Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Intel CPU - Design flaw in fiecare procesor din ultimii 10 ani

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#1441
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018

View Postro_explorer, on 22 octombrie 2018 - 16:41, said:

Tu esti mai special ... stim.
Ti-e frica ca te detronez? Posted Image Stai linistit, nu am stofa de politician. Posted Image Tot intel o sa cumperi si tu, pentru ca ti-a drag amedeul la dat din gura, dar ochii iti sunt pe ce lanseaza intel. Si nu esti singurul.

Asa, de amorul artei, pentru ce imi trebuie in gaming sunt asigurat cel putin pana in 20-20. Daca o sa cumpar ceva pana atunci se datoreaza doar curiozitatii, nicidecum necesitatii si in aceeasi oala sunt cam toti posesorii de quad-uri intel care nu se arunca la RTX2080/Ti. Un i5 la 2.5GHz (sau 3GHz pe trei nuclee) nu limiteaza GTX1060 si nu vad cum ar limita 2060 sau 2070 daca sunt tactate la minim 4GHz (cu mult sub ce poate un kaby deblocat).
M-au linistit si deciziile de ultim moment all CEO Softpedia, Facebook, Youtube, precum si al tuturor ziarelor si magazinelor online, aceea de a amana necesitatea unui octocore pentru a le accesa.

Edited by Pulan, 22 October 2018 - 16:53.


#1442
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPulan, on 22 octombrie 2018 - 16:50, said:

Tot intel o sa cumperi si tu, pentru ca ti-a drag amedeul la dat din gura, dar ochii iti sunt pe ce lanseaza intel.
Sunt cu ochii pe ce lanseaza oricine. Nu ma intereseaza sigla, ma intereseaza ce e bun pentru mine.
Momentan am decis sa astept, chit ca am bottleneck in procesor. La urma urmei se intampla intr-un singur joc si aia doar in anumite scene.
Dupa ce se lanseaza jocurile cu RT probabil ca o sa se transleze bottleneck-ul inapoi pe GPU.
Cu DLSS e alta treaba, acolo s-ar putea sa se vada cpu bottleneck caci DLSS inseamna randare la rezolutie mai mica si upscaling su super sampling la rezolutia de gameplay .. asta inseamna randare in 1080 pentru afisare la 1440 (respectiv randare in 1440 pentru randare in 4k).

O sa vedem .. momentan astept. Simt sa AMD o sa aiba niste surprize la anul.

#1443
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Offtopic, mirele, tu esti tata? Te-ai rererererereincarnat?
Ontopic, cred ca si intel asteapta ryzen 2, altfel nu-mi explic incoerenta lor recenta.

#1444
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Procesorul meu este Intel Core i7-5820K Haswell-E.
Nu am facut niciodata update la BIOS. Chiar e necesar?

#1445
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru home-use nu cred ca trebuie sa te agiti. Sansa ca cineva sa te ia ca tinta si sa te sape chiar pe tine este mica, spre zero. Totusi, nu se stie niciodata pe cine iti faci dusman si este posibil sa prinzi un malware la un moment dat care cumva sa iti ia date sensibile cum ar fi parole, numere de carduri de debit/credit .. din astea, neimportante.

#1446
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
Intel CPUs impacted by new PortSmash side-channel vulnerability Vulnerability -- researchers suspect AMD processors are also impacted

POC : https://github.com/bbbrumley/portsmash

Vulnerability confirmed on Skylake and Kaby Lake CPU series.

#1447
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
#aideplm
Sincer, chiar daca as fi avut procesor afectat, m-ar fi durut in ... cot. Dar deja zici ca intel le-a gandit special pentru un joc de "cate metode de a fura informatii poti gasi in 24 de ore".

#1448
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Deci, 9700K all the way :) (no HT no problem).

#1449
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stai ca apare imediat omul cu o mie de conturi sa zică_că nu e nici o problemă, asezonat cu niște ironii și multă proastă creștere

Oricum, de când a apărut problema a fost clar ca oamenii cu serverele sunt cei mai tare loviți. Asa, mi-e poate sa îmi fure parola de la Facebook, maxim de la card, dar unui business care rulează zeci de mii sau milioane de tranzacții, e groasa rău

Edited by MembruAnonim, 03 November 2018 - 09:42.


#1450
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
Ce sa mai..., esti om cu server, trebuie sa fii plans de mila.
"Uite-l si pe ala cu serverul...",  hai sa plangem .Pana sa fie exploatate aceste vulnerabilitati, trebuie sa treaca de securitatea DataCenterului, ehe.... multe layere de acces securizat sunt.
Singura sansa a atacatorului ar fi prin inginerie sociala, dar ce firma serioasa are oamenii care pun botul la inginerii sociale ? C'mon.

De obicei chestiile astea cu vulnerabilitatii sunt mai mult de reclama , pe care si-o fac  firmele software din domeniul securitatii.
Este ca si cum ar zice: reactorul  nuclear X  are o problema: daca intrerupi fluxul de apa grea , el nu mai raceste si se supraincalzeste, deci are vulnerabilitate.
Pai nu intrerupe tu fluxul de apa grea si nimic nu se intampla.

Edited by puiu_pe_diezel, 03 November 2018 - 10:23.


#1451
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
Aici avem probleme de securitate care ne patchuite permit unui atacator sa contracteze de exemplu un vps de 5$/pe luna si sa compromita alte vpsuri din acelasi datacenter.

#1452
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostArthos, on 03 noiembrie 2018 - 10:33, said:

Aici avem probleme de securitate care ne patchuite permit unui atacator sa contracteze de exemplu un vps de 5$/pe luna si sa compromita alte vpsuri din acelasi datacenter.
cum poate compromite , din moment ce fiecare client ruleaza in instanta izolata de ceilalti ?

Edited by puiu_pe_diezel, 03 November 2018 - 11:16.


#1453
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpuiu_pe_diezel, on 03 noiembrie 2018 - 10:17, said:

Ce sa mai..., esti om cu server, trebuie sa fii plans de mila.
Ia te uita, clona nr 1000

Ca vrei sau nu vrei sa intelegi, tot ce faci prin internet trece printr-un server. Care server daca e compromis, la pachet cu alte mii sau cine stie cati oameni, poti sa patesti chestii. Ca nu are nimeni nimic cu tine personal, dar daca poa' sa te faca de parole, sau de bani in conturi, te vor face.

View Postpuiu_pe_diezel, on 03 noiembrie 2018 - 11:10, said:

cum poate compromite , din moment ce fiecare client ruleaza in instanta izolata de ceilalti ?
Care zona izolata? Ca despre asta e vorba. Pe un server fizic pot rula n servere virtuale care sunt alocate catre n utilizatori, iar aceste erori hardware fac ca acea izolare sa nu fie perfecta, ba mai mult, software-ul nici sa nu isi dea seama ca e compromis, pentru ca ruleaza foarte low-level aceasta compromitere

Edited by MembruAnonim, 03 November 2018 - 11:30.


#1454
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostMembruAnonim, on 03 noiembrie 2018 - 11:29, said:

Care zona izolata? Ca despre asta e vorba. Pe un server fizic pot rula n servere virtuale care sunt alocate catre n utilizatori, iar aceste erori hardware fac ca acea izolare sa nu fie perfecta, ba mai mult, software-ul nici sa nu isi dea seama ca e compromis, pentru ca ruleaza foarte low-level aceasta compromitere
Pai aici e problema , ca depinde de modul cum este organizat acel DataCenter.  La cerere poti avea propriul nod separat fizic de alte noduri in acelasi datacenter,
la un pret mai mare bineintes. Deci poti avea separat  fizic propriul tau nod.Si majoritatea companiilor isi au propriile lor noduri separate de  "restul lumii feisbuciste, youtubiste"

Deci care-i problema ?

#1455
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu nu ai acces la servere individuale la acel cloud-provider. Tu ai contract pentru x capacitate iar resursele se aloca dinamic. Nu iti lasa ei libere 10 servere fizice (de exemplu) cand tu in acel moment folosesti doar 2 core-uri dintr-un singur CPU. Sunt alocate altora care au nevoie reala in acel moment. Poate ai spike-uri de activitate care au nevoie de toate cele 10 servere, dar asta nu inseamna ca ei iti vor oferi fizic aceleasi 10 servere.

oricum, ai inteles problema, dar faci pe Gica Contra, as usual.

#1456
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostMembruAnonim, on 03 noiembrie 2018 - 13:19, said:

Tu nu ai acces la servere individuale la acel cloud-provider. Tu ai contract pentru x capacitate iar resursele se aloca dinamic. Nu iti lasa ei libere 10 servere fizice (de exemplu) cand tu in acel moment folosesti doar 2 core-uri dintr-un singur CPU. Sunt alocate altora care au nevoie reala in acel moment. Poate ai spike-uri de activitate care au nevoie de toate cele 10 servere, dar asta nu inseamna ca ei iti vor oferi fizic aceleasi 10 servere.

oricum, ai inteles problema, dar faci pe Gica Contra, as usual.
dar daca eu imi cumpar un nod intreg  pe care doar eu il folosesc si nimeni altul, care este problema ta ?
pur si simplu am nodul meu in acel datacenter doar ca nu este acasa la mine, este la ei si nimeni nu-mi foloseste resursele decat numai eu, care este problema ?

Edited by puiu_pe_diezel, 03 November 2018 - 13:44.


#1457
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
DigitalOcean 3 noiembrie 2018 :
Attached File  Snipaste_2018-11-03_15-30-43.png   27.66K   21 downloads

#1458
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpuiu_pe_diezel, on 03 noiembrie 2018 - 13:28, said:

dar daca eu imi cumpar un nod intreg  pe care doar eu il folosesc si nimeni altul, care este problema ta ?
pur si simplu am nodul meu in acel datacenter doar ca nu este acasa la mine, este la ei si nimeni nu-mi foloseste resursele decat numai eu, care este problema ?
Nope, nu.

Nu iti cumperi un nod/server/cpu al tau cand apelezi la un server in cloud. Iti cumperi potentialul unui nod/server/cpu. Care este alocat dinamic de catre cloud provider, invizibil pentru user. Tu nu ai cum sa stii ca serverul tau e in cladirea 2 din ferma de servere, etajul 6 linia 3 al doilea dulap pe stanga, sertarul 15 numarat de jos in sus, procesorul 2 din cele 4 existente in rackul respectiv. El te poate aloca dinamic oriunde intr-o singura locatie, ca sa fie latenta constanta intre CPU si stocare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate