Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

[De ce?] bacsis

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E cârciuma lor, au dreptul să ceară.
Dacă la 10 milioane nota te zgârmi pentru 10% taxa aia, stai acasă și bagă pufuleți frătziwear.

Au ei logica lor, poate nu se uită să devină bogați cu alea 10%, poate e un calcul și pentru ei e un mic dezavantaj o turmă de sclifosiți care comandă crab imperial de Japonia gătit în lacrimi de fată mare și apă de ghețar din Antarctica doar pentru că e moka.
Sunt sigur că e o explicație de bun simț pe undeva.
Urât era să fie la final pe bon așa din senin.

Și la greci la unele restaurante e bacșișul pe bon direct. La final.
Mă rog, asta dacă mai mănânci și prin alte locuri decât bucătăria proprie. Știu că e mai gratis acasă, dar domnia se plătește.

#38
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View Postexceswater, on 11 ianuarie 2018 - 12:28, said:

E cârciuma lor, au dreptul să ceară.
Dacă la 10 milioane nota te zgârmi pentru 10% taxa aia, stai acasă și bagă pufuleți frătziwear.

Sunt sigur că e o explicație de bun simț pe undeva.
N-a zis nimeni ca nu poti sa lasi dupa daca ti-a placut ce ai mancat si cum ai fost servit.
Aia e altceva.
Presupun ca nu te deranjeaza nici taximetristii aia care cer 50 ron direct pe cursa, nu?
Masina lor, au dreptul sa ceara, nu?

Pai zi-o tu, ca te vad baiat fin si cu educatie la Sorbona.
Sigur n-are cum sa te depaseasca.

Edited by jeffy86able, 11 January 2018 - 13:05.


#39
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postjm2010, on 11 ianuarie 2018 - 09:16, said:

De fapt asta este problema lui ca accepta minim pe economie. Eu cand merg la restaurant vad meniul cu pretul si stiu ca aia platesc. Daca ospatarul a fost ok las baccis altfel nu las. Nu e treaba mea sa ii platesc salariul, nu este angajatul meu, el trebuie sa serveasca si este platit de restaurant. Daca nu ii convine, poate servi la benzinarii. It's just business, sa lasam ipocriziile si mila deoparte.

nu am zis că sunt de acord, ci ți-am prezentat situația.
Rămâne la latitudinea ta ce și cum faci, dar părerea mea e că e păcat să pedepsești un om care face o treabă ok. Dacă a dat cu mucii în fasole, da, arde-l.

#40
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017

View PostSeteh, on 10 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Am mai intalnit. Nu zic ca sunt pentru si nici impotriva dar ei isi fac niste calcule. La o masa asa mare de obicei pun 2 chelneri iar aceia vor fi ocupati doar cu voi, iar ceilalti vor alerga mai mult. In plus, e posibil sa fiti zgarciti si cand vedeti nota de 800-900 de lei sa lasati 20 de lei.
Sau puteti fi zgarciti chiar si cu consumatia si sa consumati 10 persoane de 200 de lei, caz in care si daca lasati 20% bacsis tot in paguba sunt daca ar fi avut 4 mese separate.
Gandeste-te ca voi 10 ocupati 4 mese timp de 5-6 ore bune ca sa consumati de o suma X, pe cand 4 mese simple in aceleasi 5-6 ore se consuma minim X ori 2...


Stai asa ca socoteala nu iese. Daca erau disparati cate doi, 4 mese nu era aceeasi treaba de facut? E acelasi lucru, ori ca sunt 8 la o masa, ori ca sunt 4 mese a cate doi, ospatarii fac acelasi lucru.


Ba as putea spune ca ospatarul pierde mai putin timp asa. Decat sa mearga sa ia comanda la 4 mese, merge doar la una singura. Castiga timp astfel.

Edited by alex342, 11 January 2018 - 13:12.


#41
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Asta cu bacsisul e o tampenie. daca vor bacsis obligatoriu sa creasca preturile cu 10% si gata.

View PostSeteh, on 10 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Am mai intalnit. Nu zic ca sunt pentru si nici impotriva dar ei isi fac niste calcule. La o masa asa mare de obicei pun 2 chelneri iar aceia vor fi ocupati doar cu voi, iar ceilalti vor alerga mai mult. In plus, e posibil sa fiti zgarciti si cand vedeti nota de 800-900 de lei sa lasati 20 de lei.
Sau puteti fi zgarciti chiar si cu consumatia si sa consumati 10 persoane de 200 de lei, caz in care si daca lasati 20% bacsis tot in paguba sunt daca ar fi avut 4 mese separate.
Gandeste-te ca voi 10 ocupati 4 mese timp de 5-6 ore bune ca sa consumati de o suma X, pe cand 4 mese simple in aceleasi 5-6 ore se consuma minim X ori 2...
Si mai sunt si alte chestii... Mi le-a spus o chelnerita la un moment dat.

Adica vrei sa spui ca la o masa cu 8 persoane au mai mult de lucru decat cu 4 mese de cate doua persoane???

O tampenie facuta pentru a parea mai ieftin decat e.

Edited by AMETHIST, 11 January 2018 - 13:50.


#42
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcorina_geo, on 10 ianuarie 2018 - 22:09, said:

De ce? De ce nu? Explicatia rationala este pe de o parte ce s-a mentionat deja, un fel de taxa de coperta, iar pe cealalta parte, este legata de faptul ca astfel de "parties" mari necesita de obicei mai multa atentie/servicii din partea ospatarilor, iar cand iti vine ditamai factura, majoritatea au tendinta de a lasa un bacsis mai mic, sau chiar deloc, ceea ce nu ar fi prea fair fata de ei.

Nu se practica doar in Romania, ci prin toata lumea.
În Moldova și Ukraina sincer, n-am gãsit. Și mîncare mai bunã ca acolo pînã-n sudul Franței...chiar nu e! Nu mai zic de comportamentul lor!!!!

#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postjeffy86able, on 11 ianuarie 2018 - 13:04, said:

N-a zis nimeni ca nu poti sa lasi dupa daca ti-a placut ce ai mancat si cum ai fost servit.
Aia e altceva.
Presupun ca nu te deranjeaza nici taximetristii aia care cer 50 ron direct pe cursa, nu?
Masina lor, au dreptul sa ceara, nu?

Pai zi-o tu, ca te vad baiat fin si cu educatie la Sorbona.
Sigur n-are cum sa te depaseasca.
Am întălnit situații cu distanța minimă. Am deschis ușa, am spus destinația, au refuzat, am plecat la altul care a vrut.
Nu cunosc legislația în domeniu, am un feeling că nu e tocmai ok.
Consider că ai dreptul să îți conduci biznisu' după creeru din dotare, cât timp nu o dai în ILEGAL.
Spre rușinea mea, n-am ajuns la Sorbona, deși cred că nici acolo nu te-ar putea lămuri cineva cu asta cu taximetriștii.
Acum poate îi normal și la ăia să refuze cursa de 100 de metri.

Pe tine te depășește situația asta ? Că mai caut și te ajut dacă e ...

#44
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View Postexceswater, on 11 ianuarie 2018 - 15:20, said:

Acum poate îi normal și la ăia să refuze cursa de 100 de metri.
Nu, nu e normal.
Pune mana pe legislatie si lamureste-te.
E in interesul tau, ca sa nu mai ajungi la concluzia ca platesti toti ghertoii pentru servicii speciale\preferentiale.

#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postalex342, on 11 ianuarie 2018 - 15:28, said:

Se pare ca am abvut dreptate, te inseala nevasta cu vecinul de la doi ori ceva si astfel iti versi frustrarea pe net. Numai raspunsuri acide ai. Oriunde pe acest forum. Si noi ce vrei sa iti facem ca te inseala nevasta? Ce vrei?!?!

In legatura cu taximetristii, este lege prin care li se interzice refuzul motivand ca distanta este mica. Daca nu este specificat in lege, este interzis de asemenea solicitarea unei "taxe" aka bacsis.
Mă înșeală nevastă-ta ?

Asta chiar e o veste proastă.

View Postjeffy86able, on 11 ianuarie 2018 - 16:01, said:

Nu, nu e normal.
Pune mana pe legislatie si lamureste-te.
E in interesul tau, ca sa nu mai ajungi la concluzia ca platesti toti ghertoii pentru servicii speciale\preferentiale.
Deci e perfect din punctul tău de vedere să chemi taxi, ăla să vină 2 kilometri, să îi zic: "Amice du-mă și pe mine să duc gunoiul. El întreabă unde? Eu îi arăt prin parbriz: uite acolo - 40 de metri mai în față" ?

Uite ceva interesant:

https://www.romaniat...t_298538.html#n

"Atunci când mergem la un restaurant pentru a celebra un eveniment sau pentru a organiza o nuntă, ne putem confrunta cu o sumedenie de taxe de care nici măcar nu aveam habar. Tocmai de aceea este bine să întrebăm de la început reprezentanţii localurilor respective dacă aplică sau aceste taxe.
1. TAXA de DOP. În ţările cu o cultură a serviciilor din ospitalitate mult mai ridicată decât a noastră să consumi în restaurant vinul de acasă şi să plăteşti gazdei o sumă de bani pentru asta este un lucru cât se poate de normal. Această taxă, numită şi taxă pe dop, nu este percepută ca bacşiş sau şpagă, ea reprezintă contravaloarea efortului pe care îl face personalul localului cu deschiderea, decântarea şi servirea vinului adus de acasă.
Termenul de "taxă pe dop" a apărut prima dată în Australia, la începutul anilor '60, moment în care mai multe restaurante şi localuri din Melbourne au implementat sistemul "BYOB" (Bring Your Own Booze/Bottle), care, în traducere liberă, este echivalentul lui "Adu-ţi băutura de acasă!". Potrivit Decanter.com, prin intermediul acestui serviciu, restaurantele permiteau clienţilor, contra unei sume de bani (taxa de dop), să consume la masă propria băutură. În mai puţin de 20 de ani, sistemul a devenit foarte popular la nivel internaţional, el putând fi întâlnit astăzi în majoritatea restaurantelor din Europa de Vest, Statele Unite, Canada sau Japonia. În anumite state americane, sistemul este permis numai pentru restaurantele care deţin autorizaţie pentru vânzarea de băuturi alcoolice.
Taxa de dop este mai mult decât o sumă de bani plătită restaurantului pentru deschidere şi servirea unei sticle de vin provenite din afara meniului său, ea reprezintă o normă de convenienţă. Plata acestei sume de bani nu trebuie să fie percepută ca fiind o "amendă" aplicată de ospătar pentru că face un serviciu în plus.
2. TAXA pentru MUZICĂ AMBIENTALĂ. Deţinătorii de săli de nunţi, petreceri, baluri în oraşe şi în staţiuni turistice trebuie să plătească o taxă de 300 de lei/eveniment, pentru muzica ambientală difuzată. Mult mai avantajos este pentru operatorii care deţin săli de nuntă, petreceri şi baluri în comune şi sate, care trebuie să plătească doar 100 de lei/ eveniment.
Şi persoanele care îşi organizează nunţile şi botezurile în alte spaţii decât sălile special dedicate în acest scop (din oraşe, sate, comune şi staţiuni turistice) trebuie să plătească o taxă de 60 de lei/eveniment.
3. TAXA de OSPĂTAR
4. TAXA de SERVIRE
5. TAXA de CURENT
6. TAXA de închiriere a sălii
7. TAXA de tirbuşon pentru băuturile spirtoase
8. TAXĂ răcire băutură
9. TAXĂ de PÂINE "

Posted Image

Edited by exceswater, 11 January 2018 - 16:58.


#46
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View Postexceswater, on 11 ianuarie 2018 - 16:55, said:

Deci e perfect din punctul tău de vedere să chemi taxi, ăla să vină 2 kilometri, să îi zic: "Amice du-mă și pe mine să duc gunoiul. El întreabă unde? Eu îi arăt prin parbriz: uite acolo - 40 de metri mai în față" ?
Extrapolezi la extreme de dragul de a extrapola.
Nu cheama nimeni taxiul pentru 40 de metri.

#47
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
Bine că nu v-a cerut și taxă pe aerul respirat. Sau pe dreptul de-a folosi toaleta.

#48
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postjeffy86able, on 11 ianuarie 2018 - 10:41, said:

Faptul ca e invitat de altii nu inseamna ca nu isi plateste singur nota daca vrea ceva mai exclusivist.
Si daca se duce la restaurant ar fi bine sa vrea ceva mai exclusivist, ca pilaf cu pui mananca si acasa.

zici? eu stiu pe unu care a comandat cea mai scumpa chestie de pe meniu si apoi il injura pe ala care l'a invitat si'l spurca pe la toti cunoscutii, ca el nu a inteles faza ca fiecare;si plateste consumatia. pai cum adica sa ma inviti la masa si apoi sa ma pui sa platesc un sfert de salariu pe fuduliile de inorog de le'am comandat?  ce taran dom'le, da unde s'a mai vazut asa ceva. daca tu m'ai invitat, tu platesti. si eu sparg casa si fac paguba.

View Postalex342, on 11 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Stai asa ca socoteala nu iese. Daca erau disparati cate doi, 4 mese nu era aceeasi treaba de facut? E acelasi lucru, ori ca sunt 8 la o masa, ori ca sunt 4 mese a cate doi, ospatarii fac acelasi lucru.


Ba as putea spune ca ospatarul pierde mai putin timp asa. Decat sa mearga sa ia comanda la 4 mese, merge doar la una singura. Castiga timp astfel.

asa e, dar e o alta porcarioara prin care sa ciupeasca niste bani in plus. mie imi para ca asta are un efect negativ si mai castigati ar fi daca m'ar lasa pe mine sa judec cat sa las.

#49
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postargentum, on 11 ianuarie 2018 - 17:40, said:


zici? eu stiu pe unu care a comandat cea mai scumpa chestie de pe meniu si apoi il injura pe ala care l'a invitat si'l spurca pe la toti cunoscutii, ca el nu a inteles faza ca fiecare;si plateste consumatia. pai cum adica sa ma inviti la masa si apoi sa ma pui sa platesc un sfert de salariu pe fuduliile de inorog de le'am comandat?  ce taran dom'le, da unde s'a mai vazut asa ceva. daca tu m'ai invitat, tu platesti. si eu sparg casa si fac paguba.
Well, cred ca depinde de anturajul in care te invarti :)

#50
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@exceswater: chestia cu taxa de dop am gasit'o un pic tampitica. si am sa explic de ce. am vazut'o practicata la unele restaurante. dar taxa e prohibitiva.
restaurantul vinde vin sa spunem de la 30 la 100 de euro sticla. sa spunem ca ala de 30 de euro, e un vin ce de regula il gasesti pe la 10 euro la alimentara si ala de 100 de euro, tot la alimentara il iei cam la 30. de regula la restaurant platesti de 3-5 ori pretul sticlei de vin.
dar doar de dragul exemplului, alegi un vin pe care dai 50 de euro. sa spunem ca vrei sa vi cu acel vin de acasa. te costa 15 euro sa'l cumperi, si taxa de dop pur si simplu egalizeaza pretul, ca e in jur de 20 de euro sau si mai mult. rar am vazut (si asta pe internet) sa fie mai ieftina. ca nu e vorba doar de desfacut si servit, au de spalat cica si paharele dupa.
asa ca daca nu ai tu un vin de pe vremea lui gheorghiu dej si ti neaparat sa'l bei pe ala, in prezent, nu se mai justifica sa vi cu vinu in sacosa. poate la inceput, bagau un 5 euro sau 5 dolari in australia, dar cauta si ai sa vezi ca nu e chiar asa de ieftin.

View Postjm2010, on 11 ianuarie 2018 - 17:43, said:

Well, cred ca depinde de anturajul in care te invarti Posted Image

un pic overstatement, ma invart. am spus ca stiu, cunosc...

Edited by argentum, 11 January 2018 - 17:52.


#51
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View Postargentum, on 11 ianuarie 2018 - 17:43, said:

zici? eu stiu pe unu care a comandat cea mai scumpa chestie de pe meniu si apoi il injura pe ala care l'a invitat si'l spurca pe la toti cunoscutii, ca el nu a inteles faza ca fiecare;si plateste consumatia. pai cum adica sa ma inviti la masa si apoi sa ma pui sa platesc un sfert de salariu pe fuduliile de inorog de le'am comandat?  ce taran dom'le, da unde s'a mai vazut asa ceva. daca tu m'ai invitat, tu platesti. si eu sparg casa si fac paguba.
Nu mai iesi cu ghertoi.

#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bun.
Ce te faci însă dacă în restaurantul tău micuţ frumos cochet vine grup de genul descris mai sus, mănâncă ochi de inorog şi tot felul de figuri de stil, şi după ce se vede cu burta plină nu mai apreciază aşa mult talentul bucătarului ?
Nu toţi au mâncat la mama lor acasă tot felul de chestii extravagante, şi sunt şi mulţi neam prost care comandă doar că plăteşte altul şi să aibă şi el ce pune pe instagram sau facebook ?
Ieşi pe minus ?

Nu zic că e frumos că te pun să le dai tu 10 procente din notă forţat, dar e dreptul lor să se protejeze. Şi ei plătesc la rândul lor tot felul de prostii. Nu te obligă nimeni să te duci. Nu sunt vreun fan restaurante, dar încerc să mă pun şi în pielea lor.

Sunt precis că e un fel de taxă anti-zgârie brânză, sunt sigur că fac mai mulţi bani din nota de plata de 900 de lei decât ăia 90 de lei suplimentari.
Oricum e de bun simţ să laşi 10 procente la notă, poate aşa îşi aleg clienţi de bun simţ.


Am văzut cunoscut care la o masă de 4 persoane, aştepta să pună celălalt cuplu costul consumaţiei la masă + bacşiş şi apoi punea restul până la suma de pe bon. Nu îşi plătea nici ce consuma măcar, aşa că asta cu aprecierea merge la oameni nu la toţi gherţoii.

Edited by exceswater, 11 January 2018 - 20:27.


#53
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
@Exceswater - nu faci nimica. Exista o nota de plata cu preturile din meniu. Din ala se plateste bucatarul. Daca vreau eu sa apreciez extra bucatarul/ospatarul fata de cat este deja platit pentru acel serviciu atunci dau ceva in plus. Terminati cu cersitul asta de pomana pentru o munca pe care trebuie sa o prestati si ati negociat salariul. Ca milogii aia cu "s'il vous plait monsieur" exact asa te vad acuma dupa atatea commenturi. Ai negociat ceva, munceste cum trebuie. Nu iti convine, cauta in alta parte. Nu gasesti, inseamna ca asta este valoarea ta pe piata muncii si te poti reorienta spre alte meserii mai banoase (daca poti). Dar nu mai cersi. Este urat si jenant.

Edited by jm2010, 11 January 2018 - 21:48.


#54
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Jm2010, lasa-l pe ala de mai sus exceswater. El cred ca este chelner/ospatar si din cauza asta o tine sus si tare ca vrea bacsis. Omul atat poate, n-ai ce sa ii ceri/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate