Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

De ce romanul este mereu incruntat si frustrat ?

* * * - - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
131 răspunsuri în acest subiect

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

 silesax, on 03 ianuarie 2018 - 19:50, said:

De trai bun..
+ saracie.

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
saracia intr'adevar nu poate explica toate aspectele incruntanismului, dar este o cauza majora. saracia inraieste. cel putin la noi.
saracia te impinge la furt si apoi ii crezi pe toti cei din jurul tau hoti. si tot iscodesti cu privirea sa prinzi hotu'

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Cand zambeste un om? Eu stiu ca atunci cand se bucura cand e este fericit. Cand este trist/ mahnit ce fata are? Vesela? Pe fata romanilor s-a intiparit tristetea, ptr. ca nu au mai zambit demult.

Editat de MembruAnonim, 03 ianuarie 2018 - 20:51.


#40
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2018 - 20:00, said:

De nefericire. De viata de rahat pe care o duc, nesigura si nedreapta. Exista pe lumea asta si alte tari care schimba atat de des legile, ca noi?
Lucrezi in justitie si e musai sa le inveti ?
Nasol.

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
@ benderbut
"se port urat in societate."
Poate cei din jurul tau.
Eu am de-a face cu altfel de oameni, mai draguti, mai amabili, poate si mai scoliti....

#42
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Pentru ca sunt foarte multi frustrati?
Eu de exemplu stateam linistit la coada iar cel din fata a lasat sa se bage 2 persoane in fata lui pentru ca el era la telefon, probabil femeia nu ii ajunsese inca la casa.
L-am intrebat politicos daca pot sa trec si eu inaintea lui pentru ca vad ca nu vrea sa mearga la casa si ma lasa.
Dupa ce vine femeia il aud cum ma face nesimtit si ca m-am bagat cu tupeu si de-astea Posted Image
Mai zi ceva.
La faza cu lasatul carucioarelor aiurea printre raioane sau care pe unde apuca am si eu alergie, parca mereu e plin de oameni de genul. Eu cand merg la cumparaturi si trebuie sa ma opresc sunt mereu atent ca sa ma dau din drum in caz ca trebuie sa treaca cineva, altii stau bine mersi.
Tot legat de mersul la cumparaturi astazi caut loc de parcare in mall, dupa ce ma invart 10 minute vad un loc de parcare si dau sa ma bag cand surpriza. In capatul locului de parcare era o domnita care a sarit imediat ca e rezervat si imi facea semne disperate sa nu parchez Posted Image
Am ras de ea si i-am facut semn sa se fereasca. Cobor din masina si ii spun frumos ca imi pare rau dar locurile de parcare din mall nu sunt cu rezervare, ea imi spune evident ce nesimtit mare sunt si ca nu sunt intreg la cap, samd.
Fain la oras Posted Image

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

 Hunor_66, on 03 ianuarie 2018 - 20:51, said:

Lucrezi in justitie si e musai sa le inveti ?
Nasol.

Nu, dar ma afecteaza, rau. Instabilitatea legislativa ma distruge, nu am chef sa mai fac nimic. (este cazul meu, de asta sunt eu nefericit)

Editat de MembruAnonim, 03 ianuarie 2018 - 20:55.


#44
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 497
  • Înscris: 16.12.2016

 Benderbut, on 03 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Si daca toti sunt melteni , ceilalti ”nemelteni” cum trebuie sa fie? Sa devina si ei melteni la randul lor ? Posted Image

Atata vreme cat asta se va vedea pe strada cu ochiu liber si nu vorbim de cazuri izolate, concluzia o tragem singuri. Ce ne da senzatia de mediu placut cand mergem intr-un loc fie el alta casa, alt oras, tara, etc? felul in care se poarta si interactioneaza oamenii cu noi. Intr-adevar e o granita foarte fina intre omu suparat si apasat de nevoi si meltean. Dar e simplu sa faci diferenta imediat ce involuntar esti prins intr-o "procedura".

#45
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

 sorin61, on 03 ianuarie 2018 - 19:54, said:

Asta a fost si constatarea mea dupa umblat prin multe tari (culmea, inclusiv africane). Numai in Romania oamenii sunt incruntati.
Mai mult, Doamne-fereste sa ii spui unui necunoscut pe strada "Buna ziua" (asa cum la tara se obisnuia... s-a dus si acolo obiceiul), ca nu numai ca se uita urat la tine, imediat se uita sa vada daca nu cumva vrei sa ii furi portofelul. Poate iei si o injuratura.
Asa erau nemtii prin ´90.Dar s-au corcit/turcit intre timp. Si-acuma sunt si ei zambitori.

#46
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.034
  • Înscris: 03.02.2014
Eu am o teorie mai "excentrica" pentru frustrarea romanilor. La noi inca nu s-au separat complet paturile sociale. In acelasi bloc locuiesc pensionari foarte saraci, oameni care castiga minimul pe economie, o familie din clasa de mijloc si chiar si oameni "cu 2 BMW-uri". Si la noi, preturile apartamentelor din centrele marilor orase sunt foarte mari, dar multe inca sunt detinute de pensionari de pe vremea comunismului sau mostenite de familii mai tinere de la pensionari care au murit. Daca ar fi fost sa la cumpere la pretul pietei, foarte multi nu ar putea face asta.

#47
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.508
  • Înscris: 29.04.2008

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2018 - 20:54, said:

Nu, dar ma afecteaza, rau. Instabilitatea legislativa ma distruge, nu am chef sa mai fac nimic. (este cazul meu, de asta sunt eu nefericit)


Tu, ca și alții, sunteți nefericiți deoarece nu vedeți decât partea goală a paharului. Pare o caracteristică națională să nu fii în stare să te bucuri de ce ai și să te otrăvească ceea ce nu ai

#48
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.153
  • Înscris: 29.01.2016

 Benderbut, on 03 ianuarie 2018 - 20:02, said:


In multe tari oamenii sunt mai deschisi mai zambitori chiar daca traiul e greu. Romanii incruntati pe care i-am depsitat sunt romanii medii , nu cei saraci . Am intalnit si oameni fara situatii materiale bune care zambeau mai mult decat ceilalti
Astia sunt aia saraci, prosti si beti, carora nu le pasa cum cresc copiii lor...

 Benderbut, on 03 ianuarie 2018 - 19:48, said:

Observ din ce in ce mai mult ca romanii sunt tot mai incruntati , frustrati ,irascibili , se port urat in societate. De ce?

Mie Ăą€imi placĂą€ cel mai mult dubiosii aia de oameni care pe la ora 3 dupa amiaza se plimba singuri prin centrele comerciale mari , fara sa se grabeasca avand timp sa se mai uite si incruntat la tine , te analizeaza, iar altii lasa carucioarele fix in centru culoarelor , n-ai pe unde sa treci, te vad dar ii doare in cot . Nu ii intereseaza de ceilalti , iar atunci cand te intersectezi cu caruciarele nu spun Ăą€scuzeĂą€ si nu prezinta interes de a fi primul care face loc.

Nu mai zic ca daca stai la coada , parca cu cat se impinge mai tare in tine , cu atat crede ca ajunge mai repede la casa de marcat sau altceva.

In schimb am observat tot mai multi ca au invatat sa mearga cu masina in trafic , sunt mai toleranti.
Dar tu ce faci in centrele comerciale la ora 3 dupa-amiaza, de ai putut sa ii observi :P ?

Editat de Magicwisewolf, 03 ianuarie 2018 - 21:01.


#49
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 10.000
  • Înscris: 14.04.2016

 iladi, on 03 ianuarie 2018 - 19:57, said:

Cei mai mulți se uită în jurul lor și simt că mai au mult până departe.
De aici și frustrările. Dar nu e din cauza sărăciei per se, e din cauză că cei mai mulți nu sunt în stare să-și gestioneze energiile în sens pozitiv și aleg calea mai facilă a furiei.
E o problemă de educație și mentalitate (derivă una din alta)
Tin sa te contrazic !
Argumentul meu este ca oamenii cand nu mananca sunt mai tafnosi, mai nervosi iar "incruntarea" de care vorbeste @OP e "calmitatea" pe moment a omului cu burta goala si plin de probleme.

Ca fapt divers, te poftesc sa mananci o saptamana doar 2-3 feliute de paine cu o cana de ceai (de care vrei tu !) de 3-4 ori pe zi si apoi sa iti verifici starea psihica.


 iladi, on 03 ianuarie 2018 - 20:15, said:

 I2O, on 03 ianuarie 2018 - 20:11, said:

Saracia si grijile te fac din om neom
Asta nu justifică bădărănia. Dacă te gândești bine e posibil ca cel de lângă tine e posibil să aibă probleme mai mari decât tine.
Este adevarat ca si bădărănia e un factor pt. care oamenii pot avea fetele incruntate dar ! cu scopul de a intimida.
Insa ponderea oamenilor incruntati, frustrati si tristi e mai mare fata de oamenii care nu duc grija zilei de maine fata de oamenii care  -efectiv-  mananca ceai cu paine sa poata da copilului mancare consistenta.

Ca fapt divers, in Decembrie ma cheama un prieten a carui cunostiinta avea pe bunica in spital (care a decedat intre timp) sa merg cu ei la spital sa ducem bolnavului ce-i trebuie.
Eram in Hypermarket si ne-am despartit sa luam mai repede ce trebuie si ne intalneam dupa casele de marcat .
Eu avem o paine feliata si un iaurt in mana iar cei din fata mea avea aveau carucioarele pline.

Cu bun simt cer voie sa fiu lasat in fata cu painea si iaurtul si doua persoane imi permit; insa a treia persoana (bădăran) imi zice ca "daca mai vine o persoana sau doua ca tine ?"
Nu inteleg raspunsul si il mai rog odata iar el imi da acelasi raspuns incruntat si frustrat in timp ce oamenii din jurul nostru se uitau uimiti.
Am fost prost ca am avut bun simt si nu i-am raspuns, insa nu am vrut sa isc un incident caci eu as fi fost provocatorul.

Totusi regret ca am avut obraz; sau cum se spune, "nu am avut sange-n in instalatie".
Vorba aia, cu bădărani trebuie sa fi si tu bădăran.

Editat de super8, 03 ianuarie 2018 - 21:03.


#50
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.093
  • Înscris: 17.03.2009

 Sara_28, on 03 ianuarie 2018 - 20:33, said:

Nu e doar incruntat si frustrat , sunt mai multe ce vin la pachet. Mi-ai ridicat mingea la fileu si nu pot sa nu adaug si eu doua dinastea recente.
1-O asteptam pe sor-mea si apare unu care din mers m-a fixat cu o privire gretoasa si insistenta (nu era din admiratie sau ceva) chiar si in punctul in care, urma sa treaca de mine. Ce trebuia sa citesc in privirea aia?! habar n-am.
2-La magazin la casa, apare un handralau care chipurile se cunostea cu altu din in fata mea ...bun; Studenti de prin provincie cel mai probabil dupa comportament (In Orhideea). Ce face fatalau? isi arunca berea si tigarile pe banda si cu cea mai mare lejeritate imi taie fata cu privirea gretoasa din dotare in loc de "se poate?".
Ok. De ce?!
Pentru ca exista si melteni printre noi. Nu are treaba cu situatia economica sau cine e la putere. Daca esti meltean, e absolut firesc sa te porti asa. Daca mai esti si prost pe deasupra si te mai rod si ceva frustrari ce au la baza nerealizarile tale in raport cu cei ceva mai realizati, avem deja toate motivele sa se intample asta.
Sunt absolut convinsa ca exista si oameni care nu o duc tocmai bine dar, dau dovada de bun simt la cel mai inalt nivel, neconditionat, n-are treaba nici cu Basescu, nici cu Udrea, nu mai politizati Posted Image
Subscriu, cred ca exista o relatie stransa intre nivelul de educatie si manifestarile omului si as merge mai departe si as spune chiar fara dar si poate.
Ai dreptate, n-are legătură cu politica, e din firea românului, mai ales cel needucat ...
Și, off topic: sunt puțin curios. Când scrii „as spune chiar fara dar si poate” este o formă de hipercorectitudine sau pur și simplu ai mâncat un „o”, de la „doar”?

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

 iladi, on 03 ianuarie 2018 - 20:58, said:



Tu, ca și alții, sunteți nefericiți deoarece nu vedeți decât partea goală a paharului. Pare o caracteristică națională să nu fii în stare să te bucuri de ce ai și să te otrăvească ceea ce nu ai

Asa, deci: eu am zis ca am instabilitate legislativa, sa ma bucur de asta? Asta nu inteleg, dar posibil sa ma otraveasca gandul ca altii, de exemplu englezii, au legi pastrate din vremuri indepartate.

#52
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.722
  • Înscris: 11.12.2014

 Magicwisewolf, on 03 ianuarie 2018 - 21:00, said:

Astia sunt aia saraci, prosti si beti
Ai dreptate , am un vecin care nu are o sutuatie materiala buna dar rade mereu omul ala dar si bea tot timpul Posted Image

Quote

Dar tu ce faci in centrele comerciale la ora 3 dupa-amiaza, de ai putut sa ii observi Posted Image ?
Pai uite de exemplu astazi am cumparat niste saci de adeziv pentru faianta. Eram si eu frustrat recunosc pentru ca m-am furnizat cu materiale in plina zi de lucru cand de fapt trebuia seara sau dimineata eram si prafuit si ma grabeam dar nu am lasat sa se inteleaga asta prin comportament anticivic.


Pe majoritatea pe care ii vad ca sunt incruntati au si un comportament foarte ”cool” in sensul ca daca au calcat intrun rahat de caine, au grija ca prin miscari lente  foarte ”cool” si limbaj adecvat sa se scoata intrun fel . Posted Image

Editat de Benderbut, 03 ianuarie 2018 - 21:17.


#53
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.508
  • Înscris: 29.04.2008

 super8, on 03 ianuarie 2018 - 21:01, said:

Tin sa te contrazic !

Ca fapt divers, te poftesc sa mananci o saptamana doar 2-3 feliute de paine cu o cana de ceai (de care vrei tu !) de 3-4 ori pe zi si apoi sa iti verifici starea psihica..


Țin să te contrazic, la rândul meu.

Ca fapt divers cred că o săptămână de regim mi-ar prinde foarte bine pentru sănătate :D

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2018 - 21:03, said:


Asa, deci: eu am zis ca am instabilitate legislativa, sa ma bucur de asta? Asta nu inteleg, dar posibil sa ma otraveasca gandul ca altii, de exemplu englezii, au legi pastrate din vremuri indepartate.


Nu, dragă, să înțelegi fenomenul la modul general, dacă se poate, nu să-l reduci la absurd sau la particular.

#54
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 497
  • Înscris: 16.12.2016

 stancosty, on 03 ianuarie 2018 - 21:03, said:

Ai dreptate, n-are legătură cu politica, e din firea românului, mai ales cel needucat ...
Și, off topic: sunt puțin curios. Când scrii „as spune chiar fara dar si poate” este o formă de hipercorectitudine sau pur și simplu ai mâncat un „o”, de la „doar”?

Am gresit cu ceva? Posted Image
LE: Greseala mea, chiar cred ca am gresit si iti multumesc pentru observatie :)
Deci corect e fara doar si poate. Bine de stiut.

Editat de Sara_28, 03 ianuarie 2018 - 21:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate