Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

[De ce?] bacsis

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Salut,

Am facut o rezervare la un bistro/restaurant pentru 10 persoane si mi s-a transmis ca se percepe o taxa de 10% din consumatie in favoarea bucatarului/ospatarilor.

Ati mai intalnit aceasta practica in Romania? A spus ca se aplica doar cand se fac rezervari pentru mai mult de 8 pers.

Edited by greenvision, 10 January 2018 - 21:17.


#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 greenvision, on 10 ianuarie 2018 - 21:16, said:

Ati mai intalnit aceasta practica in Romania? A spus ca se aplica doar cand se fac rezervari pentru mai mult de 8 pers.

Sincer, n-am mai intalnit sa-l ceara inainte. Te-ai uitat bine, n-ai gresit locatia, n-avea felinar rosu la usa ?!

Oricum, daca-ti taie chitanta poti sa fii linistit, teveaul ajunge la stat :)

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am mai intalnit. Nu zic ca sunt pentru si nici impotriva dar ei isi fac niste calcule. La o masa asa mare de obicei pun 2 chelneri iar aceia vor fi ocupati doar cu voi, iar ceilalti vor alerga mai mult. In plus, e posibil sa fiti zgarciti si cand vedeti nota de 800-900 de lei sa lasati 20 de lei.
Sau puteti fi zgarciti chiar si cu consumatia si sa consumati 10 persoane de 200 de lei, caz in care si daca lasati 20% bacsis tot in paguba sunt daca ar fi avut 4 mese separate.
Gandeste-te ca voi 10 ocupati 4 mese timp de 5-6 ore bune ca sa consumati de o suma X, pe cand 4 mese simple in aceleasi 5-6 ore se consuma minim X ori 2...

Si mai sunt si alte chestii... Mi le-a spus o chelnerita la un moment dat.

Edited by Seteh, 10 January 2018 - 21:31.


#4
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Aoleu! Se scumpesc nuntile cu 10%.
S-au se duc socri/nasi la prima ora si ocupa localul sa nu fie rezervare?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am patit invers: la o rezervare de 30 persoane ne-au lasat xa venim cu spirtoasele de acasa. Reducere mare am facut. Acolo era whiskey-ul mai mult de dublu.

#6
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 bitiro, on 10 ianuarie 2018 - 21:29, said:

Aoleu! Se scumpesc nuntile cu 10%.
S-au se duc socri/nasi la prima ora si ocupa localul sa nu fie rezervare?

Reia...

 dorin_2k, on 10 ianuarie 2018 - 21:33, said:

Eu am patit invers: la o rezervare de 30 persoane ne-au lasat xa venim cu spirtoasele de acasa. Reducere mare am facut. Acolo era whiskey-ul mai mult de dublu.
Nu e cazul aici. Pur si simplu o masa cu cativa amici.

Oricum, atat timp cat m-a intrebat daca sunt de acord sunt multumit

 Seteh, on 10 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Am mai intalnit. Nu zic ca sunt pentru si nici impotriva dar ei isi fac niste calcule. La o masa asa mare de obicei pun 2 chelneri iar aceia vor fi ocupati doar cu voi, iar ceilalti vor alerga mai mult. In plus, e posibil sa fiti zgarciti si cand vedeti nota de 800-900 de lei sa lasati 20 de lei.
Sau puteti fi zgarciti chiar si cu consumatia si sa consumati 10 persoane de 200 de lei, caz in care si daca lasati 20% bacsis tot in paguba sunt daca ar fi avut 4 mese separate.
Gandeste-te ca voi 10 ocupati 4 mese timp de 5-6 ore bune ca sa consumati de o suma X, pe cand 4 mese simple in aceleasi 5-6 ore se consuma minim X ori 2...

Si mai sunt si alte chestii... Mi le-a spus o chelnerita la un moment dat.
Aici nu sunt total de acord cu tine. Aceeasi consumatie am avea-o si daca am merge separat si pe de alta parte vine ospatarul o data se ia comanda si ulterior de cateva ori si la fel se comanda (de cele mai multe ori) la un loc

#7
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 Seteh, on 10 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Am mai intalnit. Nu zic ca sunt pentru si nici impotriva dar ei isi fac niste calcule. La o masa asa mare de obicei pun 2 chelneri iar aceia vor fi ocupati doar cu voi, iar ceilalti vor alerga mai mult. In plus, e posibil sa fiti zgarciti si cand vedeti nota de 800-900 de lei sa lasati 20 de lei.
Sau puteti fi zgarciti chiar si cu consumatia si sa consumati 10 persoane de 200 de lei, caz in care si daca lasati 20% bacsis tot in paguba sunt daca ar fi avut 4 mese separate.
Gandeste-te ca voi 10 ocupati 4 mese timp de 5-6 ore bune ca sa consumati de o suma X, pe cand 4 mese simple in aceleasi 5-6 ore se consuma minim X ori 2...

Si mai sunt si alte chestii... Mi le-a spus o chelnerita la un moment dat.

Nu are deloc dreptate hotpatarul ala care ti-a spus tie.
Ce e acolo cantina saracilor sa le dea mancare & bautura  gratis?
Nu! In consumatia platita intra si 'manopera' ospatarilor.

Eu unul nu as alege un asemenea restaurant

Daca ei vor sa plateasca ceva in plus, o pot face numai dupa consumatie.

Edited by cris_ncs, 10 January 2018 - 21:43.


#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 greenvision, on 10 ianuarie 2018 - 21:38, said:

Aici nu sunt total de acord cu tine. Aceeasi consumatie am avea-o si daca am merge separat si pe de alta parte vine ospatarul o data se ia comanda si ulterior de cateva ori si la fel se comanda (de cele mai multe ori) la un loc
Zici tu ca la fel ar fi. Depinde si de bistro totusi, dar eu zic ca ei au calculele bine facute.
Mai e o chestie unde m-am recunoscut si pe mine zisa de tipa aceea. De obicei la mesele astea mai mari, daca se si mananca e imposibil sa nu fie macar unul care comanda vreo cehstie simandicoasa. Recunosc ca si eu daca sunt invitat comand cel mai complicat lucru.
Iti dai seama ca bucatarul ala injura toata seara...
Si nu m-am referit ca esti zgarcit tu, scuze.

@Cris_ncs: PAi si am zis ca sunt de acord? Eu nu as alege localu ala cum de altfel e liber oricine sa nu il aleaga. Si eventual sa dea si faliment. Dar eu zic ca daca ai avea o bodega ai stii cum merge treaba. Daca o sa bea doar apa plata?

Edited by Seteh, 10 January 2018 - 21:47.


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
În timpurile cu bunsimț, bacșișul era recunoașterea meseriei, un fel de premiu al calitãții
Dacã ți se cere ca la curve înainte, fã pipiluș pe crîșma lui. Iar dacă-ți dă bon pe el, fã cãcuța! Nu încuraja statul condus de hoții ce iau 40.000 LEI LUNAR!!!! și sunt vre-o 6oo pramatii d-astea...ce afirmã cã 2oo ioro "poate" statu salar...pentru nãtãfleții ce-i întrețin...

Edited by sarac.lipit, 10 January 2018 - 21:51.


#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 cris_ncs, on 10 ianuarie 2018 - 21:41, said:

Ce e acolo cantina saracilor sa le dea mancare & bautura  gratis?
Pai nu te obliga nimeni sa mananci la restaurant, poti manca si acasa Posted Image

#11
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 TheStarkestTruthMatters, on 10 ianuarie 2018 - 21:50, said:

Dăcă vă aduc și niște hip-hoperi, niște animatoare, hașiș și ''iarbă'' (nu Posted Image trifoi), io zic că merită să dați bacșiș!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w-9LYw8BjhE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intrebarea era daca ati mai patit sa vi se spuna de la inceput ca exista obligatia de a lasa bacsis

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 greenvision, on 10 ianuarie 2018 - 21:16, said:

Salut,

Am facut o rezervare la un bistro/restaurant pentru 10 persoane si mi s-a transmis ca se percepe o taxa de 10% din consumatie in favoarea bucatarului/ospatarilor.

Ati mai intalnit aceasta practica in Romania? A spus ca se aplica doar cand se fac rezervari pentru mai mult de 8 pers.

Fii si tu la fel de smecher ca hotii aia:fa rezervare pentru doua mese a cate cinci persoane,sa moara cu unghia in gat talharii.
O mizerie de pretentii.

 Seteh, on 10 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Am mai intalnit. Nu zic ca sunt pentru si nici impotriva dar ei isi fac niste calcule. La o masa asa mare de obicei pun 2 chelneri iar aceia vor fi ocupati doar cu voi, iar ceilalti vor alerga mai mult. In plus, e posibil sa fiti zgarciti si cand vedeti nota de 800-900 de lei sa lasati 20 de lei.
Sau puteti fi zgarciti chiar si cu consumatia si sa consumati 10 persoane de 200 de lei, caz in care si daca lasati 20% bacsis tot in paguba sunt daca ar fi avut 4 mese separate.
Gandeste-te ca voi 10 ocupati 4 mese timp de 5-6 ore bune ca sa consumati de o suma X, pe cand 4 mese simple in aceleasi 5-6 ore se consuma minim X ori 2...

Si mai sunt si alte chestii... Mi le-a spus o chelnerita la un moment dat.

Si daca in afara de masa organizata nu vine nici dracu in local,cum ramane?Cine garanteaza ca acele mese se vor ocupa sau dac se vor ocupa va exista o consumatie consistenta?Astea oare de ce nu ti le-a spus chelnerita.

Sincer sa fiu,daca mie mi s-ar cere acest lucru,i-as scuipa in fata si mi-as lamuri toti cunoscutii sa ocoleasca locanta.

Si nu,nu am patit niciodata asa ceva.

#13
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 YourFan, on 10 ianuarie 2018 - 21:57, said:

Pai nu te obliga nimeni sa mananci la restaurant, poti manca si acasa Posted Image

M-am referit  la pretentiile ospatarilor, pentru spaga inainte, de parca le dadea mancare si bautura pe gratis.
Asa cum am mai spus, eu nu as manca la un asemenea restaurant.

#14
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Ca la curve!

#15
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
O fi vreo forma de coperto.
Pltesti ca sa beneficiezi de bunavointa chelnerilor.

#16
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
De ce? De ce nu? Explicatia rationala este pe de o parte ce s-a mentionat deja, un fel de taxa de coperta, iar pe cealalta parte, este legata de faptul ca astfel de "parties" mari necesita de obicei mai multa atentie/servicii din partea ospatarilor, iar cand iti vine ditamai factura, majoritatea au tendinta de a lasa un bacsis mai mic, sau chiar deloc, ceea ce nu ar fi prea fair fata de ei.

Nu se practica doar in Romania, ci prin toata lumea.

#17
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Am ajuns sa-ti ceara ospatarul spaga de la obraz, ca taximetristii.
Eu i-as fi intrebat la telefon daca e vreun serviciu de prostitutie culinara de ti se cer banii inainte.
As fi ras indiferent de raspuns si as fi inchis.

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
este o practica extrem de des intalnita prin america. acolo scrie pe meniu ca la mai mult de 6-8 persoane se aplica o taxa de 16-25%.

[ https://s3-media1.fl.yelpcdn.com/bphoto/pcgkOZv61mxNzzOFRdZSTg/o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argentum, 10 January 2018 - 22:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate