Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Oferta turnare fundatie Gard din Lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
Buna ziua,

As vrea sa inchid un teren - 525ml - prin gard din lemn pentru care am nevoie de turnat fundatia.

Ma puteti ajuta cu o oferta de pret pentru a turna 525ml de fundatie impreuna cu introducerea stalpilor de sustinere pentru gard?

De asemenea, la fata locului - vor mai exista unele cereri de fundatii pentru spatii de depozitare, teren de joaca, etc. - pe acelea le vom discuta separat, dar va rog sa tineti cont de o cantitate mai mare de munca in optimizarea pretului.

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Sper ca nu am postat gresit,
O zi minunata,
Andrei

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 andrei_0986, on 11 ianuarie 2018 - 08:56, said:

Sper ca nu am postat gresit,
Ai cam gresit forumul. Aici nu sunt oferte/cereri prestari servicii.
Mai degraba iti spunem cum poti sa faci singur ... asta da.

Totusi, poate exista cineva care lucreaza in domeniu si doreste sa te ajute ... dar ai omis un detaliu foarte important: LOCATIA?
Dor nu vine cu cimentul din Timisoara in Constanta, mai Andrei ... Posted Image

Edited by honeymik, 11 January 2018 - 09:05.


#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 andrei_0986, on 11 ianuarie 2018 - 08:56, said:

...dar va rog sa tineti cont de o cantitate mai mare de munca in optimizarea pretului...
adica, vrei ieftin si "bun" ? ... Posted Image

Edited by realduc, 11 January 2018 - 09:06.


#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Doar manopera sau cu materiale cu tot?  Ce adancime are fundatia , ce inaltime deasupra solului,. ce latime etc. Mici amanunte care toate influenteaza pretul.
  Se poate intra cu utilaj de sapat sau e nevoie sa se sape manual? Stalpii sunt metalici sau trebuie cofrati si turnati?


Si pretul difera in functie de zona.

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 09:12.


#5
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
Mii de scuze atat pentru gresirea forumului cat si pentru lipsa de informatii aditionale.

1. Locatia este in Comuna Sabareni, la 20km de centrul Bucurestiului - aproximativ 5km dupa Chitila.
2. As prefera sa fie bun - ieftin este un bonus:D
3. O adancime de 50-75cm in pamant si aproximativ 30cm deasupra
4. O latime de 30 cm
5. Cu materialele pentru fundatie - stalpii ii pot procura eu pentru gard


Multumesc din nou

Edited by andrei_0986, 11 January 2018 - 09:12.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@andrei_0986
vrei fundatie continua sau doar fundatii sub stalpi
sau fundatii sub stalpi si doar o bordura din beton sa nu intre "carcalacii" pe sub gard.

hai cu o poza / un proiectel sa putem estima niste cantitati de beton si armatura.

p.s. vezi ca nu cumva sa-ti trebuiasca autorizatie de constructie pe gardul ala.

Edited by arg, 11 January 2018 - 09:18.


#7
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
Depinde mult de rezistenta in timp - am casa in zona si as vrea sa traiesc in ea urmatorii multi ani.

As inclina spre fundatie continua daca este posibil - pentru o rezistenta mai mare:)

Edited by andrei_0986, 11 January 2018 - 09:15.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu recomand niste fundatii mai adanci sub stalpi si doar o bordura (centura) in rest

mai mult material nu inseamna automat ca e mai rezistent

Edited by arg, 11 January 2018 - 09:21.


#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 andrei_0986, on 11 ianuarie 2018 - 09:14, said:

Depinde mult de rezistenta in timp - am casa in zona si as vrea sa traiesc in ea urmatorii multi ani.

As inclina spre fundatie continua daca este posibil - pentru o rezistenta mai mare:)
In mod normal, treaba asta necesita un proiect, unde va fi specificat clar, cat si cum e fundatia.Cu adancimea de 50 si inaltimea de 30, latimea 30, ies cam 130 mc beton.Pe langa asta mai ai nevoie de fier, sapatura, cofrare si montarea gardului propriuzis.Cauta o echipa/firma care se ocupa cu asa ceva, va iesii destul de scump.Daca vrei sa reduci costurile mergi pe o fundatie doar in zona stalpilor, si in rest o centura de adancime mica.

#10
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
As dori un gard ca in poza din attach - pot veni cu informatii suplimentare un pic mai tarziu:)

Attached Files

  • Attached File  Gard.jpg   271.04K   187 downloads

Edited by andrei_0986, 11 January 2018 - 09:42.


#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am facut gard cu stilpi metalici si intre ei plasa bordurata pe care am pus ulterior policarbonat. Am cumparat teava rectangulara de stilp la 6 m, am taiat-o in jumatate. Din cei 3 metri am bagat in pamint 1 m cu bolovani, betoane etc si 2 m afara. Am sudat plasa bordurata (2,5 m lungime si 2 m inaltime) intre stilpi, apoi pe fiecare plasa am pus policarbonat. Totul m-a costat de m-a rupt, intra multi stilpi, mustati din fier beton sudate pe capatul bagat in pamint, plasa bordurata, policarbonatul, mina de lucru etc. Gropile la 1 m le-am dat asa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gF4IYlzQUYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iti recomand sa adopti aceeasi solutie ca mine, daca nu vrei sa ingropi acolo niste mii de euro (zeci de mii). Cine si cum iti va vopsi si intretine gardul de lemn, plus ca scindura va costa enorm.
Ancorata bine, placa de policarbonat rezista excelent la soare/vint/ploaie etc.
Attached File  gard 1.jpg   675.52K   178 downloadsAttached File  P1060750.JPG   331.8K   188 downloadsAttached File  P1070687.JPG   221.76K   168 downloads

Edited by ionut76, 11 January 2018 - 09:43.


#12
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
@ionut76 - pare complicat... Ca sa nu mai spun ca ma sperie "m-a costat de m-a rupt" - imi poti spune te rog, daca nu sunt indiscret - cat te-a ajuns per stalp...?

#13
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Daca iti spun, nu ma crezi. Dar, ok, cam 100-120 lei de metru liniar prin 2012: fierul pentru stilpi, mustati, plasa bordurata, ciment, balastru, manopera, gropile, policarbonatul, vopsit doua miini etc.
Si o sa vezi ca solutia mea e cea mai simpla si cea mai ieftina. La o prima evaluare, daca faci cum zic eu te va costa vreo 10 mii de euro pentru lungimea pe care o ai. Daca faci cum vrei tu (grinda de 80 cm din care 50-60 cm in pamint) te va costa cel putin dublu. Fa un calcul numai cit balastru, ciment si fier beton intra in fundatie. De ce vrei sa o faci asa de ... zdravana ?
Daca doar vrei sa impremuiesti terenul, ca solutie provizorie poti incerca: stilpi metalici batuti in pamint la 2 m distanta si 3 fire de sirma ghimpata intre ei sau gard viu din niste arbusti care cresc repede (si a caror nume nu il stiu...hibiscus ar fi unul dintre ei).
Eu stau in Mogosoaia, vino sa vezi gardul meu si discutam.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai minim e 40*40*2 la stalpi care e cam 25 de lei bucata daca iei bara la 6m si o tai tu in doua. De preferat e 40*40*3 care deja urca la aproape 35 de lei stapul. La 525 de metri iti trebuie 260 de stalpi daca faci pe lemn, adica vreo 9000 de lei. sau 6600 daca pui 40*40*2.
Daca pui panorui bordurate intra doar 210 stalpi (se pun la 2.5m nu la 2) deci 7350 sau 5250.
Eu unul as face gardul in fata cum vreau si la fel pe laterale cat tine curtea si casa. Iar restul terenului l-as imprejmui cu plasa de sarma si stalpi de beton sau chiar si metalici. E inutil sa investesti mii de euro in gardul din fundul gradinii.

https://www.dedeman....-25-m/p/6016484
E sub 10 lei metrul. Si nu e musai de 2m, merge si de 1.7 . Jos sapi un sant de 15 cm adancime si ori ingropi baza plasei ori pui o fasie de plasa du buzau  ca sa nu intre/iasa orataniile pe sub gard.

La ce vrei tu nu cred ca iesi in 10.000 de euro cu tot cu materiale si manopera, de fapt cred ca mergi spre 20-25.000.
Adica bani de o garsoniera mai mica.

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 10:09.


#15
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Fa-i calculul cu totul, nu numai la stilpi ;)

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cel mai ieftin si ok iese cu plasa simpla, tevi rotunde, fundattie sub fiecare stalp si bordura continua.

#17
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
tevile rotunde si plasa simpla (care e deja ruginita) e o solutie urita, el vrea sa fie si frumos gardul.
solutia mea se poate aplica fara plasa bordurata, inlocuita de cea la sul, insa pe care nu mai poti pune policarbonatul, ceea ce inseamna zero intimitate in curte.

Edited by ionut76, 11 January 2018 - 10:10.


#18
andrei_0986

andrei_0986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2018
Multumesc pentru informatii :)

Problema mea este ca deja am gardul din imagine. Impreuna cu alti vecini am achizitionat si terenul alaturat noua si vrem sa facem gard la fel - sa taiem gardul existent pe latura respectiva de la bordura si sa ingradim restul - si ajunge la un total de 525ml.

Asta e motivul pentru care vrem gard din lemn - ceea ce inseamna stalpi de 40x40x3 pusi la 2m.

Aveti o idee cam cat ar costa sa facem si fundatia pentru ei - nu stiu exact ce avem momentan - voi reveni dupa ce il intreb pe dezvoltator.

Dar speram ca aici pot gasi pe cineva care sa ma poata ajuta si cu manopera+materialele fundatiei.

Daca nu, ma puteti indruma va rog spre un forum/locatie unde pot gasi?

Va multumesc mult pentru toate raspunsurile din nou:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate