Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mai merită să mergi în Anglia?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#55
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:07, said:

Teoretic poți economisi 1500, însă practic nu. Viața este extrem de scumpă acolo și nu mă refer la chirie și mâncare care sunt aproape la fel ca în România. Ci la restul, de exemplu o bere este 10 lire într-un pub. Un pachet de țigări la fel, 10 lire. La un restaurant fără 100-150 de lire nu prea ai ce căuta și așa mai departe.
tigarile da, 1o gbp chiar peste.
bere in pub gasesti si la 4 si la 5..
media la o masa de 4 pax, 2 adulti cu kinderii din dotare e de vreo 70 gbp, cu bauturi si mancand a la carte. e mult oricum. dar 150 n am dat ..poate la savoy sau in restaurante ultraselecte, e unul in chelsea unde un fel pleaca de la 70 gbp. nu e insa obligatoriu sa mananci acolo..

chiar voiam sa subliniez ceva-fata de ro, e mult mai ok acolo pentru copii, bine, in general dar sa ma rezum acum la restaurante. au kids menu la 5-8 lire, primesc portii mai mici, un suc samd la banii astia, basca o carte/plansa de colorat. ai mei in ro acum ma intreaba mereu de ce nu le da plansa..

Edited by rogeralbu, 27 December 2017 - 15:20.


#56
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Niște prieteni de ai mei mi-au mărturisit că, după ce au lucrat în GB, ar prefera oricând să stea în România pe un salariu de 4500 de lei lunar, decât să stea acolo pentru 2500-3000 de lire lunar. Și nu se refereau numai la costul vieții, ci și la intensitatea muncii, relațiile de muncă și așa mai departe.

Edited by mario_bril, 27 December 2017 - 15:19.


#57
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:19, said:

Niște prieteni de ai mei mi-au mărturisit că, după ce au lucrat în GB, ar prefera oricând să stea în România pe un salariu de 4500 de lei lunar, decât să stea acolo pentru 2500-3000 de lire lunar. Și nu se refereau numai la costul vieții, ci și la intensitatea muncii, relațiile de muncă și așa mai departe.

Dap, in UK nu freci menta ca la noi.

#58
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrogeralbu, on 27 decembrie 2017 - 15:17, said:

tigarile da, 1o gbp chiar peste.
bere in pub gasesti si la 4 si la 5..
media la o masa de 4 pax, 2 adulti cu kinderii din dotare e de vreo 70 gbp, cu bauturi si mancand a la carte. e mult oricum. dar 150 n am dat ..poate la savoy sau in restaurante ultraselecte, e unul in chelsea unde un fel pleaca de la 70 gbp. nu e insa obligatoriu sa mananci acolo..

chiar voiam sa subliniez ceva-fata de ro, e mult mai ok acolo pentru copii, bine, in general dar sa ma rezum acum la restaurante. au kids menu la 5-8 lire, primesc portii mai mici, un suc samd la banii astia, basca o carte/plansa de colorat. ai mei in ro acum ma intreaba mereu de ce nu le da plansa..
Așa au restaurante unde cu 7 lire de persoană poți mânca cât vrei. Dar nu sunt grozave și te cam saturi de ele.

Edited by mario_bril, 27 December 2017 - 15:23.


#59
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:19, said:

ar prefera oricând să stea în România pe un salariu de 4500 de lei lunar
Pare greu de crezut. :)

#60
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Exista student loans? In plus, depinzând de abilități/medii bac, liceu, posibil să poti accesa și o bursă? Te-ai interesat despre asta deja?

#61
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postgreenlife, on 27 decembrie 2017 - 15:23, said:

Pare greu de crezut. Posted Image
Chiar deunăzi, fiul meu venind acasă, discutam cu el și cu niște prieteni care au muncit acolo, despre UK în general. Astea au fost cuvintele lor. Eu unul nu am muncit acolo, așa că nu am făcut decât să ascult și să cred. Însă fiul meu a muncit acolo, pe perioada verii și mi-a mărturisit că nu este deloc ușoară viața acolo.

View Postcorina_geo, on 27 decembrie 2017 - 15:25, said:

Exista student loans? In plus, depinzând de abilități/medii bac, liceu, posibil să poti accesa și o bursă? Te-ai interesat despre asta deja?
Există, am specificat mai devreme dacă urmărești.

#62
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Bursele sociale sunt foarte greu de obtinut. Oricum, nu asta ar fi problema principala. Creditul pentru studii si-l poate achita esalonat dupa ce se angajeaza, si este un procent foarte acceptabil din salariul pe care il va primi.

Problema este ca ea ar vrea sa plece, daca am inteles bine, din motive financiare. Adica, ar vrea sa munceasca, si probabil ca ii va fi foarte greu, si munca si facultate, in acelasi timp. Nu e de joaca, nu-i ca la noi, ori se fac studii cum trebuie ori deloc.

#63
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:07, said:

La un restaurant fără 100-150 de lire nu prea ai ce căuta și așa mai departe.
acuma daca vi in Anglia la munca necalifica tre neaparat sa intri la restaurant de 150 de lire, ca asa faceai si acasa

daca chiar vrei restaurant cu pana-n 20 de lire mananci de te dai pe spate, cand am spus 20 am fost generos, se poate si cu mai putin, cel putin in Londra

#64
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View PostCassandraSavage, on 27 decembrie 2017 - 13:32, said:

Am 19 ani , bac-ul luat şi mă gândeam poate am o şansă prin Anglia. .... Dar întrebarea mea este : se mai merită?

Daca esti draguta, prezentabila, sociabila, poti gasi relativ usor munca in magazine sau restaurante. Insa la nivelul asta vei ramane toata viata.

Sfatul meu este termini studiile, invata sa faci ceva, si apoi sa incerci. Nu te gandi ca UK isi va inchide granitele de tot. Le va inchide pentru infractori si cersetori, nu pentru muncitori.

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdan210, on 27 decembrie 2017 - 15:30, said:

acuma daca vi in Anglia la munca necalifica tre neaparat sa intri la restaurant de 150 de lire, ca asa faceai si acasa

daca chiar vrei restaurant cu pana-n 20 de lire mananci de te dai pe spate, cand am spus 20 am fost generos, se poate si cu mai putin, cel putin in Londra
De acord, vezi post-ul meu anterior. Poți mânca și la McDonald's cu 7-10 lire. Depinde ce vrei să faci, dacă vrei sau nu să te integrezi cu restul comunității.

#66
Kaloyan

Kaloyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.12.2017

View PostBursul, on 27 decembrie 2017 - 13:43, said:

Ai sanse cum sa nu. Probabil o sa fie mai greu, dar au fost romani care au plecat inainte sa fim noi in UE si s-au descurcat.
Parerea mea e ca ai sanse mari sa obtii un job mai bun daca ai o facultate. Ori o faci aici ori acolo, insa nu te lasa de ea.

Spunea cineva ca daca iti depui cv-ul pentru a presta munca manuala (nu va ganditi la prostii) ar fi bine sa nu treci in cv ca ai studii universitare ca se cam feresc angajatorii. Acuma na, nu stiu ca n-am fost inca peste hotare..

#67
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Poststmb, on 27 decembrie 2017 - 15:18, said:

mai bine stai in UK la un patron... macar ala asigura conditii civilizate.
asa se vede de la tine? sa sti ca nu totu-i la vedere, o spun eu din experienta

#68
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:33, said:

De acord, vezi post-ul meu anterior. Poți mânca și la McDonald's cu 7-10 lire. Depinde ce vrei să faci, dacă vrei sau nu să te integrezi cu restul comunității.

Incerci sa dregi busuiocu cu 150 lire la restaurant, dar se vede ca vorbesti din auzite. La fast food, poti lua un box de cartofi si aripioare cu 2 lire, daca vrei ieftin.

Las-o asa...

#69
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
În capetele sãlbatice ale imperiului numai cinva bazat poate trãi.
Sclav ești și aici și acolo. În schimb aici așa mori, oriunde în altã parte mai ai o șansã. Cu cît pleci mai tînãr, cu atît mai bine pentru tine. Studiile de aici nu contează nicãieri dacã ești singur. Oricum, trebuie sã uiți ce știi...

Edited by sarac.lipit, 27 December 2017 - 15:39.


#70
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:19, said:

Niște prieteni de ai mei mi-au mărturisit că, după ce au lucrat în GB, ar prefera oricând să stea în România pe un salariu de 4500 de lei lunar, decât să stea acolo pentru 2500-3000 de lire lunar. Și nu se refereau numai la costul vieții, ci și la intensitatea muncii, relațiile de muncă și așa mai departe.

Depinde unde in ”Anglia”, normal. Ca nu e aceeasi Londra cu Manchester sau Bristol sau fundu' Scotiei. Ca si la noi, sunt locuri unde 3000 de lire pe luna sunt o mica avere (Vasluiurile lor), pe cand daca stai prin SW1, o să locuiești probabil într-o cabină telefonică și o să mănânci de la People's bucatarie cu un asemenea salariu Posted Image

#71
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 27 decembrie 2017 - 15:00, said:


Nu este ilegal sa treci cu peste 10,000. Doar ca trebuie sa ii declari.

da da, ai dreptate.
dar sunt convins ca baietii lui magic nu au declarat nimic.

#72
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:33, said:

Poți mânca și la McDonald's cu 7-10 lire. Depinde ce vrei să faci, dacă vrei sau nu să te integrezi cu restul comunității.
vorbeam de restaurant nu de fastfood

si crezi ca restul comunitatii mananca la restaurant de150 meniul? sa fim seriosi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate