Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Consultanta achizitie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
paulclaudia2016

paulclaudia2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2018
Salut,
Eu si sotul meu vrem sa cumparam o casa. Nu ne pricepem tare mult la constructii si nici la partea legala (acte, intabulari si alte autorizatii :) ).
Poate cineva sa imi recomande o firma de consultanta sau un inginer constructor care ne-ar putea ajuta in Alba Iulia?
Mersi

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca prim sfat ar fi sa va hotarati la ce buget si marime vreti sa fie casa (ori marime, buget, ori buget, marime, vedeti care e prioritatea mai mare....). Ulterior vedeti in ce zone gasiti ce va doriti.

Prin Bucuresti am vazut prin santiere inscriptionat Apullum 94 (nu stiu daca are legatura cu constructiile, dar puteti incerca la ei).

#3
paulclaudia2016

paulclaudia2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2018
Multumesc pentru raspuns. Am uitat sa menționez ca am gasit casa dar asteptam sa finalizeze proprietarul actele întrucât are un teren mare pe care il parceleaza si apoi vinde separat. Pe una din parcele se afla construcția despre care am avea nevoie de o părere. Si repet ca este vorba despre Alba Iulia.
Mersi inca odată .

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In principiu la acte e problema. Sa fie n regula.  Totusi daca aveti pe cineva mai in tema cu constructiile e bine sa cereti un sfat in legatura cu starea casei. Important e sa nu aiba probleme grave. Actele o sa vedeti la notar daca sunt in regula ca altfel nu va face contractul.
Firma de consultanta nu cred ca gasiti. In agentii imobiliari nu poti avea increderee ca 90% din ei nici macar nu stiu ce vand. Cauta un diriginte de santier cu experienta si il rogi sa vina cu voi sa vedeti casa, contra cost.

  Daca e casa nou e una. Mare atentie sa fie conectata la utilitati, sa fie contoare montate. Ca multe se vand neconectate cu promisiunea ca se conecteaza in 2 saptamani care dureaza si 6 luni uneori.
Dar daca e veche se vad problemele. Fisuri in pereti, mucegai, sau proaspat zugravit.

Edited by PoeOvidiu, 09 January 2018 - 08:58.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Citeste si topicul acesta, poate iti este de ajutor:
https://forum.softpe...cumperi-o-casa/

#6
Xperion

Xperion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.03.2007
Poti arunca si un ochi aici

https://forum.softpe...er-rezidential/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate