Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Rentabilitate montare centrala termica in apartament in 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca mai renteaza sa te debransezi de la Radet si sa-ti montezi centrala intr-un apartament comunist in 2018?
Datele sunt urmatoarele:
-bloc din 83 cu 2 camere suprafata 54 m2
-termopane + izolatie
-apometre si repartitoare dar nu le mai folosimde 2 ani(platite degeaba) platim la comun
-teava de gaze la usa
-intretinere Radet in lunile de iarna 3 persoane  cam 300-400 lei
Dezavantajele majore:
-ar fi ca dimineata si seara tarziu astepti vreo 5 minute pana vine apa calda si ma dispera la cat consumam degeaba(si nu stau la ultimul etaj).
-caloriferele sunt vechi de fonta si sunt mai mult calaii decat sa friga.
-depinzi de mosii din bloc care ba incalzesc ba nu apartamentele/ ba nu au bani sa plateasca etc
Avantajele centralei sunt clare
-apa si caldura la discretie
Costurile montarii centralei estimative
-centrala cu condesare-3-5000 lei
-tevi cupru, calorifere,proiect+ manopera-2000 lei
-debransare si bransament gaze 2000 lei daca mi-a scapat ceva mai ziceti voi
un total sa zicem de 10000 de lei
Acum din moment ce astia vor sa scumpeasca gazele si curentul(nu stiu cu cat%) nu prea pot sa fac o estimare de cat va fi o factura dar banuiesc mult mai mari cu cel putin 25-30% decat acum. pe de alta parta Radet cica vrea sa scoata si subventia la caldura deci va fi jale.
Cei din bloc care au centrala platesc acum 150 la gaze si restul de intretinere cam 120 de lei tot la 3 persoane acelasi apartament.(deci cam 65% din ce dai la Radet.)
Cica din 2021 vom plati si taxa de poluare pe centrala deci se mai merita?
Si acum intrebarea : in cat timp devine rentabila aceasta investitie?

Edited by Cookie80, 02 January 2018 - 22:18.


#2
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,023
  • Înscris: 01.05.2004

 Cookie80, on 02 ianuarie 2018 - 22:08, said:

-tevi, calorifere,proiect+ manopera-2000 lei
Esti foarte optimist aici. Sau poate o montezi tu si nu-ti pui manopera.

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Parerea mea ca inainte de toate decizia se reduce la "Daca ai bani fa miscarea ca nu o sa regreti".
Intuiesc ca plateati vreo 500 de lei cu repartitoare si le-ati dat jos, deci intelegi de ce zic monteaza centrala si scapa de plata la comun, in felul asta o sa ai treaba doar cu apa rece si cam atat.
Daca mai ai vecini care nu au centrala prin bloc, probabil o sa platesti ceva pentru caldura chiar daca te-ai debransat, tevile care trec prin apartament.
Deci pune mana si fa miscarea.

#4
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

 dcr, on 02 ianuarie 2018 - 22:17, said:

Esti foarte optimist aici. Sau poate o montezi tu si nu-ti pui manopera.
Pai chiar nu stiu, daca tu stii un pret mai aproape de realiate spune-mi te rog

 Argent, on 02 ianuarie 2018 - 22:19, said:

Parerea mea ca inainte de toate decizia se reduce la "Daca ai bani fa miscarea ca nu o sa regreti".
Intuiesc ca plateati vreo 500 de lei cu repartitoare si le-ati dat jos, deci intelegi de ce zic monteaza centrala si scapa de plata la comun, in felul asta o sa ai treaba doar cu apa rece si cam atat.
Daca mai ai vecini care nu au centrala prin bloc, probabil o sa platesti ceva pentru caldura chiar daca te-ai debransat, tevile care trec prin apartament.
Deci pune mana si fa miscarea.
Repartitoarele nu le-am dat jos doar ca le avem de mobila pentru ca da plateam mai mult iar mosii le tineau mai mult inchise caloriferele si tot noi cei corecti plateam si diferentele+pierderi etc..
Ideea e ca nu am banii de centrala si as vrea sa fac un credit ceva(dar vreau sa stiu pe hartie daca merita)

Edited by Cookie80, 02 January 2018 - 22:19.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Cookie80, on 02 ianuarie 2018 - 22:08, said:

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca mai renteaza sa te debransezi de la Radet si sa-ti montezi centrala intr-un apartament comunist in 2018?

In primul rand, nu pui intrebarea corect.  Din cate stiu, in 2018 nu se mai aproba niciun fel de debransari.
Dar daca problema ar fi una strict de optiune, depinde cata caldura vrei sa ai in casa si de ce buget dispui. O centrala iti va permite sa ai o temperatura asa cum ti-o doresti dar confortul respectiv va costa niste bani - pretul gazelor are o singura directie, abrupt in sus.

#6
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
in Timisoara de exemplu caldura se plateste inclusiv in lunile in care nu se consuma.....pana prin iulie platesti caldura consumata iarna trecuta, din august-septembrie se plateste in avans pe iarna viitoare.....parca vreo 2 luni /an nu plateam...... ei bine, ce ne-a convins sa trecem pe centrala a fost o iarna in care la 3 camere s-a platit intretinerea aprox. 500-600/luna iarna si aproape 400/luna in celelalte luni..... in conditiile in care in luna martie duduiau caloriferele si trebuia sa stam cu geamul deschis.... noaptea nu crescuse suficient temperatura si inca mai dadeau caldura.....acuma vara se plateste gazul vreo 20-25lei, iar iarna cam 250 maxim, Cheltuielile la bloc vreo 50-60 lei.
Dupa calculele noastre, cam in 2 ani s-a recuperat investitia. Acuma centralele sunt un pic mai scumpe cele cu condensare,deci creste un pic timpul in care recuperezi. Dar, ca avantaj enorm.....nu depinzi de nimeni sa fie de acord sa se dea drumul la caldura in bloc.....au fost toamna asta niste nopti destul de reci....am dat drumul la centrala.....
Personal consider centrala o investitie rentabila....

 rosix, on 02 ianuarie 2018 - 22:24, said:


Din cate stiu, in 2018 nu se mai aproba niciun fel de debransari.
In ce oras? Cum vine asta? Te obliga sa fii clientul lor?

#7
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Stiu, repartitoarele sunt o afacere pentru cei care le monteaza, o afacere pentru cei care fac citirea si calculeaza.

#8
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,023
  • Înscris: 01.05.2004
Suma totala cam aia este, poate mai pui cateva mii. La ap. cu 2 camere gasesti CT intre 2600 - 3600 lei. Mai trebuie sa-i dai si celui care a tras gazul pe scara ceva.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
-tevi cupru, calorifere,proiect+ manopera-2000 lei
-debransare si bransament gaze 2000 lei daca mi-a scapat ceva mai ziceti voi
.............
tevi cupru , calorifere , centrala + fitinguri / la ap 2 cam .8000-10000 lei
proiect termica nu este nevoie -
Instalatie gaz cca 2500lei + despagubiri pt partea comuna
debransare de la radet si acm cca 1500 -2000 lei
acte debransare radet ?????
.
Foarte greu sa te incadrezi in suta de milioane .
Daca este rentabil ?
Tu iti faci planul , dar tine cont ca dupa asta urmeaza si renovarea apartamentului , deci alte cheltuieli

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ianos76, on 02 ianuarie 2018 - 22:26, said:

In ce oras? Cum vine asta? Te obliga sa fii clientul lor?

Da. In toate orasele. Citeste aici:
http://www.capital.ro/debransarea-de-la-radet-ar-putea-fi-interzisa-prin-lege.html
http://www.economica...ice_143659.html
http://a1.ro/news/so...a-id692151.html

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este numai chestie de comfort, nu si de scaderea costurilor.

Daca imparti 10.000 lei la 300 lei rezulta 33 luni de iarna.
Deci chiar daca costurile ar scadea la 0 , investitia se amortizeaza in 6 ani.
Daca iei in calcul o scadere a costurilor cu 35%, atunci investitia se va amortiza in circa 18 ani.
Vor fi si alte cheltuieli in afara de cei 10.000 lei ( reparatii centrala, intretinere, etc.) Dupa cei 18 ani ( sau mai repede) poate trebuie inlocuita centrala, caloriferele, etc.
De aici incolo poti sa mai analizezi si tu.

Edited by pasilla, 02 January 2018 - 22:41.


#12
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,023
  • Înscris: 01.05.2004

 pasilla, on 02 ianuarie 2018 - 22:37, said:

Este numai chestie de comfort, nu si de scaderea costurilor.

Eu zic ca nu este numai de comfort.

In orasele in care subventia la caldura nu este suportata de la Primarie in procent asa mare ca la Bucuresti, cheltuiela cu incalzirea la un apartament de 2 camere a ajuns pe la 6-700 lei pe luna.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Mai bagi si apa calda, gazul pt gatit pe care nu-l mai platesti separat...

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dcr, on 02 ianuarie 2018 - 22:44, said:

Eu zic ca nu este numai de comfort.

In orasele in care subventia la caldura nu este suportata de la Primarie in procent asa mare ca la Bucuresti, cheltuiela cu incalzirea la un apartament de 2 camere a ajuns pe la 6-700 lei pe luna.
Eu am facut niste calcule [ foarte ] aproximative cu "materialuil clientului".
Asa poti sa spui ca instalatia costa 5000 lei (se pastreaza caloriferele, centrala simpla, etc), sau 20.000 lei (calorifere Al, etc).

Edited by pasilla, 02 January 2018 - 22:51.


#15
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,023
  • Înscris: 01.05.2004
Renuntarea la subventionarea incalzirii era preconizata sa se introduca de anul acesta dar Firea, de frica sa nu-si piarda votantii in marinimia ei, a hotarat sa mai mearga asa, macar pana la alegerile viitoare Posted Image

Miza luptei pentru Elcen București. Ultima iarnă cu preţuri subvenţionate la căldură

Quote

De anul viitor, facturile la încălzire ale românilor care mai sunt branşaţi la sistemele centralizate de termoficare vor exploda dacă primăriile nu vor găsi urgent soluţii. Asta pentru că Legea 196/2016 privind venitul minim de incluziune, care va intra în vigoare la 1 aprilie 2018, nu va mai permite primăriilor să acorde subvenţii decât „consumatorilor vulnerabili”, adică celor care nu îşi pot asigura din bugetul propriu acoperirea integrală a cheltuielilor legate de încălzirea locuinței.

Bucureştenii plătesc acum unul dintre cele mai mici preţuri din ţară pentru gigacalorie, respectiv de 164,4 lei, incluzând TVA, dar asta pentru că Primăria Capitalei subvenţionează cu bani grei diferenţa până la costul de furnizare de 343 lei/Gcal.

Edited by dcr, 02 January 2018 - 22:57.


#16
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Pai in curand cam in toata tara cred ca se vor ajunge la preturile acestea si daca se voteaza aceea lege ne mutam la case toti. Mda viitorul in tara asta nu suna bine deloc.

Concluzia este cine are bani face cine nu ...nu.
Apropos : cum te poate obliga un furnizor gen Radet sa nu ma debransez de la el? La cablu vor face la fel?

Edited by Cookie80, 02 January 2018 - 23:08.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
GN este foarte ieftin ( 0.15 lei ) raportat la celelalte produse energetice ( EE- 0.5 lei, GPL- 0.33 lei, Lemne-0.33 lei, Motorina- 0.5 lei, etc.). Asa ca nu stim ce va urma.

Edited by pasilla, 02 January 2018 - 22:59.


#18
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,023
  • Înscris: 01.05.2004

 pasilla, on 02 ianuarie 2018 - 22:56, said:

GN este foarte ieftin raportat la celelalte produse energetice ( EE, GPL, Lemne, Motorina, etc.) Asa ca nu stim ce va urma.
Nope, incalzirea pe gaz nu este mai ieftina decat cea pe lemne. Fata de celelalte, da, e mai ieftina. Dar nu cred ca e o problema asta, se vor scumpi toate :D  :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate