Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Crossover sau SUV la 20000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#145
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostTyby, on 12 februarie 2018 - 12:42, said:


Bumpocbum: dezvoltam pe topicul lui Baxon ideile, daca il gasesc.
Daca nu l-ai gasit inca, asta e:
https://forum.softpe...ale-4x4-si-4x2/

#146
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu stiu de ce zic eu ca la nici una dintre masinile "mici" nu au optiune de automata pe 4x4 (gen Qashqai, Duster, Kadjar). Doar pe Koleos parca citisem ca baga o noua cutie automata, disponibila si pe varianta AWD).

Cred ca asta este topicul: https://forum.softpe.../#entry22430555

#147
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostTyby, on 12 februarie 2018 - 14:24, said:

Nu stiu de ce zic eu ca la nici una dintre masinile "mici" nu au optiune de automata pe 4x4 (gen Qashqai, Duster, Kadjar).
Vezi VW. Eu am condus la drive-test TRoc cu tractiune integrala si cutie de viteze automata. O masina superba.

#148
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTyby, on 12 februarie 2018 - 12:42, said:

Baxone, incepusem sa scriu de ceva vreme, pe masura ce citeam.

Si da, ca super-moderator, am ceva avantaje. Am promis ca incerc sa-mi fac timp sa mutam tot off-topic-ul pe un topic nou. Daca ai facut deja, te rog pune link aici, si lipesc alea de noul topic.

Bumpocbum: dezvoltam pe topicul lui Baxon ideile, daca il gasesc. Lamurim acolo si ce sunt cutiile automate, si ce tipuri sunt etc. Ca vad ca lumea inca traieste cu preconceptiile de pe vremurile alelalte, cand cutia automata "era scumpa, puturoasa, nefiabila, consuma mult si costa cat o masina noua sa o repari".
https://forum.softpe...ale-4x4-si-4x2/

#149
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am selectat vreo 60 de posturi, dar cand i-am dat sa le mute, mi-a spus ca nu exista! Posted Image Cred ca Dany a fost mai rapida. Posted Image

Edited by Tyby, 12 February 2018 - 14:56.


#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E o Doamna Posted Image Are prioritate...

Edited by bumpocbum, 12 February 2018 - 15:21.


#151
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostTyby, on 12 februarie 2018 - 14:24, said:

Doar pe Koleos parca citisem ca baga o noua cutie automata, disponibila si pe varianta AWD).

Koleos are o cutie Nissan X-Tronic CVT la baza cuplata la propulsorul 2.0 dCi si tractiune integrala. Vechiul Qashqai avea cutie automata clasica Jatco cu 6 rapoarte cuplata la transmisie 4x4 si motorul 2.0 dCi in varianta de 150cp.

Am mers cu Koleos, mi se pare foarte lent din cauza cutiei, nu ii face dreptate cutia aceea, lucru sensibil la un Renault care deja costa niste bani frumosi.

#152
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbiscu, on 30 ianuarie 2018 - 05:20, said:

Iar Seat Arona - in care incapem !!! - ne-a luat inima! Ramane una din finalistele noastre , una din cele 3 la care sa ne gandim sa facem alegerea finala in curand. Este frumoasa foc, spatiul interior folosit bine, avem loc cam la limita dar am putea trai cu aceasta masina, pacat ca la cutie automata este doar motorul de 1.0 (benzina) cu 115 cai ... daca ar fi fost 130 cai cred ca aveam deja decizia finala pt noua noastra masina. Este putin cam scumpa dar iti fura ochii si inima. La 21.500 am configurat un model cu destul de multe optionale si features, aproape ca nu lipseste nimic. Vorba sotiei, daca mai avea 5 cm lungime si vreo 10-15 cai in plus era clar ce avem de facut.

Nissan Qashkai , noul model, ne-a dezamagit la 2 capitole: din cauza consolei centrale enorme (de ce era nevoie sa fie atat de mare!?) locul meu ca sofer a devenit o cochilie cam stramta, iar genunchiul si tibia piciorului sunt usor jenate de marginea acestei console, DAR la 21500 euro - cu cutie automata - este motorul de 115 cai la o masina grea, cu masa mai mare cu 250 kg decat Arona, de departe cea mai lenesa masina din toate cele studiate de noi, pacat. Urmatoarea varianta cu cutie automata era diesel-ul de 131 cai dar la vreo 24.500 euro.

Renault Kadjar - marele meu favorit - nu ne-a placut la interior, se vede ca e pe platforma de Qashkai, aceeasi consola enorma intre scaunele din fata, dar Renault a pus marginea consolei dinspre sofer din plastic dur si profilat ascutit spre genunchi/tibie! Incredibil! iar spre pasagerul din dreapta s-au gandit ei ca e nevoie de un maner la consola ...  s-a terminat si cu genunchiul lui fimiu! E greu sa inteleg ce s-a intamplat la interiorul Kadjarului!? Probabil noi fiind mai inalti cadem altfel la cote cu genunchii? Eu am fost tare dezamagit pt ca era varianta mea favorita ca si bani si dotari ...

Am fost si la Duster ca sa nu se zica ca nu incercam ... dupa 2 minute am plecat. Eu nu inteleg cum are aceasta masina succes, poate doar ca ofera 4x4 la un pret mai mic ca altii, in rest nu e pt dimensiunile noastre, cea mai proasta vizibilitate din toate masinile testate iar senzatia de claustrofobie a fost puternica, alegere proasta de culori la materialele din interior, iar consola din tavan de care e prinsa oglinda retrovizoare este o idee diabolica pt o persoana inalta ca mine, practic la unghiul meu de privit, oglinda se "intalneste" cu bordul !!! Incredibil asa ceva ... privesti drumul prin 2 hublouri "rotunde" ... n-are rost sa mai discut.

Apropo, in Seat Arona am cea mai buna vizibilitate din toate masinile testate ... de departe! Si eu zic ca poate iti salveaza si viata intr-o zi acest fapt ...

Sper ca se intelege ca toate cele prezentate aici sunt parerile noastre, gusturile noastre si fiecare isi alege ce vrea si ce poate si doresc fiecaruia sa se bucure cat mai mult de masina aleasa.
La Seat nu e de mirare sa constati ca are cea mai buna vizibilitate si in general e cea mai "gandita", se vede ca au pus nemtii de la VW mana acolo.
Asa e si la Skoda, spatiu interior mare, gandit bine etc

La renault m-am urcat si condus cam toate, la toate am avut senzatia de claustrofobie, inclusiv la cele mai mari modele de la ei!
De ce, nu stiu... uneori te intrebi cine le-a gandit sau de ce nu le-a gandit, mai bine spus.

oricum, multumim pt analiza detaliata!

#153
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postct10dre, on 01 februarie 2018 - 02:20, said:

Poate fara TVA si 0 dotari . Un Sportage decent ,  cutie automata si motor de 177 cp nu-l iei sub 25k . Tucsonul e chiar mai scump.
nu are automata si nici 177cp, dar e 16800 euro acest Tucson.
Kia are 7 ani garantie, Hundai doar 5.

View Postbiscu, on 01 februarie 2018 - 09:01, said:

In finala ar fi: Tucson
Tucsonul l-ati testat? Incapeti in el, e confortabil? Asteptam opiniile pe scurt, ca la celelalte modele.

View Postcata, on 02 februarie 2018 - 13:57, said:

Asa o fi, dar astia spun altceva, si astia
deci ca sa intelegem, intr-un top GM (Opel) e f sus, si in altul f jos?
Si in unul germanele sint f sus si in celalalt f jos?

E clar ca noaptea... topurile astea sint o tampenie. Niciodata nu poate fi un Logan mai fiabil ca un BMW, insa e adevarat ca loganul nu are trapa electrica panoramica (eventual cu celule solare pt a raci habitaclul in parcare) si nici scaune cu masaj, reglaje electrice, memorie, incalzite si ventilate etc etc etc etc

Trebuie depasit un pic punctul asta cu topurile...

View Postbiscu, on 06 februarie 2018 - 20:32, said:

Baxon, exista doctori si medicamente pentru tine ... e pacat sa stai asa! Noua ne e mila de tine, dar numai tu mai poti face ceva ... pentru tine.
la numai 27 de posturi ai invatat repede cum sa jignesti/ataci la persoana... nu e insa numai vina ta, ce vezi la altii, aia aplici.
Si cum sint permise tot felul de atacuri, ai de unde invata...

View Postbumpocbum, on 12 februarie 2018 - 12:19, said:

Ca idee Dusterul 4x4 nu beneficiaza de automata....oare de ce ? Limitare tehnologica sau considerente financiare ?
eu cred ca e o limitare tehnologica, dar nu pot zice ca stiu sigur.

Attached Files


Edited by unbrutus, 08 April 2018 - 21:24.


#154
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Am făcut test drive la Tucson, motor zgomotos, direcție imprecisa,suspensie zgomotoasa,  senzație de barca, vine peste tine ca un autobuz când frânezi. N-aș da nici 15k pe ea. Varianta testata era vreo 31k.

#155
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postct10dre, on 09 aprilie 2018 - 00:23, said:

Am făcut test drive la Tucson, motor zgomotos, direcție imprecisa,suspensie zgomotoasa,  senzație de barca, vine peste tine ca un autobuz când frânezi.
totusi as fi curios sa vad si opinia lui @biscu, are cu ce compara.
oricum e un model cu o istorie destul de lunga, si in general cu aprecieri bunicele. poate ai nimerit tu un model obosit sau ti s-a parut, cine stie.

View Postct10dre, on 09 aprilie 2018 - 00:23, said:

N-aș da nici 15k pe ea. Varianta testata era vreo 31k.
ehe, la 15k multi si-ar lua doua bucati... si tu probabil

#156
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Nop, nu merita banii.

#157
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postct10dre, on 09 aprilie 2018 - 00:23, said:

Am făcut test drive la Tucson, motor zgomotos, direcție imprecisa,suspensie zgomotoasa,  senzație de barca, vine peste tine ca un autobuz când frânezi. N-aș da nici 15k pe ea. Varianta testata era vreo 31k.
Eu stiu ca Tucson e frate cu Sportage, pe care l-am testat suficient, e un Suv compact care se conduce foarte bine, suspensii pe gaz in doua trepte, o masina de sosea capabila. La 31 k poate fi si automat si Awd. Depinde de pe ce Maseratti vii, dar suvurile Kia Hyundai sunt foarte reusite.

#158
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

View Postoverseas, on 09 aprilie 2018 - 13:11, said:

Eu stiu ca Tucson e frate cu Sportage, pe care l-am testat suficient, e un Suv compact care se conduce foarte bine, suspensii pe gaz in doua trepte, o masina de sosea capabila. La 31 k poate fi si automat si Awd. Depinde de pe ce Maseratti vii, dar suvurile Kia Hyundai sunt foarte reusite.

La 23.000 e promotie la tucson 1.6 turbo 4x4 dct 7 trepte. Tocmai ce l-am condus saptamana trecuta. E o masina decenta daca nu ai pretentii de bentley. Doar materialul din care e facut bordul e cam primitiv. In rest e ok. Silentioasa, spatiu super decent. Cam lenesa dar nu e masina sport. Cutia schimba super ok. Suspensiile confortabile.

#159
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Deci o cutie pe 4 roti care nu exceleaza cu nimic nicaieri, dar care se supune trendului actual de cutii pe 4 roti, cu garda la sol mare, stabilitate proasta, aerodinamica slaba, consum marit, si cel mai important 4x4 pt mers in oras, si pentru cele 3 momente pe an la munte cand chiar ai nevoie de 4x4. Da, exact asta a devenit "suv" care defapt nu e suv e CUV.

Am o parere foarte proasta despre acest trend al cuv-urilor, sa vedeti cate sunt aici in Viena, Ateca, T-roc, Cona, Kodiak, Audi q7. e-tron, nu mai zic de Renault si Opel, e plin, niste masini anoste, care nu exceleaza nici macar la capitolul spatiu interior, ori portbagaj.

#160
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Ce păcat ca nu sunt si butoane de downvote....

Edited by raducut123, 09 April 2018 - 18:06.


#161
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sportage se conduce fix ca un Passat cu suspensii sport. Deci nu exceleaza cu nimic, asta daca nu iei in considerare ca are garda de 175 mm si vreo 1.8 tone in varianta cu awd. Awd facut de Magna Steyr, niste fraieri anosti. Design Peter Schreyer, alt fraier de la Porsche. Asistarea servo direct pe caseta de  directie, dar sa nu intram in subtilitati. Putem continua cu plictiseli de genul asta.

#162
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am inteles, un Passat cu suspensii sport se conduce la fel ca acest cotet inaltat 18 cm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate