Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mai merită să mergi în Anglia?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#1
CassandraSavage

CassandraSavage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2017
Am 19 ani , bac-ul luat şi mă gândeam poate am o şansă prin Anglia. Primul an de facultate l-am îngheţat din motive personale şi financiare. Mă gândeam am o şansă să îmi găsesc ceva pe acolo şi să strâng nişte bănuţi? Sau chiar să mă stabilesc acolo?(deşi cam greu după tot ce s-a întâmplat pe acolo) Engleză ştiu la nivel Avansat . Sunt o fire muncitoare, sociabilă şi mă adaptez rapid.Am mai muncit 3 veri (3 luni/vară ) prin diferite locuri şi am prins experienţă despre cum să te comporţi şi obligaţiile la locurile de muncă ( nu m-aş duce acolo fără să ştiu să fac nimic). Am mai avut o tentativă să plec după ce am luat bac-ul fiind acceptată la toate facultăţile din Uk la care am aplicat( 5) dar din motive financiare nu am putut să o duc la capăt. Am câţiva bani strânşi deci de bilet nu s-ar pune problema. Dar întrebarea mea este : se mai merită?

Edited by CassandraSavage, 27 December 2017 - 13:33.


#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostCassandraSavage, on 27 decembrie 2017 - 13:32, said:

Am 19 ani , bac-ul luat şi mă gândeam poate am o şansă prin Anglia. Primul an de facultate l-am îngheţat din motive personale şi financiare. Mă gândeam am o şansă să îmi găsesc ceva pe acolo şi să strâng nişte bănuţi? Sau chiar să mă stabilesc acolo?(deşi cam greu după tot ce s-a întâmplat pe acolo) Engleză ştiu la nivel Avansat . Sunt o fire muncitoare, sociabilă şi mă adaptez rapid.Am mai muncit 3 veri (3 luni/vară ) prin diferite locuri şi am prins experienţă despre cum să te comporţi şi obligaţiile la locurile de muncă ( nu m-aş duce acolo fără să ştiu să fac nimic). Am mai avut o tentativă să plec după ce am luat bac-ul fiind acceptată la toate facultăţile din Uk la care am aplicat( 5) dar din motive financiare nu am putut să o duc la capăt. Am câţiva bani strânşi deci de bilet nu s-ar pune problema. Dar întrebarea mea este : se mai merită?

Hmm...Ce vrei sa faci mai precis? Sau vrei sa te duci la munca necalificata si sa fii un simplu imigrant folosit pe post de sclav ( cam asa sunt folositi imigrantii la locurile de munca ce nu necesita o calificare, iti spun din propria experienta ca si student ce munceste sa se intretina ).

Edited by Robiacs, 27 December 2017 - 13:41.


#3
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Nu se prea mai merita.

#4
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
pune o poza.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Ai sanse cum sa nu. Probabil o sa fie mai greu, dar au fost romani care au plecat inainte sa fim noi in UE si s-au descurcat.
Parerea mea e ca ai sanse mari sa obtii un job mai bun daca ai o facultate. Ori o faci aici ori acolo, insa nu te lasa de ea.

#6
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Nu.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCassandraSavage, on 27 decembrie 2017 - 13:32, said:

Am 19 ani , bac-ul luat şi mă gândeam poate am o şansă prin Anglia. Primul an de facultate l-am îngheţat din motive personale şi financiare. Mă gândeam am o şansă să îmi găsesc ceva pe acolo şi să strâng nişte bănuţi? Sau chiar să mă stabilesc acolo?(deşi cam greu după tot ce s-a întâmplat pe acolo) Engleză ştiu la nivel Avansat . Sunt o fire muncitoare, sociabilă şi mă adaptez rapid.Am mai muncit 3 veri (3 luni/vară ) prin diferite locuri şi am prins experienţă despre cum să te comporţi şi obligaţiile la locurile de muncă ( nu m-aş duce acolo fără să ştiu să fac nimic). Am mai avut o tentativă să plec după ce am luat bac-ul fiind acceptată la toate facultăţile din Uk la care am aplicat( 5) dar din motive financiare nu am putut să o duc la capăt. Am câţiva bani strânşi deci de bilet nu s-ar pune problema. Dar întrebarea mea este : se mai merită?

Deci esti fata, ai fost acceptata peste tot, ai renuntat la facultate aici, ai probleme materiale si vrei sa te stabilesti afara.
In Romania de ce nu poti gasi un part time sa continui facultatea ? Ce studii faci ?

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Doar cu bani de bilet....o sa fii boschetar p-acolo..

Iti trebuie bani sa te poti intretine cel putin 1 luna. Adica, chirie in jur de 150-200 lire pe saptamana CAMERA ( adica mai stai cu vreo 10 in casa...), plus mancare.

De rupt oasele gasesti.. O sa castigi 7,8,9 lire pe ora. Inmulteste cu 40 ore saptamanal, scade chiria si haleala si vezi tu daca merita..

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
Eu v-as da subiect special la bac si i-as pica pe toti astia care cred ca verbul a merita e reflexiv

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006
daca nu ai o calificare cautata, implicit vei munci necalificat, nu cred ca merita, depinde si ce pretentii ai de la viata

cu salariul de pe munca necalificata vei cheltui aproape tot pe chirie, mancare etc

#11
CassandraSavage

CassandraSavage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2017

View Postoverseas, on 27 decembrie 2017 - 13:44, said:


Deci esti fata, ai fost acceptata peste tot, ai renuntat la facultate aici, ai probleme materiale si vrei sa te stabilesti afara.
In Romania de ce nu poti gasi un part time sa continui facultatea ? Ce studii faci ?
Am fost la Automatică şi Informatică aplicată.

#12
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Sfatul meu este sa pleci unde vezi cu ochi,ca este Anglia sau altă tară europeană dute....esti tinăr nu ai obligatii,nu copi nu nevesta mai tirziu o sa ti pară rău,la noi in tara vremuri bune nu o sa mai fie.

#13
CassandraSavage

CassandraSavage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2017

View PostBursul, on 27 decembrie 2017 - 13:43, said:

Ai sanse cum sa nu. Probabil o sa fie mai greu, dar au fost romani care au plecat inainte sa fim noi in UE si s-au descurcat.
Parerea mea e ca ai sanse mari sa obtii un job mai bun daca ai o facultate. Ori o faci aici ori acolo, insa nu te lasa de ea.
Mai merită riscul să încerc să aplic acolo? Îmi este teamă după să nu am datorii la ei după faza cu ieşitul din UE.

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postjericho, on 27 decembrie 2017 - 13:46, said:

Eu v-as da subiect special la bac si i-as pica pe toti astia care cred ca verbul a merita e reflexiv
Trebuie sa recunosti ca Dragnea si Tariceanu (se) merita, dar nu merita Posted Image
LE. Cineva a setat o auto-corectie care sterge particula "se" din fata lui "merita". Exista cazuri in care ea e pusa corect, dupa cum am exemplificat.

Edited by danvlas, 27 December 2017 - 13:54.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Cazuri reale, pe care le cunosc: cei cu calificari bune se descurca excelent in UK, insa necalificatii, vai de capul lor...

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Oriunde e mai bine decat in tara asta de mana 2-a.
Am prieteni care presteaza munci necalificati, tot automatizat, mai pierd vremea... fac de la 2000e in sus pe luna, vin de craciun cu cate 15-20k euro in buzunar acasa , aici nu strangi intr-un an nici un sfert.

#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
depinde daca cunosti pe cineva pe acolo si ce bafta ai.

Am 1 verisoara care a plecat cu barbasu in Germania si s-au angajat la o fabrica de pui / porci.
Si-au luat si copii si nu mai au de gand sa se intoarca

Cunosc pe cineva care a  lucra cu termopanele prin tara, si au plecat in Anglia unu chiar si-a vandut casa si a zis ca nu-i mai trebuie Romania

Mai cunosc pe cineva care a plecat de mult ca lucrator intr-un restaurat si a ajuns sa fie el patron de restaurant.

#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostCassandraSavage, on 27 decembrie 2017 - 13:49, said:

Am fost la Automatică şi Informatică aplicată.
Sigur iti gasesti ceva si in Romania, depinde daca stai pe chirie sau faci naveta, depinde cat cheltui.
Si eu am fost in situatia ta, adica pe punctul de a renunta din cauza banilor, dar pana la urma am ales sa continui cu facultatea. Nu ai parinti, macar bani de naveta, de mancare, chiar asa situatie disperata ? Pt ca mai bine termini facultatea, va fi mult mai usor sa iti gasesti de munca dupa ce termini. Daca renunti, s-ar putea sa nu reusesti sa strangi bani. Cand aia salariu, tentatia este sa cheltui pt ca ai de unde.

Edited by PlatonX, 27 December 2017 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate