprietari, poate merita.
Gardul nu il faci in fiecare an, daca pui balarii parca vad scandal la intretinere.
Unul nu are chef, altul nu are timp si ceilalti nu fac ca s-au saturat caci nu fac si ceilalti.
Ar trebui totusi mai multe detalii, nu date cu taraita ca pana acum.

#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 ccf_cristi, on 11 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Nu merg link-urile!

  Pun poze Posted Image
Asa ceva
Attached File  boltar.jpg   9.47K   14 downloads
Combinat cu asta pe post de capac.
Attached File  Bordura.jpg   617.94K   13 downloads

Iese o bordura goala pe dinauntru la 30-35 lei/ml si 40 cm inaltime daca pui doua randuri de boltari.

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 12:43.


#28
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Ce rol ar trebui sa aibe bordura ? Sa nu se deplaseze stilpii, sa nu intre animale salbatice (!) in curte, sa nu se scurga apa dintr-o curte in alta sau rol estetic ?
Stilpii pot fi bagati 50-100 cm in pamint in pahare de beton, deci nu se vor misca.
Animalele salbatice (pina la urma ce animale sunt vizate ?) nu tin cont de acea bordura, sar gardul sau iintra printre scinduri, sapa pe sub bordura etc.
Apa se scurge prin pamint dintr-o curte in alta, bordura ar tine temporar, sa zicem, doar in cazul suvoaielor care sa aduca noroi, frunze etc
Rol estetic ? Hm...prefer sa pun pe linga gard niste tufe de ceva (aronia, zmeura, afine, capsuni etc) care sa acopere baza gardului.
Lemnul se va deteriora rapid in timp, poate daca il pui de fag impregnat (fiert) in ulei sau parafina. Bradul se inegreste intr-o luna si putrezeste complet in citiva ani daca nu e tratat.
Intre vecini aflati in relatii bune se pot face delimitari frumoase, simple, mai mult de forma. Relatiile dificile nu sunt rezolvate nici cu ziduri de cetate.

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Bordurile sunt mai mult cu rol estetic. Eventual sa faciliteze inchiderea partii de jos ca sa nu intre/iese animalele.

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 13:16.


#30
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
@ionut76

cum ai prins policarbonatul de plasa bordurata ?

#31
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
Revin,

Am discutat cu dezvoltatorul - gardul actual este sapat la o adancime de 40-50cm - bagati stalpii in pamant inca 50 cm - stalpi de 40x40x3 - turnat ciment pana la nivelul solului - facut cofraj si bagat fier si turnat inca 20-30 cm in functie de forma solului.

Puteti estima va rog cat ar costa o lucrare similara pentru 525 metri liniari?

Multumesc din nou pentru toate raspunsurile voastre

#32
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
525 x 380 = 199.500

525 x 240 = 126.000

Total: 199.500 + 126.000 = 325.500 / 20,41 = 15.948 Euro in Moldova de peste Prut

Quote

*Acest preţ nu constituie o ofertă publică, specificaţi costul exact la managerii noştri.

Costul final al unei porţi culisante sau al unui gard "la cheie" îl puteţi afla de la managerii noştri, care vă vor răspunde cu mare plăcere la întrebările dumneavoastră.
Gard din lemn la preţuri accesibile


Quote

Ei bine, la final, gardul m-a costat exact 7022€. Lungimea, că nu cred că v-am spus-o, este de 90 ml. Practic am ajuns la un cost de 78€/ml.
Cum se face și cât costă un gard de lemn



#33
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Ca si idee de pret, pe mine m-a costat ~90€/ml
Attached File  IMG_20171009_120932.jpg   867.08K   103 downloads

#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Deci am estimat gresit 25.000 de euro. Se duce undeva intre 40-45000, mergeti cu banii si luati o garsoniera si o inchirati toti vecinii cu randul si beti banii. Cum dracu sa bagi banii de un apartament intr-un gard?

#35
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Policarbonatul l-am prins de plasa bordurata cu niste tije filetate in forma de U, la fiecare capat, dincolo de placa de policarbonat, se pune cite o saiba si o piulita. Cam 9-12 tije pentru fiecare placa. Pentru siguranta, ca mai bate vintul tare, am tras o sirma de la un capat la celalalt cam la 1,7 m de la sol, prinsa ici-colo de aceste suruburi.
Sustin in continuare ideea gardului meu pe care il vad ca fiind solutia cea mai simpla si eficienta, in afara de cea cu sirma ghimpata din stilp in stilp.
Dar, in fine, poate ca oamenii au bani si niste zeci de mii de euro nu inseamna mare lucru.

Edited by ionut76, 11 January 2018 - 20:10.


#36
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 PoeOvidiu, on 11 ianuarie 2018 - 16:23, said:

Deci am estimat gresit 25.000 de euro. Se duce undeva intre 40-45000, mergeti cu banii si luati o garsoniera si o inchirati toti vecinii cu randul si beti banii. Cum dracu sa bagi banii de un apartament intr-un gard?
In Ardeal isi iau chiar 2 garsoniere de banii aceia, dar daca marota* lor este gardul si vine suficient de ieftin pe familie sau persoana sa-l construiasca. :)

MAROTĂ* - Preocupare excesivă (uneori obsedantă) pentru un anumit lucru, idee fixă; obiect al unei astfel de preocupări.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate