Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Afacere cu bani europeni.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Salut sunt un tanar de 19 ani si vreau sa imi deschid o afacere in agricultura cu bani europeni. Si nu ma pot hotara intre ferma de vaci capre sau oi sau ceva in agricultura sub forma de cultivarea graului porumbului lucernei etc. Poate fi si alt animal inafara de acelea zise de mine. Dar nu vreau porci e bataie mare de cap cu analizele si tot pentru trichineloza. Si sa nu va intrebati daca nu sunt un pic fara experienta pentru asta. Sunt chiar sunt un pic cam neinvatat. Dar am bunici agricultori si un strabunic cioban si nu m-as supara daca le-as calca pe urme. Multumesc frumos.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru afacerile cu bani europeni nu-i nevoie si de capital propriu,atat mobil cat si imobil,adica bani si pamant in cazul de fata?
Tu crezi ca onor UE le da tuturor doritorilor de-a moaca bani?

#3
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Pai am pamant 6 hectare. Am resedinta unde vreau sa imi fac ferma. Tata si mama stau in Bucuresti. Si mi-au dat de ales cand am fost mic sa ma duc la tara si sa stau fiindca nu imi placea viata de oras. Si asa in clasa a-5-a m-am dus la bunici. Si bunicu a facut agricultura a cultivat pamantul si crestea cai. Si acum ca are 70 de ani nu mai are cai si nici nu il mai cultiva si am vorbit cu el sa imi dea mie pamantul. Si de bani nu stiu cat mi-ar trebui.

Edited by scaiba, 09 January 2018 - 10:32.
Am eliminat citarea inutila


#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Kili3003, on 09 ianuarie 2018 - 09:46, said:

Salut sunt un tanar de 19 ani si vreau sa imi deschid o afacere in agricultura cu bani europeni. Si nu ma pot hotara intre ferma de vaci capre sau oi sau ceva in agricultura sub forma de cultivarea graului porumbului lucernei etc. Poate fi si alt animal inafara de acelea zise de mine. Dar nu vreau porci e bataie mare de cap cu analizele si tot pentru trichineloza. Si sa nu va intrebati daca nu sunt un pic fara experienta pentru asta. Sunt chiar sunt un pic cam neinvatat. Dar am bunici agricultori si un strabunic cioban si nu m-as supara daca le-as calca pe urme. Multumesc frumos.
bataie de cap e si cu restu, dintre ce ai enumerat tu, la porci e cel mai simplu, apoi urmeaza oile, apoi vacile.Caprele, sint un segment aparte, greu de dus la nivel de afacere.
Cel mai ieftin/usor e cultura graului/porumbului, dar depinzi de vreme si ai nevoie de o suprafata de pamant cat de cat, intr-o zona favorabila.

 Kili3003, on 09 ianuarie 2018 - 09:55, said:

Pai am pamant 6 hectare. Am resedinta unde vreau sa imi fac ferma. Tata si mama stau in Bucuresti. Si mi-au dat de ales cand am fost mic sa ma duc la tara si sa stau fiindca nu imi placea viata de oras. Si asa in clasa a-5-a m-am dus la bunici. Si bunicu a facut agricultura a cultivat pamantul si crestea cai. Si acum ca are 70 de ani nu mai are cai si nici nu il mai cultiva si am vorbit cu el sa imi dea mie pamantul. Si de bani nu stiu cat mi-ar trebui.
Daca cele 6 h sint propice culturii porumbului, ia un tractor sh cu tot ce ai nevoie si apucate.Cu timpul mai cumperi pamant, eventual iti cauti si un loc de munca mai permisiv de unde sa poti lipsi cand e nevoie.Din 6 h, nu prea poti produce sa traiesti doar din ele.

#5
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Interesanta idee. Dar totusi m-as baza pe animale mai mult. Oi vaci de carne si de lapte. Dar totusi daca m-as baza pe o ferma de vaci de lapte. Laptele e ieftin, branza se produce mai putin din mai mult lapte. Si in vacile de carne nu as avea nici un pic de informatie fiindca toti fermieri de vaci de carne pe care i-am vazut sunt cei care au Angus si metisi din rasa angus si traiesc din subventie.

Edited by scaiba, 09 January 2018 - 10:33.
Am eliminat citarea inutila


#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Kili3003, on 09 ianuarie 2018 - 09:55, said:

Pai am pamant 6 hectare. Am resedinta unde vreau sa imi fac ferma. Tata si mama stau in Bucuresti. Si mi-au dat de ales cand am fost mic sa ma duc la tara si sa stau fiindca nu imi placea viata de oras. Si asa in clasa a-5-a m-am dus la bunici. Si bunicu a facut agricultura a cultivat pamantul si crestea cai. Si acum ca are 70 de ani nu mai are cai si nici nu il mai cultiva si am vorbit cu el sa imi dea mie pamantul. Si de bani nu stiu cat mi-ar trebui.
asadar nu-ti ajunge pamantu' lu' bunicu' ! ... vrei si bani de la UE ! ... Posted Image
vinde jumate din pamant si fa-ti o ferma ! ... cu 10.000 EUR iti faci o ferma cat-de-cat !

Edited by realduc, 09 January 2018 - 10:30.


#7
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Pai vreau bani de la UE sa imi deschid o ferma mare.

Edited by scaiba, 09 January 2018 - 10:33.
Am eliminat citarea inutila


#8
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Uită de vaci, oi, capre, porumb, grâu și concentrează-te pe legumicultura.

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cu "experienta" ta de manager sau agricultor, o sa fie un "esec total" ! ...
ca atu-uri ai doar optimismu' si varsta ! ... in rest nimic !
nu o spun cu rautate ! .. ai putea fi copilul meu ! ... :)

Edited by realduc, 09 January 2018 - 10:36.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Kili3003, on 09 ianuarie 2018 - 09:46, said:

Salut sunt un tanar de 19 ani si vreau sa imi deschid o afacere in agricultura cu bani europeni. Si nu ma pot hotara intre ferma de vaci capre sau oi sau ceva in agricultura sub forma de cultivarea graului porumbului lucernei etc. Poate fi si alt animal inafara de acelea zise de mine. Dar nu vreau porci e bataie mare de cap cu analizele si tot pentru trichineloza. Si sa nu va intrebati daca nu sunt un pic fara experienta pentru asta. Sunt chiar sunt un pic cam neinvatat. Dar am bunici agricultori si un strabunic cioban si nu m-as supara daca le-as calca pe urme. Multumesc frumos.

Inainte sa te hotarasti ce vrei sa faci, citeste cat de mult poti despre bataia de cap cu fondurile europene. Poti incepe de aici:
https://republica.ro...mi154774_s28506
https://forum.softpe...urile +europene

Edited by rosix, 09 January 2018 - 10:31.


#11
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018

 realduc, on 09 ianuarie 2018 - 10:31, said:

cu "experienta" ta de manager sau agricultor, o sa fie un "esec total" ! ...
ca atu-uri ai doar optimismu' si varsta ! ... in rest nimic !
Ok, dar daca nu am experienta asta nu inseamna ca nu pot invata si sa muncesc.

 corsica, on 09 ianuarie 2018 - 10:31, said:

Uită de vaci, oi, capre, porumb, grâu și concentrează-te pe legumicultura.
Nu stiu ce sa zic. Nu mi-a placut niciodata sa imi cultiv legumele. Mai ales din experientele bunicii cu ardei capia care se stricau mai mereu.

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Începe cu agricultura pe terenul pe care-l ai, mai iei în arendă, pe urmă faci și fermă de animale.

Fermele de animale o duc destul de prost. Cu tot cu subvenție, abia stau pe linia de plutire majoritatea, iar pe porc au început să se închidă. Doar să ai o legătură pentru export, dar prin țară stă prost treaba. O mare problemă o reprezintă hrana. Fermierii ajung să plătească mai mult pe hrană decât cât iau pe carne, iar asta se datorează și evaziunii din domeniu.

Începi cu agricultura, pe urmă să-ți poți asigura o parte din hrana pentru animale. Ferma de animale o poți face treptat. La număr mic de capete, nu sunt necesare atâtea autorizații. Poți testa apele în acest mod, vezi dacă e loc de profit, pentru că și zona în care ești e importantă.


Fondurile europene pe achiziții de utilaje agricole erau destul de accesibile. Cred că ai mai multe șanse cu un astfel de proiect, pentur început.


La orice tip de animale ai nevoie de analize, un medic veterinar angajat, chiar dacă-i porc sau oaie. Și nu doar pentru analize, ci ca să nu-ți moară animalele. La un număr mai mare, și bolile se răspândesc mai repede.

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015

 Kili3003, on 09 ianuarie 2018 - 10:29, said:

Pai vreau bani de la UE sa imi deschid o ferma mare.
si probabil cu jumate din bani iti ridici o casa nu?hai ce drq vorbim ... programul tomate, unde sunt rosiile ?unde sunt castravetii care trebuiau sa fie la tarabe?nimic nu faceti,luati banii de pomana si dati spagi ca sa ridicati case.Stiu cazuri concrete Posted Image ,dar cum e Romania nu ai ce sa le faci , pile si ..iar pile .

Edited by gogosaru100, 09 January 2018 - 10:49.


#14
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Am deja casa. La ce imi mai trebuie una ? Posted Image Tata are bani sa imi faca si ferma are bani sa imi faca si vila. Dar nu vrea sa ma sustinta imi zice ca nu am eu ce cauta in domeniul animalelor. Mi-a dat bani sa imi iau arma sa imi iau licenta de vanator. Dar cand aude ca vreau sa ma fac agricultor imi inchide telefonul.

Edited by scaiba, 09 January 2018 - 11:12.
Am eliminat citarea inutila


#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cultiva terenul cu porumb, orz putina mazare si floare cumpara purcei si cu productia obtinuta creste i si vinde i pe net. Da le naibi de legume.. Ca deja santem prea multi. De programe este bine sa te interesezi la directia agricola.
Oricum e greu, intai trebuie sa faci pe banii tai apoi iti dau si ei.

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ia legătura cu GAL-ul local din zona ta să-ți dea mai multe informații despre programul cu instalarea tinerilor fermieri, e un proiect fix pentru trecerea agriculturii din economia gri/neagră în cea cu acte. Alternativ, poți apela la o firmă de consultanță, știu ei despre ce-i vorba și de obicei caută oameni cu care să facă dinastea. Te costă cam 300 de euro depunerea proiectului, se face o dată pe an (prin vară) sesiunea de depunere de proiecte și se pot lua 15000 sau 40000 în funcție de cât teren / punctaj / animale ai. Condiția e să deschizi un PFA / SRL prin care să gestionezi banii, trebuie să cumperi doar echipamente/utilaje relevante - asta stabilesc cei de la consultanță/GAL cu tine, în funcție de cum îți scrii proiectul și condiția e să rulezi în termen de 6 ani minim 20% din cât îți dădeau, parcă. Ți se dă un punctaj în funcție de ce scrii în proiect și pe baza ăluia intri la finanțare. Acum 2 ani s-au finanțat proiectele până la 25 de puncte și acum 2 ani până la 40. Ca idee, o gospodărie de vreo 2 hectare cu 16 porci și 100 de găini dădea un scor 30 de puncte (35 dacă era preluată gospodăria de la cineva înregistrat la APIA) pe linia de 40000.

https://portal.afir....tineri_fermieri

Poți să te uiți pe aici după documentul cu S.O.-uri. În funcție de ălea vezi care-s cele mai finanțate și pe ce te-ai putea duce. Ca idee, o vacă face ca punctaj cât câțiva porci sau câteva zeci de găini. În funcție de zonă, punctajele sunt diferite, în unele zone faci punctaj din cereale, în altele din animale, în funcție de ce vor ei să subvenționeze de fapt și să crească în zona respectivă.

Nu-i asculta pe toți imbecilii, dacă ai teren și chef de muncă sigur te poți ține de treabă. Ai voie să-ți iei și angajați și dacă-ți ajunge bugetul să-i și plătești de acolo, consultanța ți se decontează din proiect dacă e acceptat și oricum te ajută ei. Singura chestie e că trebuie să ai tu animalele la depunerea proiectului, că o să vină în control să ți le numere și să-ți asumi că rămâie cu ele dacă nu intră.

P.S. Doctorul veterinar nu costă mult. O să ai nevoie și de el pentru subvențiile de la APIA.

Edited by AlexIP, 09 January 2018 - 11:41.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Kili3003, on 09 ianuarie 2018 - 11:04, said:

Am deja casa. La ce imi mai trebuie una ? Posted Image Tata are bani sa imi faca si ferma are bani sa imi faca si vila. Dar nu vrea sa ma sustinta imi zice ca nu am eu ce cauta in domeniul animalelor. Mi-a dat bani sa imi iau arma sa imi iau licenta de vanator. Dar cand aude ca vreau sa ma fac agricultor imi inchide telefonul.

Nu te lasa descurajat. Eu nu as apela la bani europeni decat sa-mi iau ceva utilaje, in rest m-as descurca pe cont propriu.. pentru ca e mega-bataie de cap cu fondurile europene, trebuie proiect, tre sa scrii acolo, cat produci, cat vinzi, trebuie sa fii fermier autorizat cu toate hartiile la zi, terenul trebuie intabulat... tre sa ai bani sa platesti inainte si dupa aia sa-i recuperezi din fonduri UE... o intreaga bataie de cap.

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Kili3003, on 09 ianuarie 2018 - 11:04, said:

Dar cand aude ca vreau sa ma fac agricultor imi inchide telefonul.

O ști el ce știe. Începi să faci ceva, să vadă că poți. Cultivă orice și vinde, fă banul tău, pe urmă o să fie mai deschis. El cred că nu vrea să se implice pentru că îi e frică că-i pierzi banii. Lucru ce nu e de neașteptat. Știu că n-o să-mi dai dreptate, dar la vârsta ta, nu știi multe. Nu ți-o spun ca o critică, e un fapt, efectiv n-ai de unde să le știi.

E bine s-o iei încet, să înțelegi domeniul. Dacă mâine, vine tatăl tău și-ți zice "ia 100.000 de euro și fă-ți fermă", sunt șanse foarte mari să-i papi pe toți și să nu faci nici un profit, ba chiar să-ți și ia banca ce-ai făcut cu ei. Pentru că nu știi ce-ți trebuie, nu știi ce taxe plătești, autorizații, furnizori, clienți, toate cele. Sunt multe chichițe pe care chiar nu ai de unde le ști.

Începi ușor, indiferent de ce înseamnă asta. Zici că ai 6 ha, încearcă să faci profit cu ele. Nu contează cum, doar să ai la sfârșitul anului viitor, mai mulți bani câștigați decât cheltuiți.


Nu te gândi la o afacere la cheie, cu o investiție din partea tatălui tău și fonduri europene, pentru că e foarte greu să meargă. Până și agricultori cu experiență dau greș destul de des. Sunt chestiile mici care te bagă în pământ. De la taxe până la angajați care te fură.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate