Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

In 2017 productia Dacia in Romania a atins minimul ultimilor cinci ani

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2018 - 14:00, said:

De fapt romanul prefera masini de cateva mii de euro, ca atat ii permite buzunarul. Ca sunt cazane cu sute de mii de km nu conteaza....Au 4 roti...si inca merg de la A la B. Mai impinse, mai cu platforma, dar se cheama ca sunt masini...
Tu daca iti permitea bugetul mai luai sh cu 200k km  ?
E plina tara de masini second VW, Audi, Mercedes, BMW care costa aprox. 13-16 mii euro. Asa sunt marea majoritate a masinilor.
La pret egal, romanii prefera o masina second dar buna decat un produs Dacia nou.
Eu am luat si nou si second. Masina pe care am cumparat-o noua a costat cat cel mai scump produs Dacia dar niciodata nu s-a pus problema sa ma uit la produsele Dacia.
Acest lucru a dus la scaderea productie.

#20
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
e normal sa scada nr de unitati. Dacia a pastrat in RO doar Dusterul si Sandero, din care Dusterul a crescut an de an, acum  reprezinta peste 80% din productie. in 2014 am gasit niste date care aratau ca Dusterul reprezenta ~50 din productie.
Deci face mai putine masini dar mai scumpe asa ca CA a crescut in fiecare an.

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postjadcomp, on 10 ianuarie 2018 - 14:02, said:

Stai linistit ca si Dacia creste. Dar daca in 2004 cand au lansat Loganul Mioveniul era singura uzina din Europa acum sunt 2 (mai e si Tanger, Maroc).
Uzina din Tanger a avut cresteri constante de productie de la deschidere. Tangerul are cateva avantaje fata de Mioveni:
Pai tocmai ca scade productia din Romania, in mod constant. Productia de muta in Tanger.

#22
69-bits

69-bits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.01.2018

View PostKroghy, on 10 ianuarie 2018 - 13:51, said:

Romanul prefera ceva cu mai multe stele ncap. Oricum productia Dacia nu e numai pt. Romania ci si mult vestitele vanzari din Germania si Franta.

In ultima vreme ncap e o prostie. Caroseria poate sa se deformeze perfect la impact si pasagerul sa nu aibe nimic. Nu are sistem de tinut banda si pilot automat de nu stiu care, pac 2 stele jos. A devenit o mizerie.

#23
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Posttiti_greucean, on 10 ianuarie 2018 - 13:56, said:

Dusterul cand a aparut? Acum se produc masini mai putine, dar mai scumpe. Pe de alta parte.Logsnul Ii a fost un esec total din punctul meu de vedere. Loganul I s-a vandut ca painea calda in Romania.. Loganul Ii aproape ca nu-l recunosti daca nu vezi sigla Dacia.
In 2010.
https://ro.wikipedia...ki/Dacia_Duster
Loganul II ca si noul Logan MCV arata foarte asemanator cu masinile altor marci si nu ies in evidenta. Dar te asigur ca sunt destule, pe segmentul de masini noi s-au vandut foarte bine. Loganul I a iesit pe piata intr-un alt context cu totul si s-a vandut atunci la un nivel fara concurenta pe piata masinilor noi. Si impreuna cu Loganul MCV I are un design caracteristic, greu de confundat.

#24
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostKroghy, on 10 ianuarie 2018 - 13:49, said:

Insa piata auto e pe crestere constanta si alte marci cresc, deci pierderea e mare si este un semnal de alarma.
Citeam ca Duster 2 poate ajunge si la 20000 euro.
Cum sa dai 20000 euro pe o Dacie?

#25
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostTheWarrior, on 10 ianuarie 2018 - 14:17, said:

Citeam ca Duster 2 poate ajunge si la 20000 euro.
Cum sa dai 20000 euro pe o Dacie?
Unii au dat 16 mii pe Duster 1. Au vazut ca merge si au crescut pretul.

Edited by Kroghy, 10 January 2018 - 14:19.


#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2018 - 14:00, said:

Dacia este o firma frantuzeasca din septembrie 1999....Cam greu cu luatul inapoi...
Dacia tot timpul a fost romaneasca, chiar daca au luat-o francezii cu japca.

#27
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPSC, on 10 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Păi dacă românul preferă cazane sh Euro 3...
Dacă maşinile Dacia ar fi scutite de impozit, să vedeţi cum ar exploda vânzările şi producţia mai ceva decât Note 7.
Ia in numele tau conserva Euro 999999,
masina buna clar nu e.

View PostAldulescu, on 10 ianuarie 2018 - 14:19, said:

Dacia tot timpul a fost romaneasca, chiar daca au luat-o francezii cu japca.
Dar o vand sub brandul Renault in strainatate, si care e Dacia e vazuta ca OZN de straini...

#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
In Rusia, America de sud, Iran, India, produsele Dacia se vind cu marca Renault pentru ca sigla Dacia ar insemna un mare punct in minus.

Edited by Kroghy, 10 January 2018 - 14:24.


#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdjl, on 10 ianuarie 2018 - 13:38, said:

Dar exporturile cum merg? Văd că producţia a scăzut, dar la export au scăzut vânzările?
S-au dus in Germania ca acolo e cerere mare , nu mai cumpara nemtii VW ca-s scumpe si stricacioase Posted Image

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKroghy, on 10 ianuarie 2018 - 14:11, said:

E plina tara de masini second VW, Audi, Mercedes, BMW care costa aprox. 13-16 mii euro. Asa sunt marea majoritate a masinilor.
La pret egal, romanii prefera o masina second dar buna decat un produs Dacia nou.
Eu am luat si nou si second. Masina pe care am cumparat-o noua a costat cat cel mai scump produs Dacia dar niciodata nu s-a pus problema sa ma uit la produsele Dacia.
Acest lucru a dus la scaderea productie.
Din cauza asta se vand Dustere la 17-20 mii euro noi...Ca romanii prefera sh-uri cu "arome" de nemti.
Tu ai luat acum 15 ani masina noua....acum de ce ai trecut la sh-uri ?

Daca nu stii este coada cu lunile la produsele Dacia...Scaderea productiei are alte motive si nu cererea pe piata...

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
"Dacia" aia are de fapt motor "Reanult". Nu ştiu dacă se mai produc motoare la Uzinele "Dacia".  :rolleyes:

#32
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostKroghy, on 10 ianuarie 2018 - 14:12, said:

Pai tocmai ca scade productia din Romania, in mod constant. Productia de muta in Tanger.
Si cu ce ne doare pe noi asta?
Daca din 300.000 Dustere se scoate profit mai mare decat din 360.000 de Logan-uri e logic sa faci Dustere (si mai putine) cand Mioveniul nu te ajuta cu logistica (350 km pana la mare si cam 150 km pana la autostrada). In plus si cererea pentru masini noi, dar simple si ieftine gen Logan e in scadere in Romania si Europa. Loganul si Sandero au atins varful vanzarilor in anii de criza.

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTheWarrior, on 10 ianuarie 2018 - 14:17, said:

Citeam ca Duster 2 poate ajunge si la 20000 euro.
Cum sa dai 20000 euro pe o Dacie?
20 k euro deja e bataie de joc cand ai alternative serioase la banii aia . O sa vedem cum decurge pana la sfarsitul anului Domnului 2018, la vanzarile Dacia si putem trage concluzia care acum arata ca Brandul romanesc e in picaj ...

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2018 - 14:23, said:

Tu ai luat acum 15 ani masina noua....acum de ce ai trecut la sh-uri ?
Nu ma mai multumesc masinile noi de 20 mii iar 40 mii nu aveam ca sa o iau de noua. Am pastrat masina anterioara de 20 mii euro si am trecut la ceva mai bun.

View PostBaxon, on 10 ianuarie 2018 - 14:25, said:

20 k euro deja e bataie de joc cand ai alternative serioase la banii aia
Am cumparat masina de 20 mii si nici macar o clipa nu s-a pus problema sa ma uit la produsele Dacia. Defapt nici la 5 mii euro tot nu ma uit la produsele Dacia.

Edited by Kroghy, 10 January 2018 - 14:27.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAldulescu, on 10 ianuarie 2018 - 14:19, said:

Dacia tot timpul a fost romaneasca, chiar daca au luat-o francezii cu japca.

A fost pana in 99... si nu a luat-o nimeni cu japca...

https://ro.wikipedia...bile_Dacia_S.A.

A fost vanduta cum dealtfel s-a vandut aproape complet tara asta...

View PostKroghy, on 10 ianuarie 2018 - 14:25, said:

Nu ma mai multumesc masinile noi de 20 mii iar 40 mii nu aveam ca sa o iau de noua. Am pastrat masina anterioara de 20 mii euro si am trecut la ceva mai bun.

Daca ti se pare ca ceva mai bun inseamna o masina de 10 k euro cu 200+ mii km in bord .... Eu unul prefer o dacie de 17k euro...noua.

#36
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostKroghy, on 10 ianuarie 2018 - 14:22, said:

In Rusia, America de sud, Iran, India, produsele Dacia se vind cu marca Renault pentru ca sigla Dacia ar insemna un mare punct in minus.
Gresit. Acolo nu a auzit nimeni de Dacia. In plus nici Renault nu e prea cunoscut asa ca a intrat pe acolo cu produse ieftine (Dacia) tocmai pentru a-si creste cota de piata. In plus toate astea sunt tari mai sarace sau cel mult la nivelul Romaniei deci criteriul "pret" este esential.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate