Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Proiecte instalatii electrice in Romania vs UK, US, alte tari EU

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 kolfleading, on 26 decembrie 2017 - 09:44, said:

Pe langa sensibilitate (4 - 6 mA), observ si alte diferente la intrerupatoarele diferentiale.

Prima diferenta: nu includ protectia la supra-sarcina si scurt-circuit. La noi, majoritatea dispozitivelor includ si aceasta protectie (exista si fara, dar sunt mai rare). Problema este ca la noi nici electricienii nu prea stiu diferenta. Eu am intalnit dispozitiv care avea doar protectia diferentiala (Legrand / 16 A / 30 mA), montat ca singura protectie pe un circuit de prize. Deci un circuit de prize fara protectie la supra-sarcina si scurt-circuit.
Completare ulterioara: Am vazut pe pag. 15 ca exista si protectie la suprasarcina inclusa in dispozitivul modular.

A doua diferenta: Dispozitivele modulare (pentru montaj in tabloul electric) nu intrerup nulul de lucru. Cele de la noi intrerup si nulul catre consumatori.
Naaa....  la prima diferenta, numai cele monofazate includ la noi protectie la suprasarcina sau s.c. cele trifazate.... sunt de la 40A in sus n-ai sa vezi niciodata cu suprasarcina sau s.c. trebuie disjunctor suplimentar asta .... la noi nu la ei. La ei.. depinde cat ne tine buzunaru sa cumparam ca mai mult costa transportu decat marfa.

Edited by GeorgeTrisina, 26 December 2017 - 12:08.


#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 GeorgeTrisina, on 26 decembrie 2017 - 11:59, said:

cele trifazate.... sunt de la 40A in sus n-ai sa vezi niciodata cu suprasarcina sau s.c.
Posted Image

Ti-am atasat o poza cu un dispozitiv de protectie care:
  • este trifazat (4P)

  • are protectie diferentiala, pe 3 faze si pe nul

  • are protectie la suprasarcina si s.c. pe 4 poli

  • este sub 40 A (dupa cum se vede in poze C 16A).
Eu il voi monta pe circuitul care alimenteaza plita si cuptorul electric.

Attached Files

  • Attached File  disj.jpg   161.37K   42 downloads

Edited by kolfleading, 26 December 2017 - 13:21.


#21
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 kolfleading, on 26 decembrie 2017 - 13:19, said:

Posted Image

Ti-am atasat o poza cu un dispozitiv de protectie care:
  • este trifazat (4P)

  • are protectie diferentiala, pe 3 faze si pe nul

  • are protectie la suprasarcina si s.c. pe 4 poli

  • este sub 40 A (dupa cum se vede in poze C 16A).
Eu il voi monta pe circuitul care alimenteaza plita si cuptorul electric.

Aaaa.... uite ca de Legrand n-am stiut zau stiam doar de Eaton (Moeler). Iti multumesc prietene.

Edited by GeorgeTrisina, 26 December 2017 - 14:16.


#22
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Amicul meu din America se pare că e în „vacanță de feisbuc”, fiindcă nu dă niciun semn de viață. Între timp, m-am mai uitat și eu puțin pe iutub și am văzut doar clipuri cu instalații executate cu cablurile neprotejate. Se pare că este admisă și această modalitate de execuție, dar cea mai răspândită metodă este tot cea cu tuburi metalice sau din PVC. Așa zic cei care au scris articolul de mai jos:
https://www.electric...ng-methods.html

Încă un filmuleț, în care putem vedea în acțiune și acea sculă pentru curbat țevi metalice despre care am vorbit ieri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tXylDmCqsKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by flomelomanul, 26 December 2017 - 18:29.


#23
faxelektro

faxelektro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.03.2014
Am si eu un prieten in America in Los Angeles si asa zice si el exact ca FLOMENOMANUL are dreptate .

#24
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Revin cu informații noi, după ce am avut o discuție cu amicul meu din Chicago.
Din spusele lui, am înțeles că la nivel național există o reglementare numită National Electrical Code (NEC), valabilă și obligatorie pe tot teritoriul SUA. În afară de asta, fiecare regiune sau oraș are reglementări proprii care completează NEC-ul.
În link-ul de mai jos se poate vizualiza NEC și alte reglementări în domeniu:

http://www.nfpa.org/...rical-standards

Amicul mi-a promis că o să caute și o reglementare valabilă în Chicago, în format electronic. Fiind la muncă atunci când am vorbit cu el, mi-a trimis și o fotografie cu tabloul la care tocmai lucra. Se pot vedea traseele cu țevi metalice.

Attached Files



#25
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Am promis, așa că mă țin de promisiune.
Deocamdată postez doar niște planșe, dar o să revin mâine (sper să am mai mult timp decât acum) cu memoriul tehnic și cu explicații suplimentare.

Attached Files



#26
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Extras din normativul franțuzesc privind sectiunile conductoarelor si protectiile pentru diversi consumatori.
Sursa: https://forum.softpe...8#entry22261049
Link direct: http://download.schn...f=FRAED209944FR

Attached Files



#27
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
sebulbus
Eu am mai scris și cu alte ocazii pe net că normativul nostru este mai restrictiv din anumite puncte de vedere. Cunosc prevederile din Franța pe care le-ai menționat și, dacă nu mă înșel, ele sunt similare și în Germania.
Nu sunt însă de acord cu asocierea pe care ai făcut-o între normative și numărul de incendii. În România nu sunt mai multe incendii (de natură electrică, evident) din cauză că este un alt normativ. Din contră, dacă s-ar respecta tot ce scrie acolo, situația ar fi radical schimbată. Problema noastră este că „autoritățile”, indiferent de ce natură sunt ele și de la ce nivel, elaborează niște acte normative iar ulterior nimeni nu verifică modul cum ele se respectă.
Dacă în domeniul gazelor naturale s-a reușit într-o mare măsură să se pună ordine în instalațiile casnice, se poate face același lucru și în domeniul electric. Cât de greu estesă fie obligați toți proprietarii de locuințe ca verificările periodice ale instalațiilor electrice prevăzute de I7 să se execute exact, întocmai și obligatoriu și la instalațiile electrice ale lor? Pentru mine personal, o astfel de obligativitate ar fi un dublu câștig: în primul rând n-ar mai trebui să mă îngrijorez de improvizațiile electrice din locuințele vecinilor mei, improvizații care mă pot afecta și pe mine, iar în al doilea rând, s-ar face ordine în ceea ce privește cine și în ce condiții poate executa lucrări de instalații electrice interioare, cu consecința că m-aș umple de bani în mod legal (și nu numai eu, ci toți cei care sunt specialiști în domeniu și-și respectă „blazonul”).

#28
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da.
Observ ca ghidul asta e facut de un teoretician inrait nu de unul care a lucrat efectiv in prpductie, mai precis un birocrat al lui Schneider. Eu nu dau nici 25 de bani pe asemenea ghiduri (mai e si Moeller) in afara de astia.
Deja ma umfla rasul. Si nu uita ca asta e doar un ghid nu o lege.
Daca sustii ca spun aiureli deja nu mai avem ce discuta.

Edited by GeorgeTrisina, 09 January 2018 - 19:53.


#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt de acord ca nu e o corelatie directa intre marimea protectiilor si incendii.
La noi ar fi benefic sistemul american, cu inspectie din partea unei autoritati inainte de acoperirea lucrarii/darea in serviciu ca sa nu mai avem tot felul de inventii de dorel care nu stie nici ca exista I7. Ca se fac instalatii de catre neautorizati asta e o realitate si oricat nu va convine, nu se va schimba. Macar in felul asta s-ar face lucrari conforme, de catre dorel sau nu. Ar fi si pentru voi mai multi bani de facut din cauza ca dispar de pe piata cei prea tonti sa respecte normativul.

Eu cred si ca faptul ca romanii sunt in multe cazuri zgarciti si isi fac trei circuite in care ulterior fac pomisor prelungitoarele "ajuta" sa isi dea foc cu ele. Daca ai o droaie de circuite e destul de greu sa concentrezi consumatorii cat sa supraincarci serios vreunul din ele.

#30
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ghidul asta poti sa-l uiti ca e o aberatie nu o lege. Fa tu la noi asa ceva ca te iau toti in ras si nu as vrea sa cazi in pacat. Asemenea pacat se poate lasa cu retragerea autorizatiei sau mai rau ... puscarie daca se lasa cu accidente.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
E ok, la fel zice si un teoretician de la abb, si unul de la legrand, si asa mai departe. Pusi cap la cap cred ca intrec pibul tarii asteia cu cifra de afaceri.

Daca tot am sapat, am constatat ceva interesant azi, de aici: http://docdif.fr.grp...Fevrier2017.pdf

In septembrie 2016 franta a interzis ghearele de fixare a aparatajului (pag 5), a interzis fuzibilele (pag 15), obliga la 20% pozitii libere in tablou (pag 19), restrange volumele de siguranta la 60cm in jurul cazii/dusului (pag 23).

#32
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
George, nu e o aberație, să știi că așa sunt reglementările acolo la ei. Eu știam lucrul ăsta de multă vreme, deși n-am fost plecat niciodată să muncesc în Străinezia. Cu o mică observație: eu știam că la circuitele de priză executate cu conductor de 1,5 mmp și protejate cu 16A se admit maximum 5 prize pe un circuit, iar dacă circuitul are între 5 și maximum 8 prize, cablarea se face cu 2,5 mmp și protecția se pune de 20A. Poate m-oi fi înșelat, cine știe...?

Edited by ggelu, 09 January 2018 - 20:19.


#33
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Probabil ca trebuie cautat si normativul cu izolatiile conductoarelor . Daca  se impun izolatii rezistente  la 90 grd. poti merge linistit cu valorile curentilor din tabel.

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

 flomelomanul, on 09 ianuarie 2018 - 20:14, said:

o mică observație: eu știam că la circuitele de priză executate cu conductor de 1,5 mmp și protejate cu 16A se admit maximum 5 prize pe un circuit, iar dacă circuitul are între 5 și maximum 8 prize, cablarea se face cu 2,5 mmp și protecția se pune de 20A. Poate m-oi fi înșelat, cine știe...?

Asa stiam si eu, dar vad tot in linkul de mai sus ca au crescut numarul de aparate permise. In 2015 sigur nu era asa.

#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Acolo sunt niste exemple simpliste,nu zice nimic de modul de pozare,etc,oricum prefer I7,in caz de incendiu,avarie daca nu sunt dimensionate si protejate circuitele conform I7,esti PA.

#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

 ggelu, on 09 ianuarie 2018 - 20:16, said:

Probabil ca trebuie cautat si normativul cu izolatiile conductoarelor . Daca  se impun izolatii rezistente  la 90 grd. poti merge linistit cu valorile curentilor din tabel.

Tot H07V-U, sau FY, pe numele vechi. Dar ii costa mai mult https://www.manomano...eurs-bleu-64856

Partea buna a apartenentei la UE este ca exista un organism ce se cheama CENELEC ce se ocupa cu armonizarea standardelor in domeniu, iar conductorul de mai sus e unul si acelasi deja. La fel cum si aparatajul de tablou e acelasi, la fel cum si alte solutii tind spre uniformizare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate