Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

E legal PopCorn Time ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Salut.
M-am uitat pe forum si am vazut ca se vorbise despre acest lucru acum vreo 3 ani.
E legal PopCorn Time in Germania / Austria si alte tarii in care e interzis downloadul. Stiu ca atunci cand il foloseam, popcornul downloada filmele in timp ce ma uitam la ele ( acum nu stiu daca e tot asa ca nu l-am mai folosit de vreo 2 ani ).

#2
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
In west din cate stiu sunt interzise orice fel de piraterii chiar daca nu descarci nimic pt.ca popcorn time foloseste torenti ilegali...
In RO stiu ca legea pedepseste descarcarea si uploadarea  dar nu stiu daca se refera si la ce vizionezi online fiindca daca stau sa ma gandesc pe you tube sunt filme si concerte intregi si nu mai are nimeni nicio apasare....
Una peste alta PPC Time este un add-on ilegal(ca si altele gen Covenant ori Exodus) care de obicei se foloseste impreuna cu Kodi

#3
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View PostValmont43, on 08 ianuarie 2018 - 19:39, said:

In RO stiu ca legea pedepseste descarcarea si uploadarea
Nu cred oricum ca e ca in tarile din vest... Stiu un caz Germania cand i-au blocat laptopul la un barbat pentru ca downloadase.

Legea se aplica si aplicatiile free ? Gen bs player, avast free si altele pe care le gasim la download pe siteul producatorului  ?

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Destul de greu de zis. Mai ales atata timp cat nu downloadezi efectiv fisierul respectiv.
Este ca si cum ai asculta un radio online din nu stiu ce tara si acolo se difuzeaza nu stiu ce melodii care in tara in care esti tu sunt doar cu bani.
Eu nu am auzit de chestii concrete cu pirateria, in vest. Mai ales daca nu dai jos fisierul respectiv.

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostRazvan125, on 08 ianuarie 2018 - 19:42, said:


Legea se aplica si aplicatiile free ? Gen bs player, avast free si altele pe care le gasim la download pe siteul producatorului  ?
Nu e logic? (ca nu)

#6
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postalexx1402, on 08 ianuarie 2018 - 19:46, said:

Nu e logic? (ca nu)
Ba da. Dar vroiam sa ma asigur. :))))

#7
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View PostRazvan125, on 08 ianuarie 2018 - 19:32, said:

Salut. M-am uitat pe forum si am vazut ca se vorbise despre acest lucru acum vreo 3 ani. E legal PopCorn Time in Germania / Austria si alte tarii in care e interzis downloadul. Stiu ca atunci cand il foloseam, popcornul downloada filmele in timp ce ma uitam la ele ( acum nu stiu daca e tot asa ca nu l-am mai folosit de vreo 2 ani ).
Depinde de provider-ul de internet pe care îl folosești în Germania, au fost destule cazuri în care 'T-mobil' / 'Deutsche Telekom', 'vodafone-DE' sau alți provideri din Germania au suprataxat utilizarea unor astfel de servicii și chiar au cerut despăgubiri/plata unor pagube, desigur Posted Image bazându-se pe legile de acolo din Germania!

#8
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
Atâta timp cât trackerele torrent sunt tolerate, și PopCorn Time e cât se poate de legal. Mai ales că e o doar interfață cu un player ce se conectează și  face streaming de pe trackere.

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View PostRazvan125, on 08 ianuarie 2018 - 19:32, said:

E legal PopCorn Time in Germania / Austria si alte tarii in care e interzis downloadul ? Stiu ca atunci cand il foloseam, popcornul downloada filmele in timp ce ma uitam la ele ( acum nu stiu daca e tot asa ca nu l-am mai folosit de vreo 2 ani ).
Mă refer la video streaming de filme artistice / filme documentare / concerte de muzică , emisiuni TV, evenimente sportive ''Live'' ( în direct )
@ 'Razvan125' Posted Image din partea mea fă cum crezi tu mai bine, ulterior vezi tu cum merg lucrurile, fie bine Posted Image  , fie nu prea bine Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 08 January 2018 - 19:58.


#10
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Oricum, daca stai sa te gandesti, 10 euro / luna pentru Netflix nu e mult chiar deloc... Decat sa risti si sa ai probleme in afara tarii, mai bine platesti si gata. Pe Netflix apar toate filmele care se lanseaza ? Sau doar de la anumite studiouri ? ( gen paramount, universa etc )

#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Succes în Germania!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 08 January 2018 - 19:57.


#12
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View PostTheStarkestTruthMatters, on 08 ianuarie 2018 - 19:54, said:

Mă refer la video streaming de filme artistice / filme documentare / concerte de muzică , emisiuni TV, @ 'Razvan125' Posted Image din partea mea fă cum crezi tu mai bine, ulterior vezi tu cum merg lucrurile, fie bine Posted Image  , fie nu prea bine Posted Image
Acum sunt in Romania.. Nu mi fac probleme. Am intrebat doar asa, ca fapt divers.  Poate nici nu o sa fie nevoie sa folosesc Popcornul in Germania sau alte tari....  M-am uitat online la filme.. Si inca nu am primit nicio surpriza Posted Image)))

Edited by Razvan125, 08 January 2018 - 19:59.


#13
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
fix pix, si daca e legal si daca nu e.

#14
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Mare atentie cu pirateria in Germania...foarte multi s-au trezit cu amenzi super usturatoare pt.ca descarcasera torenti...
Iar ei vin si cu dovezi printate pe care nu mai ai cum sa le contesti(caz concret patit de o cunostinta)...acuma nu stiu daca si PPC Time intra la categoria asta cata vreme nu descarci nimic(atentie: sa nu fie bifata optiunea de dwd in timp ce vizionezi)

Edited by Valmont43, 08 January 2018 - 20:10.


#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
In Romania e legal cat timp nu dai jos filmul de pe net, nu-l pui pe DVD si nu-l vinzi. Adica daca-l vezi on-line totul e legal. Nu e problema ta daca cel care l-a urcat pe net a platit sau nu drepturi de autor. E exact ca la Youtube.....acolo gasesti mii de filme. Daca totusi iti e frica poti folosi cu incredere un ipvanish cum fac chinezii....

Edited by Clovis, 08 January 2018 - 20:11.


#16
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
care e diferenta intre youtube si the pirate bay?

eu nu vad nici una.

Edited by wluf, 08 January 2018 - 20:12.


#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postwluf, on 08 ianuarie 2018 - 20:10, said:

care e difernta intre youtube si the pirate bay?

eu nu vad nici una.
Pirate bay foloseste torrenti adica trebuie sa dai jos filmul ca sa il vezi....La youtube il vezi on-line nu-l dai jos.... Leguitorul in mintea lui ingusta are impresia ca tu daca dai jos un film ca sa-l vezi inseamna ca o sa-l si vinzi sa te imbogatesti din munca altora.

#18
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postwluf, on 08 ianuarie 2018 - 20:10, said:

care e difernta intre youtube si the pirate bay?

eu nu vad nici una.
De regula pe you tube vizionezi online, pe pirate bay descarci ilegal materiale pt.care nu ai drepturi de autor, insa cea mai mare suparare a autoritatilor a fost ca pe pirate bay gaseai programe de mii de euro puse la seed, acuma intre noi fie vb.stiu ca erau tentante dar totusi niste oameni au muncit pt.ele...
Da mai e functional pirate bay? Stiam ca l-au inchis...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate