Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Afacere cu bani europeni.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostKili3003, on 10 ianuarie 2018 - 10:42, said:


E 1500-2000 hectarul aici.

E 1500-2000 euro un hectar latine in Botosani ? Pai de unde il gasesti la acel pret cand toate linkurile puse de mine erau cu anunturi cu teren in Botosani. Tu mergi din sat in sat si intrebi din poarta in poarta cine vinde teren ? Ca pe net aea is preturile..1 euro mp deci 10 mii hectarul.

#56
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu ce-i cu preturile alea de pe olx, probabil isi incearca si taranul norocul.

In zona mea e 2500-3000 hectarul, dar sunt sigur ca daca mergi din poarta-n poarta gasesti si mai ieftin. Exista multe terenuri nelucrate de ani de zile.

Discutasem cu o taranca pentru niste hectare, ea avea vreo doua sperante la pamant: ca undeva in viitor o sa se intoarca copiii din Franta sa se foloseasca de ele (ha!), sau ca o sa aiba oferta la suprapret de la ceva fabrica de lapte straineza ce se zvonea ca o sa se deschida in sat. Chestiile astea o faceau sa tina pretul ridicat la 2500, dar asta era un sat mai dezvoltat.

Daca te plimbi prin cotloanele izolate ale Romaniei e imposibil sa nu gasesti ieftin de vanzare. E doar problema pe care o aveam si eu, distanta fata de domiciliu, trebuie sa te muti acolo daca vrei sa faci treaba.

#57
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Legende urbane, asta cu mersul din poarta in poarta,pamintul majoritatea este dat in arenda,iar arendasii au drept de preemtiune si majoritatea isi folosesc acest drept,restul care isi muncesc pamintul particular nu vand, s-au daca o fac, cer preturi pe masura, ca stiu valoarea pamintului.Povestea cu pamintul nelucrat s-au ieftin nu mai exista de cativa ani.

#58
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Asta cu pământul nelucrat era în urmă cu 10 ani, acum e istorie, cel puțin în zona mea.

#59
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Adica eu merg sa vad pamantul, e plin de maracini si nelucrat de ani de zile, iar voi imi ziceti ca e legenda si nu exista.

#60
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcorsica, on 12 ianuarie 2018 - 12:45, said:

cel puțin în zona mea.


#61
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostMizu, on 12 ianuarie 2018 - 11:59, said:

Nu stiu ce-i cu preturile alea de pe olx, probabil isi incearca si taranul norocul.

In zona mea e 2500-3000 hectarul, dar sunt sigur ca daca mergi din poarta-n poarta gasesti si mai ieftin. Exista multe terenuri nelucrate de ani de zile.

Discutasem cu o taranca pentru niste hectare, ea avea vreo doua sperante la pamant: ca undeva in viitor o sa se intoarca copiii din Franta sa se foloseasca de ele (ha!), sau ca o sa aiba oferta la suprapret de la ceva fabrica de lapte straineza ce se zvonea ca o sa se deschida in sat. Chestiile astea o faceau sa tina pretul ridicat la 2500, dar asta era un sat mai dezvoltat.

Daca te plimbi prin cotloanele izolate ale Romaniei e imposibil sa nu gasesti ieftin de vanzare. E doar problema pe care o aveam si eu, distanta fata de domiciliu, trebuie sa te muti acolo daca vrei sa faci treaba.
Cam in ce zona, Baia Mare ? Si satul ca idee ce marime, numar de case sau populatie sau numar scoli, distanta km de drum national ?

View PostNOSZTALGIA, on 12 ianuarie 2018 - 12:23, said:

Legende urbane, asta cu mersul din poarta in poarta,pamintul majoritatea este dat in arenda,iar arendasii au drept de preemtiune si majoritatea isi folosesc acest drept,restul care isi muncesc pamintul particular nu vand, s-au daca o fac, cer preturi pe masura, ca stiu valoarea pamintului.Povestea cu pamintul nelucrat s-au ieftin nu mai exista de cativa ani.
Preemptiunea e valabila doar la teren extravilan, nu ? Pe la sate sunt multi care au pamant chiar in marginea satului(sau chiar in interiorul satului, depinde de forma satului)....dar chiar vorbind strict la exteriorul satului sa fie pamantul, la ce distanta se termina intravilanul si incepe extravilanul ? chiar din ultimul gard al satului ?

View Postcorsica, on 12 ianuarie 2018 - 12:45, said:

Asta cu pământul nelucrat era în urmă cu 10 ani, acum e istorie, cel puțin în zona mea.
In Prahova ? E zona mai bogata, langa capitala, aveti si fabrica de reno, etc..boieri Posted Image

Edited by 77777-7, 12 January 2018 - 19:48.


#62
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
In Barsu de Jos (Satu Mare) am fost la tanti aia ce astepta fabrica de lapte Posted Image

Cam in deal pamantul, dar mie imi convenea pentru nuci. Mai aveau si vecinii pe-acolo cateva hectare, toate pline de buruieni. Nici sa il coseasca nu aveau chef. L-ar fi vandut la 2500, ea voia sa negocieze in sus si eu in jos.

Dar asta era pretul real, pe la 3000. Am gasit si in Dealu Mare (Coroieni) o bucata faina la banii astia, erau zeci de hectare tot asa mai deluroase. Zona foarte faina, dar 70km de oras si acces mai dificil.

Insa nu listeaza lumea pe olx decat pamant pentru casa, ce are alt pret, trebuie mers prin sate si intrebat.

#63
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostMizu, on 12 ianuarie 2018 - 21:32, said:

L-ar fi vandut la 2500, ea voia sa negocieze in sus si eu in jos.

Dar asta era pretul real, pe la 3000.
Deci era dispusa sa-l dea cu 2500, dar nu aveai de cuparat atunci, testai piata, sau voiai sa ajungi la 2000 sau mai jos ? Ce motive zicea pentru pret, justificare pt pret mai mare...vreau sa-mi fac o idee despre ce gandesc oamenii care au pamant la tara in mijlocul nicaieriului si nici nu-l muncesc nici nu-l dau ieftin...ce asteptari au.

#64
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu voiam sa iau cu 2000, dar femeia nu prea avea nevoie de bani, de aia nici nu lucra pamantul. Si cred ca mai avea pamant si prin alte parti.
Justificarea e ca 2500 era pretul pietei, 10.000 lei rotund. Prin sud or fi alte preturi, nu stiu.

#65
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Azi 2160 euro is 10.000 lei.....deci...daca azi ar vinde si ar accepta plata in lei, ar fi o diferenta deja de 340 euro Posted Image Sau vor neaparat euro la tara ?

Edited by 77777-7, 13 January 2018 - 04:19.


#66
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018

View PostMizu, on 12 ianuarie 2018 - 21:32, said:

In Barsu de Jos (Satu Mare) am fost la tanti aia ce astepta fabrica de lapte Posted Image

Cam in deal pamantul, dar mie imi convenea pentru nuci. Mai aveau si vecinii pe-acolo cateva hectare, toate pline de buruieni. Nici sa il coseasca nu aveau chef. L-ar fi vandut la 2500, ea voia sa negocieze in sus si eu in jos.

Dar asta era pretul real, pe la 3000. Am gasit si in Dealu Mare (Coroieni) o bucata faina la banii astia, erau zeci de hectare tot asa mai deluroase. Zona foarte faina, dar 70km de oras si acces mai dificil.

Insa nu listeaza lumea pe olx decat pamant pentru casa, ce are alt pret, trebuie mers prin sate si intrebat.
La mine e un Danez in sat care tot ia in arenda. Da anul trecut s-a prostit si a dat grau prost care nu mergea nici de moara nici de nimic. Si s-au suparat tarani si au inceput sa vanda de aia e 1500-2500 la mine. Inainte sa vina Danezu asta cu un an era 1000 de euro maxim hectaru.
Si eu inca ma gandesc sa fac crescatorie de mistreti. Sau de porci normali.

Edited by Kili3003, 13 January 2018 - 18:24.


#67
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Deci inainte era 1000 un ha, acum cand nu mai vrea lumea arenda e 1500-2500. Dar pe perioada cat dadea lumea in arenda mult la danez, cat era ? Si zici cataranii au inceput sa-l vanda, deci contractele de arenda erau pe cate 1 an odata ? Sau cum de au putut sa inceapa sa-l vinda retenul asa repede ?

Edited by 77777-7, 13 January 2018 - 23:38.


#68
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Nu erau cu contracte. Lua la scris de mana. Nu are asociatie ia la negru cum s-ar zice. Si dupa ce isi lua el ce a cultivat puteai sa iti iei terenu inapoi. Era gen pe perioada nelimitata.

#69
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
La noi e 20000 lei ha.dar nu prea mai e de cump.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate