Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Sugestie - limitare deschidere topicuri

* * * - - 19 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

Poll: Eliminare topicuri, limitarea deschiderii de noi topicuri (58 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu limitarea numarului de topicuri noi/user ?

  1. Da (14 votes [24.14%] - View)

    Percentage of vote: 24.14%

  2. nu (28 votes [48.28%] - View)

    Percentage of vote: 48.28%

  3. Mi-e indiferent, citesc si particip doar la discutiile care ma intereseaza (16 votes [27.59%] - View)

    Percentage of vote: 27.59%

Sunteti de acord cu stergerea topicurilor considerate de slaba calitate ?

  1. Da (16 votes [27.59%] - View)

    Percentage of vote: 27.59%

  2. Nu (28 votes [48.28%] - View)

    Percentage of vote: 48.28%

  3. Mi-e indiferent, citesc si particip doar la discutiile care ma intereseaza (14 votes [24.14%] - View)

    Percentage of vote: 24.14%

Sunteti de acord cu moderarea mai drastica a trolling-ului ?

  1. Da (38 votes [65.52%] - View)

    Percentage of vote: 65.52%

  2. Nu (12 votes [20.69%] - View)

    Percentage of vote: 20.69%

  3. Mi-e indiferent, citesc si particip doar la discutiile care ma intereseaza (8 votes [13.79%] - View)

    Percentage of vote: 13.79%

Vote

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Era o vreme cand userul Galeo deschidea topicuri pe banda rulanta. Multe intr-o zi. Chiar i-am spus ca are mai multe topicuri deschise decat postari. Iar cineva a considerat asta un atac la persoana si chiar m-a sanctionat!?! De fapt nu intelesese ca acel user deschidea un topic pe un subiect neserios, posta doar la deschiderea topicului si apoi nu mai zicea nimic, urmand ca multi alti useri sa aiba diverse consideratii si fireste ca pe un subiect prostesc nu puteau fi postari academice. Din pacate, cel putin unul, nu a inteles acest lucru si nu a inteles ca aceste topicuri erau deschise obsesiv tocmai pentru a atrage atentia si a naste discutii contradictorii care nu duc la nimic bun si nici nu fac cinste softpedia. Chiar apareau discutii conflictuale intre useri, ori imi place sa cred ca nu asta este scopul softpedia.

Long story short.
Softpedia serveste unor nevoi de cunoastere, informare sau interactionare intre noi, oamenii si cred ca nu exista un om care cel putin zilnic sa deschida cate un topic cu adevarat interesant, necesar. In urma acestei avalanse de topicuri ridicole deschise se pierd alte topicuri utile, interesante, necesare si am vazut ca chiar un admin a constatat lucrul asta si a inchis o gramada de topicuri de gen. Cred ca masura ar trebui completata si cu limitarea de deschidere de topicuri.

3 topicuri pe saptamana cred ca sunt mai mult suficiente pentru oricine. Daca se impune, se poate face o derogare de la regula iar userul in urma unei cereri scrise (a se citi mesaj) catre moderatorul ariei respective, sa poata posta, repet, daca este necesar, un alt topic peste regula celor 3 saptamanale.

O remarca nevinovata. Moderatorii (nu ma refer la softpedia ci in general) ar trebui ca sa aiba rolul structurarii corecte a ariilor pe care le modereaza. De aici pleaca o buna organizare a ariilor, respectiv a forumului. Din pacate multi inteleg prin moderare o jucarie la dispozitia lor si stau si vaneaza useri care nu le sunt pe plac sau le aduc osanale ori si mai rau, au curajul sa contrazica. Deh, nu ne-am nascut toti egali si unii intelegem mai mult decat altii. Am intalnit situatia asta pe forumurile romanesti si nu pe cele straine. Nu am facut afirmatiile ca o iteratie a activitatii unora de pe aici ca nu este treaba mea ci a celor care le-au permis sa aiba aceasta posibilitate tehnica de moderare si nu stau sa judec eu pe nimeni, nu am niciun scop in sensul acesta si chiar mi-e indiferent comportamentul subiectiv al unora iar postarea mea este doar o simpla sugestie si nimic mai mult.

Chiar cred ca daca s-ar proceda asa, cu limitarea la 3 topicuri pe saptamana si solicitarea catre moderatori a structurarii ariilor astfel incat sa creasca valoarea forumului, s-ar vedea destul de repede diferenta printr-o schimbare in bine.

La multi ani pe 2018!

P.S. cei care deschid topicuri obsesiv de des cred ca au o problema personala de natura psihologica (sa nu zic altfel) iar lucrul acesta nu aduce nimic benefic forumului, dimpotriva. Nu cred ca un om dedicat forumului poate avea mai mult de 3 idei cu adevarat bune care sa constituie motivul deschiderii unui nou topic cu adevarat util comunitatii sau lui.

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Parca se daduse liber la noi topics si chiar se incuraja aceasta.
De ce, era si motivatie....vorbeste cu monitoxus.

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Sugestie - limitare deschidere topicuri
[...]
limitarea la 3 topicuri pe saptamana
Asta-mi aminteste de "Sa se dea cate una, s-ajunga la toti !".    :death:
Din fericire, au trecut vremurile alea !

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu cunosc motivele si nu le intuiesc dar experienta de viata imi spune ca haosul nu poate fi benefic.
Se deschid topicuri cu nemiluita fara a avea vreo utilitate. Cu siguranta userii sunt interesati de lucruri interesante. Pentru a abera, sunt arii diverse cu tipicul asta. Fun, etc.
Dar pe topicurile tehnice sa vezi tot felul de subiecte aberante unde se discuta numai prostii si userii iau la misto initiatorul...

@Barboso, cum ai luat din context da, e chiar amuzant si caterincos dar nu asta a fost ideea postarii mele. Daca gasesti ca nu este util ceea ce am propus, argumenteaza cu seriozitate. De replici din astea cum ai dat-o tu, din pacate prea multi de pe forum au facut un mod de viata (ca activitate pe forum) si nu este bine. Vad din ce in ce mai des ca unii se intreaba de ce se tolereaza mistourile de doi bani.

Sa te bucuri de liberate, este una. Sa profiti nedemn de ea si sa-ti bati joc de ea, este altceva.

Edited by serginho74, 02 January 2018 - 00:28.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
topicuri noi > activitate pe forum > traffic / pageviews > profit

END OF STORY

PS : daca as fi admin, as deschide si ceva topic-uri stupide (cu o clona, firesc, gen "fifi")... in felul asta lumea se cearta sa iti arate ca nu este cum zici tu Posted Image .... ceea ce inevitabil duce la activitate pe forum Posted Image

Edited by Andreysc7, 02 January 2018 - 00:32.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Crezi ca daca nu sunt topicuri noi nu este activitate? Eu nu cred.
Acceptam parametrul cantitate fara sa tinem cont de calitate?

Te-ai intrebat vreodata cati useri cu adevarata greutate in postari au renuntat la a posta tocmai din cauza neseriozitatii altor useri care transformau orice topic in flame?

Am inteles logica inchiderii multor topicuri care devenisera prea stufoase si era greu de gasit informatia si invitatia la a se deschide altele noi si de actualitate dar nu am vazut nicaieri invitatia la a se deschide topicuri ridicole, ca sa nu zic tampite.

Edited by serginho74, 02 January 2018 - 00:35.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Scopul existentei acestui forum este una pecuniara in primul rand.
Faptul ca are si rol de "socializare" este subsidiar scopului pecuniar.
Ca se reuseste ca rolul de "socializare" sa fie perceput peste cel de "pecuniar" este meritul administratorilor si a principiilor etice ale lor..

De ce ai vrea ca sa suprimi un topic " inocent" , care practic creeaza singur continut si implicit "valoare" ?

Edited by pasilla, 02 January 2018 - 00:42.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 pasilla, on 02 ianuarie 2018 - 00:40, said:

...
De ce ai vrea ca sa suprimi un topic " inocent" , care practic creeaza singur continut si implicit "valoare" ?
Incearca sa fii mai clar ca nu se intelege ce ai vrut sa afirmi.

Eu nu vreau sa suprim nimic. Cine intelege din propunerea mea ca este una de limitare sau cenzura se inseala. Sa citeasca din nou cu atentie ce am scris. Eu am propus o reglementare care sa nu permita abuzul de libertate daca pot sa-i spun asa. Chiar si solutie pentru cel care este in situatia de a posta un nou topic absolut necesar, util.

Edited by serginho74, 02 January 2018 - 00:45.


#9
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Nu, nu e!

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 serginho74, on 02 ianuarie 2018 - 00:12, said:

Era o vreme cand userul Galeo deschidea topicuri pe banda rulanta. Multe intr-o zi. Chiar i-am spus ca are mai multe topicuri deschise decat postari. Iar cineva a considerat asta un atac la persoana si chiar m-a sanctionat!?!

3 topicuri pe saptamana cred ca sunt mai mult suficiente pentru oricine.

Io cred ca te simti inferior  celor care au subiect pt a deschide un topic .
Daca nu iti place " tema " nu posta .
P.S. Forumul trebuie sa aiba " rulaj " altfel se duce drq ...

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 serginho74, on 02 ianuarie 2018 - 00:26, said:

1. Dar pe topicurile tehnice sa vezi tot felul de subiecte aberante

2. se discuta numai prostii si userii iau la misto initiatorul...

3. Daca gasesti ca nu este util ceea ce am propus, argumenteaza cu seriozitate.
1. Sunt de acord ca apar.  Si unora, cu toata bunavointa, chiar n-ai cum sa le raspunzi clar si la obiect.  Pt ca nu dau date, pt ca nu stiu sa se exprime, pt ca nu stiu ce vor...

2. Ai raportat ?

3. Ideea de-a limita, de a pune o "ratie", (ma) deranjeaza din start.  Si nimic nu garanteaza ca limitarea, odata cu scaderea cantitatii, ar aduce si o crestere a calitatii.


 serginho74, on 02 ianuarie 2018 - 00:33, said:

Acceptam parametrul cantitate fara sa tinem cont de calitate?
[...]
nu am vazut nicaieri invitatia la a se deschide topicuri ridicole, ca sa nu zic tampite.
Nu prin introducerea "ratiei" cresti calitatea.
S-ar putea chiar s-o gonesti, ca "ii arde buza" cuiva sa-si rezolve o problema, si-a epuizat ratia, si cauta raspunsul in alta parte.  Si-n loc sa fie raspunsul (potential util si altora) aici, pe forum, va fi in alta parte.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 serginho74, on 02 ianuarie 2018 - 00:44, said:

Eu nu vreau sa suprim nimic. Cine intelege din propunerea mea ca este una de limitare sau cenzura se inseala.

 serginho74, on 02 ianuarie 2018 - 00:12, said:

Cred ca masura ar trebui completata si cu limitarea de deschidere de topicuri.

3 topicuri pe saptamana cred ca sunt mai mult suficiente pentru oricine.


Raspunsul ti l-ai dat singur.

Trebuie sa intelegi ca nimic nu e gratuit pe lumea asta.

Forumul, orice fel de forum [nu ma refer la asta] , este o forma prin care cineva se foloseste de tine ca sa creezi gratuit  continut pe un site.

Edited by pasilla, 02 January 2018 - 00:58.


#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Baxon, cum ai ajuns la constatarea asta cum ca crezi ca eu ma simt inferior celor care au un subiect pentru a deschide un topic? Posted Image Esti cel putin hazliu Posted Image Este ca si cum as fi suparat ca tu iti pierzi vremea mai mult decat mine pe facebook. Nu, nu te invidiez, crede-ma.
Eu am facut o propunere, argumentata. Daca ai argumente sa-mi dovedesti ca gresesc si ma insel, sunt de acord cu tine. Dar tu iti dai cu presupusul la un mod la fel de doct precum topicurile deschide unii, putini la numar.

Ti se pare ca ce a facut un user de genul celui citat mai sus a adus vreun beneficiu forumului? Daca era nevoie de rulaj, era incurajat sa se desfasoare si mai si, nu era banat si el si clona lui si clona clonei lui. Uite, am citit recomandarea lui Monitoxus si ceea ce am propus eu este chiar in acord cu ce spune el.

Daca as avea acces la statisticile forumului as putea trage o concluzie. Nu cred ca un user serios, normal, spune-i cum vrei, are mai mult de 1 deschidere noua de topic pe saptamana. Ca medie.
Ori propunerea mea este adresata tocmai impotriva celor care abuzeaza de libertatea de a posta tampenii.

Barboso, am specificat clar ca daca e nevoie, are posibilitatea sa deschida un topic nou peste acea "ratie" . Si am propus si modalitatea, foarte simpla dealtfel.
Vad ca vii cu niste chestii din trecut. Am stat si eu la rand la cota, ratie, cartela la paine, etc. Dar am trecut de mult peste sechelele astea din trecut. Nu ti-o adresez personal, ultima afirmatie. Tu ai ceva impotriva limitarii ca principiu, nu impotriva rationamentului meu. Am inteles, ok. Totusi nu ai adus niciun argument obiectiv ci doar unul subiectiv.

L.E. pasilla, imi pare rau ca nu ai inteles. Reciteste, chiar si ce ai citat tu. Nu exista nicio contradictie.
Limitare nu inseamna suprimare. Consideri ca un utilizator normal al forumului are nevoie de posibilitatea deschiderii a mai mult de 3 topicuri pe saptamana si propunerea mea ar fi una restrictiva pentru utilizatorii normali ai acestui forum? Cate topicuri, in medie, crezi tu ca deschide un user ok intr-o saptamana?
Monitoxus a spus clar, deschideti topicuri daca sunt necesare, intrebari noi, subiecte noi. Nu a zis deschideti topicuri fara numar pentru orice bazaconie va trece prin cap. De altfel, exista arie de bazaconii si acolo, din partea mea, sa deschida fiecare cate topicuri vrea dar nu pe ariile tehnice pentru ca, asa cum spuneam, se pierd topicurile cu informatii utile. Fix de asta s-a si ajuns ca sa fie inchise topicuri la modul en gross. Daca adminul avea interes, asa cum a sugerat cineva mai sus, nu mai inchidea nimic si lasa sa se posteze in nestire.

Edited by serginho74, 02 January 2018 - 01:02.


#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ipotetic: eu am nevoie acum sa-mi resetez telefonul, ca mi s-a blocat.  Nu stau pana dimineata sa se trezeasca moderatorii ariei (stii ca nu suntem angajati de SP si nu-i obligat nimeni sa stea 24/24 cu ochii pe forum, da ?) ca sa-mi aprobe topicul... ma duc pe XDA, daca aici n-am voie, pt ca saptamana asta am mai avut trei probleme.

Edited by Barboso, 02 January 2018 - 01:09.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 serginho74, on 02 ianuarie 2018 - 00:57, said:

Baxon, cum ai ajuns la constatarea asta cum ca crezi ca eu ma simt inferior celor care au un subiect pentru a deschide un topic? Posted Image Esti cel putin hazliu Posted Image Este ca si cum as fi suparat ca tu iti pierzi vremea mai mult decat mine pe facebook. Nu, nu te invidiez, crede-ma.
\.
Nu folosesc feisbuc Posted Image

Fara topice noi , unele comice , altele care sunt sterse in scurt timp , altele de maxima " audienta " in urma unor stiri etc , forumul asta ar fi mort si ingropat in scurt timp .
Sfatul meu e sa aplici pt functia onorifica de moderator sa poti taia si bana cum ti se scoala tie . Prea mult te intereseaza capra vecinului , pe bune !

Edited by Baxon, 02 January 2018 - 01:12.


#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Barboso, situatia prezentata de tine este asa, teoretica ;) Sfat, ia-ti un telefon serios. Nu mi s-a blocat niciun telefon, niciodata. Nu glumesc deloc. Poate am fost eu mai norocos.
Tu in medie, cate topicuri noi faci intr-o saptamana? Imediat facem o medie daca-mi spui cate topicuri ai deschis pana acum. Ai ramane surprins pana si tu ;)

Baxon, te cred, la cat postezi pe forum, e clar ca nu mai ai timp de facebook. As putea spune ca esti bun la casa omului, sa-i imbogatesti pe altii... Glumesc :P Ai postat de-a prostii pe topicul cu masini japoneze si europene si ai bagat si niste atacuri la persoana de mai mare dragul. Nu ma obosesc sa-ti raspund acolo ca nu merita. Unii oameni sunt setati sa fie impotriva. Nu conteaza cum, daca, de ce, cu ce. Ei sunt pur si simplu impotriva :D

Eu am facut o propunere. Accept argumente logice. Macar unul singur pe care din pacate nu l-a adus nimeni pana acum in discutie. S-a vorbit pe topicul asta fix cum se face pe altele. Despre orice dar nu despre ce am propus eu. Si daca nu este bun ce am propus, nu am nicio problema, cel putin intentia mea a fost una bine intentionata si constructiva. Eu am incercat sa fac ceva bun pentru forum int timp ce altii doar troleaza, flameaza, etc.

#17
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 serginho74, on 02 ianuarie 2018 - 00:12, said:

cu limitarea la 3 topicuri pe saptamana


SI daca intr-o saptamana avem mai mult de 3 probleme ce ar fi putit fi rezolvate pe forum, ce facem?

Edited by Dany_Darke, 02 January 2018 - 01:36.


#18
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Mai stiu eu pe unu'... DJL. Are ceva topice deschise.
Dar lui sa i se permita ca se plictiseste. Celorlalti sa li se taie glanda!
Apropo... nu deschide nimeni un topic despre episodul special de revelion al lui Las Fierbinti? S-au intrecut, e fain. Nu mai uit de obicei dar asta e chiar misto.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate