Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Rentabilitate montare centrala termica in apartament in 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Inititor,pentru apartament nu iti trebuie si nu ai nevoie de centrală in condensatie de 5000 lei....de unde ai scos-o pe asta?
Sunt centrale in condensatie bune si eficiente la 2500 lei.
PS:vai ce nenorociții,auzi la ei taxa de poluare la centrala..Asa nu se mai poate,pana in 2021 poate ne desteptam si iesim naibii odata in.strada.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdcr, on 02 ianuarie 2018 - 22:59, said:

Nope, incalzirea pe gaz nu este mai ieftina decat cea pe lemne. Fata de celelalte, da, e mai ieftina. Dar nu cred ca e o problema asta, se vor scumpi toate Posted Image  Posted Image
Lemnul, cca 500 lei/ t.
1 kg lemn = 4 kwh adica 0.125 lei/kwh daca e uscat si daca randamentul de 100 %
La un randament rezonabil de 65 % obtii un pret de minim 0.2 lei/Kwh. Nu mai vorbim de incoveniente si nu sunt putine.

In practica, daca nu locuiesti "langa padure", iese undeva la pretul GPL.

Edited by pasilla, 02 January 2018 - 23:08.


#21
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Ma gandeam ca este o lege aberatanta sa-ti interzica sa te debransezi de la Radet. e un furnizor ca oricare altu. La cablu vor face la fel?

#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpasilla, on 02 ianuarie 2018 - 22:49, said:

....... .se pastreaza caloriferele, .....
Nu este rentabil ca trebuie modificate si spalate , iar asta poate costa mai mult decit unul nou .

#23
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

View Postmissionnad, on 02 ianuarie 2018 - 23:02, said:

Inititor,pentru apartament nu iti trebuie si nu ai nevoie de centrală in condensatie de 5000 lei....de unde ai scos-o pe asta?
Sunt centrale in condensatie bune si eficiente la 2500 lei.
PS:vai ce nenorociții,auzi la ei taxa de poluare la centrala..Asa nu se mai poate,pana in 2021 poate ne desteptam si iesim naibii odata in.strada.
Stiu ca sunt centrale bune si la 2500 dar ma gandesc ca le vor scumpi astia cand aud ca dispare subventia(stii cum e la noi-apar mereu oportunisti gen apometre si repartitoare) cat despre iesitul in strada -ne imbatam cu apa rece. Nu iese nimeni in tara asta. Suntem un popor de sclavi si de lasi.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E complicat. Sistemul de incazire cu agent termic a fost gandit "comunist" Nu functioneaza in capitalism.
Corect este ca ori tot blocul sa fie bransat la RADET, ori nu

View Post86-APP, on 02 ianuarie 2018 - 23:13, said:

Nu este rentabil ca trebuie modificate si spalate , iar asta poate costa mai mult decit unul nou .
Se poate face toata treaba in timpul liber. Se curata interior, exterior. Se revopsesc. Sunt totusi din fonta, nu dintro tabla subtire.
Iarasi este vorba despre "comfort".

#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Da , cine are timp si scule , caci trebuie date jos si dopurile , montate altele ... adica trebuie arse , cleste mare , ranga de min 1,5 m ...sa ai posibilitatea , adica loc sa faci asta , mizerie si fum .... iar ce curge din ele , unde curge , asa ramine .

#26
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Nici nu merge sa pui tevi de cupru noi si calorifer de fonta de 30 de ani. Asta e carpeala romaneasca

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca esti tanar si urasti acele calorifere. Si eu le-am urat.
Am inteles tarziu cat de "valoroase" sunt.

#28
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Post86-APP, on 02 ianuarie 2018 - 23:13, said:

Nu este rentabil ca trebuie modificate si spalate , iar asta poate costa mai mult decit unul nou .
Nu e vorba doar de asta, particulele din ele distrug pompa de circulatie din centrala. Obligatoriu calorifere noi.
Taica-miu s-a zgarcit la asta si deja dupa 6-7 ani pompa era pe duca.

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Chiar spalate trebuie montat filtru la ele si se rezolva problema .

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Filtru trebuie datorita "performantei" RADET.

#31
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
Verifica și legătura între centrale de apartament și cancer....eu nu recomand așa ceva.

#32
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,023
  • Înscris: 01.05.2004

View Postbobalex18, on 02 ianuarie 2018 - 23:41, said:

Verifica și legătura între centrale de apartament și cancer....eu nu recomand așa ceva.
Pe'asta inca n-am auzit-o Posted Image

#33
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Am mai scris pe tema asta, asa ca ma repet. De vreo 12 ani stateam cu teava de gaze trasa in apartament pentru centrala, dar nu reuseam sa-mi conving nevasta. In 2015 m-am hotarat si am demarat procedura de debransare, plus montare centrala, calorifere de tabla si instalatie din PPR. Ca si cheltuieli: centrala BOSCH vreo 4.000, cu cronotermostat controlat prin internet, vreo 1.600 caloriferele din tabla, retin ca manopera cam tot 1.600 lei, tevi am avut ramase de la casa, tot felul de alte accesorii si piese probabil pe la vreo 800 lei, chiar nu mai retin la virgula.
Rezultatul a fost ca de atunci am confort termic cum si cat vreau, de cati bani vreau sa cheltui, plus apa calda la discretie, in cel mult 15 secunde de la deschiderea robinetului. Ca si cheltuieli de exploatare, pe un an intreg (de la inceputul lui noiembrie pana sfarsitul lui octombrie anul urmator) am ajuns cam la 100 lei/luna factura gaze. Mi se pare rezonabil, la incalzire centralizata pentru 4 camere am platit si peste 600 lei/luna iarna, asta fara gaz, care era contorizat separat.
Ce vrea RADET-ul (aflat in insolventa), sprijinit de primarie (RADETUL fiind o regie pe post de vaca numai buna de muls, evident de bani), este una, ce vrea platitorul de taxe si impozite (care trebuie sa poata alege furniyorul de utilitati), este alta. De aici si campania de presa sau lobby in Parlament pentru adoptarea unei legi restrictive, pentru protejarea sistemului de incalzire centralizat. Am inteles ca in 2017 au pus tot felul de piedici pentru a bloca sau intarzia debransarile, dar la mine pe scara alte 2 apartamente au trecut pe centrala proprie pe gaze, asa ca am ajuns la peste 1/3 apartamente debransate de la RADET. Apropo, cand am facut eu dosarul de debransare trebuia acordul vecinilor cu pereti comuni sus/jos, stanga/dreapta. In 2017 RADET-ul a bagat conditia ca TOTI vecinii sa semneze ca sunt de acord.  
Taxa pe cos, noxe cancerigene, pericol de explozie si multe altele au fost manipulari in presa pentru a face lumea sa nu se mai debranseze, sa ramana captivi la RADET, in timp ce eliminarea subventiei la incalzire centralizata este o realitate.
Daca esti hotarat, trebuie sa incepi de prin martie sa te agiti pentru proiect de debransare.

Eu zic ca merita efortul, plus ca, in caz de ceva, creste pretul apartamentului.

Edited by claudiu1, 03 January 2018 - 00:19.


#34
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View PostCookie80, on 02 ianuarie 2018 - 22:08, said:

-centrala cu condesare-3-5000 lei
In banii aia gasesti centrale de 28-30+ kw, ceea ce ar fi overkill pentru un apartament de 54m2. Cu 32 kw incalzesti doua apartamente de suprafata aceasta.

View PostCookie80, on 02 ianuarie 2018 - 23:09, said:

Ma gandeam ca este o lege aberatanta sa-ti interzica sa te debransezi de la Radet. e un furnizor ca oricare altu. La cablu vor face la fel?
Radet are datorii de UN MILIARD DE EURO, normal ca vor sa interzica debransarile. Prostii sa plateasca, iar desteptii sa fure in continuare...

Edited by alekz31, 03 January 2018 - 00:21.


#35
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
nu cred ca se poate da o asemenea lege!!!!! ca e proiect, aia accept. Ca va deveni realitate, nu cred

#36
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postbobalex18, on 02 ianuarie 2018 - 23:41, said:

Verifica și legătura între centrale de apartament și cancer....eu nu recomand așa ceva.
Ii exact ca aia intre painea feliata si blenoragie.

@initiator: pune-ti centrala si daca te costa mai mult de 10000Lei si lasa-i pe radeti ca de acuma sa hotarasca ce fac cu banii lor, nu cu a tai. Din primavara asta oricum se scot subventiile, asa ca in cel mai bun caz o sa se dubleze pretul la Gcal, daca nu mai rau.
Io am centrala din 2004 si efortul financiar pentru vremurile alea a fost cam mare (cam in jur de 5500-6000Lei cu tot cu gaz, cupru, calorifere noi), da din prima zi m-am lamurit ca merita pe partea de apa calda si in septembrie m-am convins ca ii beton sa ai caldura cand ii necesar, nu cand vrea cineva sa-ti dea cu intarziere toamna sau in primavara cu japca.
Chiar daca s-ar pune candva problema de taxe de poluare, asta ar trebui sa o plateasca toti, si cei cu sobe pe gaz, si cei cu sobe/centrale pe lemne, si RADET si ELCEN, altfel ii discriminare.

Edited by gabyxm, 03 January 2018 - 00:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate