Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Discutii despre masini automate , manuale , 4x4 si 4x2

- - - - -
  • Please log in to reply
840 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ct10dre, on 06 februarie 2018 - 02:54, said:



Suv fara 4x4 si automata e degeaba , si cu un motor decent , nu ascutitoarea aia de 132 cp pe care-i vezi doar la 6000 rpm.
Automata e pt handicapati  . Motorul e irelevant cat timp e proiectat pt caroseria respectiva . Adica mataluta esti incapabil sa conduci un suv daca nu e automat si nu are 200CP ? Foloseste bicicleta ca aia  are un magar putere si e mai ieftina !

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu stiu daca mai e de actualitate sau nu, dar dupa indelungi discutii si multa bere, cumnatul meu a ales noul Nissan Qashqai, 1.6 benzina turbo, 163 cp.
Pret final 21.510 euro cu 2.400 euro negociati.
La faza cu downsize-ingul amandoi am fost de acord ca asa ceva trebuie evitat.

Edited by ericmario, 06 February 2018 - 19:35.


#3
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 05.03.2005

 Baxon, on 06 februarie 2018 - 17:57, said:

Automata e pt handicapati.


dupa principiul asta si tv-urile uriase din ziua de azi sunt pentru chiori, nu  :lol: ? Adica un om normal poate sa priveasca si la un tv cu diagonala mica, nu ?

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 mccrya, on 06 februarie 2018 - 19:33, said:

dupa principiul asta si tv-urile uriase din ziua de azi sunt pentru chiori, nu  Posted Image ? Adica un om normal poate sa priveasca si la un tv cu diagonala mica, nu ?
Ce legatura are cu cutia de viteze manuala si automata de pe acelasi model de masina , cu dimensiunea ? Ioiii tu ai masina automata si de aia esti suparat , de asociere cu handicapatii ! Asta e , tu ti-ai ales-o , nu cred ca ti-a varat-o nimeni fortat " pe gat " !

 biscu, on 06 februarie 2018 - 20:32, said:

Baxon, exista doctori si medicamente pentru tine ... e pacat sa stai asa! Noua ne e mila de tine, dar numai tu mai poti face ceva ... pentru tine.
Esti invidios ca si un handicapat cu deficiente locomotorii poate conduce un bembeu seria 7 ? Au si eu acest drept nu numai cei jmecheri cu bani ...
Imi pare rau pt tine , probabil esti si tu cu probleme motorii insa priveste partea plina a paharului : s-a inventat masina cu cutie automata , special pt cei cu nevoi speciale ! Io as zice sa multumesti lui Dumnezeu ca astfel ai si tu o sansa egala cu ceilalti .

Nu inteleg de ce va e rusine de un handicap ?! Pe forum suntem toti egali asa ca nu e nevoie de " figuri " in plus sa compensati .

Edited by Baxon, 06 February 2018 - 23:39.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Pai eu am nevoi speciale de la o cutie: sa schimbe rapid, usor, fara sa agate, sa pice pe cuplu. Deci automata.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Parca vorbesti de cutia de pe Duster...Schimba usor, pleci cu a 2-a de pe loc, e sincronizata, nu agata....Si unde mai pui ca e manuala... Posted Image

PS: eu nu am nevoie de specialitati....

Edited by bumpocbum, 07 February 2018 - 13:11.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Ai uitat "rapid" si fool proof :)

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Si confortabila deci mai sigura. Prefer masina cu cutie automata pe care sa o folosesc in fiecare zi decat 4x4 de care ai nevoie doua zile pe an.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 overseas, on 07 februarie 2018 - 13:26, said:

Ai uitat "rapid" si fool proof Posted Image

Eu unul nu am probleme cu schimbatul vitezelor. Se schimba rapid si precis.  Ce reprezinta "fool proof" ?

PS: stiu ca unii nu nimeresc dar de....varsta !

Edited by bumpocbum, 07 February 2018 - 14:27.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007

 bumpocbum, on 07 februarie 2018 - 14:26, said:

....varsta !

Ma gandeam eu ca e vorba de varsta.
Sa-mi arati miliardar de 20 de ani care conduce manuala.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In general miliardarii, cand nu dau pe afara..., au soferi care schimba mai mult sau mai putin vitezele...Ca de isi permit !

La 20 de ani ai automata dar cu padele...:) .

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 overseas, on 07 februarie 2018 - 14:33, said:


Ma gandeam eu ca e vorba de varsta.
Sa-mi arati miliardar de 20 de ani care conduce manuala.
Cine conduce Ferrari nou manual e sarac dupa tine ?

#13
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.12.2006

 Baxon, on 07 februarie 2018 - 15:07, said:

Cine conduce Ferrari nou manual e sarac dupa tine ?

"Ferrari stopped selling sticks in 2011. The last car Ferrari delivered with a stick-shift manual transmission was a 599 GTB Fiorano." nu mai poti spune Ferrari nou manual!

Edited by zamaraii, 07 February 2018 - 15:46.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ok atunci cine conduce un Nissan 370Z nismo , nou , e tot sarac ?

#15
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Baxon, on 07 februarie 2018 - 15:56, said:

Ok atunci cine conduce un Nissan 370Z nismo , nou , e tot sarac ?

Alea sunt masini cu care faci cateva mii de km pe an, in weekend, la drum intins, nu pe care le freci intre semafoare zi de zi. Tehnic vorbind, manuala nu mai are niciun avantaj in fata automatelor moderne. Ah, ca unora le place sa mestece in mamaliga si sa-si distruga genunchii, treaba lor. Posted Image

Edited by figo1988, 07 February 2018 - 16:38.


#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 figo1988, on 07 februarie 2018 - 16:37, said:

Ah, ca unora le place sa mestece in mamaliga
Foarte rar asa ceva si aia nu au motoare mici ci masini rare cu peste 200 cai.
Marea majorite a celor spun ca manuale sunt mai bune pur si implu nu au avut bani de cutie automata.
Unii se mint ca le place sa invarta in mamaliga, altii ca haautomatele sunt pentru handicapati. Mintea omului poate inventa multe minciuni pentru a-si justifica ceva gresit.
E mult mai placut si mai util un SUV cu tractiune fata si cutie automata de care de bucuri in fiecare zi decat un SUV 4x4 cu cutie manuala la care te chinui in fiecare zi cu schimbatul vitezelor iar 4x4 folosesti de doua ori pe an cand ninge mai tare.
E de ales intre 363 vs 2 zile.

Edited by Kroghy, 07 February 2018 - 17:40.


#17
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 Baxon, on 06 februarie 2018 - 23:37, said:

Ce legatura are cu cutia de viteze manuala si automata de pe acelasi model de masina , cu dimensiunea ? Ioiii tu ai masina automata si de aia esti suparat , de asociere cu handicapatii ! Asta e , tu ti-ai ales-o , nu cred ca ti-a varat-o nimeni fortat " pe gat " !

Esti invidios ca si un handicapat cu deficiente locomotorii poate conduce un bembeu seria 7 ? Au si eu acest drept nu numai cei jmecheri cu bani ...
Imi pare rau pt tine , probabil esti si tu cu probleme motorii insa priveste partea plina a paharului : s-a inventat masina cu cutie automata , special pt cei cu nevoi speciale ! Io as zice sa multumesti lui Dumnezeu ca astfel ai si tu o sansa egala cu ceilalti .

Nu inteleg de ce va e rusine de un handicap ?! Pe forum suntem toti egali asa ca nu e nevoie de " figuri " in plus sa compensati .
Tampenii. Daca o chestie iti face viata mai usoara fara niciun dezavantaj (decat o cantitate mica de bani in plus), nu vad de ce nu ai folosi-o.

Pe acelasi principiu poate ar trebui sa te muti intr-o pestera si sa iti vanezi singur hrana fiindca barbatii adevarati si fara nevoi speciale nu au nevoie de confortul lumii moderne (electricitate, caldura, supermarket, apa calda etc). Ei se descurca si fara.

Edited by tatalor51, 07 February 2018 - 18:02.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007

 bumpocbum, on 07 februarie 2018 - 15:06, said:

In general miliardarii, cand nu dau pe afara..., au soferi care schimba mai mult sau mai putin vitezele...Ca de isi permit !

La 20 de ani ai automata dar cu padele...Posted Image .

Da, e cu padele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate