Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

E legal PopCorn Time ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
al_exander

al_exander

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.01.2018

 Valmont43, on 09 ianuarie 2018 - 10:18, said:

Nimeni nu are de unde stii ce faci tu cu materialele descarcate, prin urmare descarcatul este ilegal indiferent daca le tii pt.tine sau le dai la altii, fiindca legea spune clar "descarcatul, copiatul" etc. altfel ar fi mentionat ca este interzisa doar vanzarea materialelor piratate....
Si mare atentie: furnizorii de net din RO pastreaza istoricul pe ultimele 6 luni din cate stiu, asa ca daca cineva le cere acest istoric acolo apare tot ce ai facut...
Sigur ca, acuma nu cred ca pt.1-2 filme or sa-ti vina mascatii la usa, dar unii descarcau sute de torente cu care stateau si la seed, acolo cred ca e buba
Sincer sa fiu, nu am citit prea mult legile astea, ca nu m-au interesat in mod deosebit, nefacand nimic in plus sau minus decat restul celor 90% de utilizatori de net. Mai un film, mai o muzica, dar doar pt mine acasa. Eu caut torentul si il descarc cu utorent. Iar dupa descarcare, nu las nimic la seed. Stiu ca par bulangiu, dar, mai bine asa.

#38
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Bursul, on 09 ianuarie 2018 - 10:15, said:

Eu tot nu inteleg cum se poate dovedi din log-uri ca ai dat o melodie piratata jos. Daca eu dau de pe torenti o melodie cu partzuri, iar in titlu scrie Florin Salam, asta nu inseamna ca am descarcat melodia respectivului.
Sa interleg ca tu nu stii cum functioneaza justitia.....Nu trebuie eu ca procuror sa demonstrez ca esti vinovat, tu trebuie sa demonstrezi ca esti nevinovat....Eu ca procuror doar te acuz de ceva......Deci in concluzie procuratura vine si zice ca ai furat filme, muzica etc....tu trebuie sa demonstrezi ca nu ai facut asa ceva....simplu....acum tu cine crezi ca o sa castige tu un amarat sau mafia multimedia?

 al_exander, on 09 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Sincer sa fiu, nu am citit prea mult legile astea, ca nu m-au interesat in mod deosebit, nefacand nimic in plus sau minus decat restul celor 90% de utilizatori de net. Mai un film, mai o muzica, dar doar pt mine acasa. Eu caut torentul si il descarc cu utorent. Iar dupa descarcare, nu las nimic la seed. Stiu ca par bulangiu, dar, mai bine asa.
Daca lasi la seed cresc sansele sa fi prins.....daca doar descarci si ai viteza mare atunci sansele sa fi prins scad corespunzator cu viteza de download...

Edited by Clovis, 09 January 2018 - 11:17.


#39
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nu aplicatia in sine e ilegala ci incalcarea drepturilor de autor.

Quote

Sa interleg ca tu nu stii cum functioneaza justitia.....Nu trebuie eu ca procuror sa demonstrez ca esti vinovat, tu trebuie sa demonstrezi ca esti nevinovat
ba da, fix asta-i jobul procurorului. el acuza, el trebuie sa aduca dovezi pentru vinovatia acuzatului. asta intr-un proces penal. intr-un proces civil treaba-i alta, dar acolo nu exista "acuzat".
acuzatul nu trebuie sa demonstreze ca "nu a facut nimic", desi daca poate aduce argumente care-l disculpa, impotriva dovezilor acuzarii (daca exista) poate fi in avantajul lui. insa acuzatul poate sa taca pe intreaga durata a procesului, fara sa i se poata pune in carca tacera in vreun fel. Daca strategia e avantajoasa sau nu, depinde de ce dovezi are acuzarea. Iar aici intervine avocatul apararii, care are dreptul sa acceseze dovezile acuzarii si in functie de ce vede acolo, poate dezvolta strategia de aparare, care in caz ca dovezile sunt insuficiente, poate sa fie foarte bine tacerea acuzatului.

#40
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 al_exander, on 09 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Sincer sa fiu, nu am citit prea mult legile astea, ca nu m-au interesat in mod deosebit, nefacand nimic in plus sau minus decat restul celor 90% de utilizatori de net. Mai un film, mai o muzica, dar doar pt mine acasa. Eu caut torentul si il descarc cu utorent. Iar dupa descarcare, nu las nimic la seed. Stiu ca par bulangiu, dar, mai bine asa.
Tu nu pricepi cum functioneaza chestia asta....in momentul in care tu descarci ceva devii si seeder in acelasi timp, astfel ca nu conteaza cat a durat descarcarea propriu zisa...ei bine providerul de net la cererea cuiva ii poate face un print la locurile pe unde ai fost si ce-ai facut pe net, iar acolo apare dwd si seed juma de ora azi, juma de ora maine, etc.
Deci daca cineva iti vrea raul cu tot dinadinsul iti poate aduce si dovezi...
Acuma dupa cum am spus, cred ca justitia in RO e ocupata cu marii borfasi si mai putin cu un pustan care a descarcat si el un film la care sa se uite cu iubita....
Totul este sa nu abuzezi de torente...

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cât descarci ceva ești seeder deci dai deci ilegal.
Cât te uiți pe Popcorn, faci și seed deci ilegal.
Aplicația îți dă acces la furăciuni deci e ilegală.
Părerea mea. A se vedea Kazaa și problemele de acolo.


Numai că la noi merge.
Lasă că au ăia destui bani deja. Oricum plătim mereu chestii inutile gen impozite din care ăștia nu fac nimic pentru țară, pentru asigurări de sănătate și tot felul.

N-o să ne împuște americanii că ne uităm la un film fără să cumpărăm beletu'

#42
whazzup

whazzup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2019
Eu personal am platit  2700 euroi in germania pt 3 filme de pe popcorn time.asa ca atentie.fara un vpn ca lumea nici nu va ganditi sa-l folositi acolo sau in alta tara asemanatoare.

Marea mea intrebare daca exista vreun risc in Romania?

S-a auzit vreodata ca a luat  cineva amenda in Romania sau i sa desfacut contractul de la providerul de net din cauza ca a download-at,seed-at filme,muzica de pe popcorn,trackere,etc sau de pe net pur si simplu?

#43
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostValmont43, on 08 ianuarie 2018 - 19:39, said:

In west din cate stiu sunt interzise orice fel de piraterii chiar daca nu descarci nimic pt.ca popcorn time foloseste torenti ilegali...
In RO stiu ca legea pedepseste descarcarea si uploadarea  dar nu stiu daca se refera si la ce vizionezi online fiindca daca stau sa ma gandesc pe you tube sunt filme si concerte intregi si nu mai are nimeni nicio apasare....
Una peste alta PPC Time este un add-on ilegal(ca si altele gen Covenant ori Exodus) care de obicei se foloseste impreuna cu Kodi
Da dar cine are curaj sa se lege de google?,bubuie pirateria acolo,pro tv se lupta cu seriale pe net dar nu se lupta cu youtube unde productii pro sunt urcate ilegal

Edited by NFS01, 01 August 2020 - 19:10.


#44
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postwluf, on 08 ianuarie 2018 - 20:10, said:

care e diferenta intre youtube si the pirate bay?

eu nu vad nici una.
Youtube apartine de google,cine crezi ca are curajul sa se ia de google?

#45
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postwluf, on 08 ianuarie 2018 - 20:10, said:

care e diferenta intre youtube si the pirate bay?

eu nu vad nici una.
bad post

Edited by NFS01, 21 November 2020 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate