Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Īncurajarea rasismului prin lipsa de atitudine cu privire la apelativele peiorative

* * - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#73
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

 lmk, on 07 ianuarie 2018 - 17:52, said:

Un cretin care omoară în numele religiei este la fel de cretin, indiferent cum îl cheamă pe dumnezeul său.
Nu este aici locul să reiau istoria religiilor și felul în care educația a influențat atitudinile și faptele oamenilor, însă fii convins că, cu cât oamenii devin mai civilizați, mai culți, mai inteligenți, cu atât renunță de bunăvoie la naționalisme, religii și discriminări.

si atunci care e miza promovarii islamului daca recunosti ca lumea ar fi mai buna fara el?

#74
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2018 - 16:06, said:


E un exemplu de a interzice ceva care tie iti place.
Nu poti interzice o relgie in detrimentul altora.
Sunt alte posibilitati sa opresti terorismul care vine de la oamenii prosti si bolnavi.

Pai daca mergem pe ideea asta, unora le place nazismul. De ce e interzis?

Si nu doar ca e interzis, sunt interzise chiar si cateva elemente pe care nazistii le-au folosit.
De exemplu, salutul (care de fapt e salutul roman, nazistii doar si l-au insusit) si zvastica (care are o vechime de cateva milenii). De ce au fost acestea interzise? Nu au fost create de nazisti.

In schimb crucile au fost create de crestini si nu sunt interzise, desi se stie foarte bine cate milioane de victime a facut si crestinismul.

F*ck, pai nu e totul cu c*ru'n sus?

Edited by baliosss, 07 January 2018 - 18:20.


#75
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 Fiat_lux, on 07 ianuarie 2018 - 17:55, said:

si atunci care e miza promovarii islamului daca recunosti ca lumea ar fi mai buna fara el?
Arată-mi un mesaj în care eu promovez o religie - oricare din cele 4 mii - și apoi revino la subiectul discuției.

#76
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

 lmk, on 07 ianuarie 2018 - 18:12, said:

Arată-mi un mesaj în care eu promovez o religie - oricare din cele 4 mii - și apoi revino la subiectul discuției.

Majoritatea legate de rasism & shit au fost facute pt topicurile despre terorismul islamic.

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015

 Fiat_lux, on 07 ianuarie 2018 - 17:55, said:

si atunci care e miza promovarii islamului daca recunosti ca lumea ar fi mai buna fara el?

Lumea ar fi mai buna fara religie, complet
Nu a promovat/incurahjat nimeni islamismul.

 baliosss, on 07 ianuarie 2018 - 18:05, said:

Pai daca mergem pe ideea asta, unora le place nazismul. De ce e interzis?

Pentru acelasi motiv pentru care ar trebui interzisi si prostii. Rasismul

#78
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2018 - 18:22, said:

Pentru acelasi motiv pentru care ar trebui interzisi si prostii. Rasismul

Aha! Islamistii care omoara "necredinciosi" nu sunt rasisti, este?

Edited by baliosss, 07 January 2018 - 18:30.


#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015

 baliosss, on 07 ianuarie 2018 - 18:29, said:

Aha! Islamistii care omoara "necredinciosi" nu sunt rasisti, este?

Who cares?
Rasistii trebuie interzisi si la puscarie.
Indiferent daca-s musulmani sau nu, religia nu intra aici, prostia, da.

#80
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 baliosss, on 07 ianuarie 2018 - 18:29, said:



Aha! Islamistii care omoara "necredinciosi" nu sunt rasisti, este?
Nu sunt, pt ca omoara pagani, in viziunea lor...

#81
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2018 - 18:31, said:


Who cares?
Rasistii trebuie interzisi si la puscarie.
Indiferent daca-s musulmani sau nu, religia nu intra aici, prostia, da.
Pai si cu libertatile alea fundamentale ce facem? De ce vrei tu ca X sa fie obligat sa iubeasca ti-ganii/evreii/musulmanii/ etc?

#82
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2018 - 18:31, said:



Who cares?
Rasistii trebuie interzisi si la puscarie.
Indiferent daca-s musulmani sau nu, religia nu intra aici, prostia, da.
Esti sigur ? Doar pentru ca nu suporta pe cineva sau ceva, dar nu se iau de nimeni si nu fac rau nimanui, trebuie bagati la puscarie ?
Adica, doar pentru un gand sau o conceptie diferita, sau o vorba ?
De exemplu, daca nu iti plac homosexualii, dar nu le faci nimic, nu ii alergi cu toporul sau cu piatra, pur si simplu nu ii placi si atat, trebuie sa faci puscarie ?
Ne-am dat dracu in secolul 21, ne-am intors in vremea inchizitiei, cand nu aveai dreptul sa te exprimi liber pe niste subiecte tabu...

Edited by Magicwisewolf, 07 January 2018 - 18:43.


#83
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 Magicwisewolf, on 07 ianuarie 2018 - 18:37, said:

De exemplu, daca nu iti plac homosexualii, dar nu le faci nimic, nu ii alergi cu toporul sau cu piatra, pur si simplu nu ii placi si atat, trebuie sa faci puscarie ?
Si cica trebuie interzise religiile, nu tampiții.

 lmk, on 07 ianuarie 2018 - 17:52, said:

însă fii convins că, cu cât oamenii devin mai civilizați, mai culți, mai inteligenți, cu atât renunță de bunăvoie la naționalisme, religii și discriminări.
Asta e altă ejaculare din puța gândirii dar trebuie să o tolerăm, că așa ne sfătuiești.

#84
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 lmk, on 06 ianuarie 2018 - 18:31, said:

Am adus la cunoștință în mai multe ocazii astfel de manifestații rasiste (o citez pe ultima):
„Am semnalat de mai multe ori faptul că un membru folosește un termen peiorativ pentru a se referi la [...] și la poporul [...] (voi raporta folosind butonul dedicat, însă scriu și public acest lucru ca să vadă persoana respectivă și eventual să-și înțeleagă/corecteze greșeala); dacă respectivul o face intenționat, este normal să primească un avertisment măcar verbal (pentru că Softpedia a demonstrat tot timpul că face eforturi pentru ca să aibă un nivel minim de jigniri în cadrul discuțiilor); dacă nu o face intenționat - adică îi lipsește (voit sau nu) capacitatea cognitivă de a-și însuși denumirile corecte - poate că nu ar strica să-i fie reevaluat statutul, pentru că lipsa capacităților cognitive (care, din ceea ce am văzut eu - și nu sunt singurul de această părere - se reflectă în calitatea mesajelor sale și, ce este mai grav, cu siguranță se reflectă în calitatea activității sale de moderare) îl recomandă cu siguranță pentru retragerea calității de moderator."

și răspunsul unui moderator:
„[nota mea: termenul piorativ] poate fi folosit, hai s nu o luam razna.”

Ai adus la cunostiinta faptul ca termenul catalunez este peiorativ . Ceea ce este  fals !  

Un moderator pe arie( si eu de asemenea )  spune  ca este falsa sustinerea ta !

Si are si argumentarea mea aici :

https://forum.softpe...4#entry22243472

Cine vrea sa fie informat si nu manipulat citeste postul original ..nu cu puncte puncte aici :

https://forum.softpe...4#entry22243258

 lmk, on 06 ianuarie 2018 - 13:36, said:





Deci si subiectul tau de aici este tot o inducere in eroare a forumistilor prin faptul ca spui ca "Am adus la cunoștință în mai multe ocazii astfel de manifestații rasiste (o citez pe ultima)"  adica minciuna prin omisiune !

Ai incercat sa manipulezi opinia forumistilor cu argumente false ! Nu ca ar fi prima data !

In principiu un moderator ar trebui sa te suspende pentru inducerea in eroare a utilizatorilor SP cu buna stiinta si acuzatia total falsa adusa unui moderator :

"și răspunsul unui moderator:
[nota mea: termenul piorativ] poate fi folosit, hai s nu o luam razna.”


In realitate moderatorul a spus  clar ca termenul catalunez poate fi folosit fiindca nu este peiorativ !  Ceea ce este corect si real !

https://forum.softpe...4#entry22243873

 catalina1, on 06 ianuarie 2018 - 15:47, said:

Catalunez poate fi folosit, hai s nu o luam razna. Și cu asta va rog sa încheiați acest subiect.

Edited by Daco_Get, 08 January 2018 - 16:00.


#85
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Daco_Get, după cum ai văzut, părerile tale în cadrul discuțiilor reprezintă un zero barat pentru mine, așa că am ales să le ignor.
Am o singură întrebare pentru tine: știi că termenul acela nu există, ți-am spus doar eu de câteva ori că denumirea corectă a poporului care trăiește în Catalonia este cea de catalan (cred că mi-ai citat mesajele respective, deci excludem posibilitatea să nu le fi citit); în aceste condiții de ce ai insistat să folosești, cu referire la catalani, tot termenul de catalunez?

#86
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Catalunezii nu exista independent de vointa ta.
Tu insisti sa-i aduci in discutie.

Daca ai ales sa-l ignori, de ce il mai citezi?
Esti masochist?

Edited by radu2014, 08 January 2018 - 17:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate