Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Afacere cu bani europeni.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postfqx, on 09 ianuarie 2018 - 09:58, said:

Daca cele 6 h sint propice culturii porumbului, ia un tractor sh cu tot ce ai nevoie si apucate.Cu timpul mai cumperi pamant, eventual iti cauti si un loc de munca mai permisiv de unde sa poti lipsi cand e nevoie.Din 6 h, nu prea poti produce sa traiesti doar din ele.

Daca omul scoate poate 7 tone/ha X 550 lei = 3500 lei X 6ha =20.000 lei minus cheltuieli si taxe etc = poate 10.000 lei per an adica 2 mii euro.
Cu cat crezi ca se vinde, sau stii ca se vinde un hectar de teren la tin in judet, fiindca 2 mii euro la mine in judet e cam 0.2 dintr-un hectar(1ha=10mii euro, asa viseaza toti taranii peste noapte, ori doar cei cu acces la internet ?!?).
Deci in 5 ani poate mai cumpara 1 hectar ? Ori zici ca si cum ar fi vorba de 50% banii lui + 50% ue, ori zici ca pe varianta de arenda ?

Cum cumpara omul hectare, plural, cand toata Romania viseaza la 10 mii euro pe hectar ? Care's preturile care le stii tu sau altii ?


View Postrealduc, on 09 ianuarie 2018 - 10:28, said:

asadar nu-ti ajunge pamantu' lu' bunicu' ! ... vrei si bani de la UE ! ... Posted Image
vinde jumate din pamant si fa-ti o ferma ! ... cu 10.000 EUR iti faci o ferma cat-de-cat !
Cum am scris mai sus, daca lumea crede, si chiar e asa ?!? , ca 1 hectar valoreaza 10 mii euro, atunci daca vinde 2 din 6, 20 mii euro + inca 20 mii euro,daca 50% contributia proprie in schema respectiva, atunci poate face o ferma de 40 mii euro si 4 hectare. Eventual ceva in arenda ?!?


View Postcorsica, on 09 ianuarie 2018 - 10:31, said:

Uită de vaci, oi, capre, porumb, grâu și concentrează-te pe legumicultura.
Pai cu porumb, sa zicem 7 tone la hectar, X 550 lei tona = 3500 lei per hectar.
Cu legume cat e calculul si pe care leguma ?

Edited by 77777-7, 09 January 2018 - 12:08.


#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Varza de primavara, 40 t la ha x 0,20 lei si ai impuscat 8000 pe ha.

#21
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Sile dai din casa,taci din gura si tu, sa ne inbogatim numai noi.Prietene asculta pe tatal tau si lasa agricultura ca este numai bataie de cap si rupere de oase.Odata cu iesirea  Marii Britanii din UE ,subventia va scadea si cu ea si profitul nostru.

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Postrosix, on 09 ianuarie 2018 - 11:35, said:

trebuie proiect, tre sa scrii acolo, cat produci, cat vinzi
Dupa cum il vezi tu pe OP, ce sanse are sa dea faliment cand el nici nu stie ce animal sa creasca, si intreaba pe altii pe forumuri? De aia e bun un proiect in care sa ai deja stabilit tot de la A la Z, sa nu fie nevoie sa improvizezi pe parcurs. Taranul roman e obisnuit sa faca dupa ureche, si unde e acum? Se plange ca il scot de pe piata producatorii mari. Traieste din subventii.

#23
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018

View PostNOSZTALGIA, on 09 ianuarie 2018 - 12:13, said:

Sile dai din casa,taci din gura si tu, sa ne inbogatim numai noi.Prietene asculta pe tatal tau si lasa agricultura ca este numai bataie de cap si rupere de oase.Odata cu iesirea  Marii Britanii din UE ,subventia va scadea si cu ea si profitul nostru.
Altceva ce as putea face ? Ca ce lucreaza tata nu as putea sta niciodata la birou cum sta el. Ca vanator m-am gandit nu se castiga bine. Autorizatii scumpe multe legi stricte si carnea de vanat e scumpa in teren se vinde ieftin avand in vedere ca cel mai mare mistret impuscat de mine a fost de 68 de kg si a costat 150 euro. Am licenta de scoala profesionala bucatari dar nu se castiga bine. Altceva decat agricultura nu as putea face. Asa ca mai bine trag tare in agricultura.;

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsilesax, on 09 ianuarie 2018 - 12:04, said:

Varza de primavara, 40 t la ha x 0,20 lei si ai impuscat 8000 pe ha.

Cam asta e problema pe care o au toți afaceriștii la început. Fix așa fac calculul.

Varza aia nu crește din nimic. Arat, sămânță, cultivat, îngrășământ, erbicid, cules, angajați, salarii, TVA, impozit. Adică, tu nu "împuști" 8000 pe ha. Poți "împușca" în final -1000. Dar e oarecum un fel de depozit cu dobândă pe minus. Iei toți banii într-un sezon, zici c-ai făcut niște bani. Că ți-ai băgat tot salariul în afacere și ai mâncat pâine cu parizer tot anul, nu mai contează.

Dacă-i anul prost, pierzi mai mult. Dacă-i anul prea bun, iar pierzi, pentru că se vinde la un preț infim.


O afacere trebuie gândită cu un plan de afaceri pesimist, nu cu venituri brute pe producție.


Eu rareori am văzut agricultori mici, cu 40-50 ha în lucru, care să o ducă bine. O duc de la o zi la alta, se bucură că primesc banii grămadă, într-un sezon, dar ies de multe ori în pierdere, muncesc pe degeaba. Și pe majoritatea îi văd blocați. Cultivă aceleași chestii an de an, sperând că se schimbă ceva. Mai iau un tractor cu fonduri, dar nu fac mare lucru cu el, își desfășoară aceeași activitate de subzistență. O cultură economică foarte precară.


Cred că ăsta ar fi exercițiul cel mai bun. Să poți face profit real cu suprafață mică. Să-ți asiguri salariul, iar la sfârșitul anului, când tragi linie, scazi toate cheltuielile, să rămâi cu plus. Faptul că tu ai, în buzunar, 8000 de lei, nu înseamnă neapărat că ești cu plus. Dacă, în cursul anului, ai cheltuit 9000, chiar dacă ai făcut-o cu țârâita, lună de lună și nu s-a simțit, ești pe minus. Dacă reușești să faci asta, să ai profit pe suprafață atât de mică, poți trece liniștit pe suprafețe mai mari.

#25
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Dar cu cresterea lucernei cum sta treaba ? Din cate stiu de la tara trebuie pusa doar o data si daca ii dai compost si nu o paste nimeni ai productie in fiecare an. Cu un tractor si o cositoare as putea sa fac profit an de an fara prea multa investitie. Si asa usor as putea sa imi cumpar si alte parcele ca acolo la tara nu sunt scumpe de loc. Si dupa sa imi cumpar si cateva animale pe care sa le hranesc cu ce produc. Daca a crescut cineva lucerna va rog sa imi ziceti.

#26
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostKili3003, on 09 ianuarie 2018 - 12:30, said:

Si asa usor as putea sa imi cumpar si alte parcele ca acolo la tara nu sunt scumpe de loc.
Pai care-s preturile astea per hectar ? cum am intrebr in alt post mai in urma, iti zicea altul ca ''iti mai cumperi teren'' si am intrebat..care-s preturile pe hectar.
Ce inseamna ''nu-s scumpe de loc'' ? In ce judet ?

#27
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Botosani.

#28
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

View PostKili3003, on 09 ianuarie 2018 - 12:30, said:

Dar cu cresterea lucernei cum sta treaba ? Din cate stiu de la tara trebuie pusa doar o data si daca ii dai compost si nu o paste nimeni ai productie in fiecare an. Cu un tractor si o cositoare as putea sa fac profit an de an fara prea multa investitie. Si asa usor as putea sa imi cumpar si alte parcele ca acolo la tara nu sunt scumpe de loc. Si dupa sa imi cumpar si cateva animale pe care sa le hranesc cu ce produc. Daca a crescut cineva lucerna va rog sa imi ziceti.
In agricultura trebuie apa, chiar si la lucerna. Pqmantul pe care il ai este irigabil?
Acum am vazut ca esti din botosani, pe acolo e nasol cu productia de vin,  vezi pe unde se poate cultiva vita de vie la tine in judet si incepe cu vita de vie.

#29
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018

View Postredcamel, on 09 ianuarie 2018 - 13:58, said:

In agricultura trebuie apa, chiar si la lucerna. Pqmantul pe care il ai este irigabil?
Acum am vazut ca esti din botosani, pe acolo e nasol cu productia de vin,  vezi pe unde se poate cultiva vita de vie la tine in judet si incepe cu vita de vie.
Da e irigabil sunt parauri peste tot si se poate trage apa. Si cu vita de vie chiar ar merge mi-ai dat o idee. Dar problema e ca anu trecut a inghetat toata via din sat si nu s-a facut nimic. Si chiar e o idee buna cu vinul ca-s o gramada de betivi la mine in sat. Daca m-as apuca as avea si la cine sa vand.

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostKili3003, on 09 ianuarie 2018 - 12:22, said:

Altceva ce as putea face ?
Cel mai usor e cresterea oilor. Ca sa capeti ceva experienta cauti o stana si lucrezi benevol o luna-doua . Se cauta carnea de oaie in occident -o nebunie . Bineinteles ca vinzi oi vii, nu stai sa le transezi tu . Si terenul de 6 ha e chiar suficient pentru 100 oi la inceput pentru inmultire .  Asa te poate ajuta si bunicul .

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
topic facut in urma dezbaterilor despre generatii?

#32
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

View PostKili3003, on 09 ianuarie 2018 - 14:31, said:


Da e irigabil sunt parauri peste tot si se poate trage apa. Si cu vita de vie chiar ar merge mi-ai dat o idee. Dar problema e ca anu trecut a inghetat toata via din sat si nu s-a facut nimic. Si chiar e o idee buna cu vinul ca-s o gramada de betivi la mine in sat. Daca m-as apuca as avea si la cine sa vand.
Omule cand zic irigabil ma refer la irigabil prin statii de pompare...ce tot baigui tu de rauri si parauri...
La vita de vie ma refeream la cea de soi nu la hibrida ce necesita doar taiatul si o prașa cand iti aduci aminte.
La botosani se poate cultica doar in sudul judetului. Daca esti din nordul sau centrul judetului, las-o balta.

#33
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Post77777-7, on 09 ianuarie 2018 - 11:57, said:

Daca omul scoate poate 7 tone/ha X 550 lei = 3500 lei X 6ha =20.000 lei minus cheltuieli si taxe etc = poate 10.000 lei per an adica 2 mii euro.
Cu cat crezi ca se vinde, sau stii ca se vinde un hectar de teren la tin in judet, fiindca 2 mii euro la mine in judet e cam 0.2 dintr-un hectar(1ha=10mii euro, asa viseaza toti taranii peste noapte, ori doar cei cu acces la internet ?!?).
Deci in 5 ani poate mai cumpara 1 hectar ? Ori zici ca si cum ar fi vorba de 50% banii lui + 50% ue, ori zici ca pe varianta de arenda ?

Cum cumpara omul hectare, plural, cand toata Romania viseaza la 10 mii euro pe hectar ? Care's preturile care le stii tu sau altii ?

Oameni buni, voi unde ați auzit de 10k hectarul? În 2013 se vindea în Timiș la 4100, și în 2017 se tranzacționa la 3500, și dinăla bun pentru cereale, nu mocirlă din Apucații-Vale. Ce teren e ăla, intravilan la 1 euro / mp?

Edited by AlexIP, 09 January 2018 - 15:44.


#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Asa-i cand citeste omul pe sarite, de fapt s-a zis "vinde jumate din pamant si fa-ti o ferma ! ... cu 10.000 EUR iti faci o ferma cat-de-cat !", jumatate din pamant fiind jumatate din 6ha.

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postpacopaco1967, on 09 ianuarie 2018 - 14:44, said:

Cel mai usor e cresterea oilor. Ca sa capeti ceva experienta cauti o stana si lucrezi benevol o luna-doua . Se cauta carnea de oaie in occident -o nebunie . Bineinteles ca vinzi oi vii, nu stai sa le transezi tu . Si terenul de 6 ha e chiar suficient pentru 100 oi la inceput pentru inmultire .  Asa te poate ajuta si bunicul .

Nu știu de unde știi tu că se caută carnea de oaie în occident. E cam pe dos. Occidentul nu cumpără din România, ba invers, noi cumpărăm din vest, pentru că sunt prețurile mai bune. Oaia și vita se caută în est. Prin țările arabe, Turcia. Dar acolo, e circuit cam închis. Le convine să vină ei în România, să facă ferme și să exporte direct pe lanțurile lor de magazine. Și e o logistică complicată. Nu o să vinzi niciodată tu, de la stână, oaie arabilor. Pentru că n-o crești cum vor ei, nu-i dai de mâncare cum trebuie, nu îi asiguri tratamente, ce mai e necesar.

Poți să o fermă legată de un producător care are deja legături pe export. Și să-i produci ăluia oi, el să le abatorizeze și transporte. Dar să faci stână de oi, în speranța că le vinzi în Turcia, e absurd. Nu vei face niciodată așa ceva.

Oile nu se cresc pe câmp, dacă vrei să faci producție. Le crești în fermă, cu nutrețuri, tot ce trebuie. Nu le dai drumul pe alea 6ha și le lași să crească.

Voi vorbiți de Miorița aici. Acum 100 de ani, așa se făcea producția. Acum, nu se mai face așa.

#36
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
SmurfK din cate am citit straini cumpara materie prima de la noi vitei mici si exporta la noi in tara produse facute carcase finisate , faina aluat inghetat etc. La noi nu avem astfel de fabrici. De aia sunt nedumerit daca am fi avut piata de desfacere la vitei de carne sa se transeze aici in Romania sa ii vand la un pret convenabil nici nu as fi stat pe ganduri. Dar asa trebuie sa va intreb pe voi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate