Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

roadtrip catre Capul Nord - 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Bravo !

Ceva costuri totale ?
Cu ce masina ati mers ?

Edited by kriiss, 13 November 2019 - 10:58.


#56
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am plecat din tara pe 04.08.2019 si m-am intors pe 18.08.2019, masina a fost un Nissan Qasqhai 1.6 dci 130 CP (nu este nevoie de 4x4 traseul nu a inclus offroad, am mers numai pe drumuri asfaltate) consum mediu datorita vitezelor mici de deplasare intr 4,5 si 5 l/motorina la 100 km. Costuri totale la doua persoane aprox. 3000 euro.

View Postalecsus27, on 11 noiembrie 2019 - 13:33, said:

Felicitari pentru tur, am si eu in vedere partea de sud-est a Norvegiei cu masina inchiriata din Oslo, pana acolo cu avionul (distanta rutiera prea mare pentru noi din Iasi, nu sunt asa rezistent), 10 zile, probabil in iunie 2020.
Apoi in alt an ne gandim sa mergem la Tromso, dar cu avionul din Oslo (cam scump, dar distanta cu masina dus-intors e, iarasi, prea mare) si de acolo cu masina inchiriata, ori spre zona Lofoten, ori combinata cu un drum pana la Nordkapp si retur, apoi avion inapoi la Oslo.

De acord ca turul de acasa cu masina pana la Nordkapp, trecand si prin Suedia etc., e in sine o aventura extraordinara, pe care o faci o data-n viata si mi-ar place ff mult ideea, dar...trebuie sa ne cunoastem limitele (mai ales ca sunt singurul sofer) Posted Image
Eu am plecat din Piatra Neamt, sunt singur sofer, cea mai lunga distanta parcursa intr-o zi 904 km, cu viteze intre 30 si 120 km/ora, nu este obositor fiindca faci inevitabil multe opriri pentru fotografii

Edited by scoty, 15 November 2019 - 09:29.


#57
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Deoarece e prima mea postare , va salut pe toti . Trebuie sa recunosc faptul ca mi-am facut cont in mod expres pentru cele 2 topicuri de Norvegia , ca sa pot vedea pozele .
De mult timp ma gandesc la un concediu in care sa ajung pana la Nordkapp dar din diferite motive inca am ramas la stadiul de intentie .
Multe informatii folositoare si poze superbe , multumesc celor care le-au postat .
Am multe intrebari dar nu ma grabesc pentru ca anul acesta e mai complicat si cu bugetul si cu conditiile de pandemie .
O singura intrebare de care depind mai multe decizii .
A fost cineva cu animalul de companie ? Si ma refer la 2 catei . Am fost cu ei in mai multe tari din Europa , majoritatea pet friendly dar nu am ''urcat'' mai sus de Germania .
Sau daca nu ati fost , poate ati vazut pe altii .

#58
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu am avut catel cu mine, dar am vazut pe atltii, nu cred ca o sa ai probleme in Suedia sau Norvegia, doar sa ne primeasca, la anul vreau sa reptet experienta cu Sud - Vest- ul Norvegiei, pe care din cauza timpului limitat nu am putut sa-l vad si care este la fel de spectaculos.

#59
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Multumesc pentru raspuns ! Intre timp am vazut mai multe filme pe youtube in care lumea merge cu catei si in rulote si la pensiuni sau hoteluri .
Am vrut sa plec acum in iarna dar se pare ca din cauza situatiei cu Covid , nu se poate .
In plus cred ca e nevoie de o perioada de calcule , organizare  serioasa , programare a rezervarilor , pentru un drum atat de lung si costisitor . Fata de bugetul initial stabilit , dupa anumite analize , deja am ajuns la dublu .
Iarna , cu atat mai mult , se pare ca multe pensiuni si campinguri sunt inchise , sa nu mai vorbesc de condus in conditii de vant , zapada si gheata .

#60
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare tuturor,
La anul in Iunie am 3 saptamani de vacanta.
Cum situatia cu virusul nu stiu cat si cum se va stabiliza pana atunci, am inceput sa ma gandesc la um drum lung prin Norvegia.
Planul initial era Asia dar nu se stie cum va fi cu zborurile.
Asa dar, locuind in Germania, plecarea va fi de aici si evident vin si intrebarile:
- merita sa bat drumul pana in nord? Din ce am mai citit majoriatea locurilor frumoase sunt in partea sud, centrala, drumuri, fiorduri, trasee.
Nu ma deranjeaza sa merg pana in Nord dar nu vrea sa merg mii de km doar ca sa zic ca am ajuns pana acolo. Vreau sa si vad cate ceva pe acel drum.
-benzinarii se gasesc la distante rezonabile sau sa bag si o canistra in masina, ca romanul,sa fie acolo-)))?
-taxele de drum, poduri am inteles ca vin dupa un anumit timp la domiciliu.
-cartela telefon, internet, sa cumpar local sau functioneaza roamingul normal?
-cazare presupun ca gasesc peste tot, prin satucele lor.
Bugetul ar fi undeva intre 4-4500 euro pentru aceasta calatorie, vreo 2-3 zile oprire in Oslo de vizitat.
Masina va fi o Kia Sportage, 1.6 benzina, aspirat, nu turbo,consum,la 80 pe ora cum am inteles ca se circula o mare parte din drum, ar fi de 6.7-7l.
Nu ca un diesel dar rezonabil.
Altele in minte nu imi vin momentan dar pe parcurs or sa mai apara.
Multumesc.

#61
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostGroh, on 27 august 2020 - 17:40, said:

... merita sa bat drumul pana in nord? ...

Sigur că merită. Ai şi în nord o groază de locuri de văzut, de exemplu Lofoten, printre altele.
Sunt descrise două mari vacanţe la topicul "Cu maşina spre Norvegia". Uite, povestea lui @eugeniuz2005 începe de aici.
Şi anterior (în 2009) e şi descrierea vacanţei lui @rexkroki.


Sănătate şi lectură plăcută !

Edited by OvidiuNS, 27 August 2020 - 19:38.


#62
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostOvidiuNS, on 27 august 2020 - 19:37, said:



Sigur că merită. Ai și Ăźn nord o groază de locuri de văzut, de exemplu Lofoten, printre altele.
Sunt descrise două mari vacanțe la topicul "Cu mașina spre Norvegia". Uite, povestea lui @eugeniuz2005 Ăźncepe de aici.
Și anterior (Ăźn 2009) e și descrierea vacanței lui @rexkroki.


Sănătate și lectură plăcută !

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate